Рішення № 86698828, 20.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
480/4810/19
Номер документу
86698828
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2019 р. справа № 480/4810/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Молібог Ю.М.

представника відповідача - Войтенка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/4810/19

за позовом ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Сумської міської ради, Головного управління ДПС у Сумській області, третя особа: Ковпаківський відділ ДВС м. Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області

про скасування реєстраційної дії та запису, визнання протиправною та скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Сумської міської ради, Головного управління ДПС у Сумській області про скасування реєстраційної дії та запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 26321750000033106 від 04.03.2014 про державну реєстрацію 01.01.1998 ОСОБА_1 як фізичну особу-підприємця; визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДПС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4374-54 від 14.02.2019 та від 16.05.2019. Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером МВС з 2002 року та працює в Сумському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС (Сумський НДЕКЦ). У вересні 2019 року йому стало відомо про відрахування з пенсії грошових коштів. Пізніше він дізнався, що відрахування відбуваються на підставі вимоги податкового органу про сплату боргу як з фізичної особи-підприємця. Проте, позивач ніколи не реєструвався і не міг реєструватися фізичною особою-підприємцем так як весь час був працівником правоохоронних органів. Вимоги про сплату боргу він не отримував, оскільки він ніколи не проживав і не був зареєстрований за адресою, яка зазначена у вимозі та реєстраційних документах його як фізичної особи-підприємця.

Головне управління ДПС у Сумській області надало суду відзив на позов, де зазначає, що згідно баз даних ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_2 Іванович (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як СПД фізична особа з 01.01.1998 року. Відповідно до КОР платника на сьогоднішній день рахується заборгованість по платежу «Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (код бюджетної класифікації 71040000) в сумі 21 030,90 грн. Головним управлінням ДФС у Сумській області 14.02.2019 р. та 16.05.2019 було сформовано вимоги про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000) за № Ф-4374-54 на суму 18276,72 грн. та 21030,90 грн. відповідно. Зазначені вимоги були направлені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцезнаходженням (реєстрацією).

Ухвалою суду від 26.11.2019 позовна заява залишена без руху. Позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.

Згідно з ухвалою суду від 03.12.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 20.12.2019.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник Головного управління ДПС у Сумській області позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позов.

Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача Головного управління ДПС у Сумській області, вивчивши письмові матеріали справи, зазначає наступне.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є пенсіонером МВС з 2002 року та працює в Сумському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС (Сумський НДЕКЦ).

Згідно баз даних ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_2 Іванович (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як СПД фізична особа з 01.01.1998 року. Відповідно до КОР платника за ним рахується заборгованість по платежу «Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (код бюджетної класифікації 71040000) в сумі 21030,90 грн. Головним управлінням ДФС у Сумській області 14.02.2019 та 16.05.2019 було сформовано вимоги про сплату боргу (недоїмки) по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб - підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000) за № Ф-4374-54 на суму 18276,72 грн. та 21030,90 грн. відповідно. Зазначені вимоги були направлені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцезнаходженням (реєстрацією) – АДРЕСА_2 .

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що позивач за вказаною адресою не був зареєстрованим і ніколи не проживав, а тому зазначених вимог не отримував.

Вимоги про сплату боргу були направлені до державної виконавчої служби для примусового виконання.

Державним виконавцем Ковпаківського відділу державної виконавчої служби міста Суми Головного територіального управління юстиції у Сумській області 04.07.2019 та 21.10.2019 винесені постанови про відкриття виконавчих проваджень (а.с.81, 82).

Постановою державного виконавця від 12.08.2019 звернено стягнення на заробітну плату та пенсію ОСОБА_1 (а.с.74).

Недоотримавши у повному розмірі пенсію за вересень 2019 року позивач дізнався про наявність виконавчого провадження, вимог про стягнення боргу, а також про те, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Станом на дату реєстрації позивача як фізичної особи-підприємця (01.01.1998) порядок державної реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності визначало Положення про державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності та про реєстраційний збір за державну реєстрацію суб`єктів підприємницької діяльності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України за № 267 від 29.04.1994 (далі по тексту – Положення №267).

Відповідно до пункту 6 Положення №267 громадянин, який має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи (заявник), подає до органу державної реєстрації реєстраційну картку за зразком додатка № 2, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності, і документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору, а також пред`являє документ, що посвідчує його особу. Згідно з пунктом 9 вказаного Положення за наявності всіх документів, зазначених у пунктах 4-6 цього Положення, орган державної реєстрації протягом п`яти робочих днів з дати надходження цих документів зобов`язаний провести державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності і видати заявникові свідоцтво за зразком додатка № 3 (для юридичної особи) або додатка № 4 (для фізичної особи) та один примірник установчих документів з відповідною відміткою органу державної реєстрації (для юридичної особи). Таким чином, станом на 01.01.1998 необхідною умовою для державної реєстрації громадянина, який мав намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи було подання до органу державної реєстрації реєстраційної картки, яка одночасно була заявою про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності, та подання документу, що підтверджує сплату реєстраційного збору, а також пред`явлення документу, що посвідчує його особу. З 01.07.2004 набрав чинності Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців. Відповідно до пункту 2 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов`язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру. Статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» визначено, що реєстраційна картка документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру; реєстраційна справа папка організаційно-облікового типу з документами або електронними документами, що подаються державному реєстратору відповідно до закону. Згідно з частиною 1 статті 42 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на момент внесення відомостей про фізичну особу-підприємця позивач) для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання, серед іншого, заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи підприємця. Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Таким чином, на момент внесення державним реєстратором запису № 2 632 175 0000 033106 від 04.03.2014 про проведення державної реєстрації, 01.01.1998, позивача фізичною особою-підприємцем, підставою для внесення таких відомостей була реєстраційна картка позивача на проведення державної реєстрації фізичної особи підприємця. Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду) суб`єктами державної реєстрації є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси - у разі державної реєстрації юридичних осіб (крім випадків, передбачених абзацами другим - четвертим цього пункту) та фізичних осіб - підприємців. На час внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань запису № 2 632 175 0000 033106 від 04.03.2014 про державну реєстрацію 01.01.1998 позивача як фізичну особу-підприємця, не було відомостей на паперових носіях (реєстраційної картки позивача на проведення державної реєстрації фізичної особи підприємця) щодо позивача як підприємця. Таким чином, у державного реєстратора Виконавчого комітету Сумської міської ради були відсутні підстави для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 2 632 175 0000 033106 від 04.03.2014 про державну реєстрацію 01.01.1998 ОСОБА_1 як фізичну особу-підприємця. Суд зазначає, що за таких обставини, оскільки без належних підстав внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця позивача, то запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №2 632 175 0000 033106 від 04.03.2014 є протиправним та підлягає скасуванню. Щодо вимог ГУ ДПС у Сумській області про стягнення з позивача суми боргу зі сплати єдиного внеску як з фізичної особи-підприємця необхідно зазначити, що порядок обчислення і сплати єдиного внеску встановлено положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі по тексту – Закон). Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 1 Закону єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Згідно частинами 2 та 3 ст. 9 Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Відповідно до абзацу 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).

Підпунктом 2 пункту 1 ст. 7 Закону передбачено, що єдиний внесок зараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Враховуючи, що без належних підстав внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця позивача ОСОБА_1 , який не є і не міг бути приватним підприємцем, податковим органом протиправно нарахований борг зі сплати єдиного внеску, а тому вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4374-54 від 14.02.2019 та від 16.05.2019 підлягають скасуванню.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з відповідачів судові витрати по 768,40 грн. з кожного.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради, Головного управління ДПС у Сумській області про скасування реєстраційної дії та запису, визнання протиправною та скасування вимоги – задовольнити.

Скасувати реєстраційну дію та запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 26321750000033106 від 04.03.2014 про державну реєстрацію 01.01.1998 ОСОБА_1 як фізичну особу-підприємця.

Визнати протиправною та скасування вимоги Головного управління ДПС у Сумській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4374-54 від 14.02.2019 та від 16.05.2019.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір з Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399, м.Суми, вул. Іллінська, 13) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 768,40 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір з Виконавчого комітету Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 04057942, м.Суми, майдан Незалежності, 2) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 768,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення складений 26.12.2019.