Рішення № 86698769, 18.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2019
Номер справи
480/3561/19
Номер документу
86698769
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2019 р. Справа № 480/3561/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представників позивача - Лизун Н.С., Пархоменка Г.О.,

представника відповідача - Бундюк Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3561/19

за позовом ОСОБА_1

до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській обл.

про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області про:

- визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області;

- визнання протиправними дій Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області;

- скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області в частині відмови у підтвердженні позивачу стажу роботи трактористом у періоди роботи: з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з червня 1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005;

- скасування рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 28.03.2019 про відмову позивачу в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах;

- зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати позивачу до пільгового стажу, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоди роботи - з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з червня 1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005; з 20.04.2010 по 25.04.2012;

- зобов`язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи: з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з червня 1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005; з 20.04.2010 по 25.04.2012.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач до настання віку, що дає право на пенсію отримував пенсію і зв`язку по інвалідності, водночас працював трактористом. Після настання віку (у січні 2018), що дає право на пенсію позивач звернувся до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду Сумської області із заявою про перехід на пенсію за віком на пільгових умовах. Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років №4 від 06.03.2019, позивачу частково підтверджені періоди роботи, разом з тим, відмовлено у підтвердженні деяких періодів роботи у зв`язку з відсутністю даних про підтвердження роботи трактористом у періоди, саме:

З 1978 по 10.05.1979 року

З 10.05.1979 року по 31.12.1979 року

З 20.09.1985 року по 31.12.1985 року;

З 01.01.1987 року по 04.01.1989 року;

З 11.02.1989 року по 05.09.1993 року;

З 06.09.1993 року по 31.12.2000 року;

З 01.01.2002 року по 01.04.2005 року

З 20.04.2010 року по 25.04.2012 року - робота в фермерському господарстві «Марченко».

Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 07.03.2019 року №2252/06.1-9 позивачу повідомлено, що рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 06.03.2019 №4 позивачу відмовлено в переході з пенсії по інвалідності на пенсію на пільгових умовах за віком, відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з відсутністю 20 років пільгового стажу.

Позивач вважає відмову Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області протиправною та просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як правонаступника Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, прийняти рішення про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши період роботи трактористом з 1978 по 10.05.1979 року, з 10.05.1979 року по 31.12.1979 року, з 20.09.1985 року по 31.12.1985 року, з 01.01.1987 року по 04.01.1989 року, з 11.02.1989 року по 05.09.1993 року, з 06.09.1993 року по 31.12.2000 року, з 01.01.2002 року по 01.04.2005 року, з 20.04.2010 року по 25.04.2012 року, до пільгового стажу, зазначивши, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Також можливо додатково здійснити підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на підставі показань не менше двох свідків, однак, відповідач відмовився врахувати показання свідків.

Ухвалою суду від 15.10.2019 відкрито провадження у даній справ за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачам запропоновано у 15-денний строк надати письмовий відзив на позовну заяву.

04.11.2019 відповідач подав відзив на позов (а.с.57-59), в якому проти його задоволення заперечив, зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду. Так, для звернення до адміністративно суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів. Як зазначає відповідач, позивач сам наголошує, що його право порушено з 07.03.2019, проте, не надав доказів наявності об`єктивних причин неможливості звернення до суду. Крім того, відповідно до архівних довідок від 28.02.2018 №1415, №1416, від 18.02.2019 №143, виданих Об`єднаним трудовим архівом Сумської районної ради, ОСОБА_1 у період роботи постійно отримував заробітну плату, крім січня 1979, серпня, жовтня 1980, січня, лютого, травня-грудня 1981, січня-травня 1985; дані про надання відпусток без збереження заробітної плати терміном більше 1 календарного місяця, про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем відсутні. Відсутні дані про заробітну плату за лютий-грудень 1989 року.

За таких обставин, Комісія прийняла рішення підтвердити ОСОБА_1 відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV, стаж роботи трактористом за періоди:

у колгоспі ім. Орджонікідзе, який в подальшому був реорганізований в ПСП “Сумипромбуд”, в КСП “Пушкарівське”, САПТЗТ “Пушкарівське”, СЗАТ “Пушкарівське”, ТОВ агрофірму “Пушкарівська”, що припинило діяльність без визначення правонаступника:

3 01.01.1980 по 10.05.1981 ;

3 01.01.1986 по 31.12.1986;

з 01.01.2001 по 31.12.2001—за фактично відпрацьований час.

у ТОВ АФ “Криниця”, що припинило діяльність без визначення правонаступника:

з 01.04.2005 по 10.12.2007; з 22.05.2008 по 01.12.2009.

Разом з тим відмовити у підтвердженні у зв`язку з відсутністю даних про підтвердження роботи трактористом у періоди: з 1978 по 10.05.1979;

з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993;

з 06.09.1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005;

Отже, рішення Комісії про підтвердження зазначених періодів роботи ОСОБА_1 для зарахування до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах є правомірним, прийнятим на підставі наданих заявником документів.

Страховий стаж позивача складає 38 років 09 місяців, з яких 9 років 4 місяці 16 днів стаж роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Виходячи з вищезазначеного, та враховуючи дані трудової книжки позивача та рішення Комісії, відповідач вважає, що відмова Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області є правомірною, оскільки позивач не набув право на пенсію відповідно до ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного для призначення пенсії стажу.

12.12.2019 позивач подав у т о ч н е н и й позов, у якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні пенсійного фонду України в Сумській області від 06 березня 2019 року №4 в частині відмови у підтвердженні мені стажу роботи трактористом у періоди роботи : з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04. 01.1989 року; з 11.02.1989 т по 05.09.1993 з 06.1993 по 31.12.2000; з 01.01. 2002 по 01.04.2005 років, з 20.04.2010р. по 25.04.2012р..

- визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об`єднаного Управління пенсійного фонду України /з 18.06.2019 року - Головне Управління пенсійного фонду України/ від 28.03.2019 року про відмову мені в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати мені до пільгового стажу, для призначення пенсій за віком на пільгових умовах періоди роботи - з 1978 року по 10.05.1979 року; з 20.09.1985 року по 31.12.1985 року; з 01.01.1987 року по 04.01.1989 року; з 11.02.1989 року по 05.09.1993 року; з 06.09.1993 року по 31.12.2000 року; з 01.01.2002 року по 01.04.2005 року; з 20.04.2010 по 25.04.2012 року;

- зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України в Сумській області призначити мені пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи: з 1978 року по 10.05.1979 року; з 20.09.1985 року по 31.12.1985 року; з 01.01.1987 по 04.01.1989 року; з 11.02.1989 року по 05.09.1993 року; з 06.09.1993 року по 31.12.2000 року; з року по 01.04.2005 року; з 20.04.2010 по 25.04.2012 року (а.с.77-80).

Головним УПФУ в Сумській області подано до суду додаткові пояснення, у яких відповідач зазначає, що у своєму позові позивач спрямовує вимоги до Комісії з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, вимоги які були б спрямовані до головного управління - відсутні. Відповідно до Порядку № 18-1 Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях, до їх складу обов`язково включаються представники органів праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду, Державної служби України з питань праці. При головному управлінні створена та функціонує Комісія, до складу якої входять представники головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, Сумської обласної ради профспілок України, Сумської обласної організації роботодавців. Таким чином, Комісія є колегіальним органом, до складу якого входять представники різних державних установ, не підпорядкована головному управлінню, та не знаходиться в його структурі, вона функціонує самостійно, як це передбачено Порядком №18-1. Відповідно до Положення №28-2, до функцій головного управління не віднесено контроль за діяльністю та прийнятими рішеннями Комісії, головне управління не наділене повноваженнями щодо підтвердження пільгового стажу окремим категоріям громадян для призначення пенсії на пільгових умовах. Відповідно до п. 6 Порядку №18-1, одним з основних завдань Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку. Згідно із п.15 Порядку №18-1 Комісія розглядає заяву про підтвердження стажу роботи та приймає рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні більшістю голосів, головне управління є лише одним з членів Комісії. Отже, Головне управління, як орган, не вчиняло жодних дій з відмови у підтвердженні стажу роботи ОСОБА_1 , оскільки, головне управління не наділене повноваженнями щодо підтвердження пільгового стажу (а.с.81-82).

18.12.2019 позивач подав до суду о с т а т о ч н е у т о ч н е н н я (зменшення) позовних вимог, згідно яких позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні пенсійного фонду України в Сумській області від 06 березня 2019 року № 4 в частині відмови у підтвердженні мені стажу роботи трактористом у періоди роботи : з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04. 01.1989 року; з 11.02.1989 т по 05.09.1993 ; з 06.1993 по 31.12.2000; з 01.01. 2002 по 01.04.2005 років;

- визнати протиправним та скасувати рішення Сумського об`єднаного Управління пенсійного фонду України/ з 18.06.2019 року - Головне Управління пенсійного фонду України/ від 28.03.2019 року про відмову мені в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати мені до пільгового стажу, для призначення пенсійї за віком на пільгових умовах періоди роботи - з 1978 року по 10.05.1979 року; з 20.09.1985 року по 31.12.1985 року; з 01.01.1987 року по 04.01.1989 року; з 11.02.1989 року по 05.09.1993 року; з 06.09.1993 року по 31.12.2000 року; з 01.01.2002 року по 01.04.2005 року;

- зобов`язати Головне Управління пенсійного фонду України в Сумській області призначити мені пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи: з 1978 року по 10.05.1979 року; з 20.09.1985 року по 31.12.1985 року; з 01.01.1987 по 04.01.1989 року; з 11.02.1989 року по 05.09.1993 року; з 06.09.1993 року по 31.12.2000 року; з 01.01.2002 року по 01.04.2005 року (а.с.95-98).

У судовому засіданні позивач, представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечила, просила відмовити у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, його представників, представника відповідача, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності.

12.01.2018 ОСОБА_1 виповнилося 55 років і він звернувся до Сумського ОУПФУ Сумської області (з 18.06.2019 припинило свою діяльність, правонаступником є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області) із заявою про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.

07.03.2019 листом за №2252/06.1-19 ОСОБА_1 повідомлено, що його заява про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 10.01.2019 розглянута Комісією з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Згідно з прийнятим рішенням від 06.03.2019 №4 йому підтверджено відповідно до п.3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІУ, стаж роботи трактористом за періоди:

у колгоспі ім. Орджонікідзе, який в подальшому був реорганізований в ПСП “Сумипромбуд”, в КСП “Пушкарівське”, САПТЗТ “Пушкарівське”, СЗАТ “Пушкарівське”, ТОВ агрофірму “Пушкарівська”, що припинило діяльність без визначення правонаступника:

3 01.01.1980 по 10.05.1981 ;

3 01.01.1986 по 31.12.1986;

з 01.01.2001 по 31.12.2001—за фактично відпрацьований час.

у ТОВ АФ “Криниця”, що припинило діяльність без визначення правонаступника:

з 01.04.2005 по 10.12.2007; з 22.05.2008 по 01.12.2009.

Разом з тим відмовити у підтвердженні у зв`язку з відсутністю даних про підтвердження роботи трактористом у періоди: з 1978 по 10.05.1979;

з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993;

з 06.09.1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005;

Разом з тим, даним листом повідомлено позивача, що згідно з пунктом 16 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 рішення Комісії може бути окаржене до Пенсійного фонду України або у судовому порядку (а.с.23).

Листом від 05.04.2019 №7706/06-22 позивача повідомлено, що рішенням від 28.03.2018 Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області відмовило в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в зв`язку з відсутністю необхідних 20 років пільгового стажу. Згідно з рішенням Комісії з питань підтвердження періодів роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області, від 07.03.2019 №2252/06.1-19, до пільгового стажу не зараховані періоди роботи: з 1978 по 10.05.1989 рік; з 20.09.1985 року по 31.12.1985 рік; з 01.01.1987 року по 04.01.1989 рік; з 11.02.1989 року по 05.03.1993 рік; з 06.09.1993 року по 31.12.2000 рік; з 01.01.2002 року по 01.04.2005 рік, у зв`язку з відсутністю даних про підтвердження роботи трактористом. Страховий стаж позивача складає 38 років 09 місяців, з них: 9 років 4 місяці 16 днів на пільгових умовах (а.с.22).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють їх на відповідність критеріям, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1,2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно зі ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування регулює Закон України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, який набрав чинності з 01.01.2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ст.9 Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком передбачені розділом IІІ Закону, зокрема, відповідно до абзацу другого частини 1 статті 26 Закону, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Згідно з ч.1 ст.24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

За змістом пункту "в" частини 1 статті 13 Закону №1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 01.04.2017 по 31.03.2018 - не менше 26 років 6 місяців.

Відповідно до пунктів 1, 2 роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №7 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).

Отже, право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "в" частини 1 статті 13 Закону №1788-ХІІ мають право триктористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства. При цьому, обов`язковою умовою для зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до вказаної норми, є безпосередня зайнятість тракториста у виробництві сільськогосподарської продукції.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.93 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно п.2 Порядку №637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 2 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.10.2006 №18-1, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 року № 18-1, цей Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.

Склад Комісій затверджується начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головою Комісії є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з-відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

Згідно із п.п. 6, 7 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 року № 18-1, основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку; участь у підготовці методичних посібників з розгляду питань про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; інформувати органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.

Відповідно до п. 16 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 року № 18-1 рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Із трудової книжки позивача вбачається, що з 04.05.1978 року по 11 травня 1981 року ОСОБА_1 працював в колгоспі ім. Орджонікідзе трактористом. З 11 травня 1981 року по 21.06.1983 року проходив службу в лавах Радянської Армії.

20.09.1985 року позивач знову прийнятий в члени колгоспу ім. Орджонікідзе де працював трактористом по 04.01.1989 року. 04.01.1989 року звільнений по переводу в підсобне господарство будівельно-монтажного комбінату «Сумипромбуд» (а.с.12). 05.09.1993 року підсобне господарство комбінату "Сумипромбуд" реорганізоване в колективне сільськогосподарське підприємство «Пушкарівське» (а.с.13,20,35). Наказом №116 від 05.09.1993 року звільнений по переводу з підсобного господарства «Сумипромбуд» (а.с.20,21). 06.09.1996 року прийнятий в колективне сільськогосподарське підприємство «Пушкарівське» Сумського району Сумської області по переводу механізатором тракторної бригади, а також прийнятий членом колгоспу (а.с.13).

08.09.1996 року КСП «Пушкарівське» реорганізоване в сільськогосподарське акціонерно-пайове товариство закритого типу «Пушкарівське» Сумського району Сумської області (а.с.35). 09.09.1996 року ОСОБА_1 став акціонером зазначеного товариства і продовжив працювати трактористом (а.с.13).

29.06.1999 року товариство переіменоване в сільськогосподарське закрите акціонерне товариство «Пушкарівське» (а.с.14,35).

11.06.2003 року СЗАТ «Пушкарівське» реорганізоване в колективне с/г підприємство "Пушкарівське" (а.с.14,35).

12.06.2003 року позивач прийнятий по переводу в КСП «Пушкарівське» трактористом (а.с.15).

04.08.2003 року ОСОБА_1 звільнений по переводу в ТОВ Агрофірма «Пушкарівська», 05.08.2003 року прийнятий в зазначену фірму трактористом (а.с.14).

01.04.2005 року позивач звільнений з ТОВ Агрофірма «Пушкарівська», 01.04.2005 року прийнятий до агрофірми «Криниця» в якій працював до 10.12.2007 року (а.с.14).

На підтвердження цих даних позивачем надані архівні довідки: №98 від 07.05.2019, видану архівним відділом адміністрації Сумської районної державної адміністрації Сумської області (а.с.24-25); №П-81 від 06.05.2019, видану Державним архівом Сумської області (Сумської обласної державної адміністрації) (а.с.26-27); №1415 від 28.12.2018, №1416 від 28.12.2019, №1417 від 28.12.2019, №1418 від 28.12.2019, від 1419 від 28.12.2019, №143 від 18.02.2019, видані "Об`єднаним трудовим архівом Сумської обласної ради" (а.с.28-34,36), №235 від 25.12.2008, видана Виконавчим комітетом Бистрицької сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.35).

Крім цього, у матеріалах справи міститься:

- копія довідки №2760 від 09.08.2019, видана Сумським національним аграрним університетом, згідно якої ОСОБА_1 з 16.12.1978 по 31.03.1979 проходив курс з підвищення кваліфікації по підготовці трактористів (а.с.37);

- копія наказу Сумського обласного учбово-курсового комбінату Облсільгосптехніки №74/у від 31.03.1979, з якого вбачається, що позивач проходив підготовку трактористів (а.с.38);

- копія наказу Сумського обласного учбово-курсового комбінату Облсільгосптехніки №53/у від 06.12.1978 про те, що на підставі плану-графіку підготовки та підвищення кваліфікації кадрів робочих масових професій, ОСОБА_1 був зарахований слухачем групу підготовки трактористів з 06.12.1978 р. (а.с.39).

Рішенням 4 від 06.03.2019 Комісія прийняла рішення підтвердити ОСОБА_1 відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 1058-IV, стаж роботи трактористом за періоди:

у колгоспі ім. Орджонікідзе, який в подальшому був реорганізований в ПСП “Сумипромбуд”, в КСП “Пушкарівське”, САПТЗТ “Пушкарівське”, СЗАТ “Пушкарівське”, ТОВ агрофірму “Пушкарівська”, що припинило діяльність без визначення правонаступника:

3 01.01.1980 по 10.05.1981 ;

3 01.01.1986 по 31.12.1986;

з 01.01.2001 по 31.12.2001—за фактично відпрацьований час.

у ТОВ АФ “Криниця”, що припинило діяльність без визначення правонаступника:

з 01.04.2005 по 10.12.2007; з 22.05.2008 по 01.12.2009.

Разом з тим відмовити у підтвердженні у зв`язку з відсутністю даних про підтвердження роботи трактористом у періоди: з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з 06.09.1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005 (а.с.73-74).

Підставою такого рішення Комісії слугувало те, що згідно наданих позивачем архівних довідок позивач у період роботи постійно отримував заробітну плату, крім січня 1979, серпня, жовтня 1980, січня, лютого, травня-грудня 1981, січня-травня 1985; дані про надання відпусток без збереження заробітної плати терміном більше 1 календарного місяця, про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем відсутні. Відсутні дані про заробітну плату за лютий-грудень 1989.

Проте, суд вважає за необхідне зазначити, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 28 серпня 2018 року у справі № 175/4336/16-а, від 25 вересня 2018 року у справі№242/65/17.

Так, що чинним законодавством Комісії надано право: запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку, однак, приймаючи рішення від 06.03.2019 №4, відповідач не дослідив у повній мірі усі обставини, що мали значення для підтвердження трудового стажу позивача, натомість відмовив позивачу лише з підстав відсутності відомостей про заробітну плату та про правонаступника ТОВ АФ "Криниця", що є надмірним формалізмом.

Як вже зазначалося, трудовий стаж може бути підтверджено на підставі показань свідків.

При цьому, у розрізі вищевказаних норм, визначальним у таких спорах є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах.

Так, у судовому засіданні, яке відбулося 05.11.2019, судом були допитані у якості свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які підтвердили, що ОСОБА_1 працював разом з ними на тракторній бригаді на посаді тракториста (тракториста-машиніста) протягом всього спірного періоду. При цьому, свідки підтвердили, що позивач був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.

Таку ж саму інформацію підтвердив і свідок ОСОБА_4 , який був допитаний судом під час судового засідання, яке відбулося 12.12.2019.

Відповідач міг зазначити, якими саме доказами, окрім допиту свідків (осіб, які працювали разом з позивачем, про що свідчать копії їх трудових книжок у даній справі) можливо ще довести факт роботи позивача саме трактористом (трактористом-машиністом) і довести безпосередню зайнятість особи у виробництві с/г продукції.

Таким чином, допитавши вищевказаних свідків, суд дійшов висновку, що у спірні періоди ОСОБА_1 дійсно працював трактористом та приймав участь у виробництві сільськогосподарської продукції.

Крім цього, позивачем додано до матеріалів справи посвідчення тракториста-машиніста (а.с.94), яким також підтверджується виконання відповідного обсягу роботи.

Суд звертає увагу на те, що чинним законодавством Комісії надано право: запрошувати на засідання консультантів та фахівців центральних і місцевих зареєстрованих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи у встановленому порядку, однак, приймаючи рішення від 06.03.2019 №4 в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 стажу роботи трактористом у періоди роботи: з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з червня 1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005 комісією не досліджено у повній мірі всі обставини, що мали значення для підтвердження трудового стажу позивача.

Також слід зазначити, що Постановою Ради Міністрів СРСР № 622 від 20.07.1964р. «Про державне пенсійне забезпечення та соціальне страхування голів, спеціалістів і механізаторів колгоспів», та Постановою Держкомпраці СРСР № 343/П-16 від 31.07.1964р. «Про затвердження Інструкції про порядок застосування Постанови Ради Міністрів СРСР № 622 від 20.07.1964р. «Про державне пенсійне забезпечення та соціальне страхування голів, спеціалістів і механізаторів колгоспів» встановлено, що до механізаторів колгоспів відносяться: трактористи-машиністи, трактористи, комбайнери, шофера, машиністи, що працюють на стаціонарних установках, токаря, слюсаря, мотористи, тощо.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.

Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист.

Крім цього, суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання всіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. ПФУ не врахував, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для нарахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці. Такий же висновок щодо застосування норм права у спірних правовідносинах міститься і в постанові Верховного Суду від 06.03.2018р. у справі №754/14898/15-а.

За таких обставин, суд вважає, що період роботи ОСОБА_1 з 1978 по 10.05.1979, з 20.09.1985 по 31.12.1985, з 01.01.1987 по 04.01.1989, з 11.02.1989 по 05.09.1993, з 06.09.1993 по 31.12.2000, з 01.01.2002 по 01.04.2005 повинні бути зараховані до стажу роботи позивача, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській обл. про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов`язання вчинити дії підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській обл. про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) від 06.03.2019 №4 в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) стажу роботи трактористом у періоди роботи: з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з червня 1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005.

Скасувати рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (з 18.06.2018 - Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області) (вул. Пушкіна, 1, м.Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) від 28.03.2019 про відмову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового стажу, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоди роботи - з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з червня 1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи: з 1978 по 10.05.1979; з 20.09.1985 по 31.12.1985; з 01.01.1987 по 04.01.1989; з 11.02.1989 по 05.09.1993; з червня 1993 по 31.12.2000; з 01.01.2002 по 01.04.2005.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26.12.2019 року.

Суддя О.М. Кунець