Рішення № 86697064, 24.10.2019, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
24.10.2019
Номер справи
638/1381/18
Номер документу
86697064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 638/1381/18

Провадження № 2-а/638/44/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.10.2019 Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді - Шестака О.І.,

за участю секретаря - Цуваревої Р.Ю.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові розглянувши адміністративний позов Білоусової Антоніни Анатоліївни Харківської міської ради Харківської області, про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до Харківської міської ради Харківської області, про визнання дій протиправними.

В обґрунтування позовних вимог Позивач вказав, що з метою реалізації свої конституційних прав, на підставі ст.ст. 118, 121, 122 ЗК України, 06.06.2017 звернулася до Харківської міської ради із заявою про виділ земельної ділянки, в якій просила передати їй безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 га за адресою: АДРЕСА_1 , та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на зазначеній території.

Згідно отриманої відповіді від начальника архітектурного відділу Київського району – районного архітектора О.Б. Довбні від 06.07.2017 № Б-6-22060/1-17.08-39 – лист ОСОБА_1 від 06.06.2017 розглянуто та зазначено, що відповідний проект рішення, після погодження в установленому порядку з відповідними службами міської ради, буде винесено на розгляд сесії Харківської міської ради.

30.08.2017 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради (далі за текстом - Департамент) із запитом про отримання публічної інформації № 10, де просила: повідомити, чи взагалі наявна будь-яка інформація щодо розгляду Харківською міською радою заяви ОСОБА_1 про надання безоплатно земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 га за адресою: АДРЕСА_1 ; надати інформацію, чи взагалі виносилась на погодження відповідним службам Харківської міської ради заява ОСОБА_1 від 06.06.2017 про надання безоплатно земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 га за адресою: АДРЕСА_1 ; повідомити, чи розроблений проект рішення про надання ОСОБА_1 безоплатно земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 га за адресою: АДРЕСА_1 .

На цей запит позивач отримала відповідь Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради № 613/0/69-17 від 05.09.2017, у якому зазначено, що Департамент не володіє запитуваною інформацією.

В подальшому позивач отримала лист від Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради № Б-6- 33702/1-17.08-39 від 22.09.2017, яким її повідомлено, що рішенням сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.09.2017 №733/17 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва гаража біля будинку АДРЕСА_1 .

Позивач зазначає, що на її думку, на момент надання відповіді (№ 613/0/69-17 від 05.09.2017) Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради було відомо про дату скликання чергової сесії Харківської міської ради, на якій на розгляд виносилось питання згідні заяви ОСОБА_1 від 06.06.2017. У зв`язку з вищевикладеним, позивач 01.10.2017 звернулася до Харківської міської ради із запитом про надання копії рішення сесії Харківської міської ради від 20.09.2017 № 733/17, яким було відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва гаражу біля будинку АДРЕСА_1 . Станом на день подання даного позову копії вказаного рішення позивач не отримала.

У зв`язку з вищевикладеним, Позивач вважає, що внаслідок протиправних дій та бездіяльності Харківської міської ради було порушено її права, а саме:

1. Порушено строки розгляду заяви Позивача.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині 3 ст.123 ЗК України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається з обставин справи, заява Позивача про передачу у власність земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу від 06.06.2017 була оформлена належним чином та подана 06.06.2017 р.

В свою чергу відповідач порушив строки розгляду вказаної заяви, що є суттєвим порушенням прав позивача на своєчасний розгляд її заяви.

2. Порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ст.40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом; строк.

30.08.2017 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради із письмовим запитом про отримання публічної інформації № 10.

Згідно листа Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради № 613/0/69-17 від 05.09.2017 – Департамент не володіє запитуваною інформацією.

Згідно листа Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради № Б-6-33702/1-17.08-39 від 22.09.2017 заявника повідомлено, що рішенням сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.09.2017 №733/17 (дод.3 п.1) ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва гаража біля будинку АДРЕСА_1 .

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Доданий до позовної заяви лист Департаменту організаційної роботи від 05.09.2017 № 613/0/69-17, на думку позивача, є доказом порушення прав позивача на доступ до публічної інформації, оскільки підзвітний Харківській міській раді - Департамент організаційної роботи, якому було відомо про розпорядження міського голови про чергову дату скликання чергової сесії Харківської міської ради, було свідомо позбавлено прав позивача на доступ до публічної інформації та не повідомлено про чергову дату, на яку було скликану чергову сесію Харківської міської ради, на якій було вирішено питання згідно заяви позивача від 06.06.2017.

Крім того, на день подання даного позову відповідачем на запит позивача від 01.10.2017 не надано копії рішення сесії Харківської міської ради від 20.09.2017 № 733/17, яким було відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва гаражу біля будинку №: 12 по АДРЕСА_1 .

Враховуючи вищевикладене позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо порушення строків розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2017 про передачу безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0.01 га за адресою: АДРЕСА_1 , та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на зазначеній території; взнати протиправними дії Харківської міської ради щодо порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом приховування від ОСОБА_1 інформації щодо дати скликання чергової сесії Харківської міської ради; визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо ненадання копії рішення сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.09.2017 №733/17, яким було відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва гаража біля будинку АДРЕСА_1 .

Ухвалою АДРЕСА_2 суду м. Харкова від 26 грудня 2017 року судом було ухвалено рішення про відкриття провадження в цивільній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 22 січня 2018 року судом було ухвалено рішення про закриття провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання дій протиправними. Матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання дій протиправними виділити в окреме провадження і передати керівнику апарата Дзержинського районного суду для належної реєстрації.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 05 лютого 2018 року судом було ухвалено рішення про відкриття провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Відповідачем Харківською міською радою Харківської області в порядку ст. 162 КАС України, подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що Харківська міська рада в повному обсязі заперечує проти задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , вимоги та доводи, викладені в ній, вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам матеріального та процесуального права, виходячи з наступного.

По-перше, Харківська міська ради діючи в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, розглянула заяву Позивача та прийняла рішення у відповідності до норм діючого законодавства.

Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

08.06.2017 засобами поштового зв`язку Позивач направила до Харківської міської ради заяву датовану 06.06.2017 про передачу безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 га за адресою: м. Харків, вул. Каширська, 12 та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка надійшла до Харківської міської ради 09.06.2017 та зареєстрована за вх. № Б-6-22060/1-17. В додаток до вказаної заяви Позивач надала графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. На графічних матеріалах самим Позивачем позначено розташування п`яти гаражів, земельну ділянку під якими, для будівництва гаража ОСОБА_1 бажала отримати в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.

За результатами розгляду вищезазначеної заяви у місячний строк, листом від 06.07.2017 № Б-6-22060/1-17.08-39 Управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради Позивачу надано відповідь, що згідно з Регламентом Харківської міської ради, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 18.05.2011 № 275/11 «Про затвердження Регламенту Харківської міської ради», відповідний проект рішення, після погодження в установленому порядку з відповідними службами міської ради, буде винесено на розгляд сесії Харківської міської ради.

Управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради було підготовлено пропозиції (№ 3681/0/27-17 від 06.07.2017) на розгляд сесії Харківської міської ради питання щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража.

Зокрема, на підставі вищезазначеної пропозиції було прийнято рішення 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів» від 20.09.2017 № 733/17.

Відповідно до пункту 1 додатку 3 вищезазначеного рішення, а також згідно зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням 16 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 08.11.2017 р. № 805/17, відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 .

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про будівельні норми» застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов`язковим для всіх суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які проводять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації.

Місце розташування зазначеної земельної ділянки по АДРЕСА_1 (відповідно до графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки) для будівництва індивідуального гаража суперечить нормам ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» (підстава - Пропозиції Управління містобудування та архітектури від 06.07.2017 № 3681/0/27-1).

Отже, в зв`язку з вищевикладеним, заяву Позивача було розглянуто на сесії Харківської міської ради та було відмовлено з підстав, передбачених ЗК України, до рішення була додана інформація, з якої вбачається, що місце розташування вказаної земельної ділянки суперечить вимогам ДБН360-92**, що є підставою для відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Таким чином рішення 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва. експлуатації та обслуговування об`єктів» від 20.09.2017 № 733/17 є вмотивованим. правомірним та таким, що прийняте у відповідності до норм діючого законодавства України.

По-друге, Позивач зазначає про порушення Харківською міської радою строків розгляду заяви.

Заява Позивача (№ Б-6-22060/1-17 від 09.06.2017) попередньо розглянута саме у місячний строк, за результатами розгляду якої листом від 06.07.2017 № Б-6-22060/1-17.08-39 Управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради Позивачу надано відповідь.

У місячний строк Управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради було підготовлено пропозиції (№ 3681/0/27-17 від 06.07.2017) на розгляд сесії Харківської міської ради питання щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража.

Рішенням Харківської міської ради від 18.05.2011 № 275/11 «Про затвердження Регламенту Харківської міської ради» затверджено Регламент Харківської міської ради (далі Регламент), який встановлює порядок діяльності, основні правила та процедури роботи міської ради, її органів і посадових осіб, у тому числі порядок скликання сесії міської ради, підготовки та розгляду нею питань, прийняття рішень міської ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії, порядок організації роботи постійних комісій та тимчасових контрольних комісій міської ради.

Відповідно до Регламенту відповідний проект рішення, після погодження в установленому порядку з відповідними службами міської ради, винесено на розгляд сесії Харківської міської ради.

Відповідно до приписів ст. 31 Регламенту проект рішення вважається повністю підготовленим після візування заступником міського голови за напрямком діяльності, керівниками профільного виконавчого органу міської ради та Юридичного департаменту Харківської міської ради, а у певних випадках, керівником Департаменту територіального контролю Харківської міської ради та керівником відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю Харківської міської ради.

Підготовлений секретарем перелік узгоджених і завізованих проектів рішень направляється не пізніше ніж за 20 днів до початку сесії міському голові для вирішення питання щодо включення до проекту порядку денного.

Відтак заява Позивача (№ Б-6-22060/1-17 від 09.06.2017) не могла бути розглянута на 13 сесії Харківської міської ради 21.06.2017, оскільки це порушувало б норми Регламенту.

Рішенням 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів» від 20.09.2017 № 733/17, Позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З моменту розроблення вищезазначених пропозицій від 06.07.2017 № 3681/0/27-17 та інформування Позивача листом № Б-6-22060/1-17.08-39 від 06.07.2017 до дня проведення 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання, на якій Позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1 жодних сесій Харківської міської ради не проводилось.

Тобто зазначена заява ОСОБА_1 була розглянута на першій черговій сесії після підготовки відповідних пропозицій та інформування Позивача.

Звертаємо увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 123 ЗК України, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Тобто законодавець передбачив можливість пропуску строку розгляду заяви, закріпивши законодавчо правовий механізм щодо замовлення заявником розроблення документації із землеустрою без надання відповідного дозволу (мовчазна згода).

Проте, Позивач свого права не реалізував, до Харківської міської ради не надходило відповідного повідомлення з доданим договором на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

По-третє, Харківська міська рада не приховувала від Позивача інформації щодо дати скликання чергової сесії міської ради.

Ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків.

Згідно з п. 1. ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійної несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Частиною 4 вказаної статті унормовано, що положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.

Рішенням Харківської міської ради № 7/15 від 20.11.2015 затверджено Положення про Департамент організаційної роботи Харківської міської ради (далі - Положення). Положенням визначено, що Департамент є виконавчим органом Харківської міської ради.

Приписами ст. 96 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.

Відповідно до ст. ст. 25-41, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Харківська міська рада, виконавчий комітет Харківської міської ради, Департаменти та комітети міської ради є різними самостійними органами місцевого самоврядування.

Запит про отримання публічної інформації № 10 Позивача від 30.08.2017 (зареєстровано 01.09.2017) не було адресовано Харківській міській раді, а направлено до виконавчого органу - Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради.

Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Порядку розгляду запитів на публічну інформацію в Харківській міській раді та її виконавчих органах, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.06.2016 р. за № 337, в якому визначені основні засади організації роботи із запитами на інформацію, запит розглянуто і у встановлений строк перенаправлено належному розпоряднику, оскільки Департамент не володіє запитаною інформацією.

Листом від 08.09.2017 Управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування архітектури та генерального плану Харківської міської ради надано відповіді по суті питань, викладених у зверненні.

Крім цього, питання про дату скликання чергової сесії Харківської міської ради в зазначеному запиті Позивачем взагалі не ставилось.

Звертаємо увагу, відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації, зокрема, в офіційних друкованих виданнях та на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Регламенту Харківської міської ради розпорядження міського голови про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та з проектом порядку денного, який передбачається внести на розгляд міської ради, а при проведенні позачергових сесій - не пізніше як за день до проведення сесії міської ради шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті «Харьковские известия» або іншому друкованому засобі масової інформації, визначеному рішенням сесії міської ради, а також шляхом розміщення на офіційному сайті Харківської міської ради в мережі Інтернет. 08.10.2017 на офіційному сайті Харківської міської ради опублікована інформація про дату та час чергової сесії.

В офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті «Харьковские известия» випуск № 101 от 09.09.2017 надруковано розпорядження Харківського міського голови від 01.09.2017 № 104 «Про скликання 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання» та додаток до зазначеного розпорядження, в якому надано інформацію про порядок денний 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.09.2017.

Отже, враховуюче викладене. Харківська міська рада ніяким чином не приховувала інформації щодо дати скликання чергової сесії Харківської міської ради, оскільки інформація про дату скликання чергової сесії міської ради була завчасно опублікована в офіційних виданнях Харківської міської ради, тобто була загальнодоступною.

По-четверте, Позивач зазначає на протиправній діяльності Харківської міської ради щодо ненадання копії рішення сесії на відповідний запит Позивача

Проте, варто зазначити, що відповідний запит Позивача від 01.10.2017 щодо надання копії рішення сесії Харківської міської ради від 20.09.2017 № 733/17 на даний час розглянуто та надано відповідь у строк передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Звертаємо Вашу увагу, що на момент подання позову 09.10.2017 пройшло лише 5 робочих днів, тобто строк на відповідь і отримання Позивачем відповіді не пропущений, звернення до Суду стосовно цього питання передчасне.

По-п`яте, судова влада не може підміняти орган місцевого самоврядування, до виключної компетенції якого віднесені питання передачі у власність земельної ділянки.

Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Конституції України.

З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що органи місцевого самоврядування, здійснюють управління і самостійно вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Такі ж положення закріплені в статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними, що кореспондується із вимогами ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно ч. 3 ст. 140 Конституції України органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях, зокрема, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Рішенням 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів» від 20.09.2017 № 733/17 розглянуто заяву Позивача і надано вмотивовану, правомірну, закону відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Повторний розгляд зазначеної заяви Позивача чинним законодавством не передбачено.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень.

Вимога Позивача щодо надання Судом дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є формою втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Тобто, позовна вимога Позивача надати йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передбачає втручання в діяльність суб`єкта владних повноважень Харківської міської ради, яка уповноважена приймати відповідні рішення, тоді як, суд не може підміняти собою суб`єкта владних повноважень щодо реалізації ним власних повноважень наданих законодавством.

В судовому засіданні 10.04.2018 року суд на місці ухвалив задовольнити клопотання представника позивача про залишення без розгляду позовної вимоги: визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо порушення строків розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2017 про передачу безоплатно у власність земельну ділянку для будівництва індивідуального гаражу орієнтовною площею 0,01 га за адресою: АДРЕСА_1 , та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки на зазначеній території, що було підтримано представником відповідача.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги (з урахуванням уточнених) підтримав і просилив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача – Харківської міської ради Харківської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав і просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладені в поданому до суду відзиві на позов та у запереченні на уточнений позов.

Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до приписів ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, поміж іншого на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

Пунктом 4 статтею 5 КАС України, закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно приписів ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 72 КАС України Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами у відповідності до ст.74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Щодо позовної вимоги взнати протиправними дії Харківської міської ради щодо порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом приховування від ОСОБА_1 інформації щодо дати скликання чергової сесії Харківської міської ради;

Відповідно до визначення ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків.

Згідно з п. 1. ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійної несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Частиною 4 вказаної статті унормовано, що положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.

Рішенням Харківської міської ради № 7/15 від 20.11.2015 затверджено Положення про Департамент організаційної роботи Харківської міської ради (далі - Положення). Положенням визначено, що Департамент є виконавчим органом Харківської міської ради.

Приписами ст. 96 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.

Відповідно до ст. ст. 25-41, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Харківська міська рада, виконавчий комітет Харківської міської ради, Департаменти та комітети міської ради є різними самостійними органами місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що запит про отримання публічної інформації № 10 Позивача від 30.08.2017 р. (зареєстровано 01.09.2017 р.) не було адресовано Харківській міській раді, а направлено до виконавчого органу – Департаменту організаційної роботи Харківської міської ради.

Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Порядку розгляду запитів на публічну інформацію в Харківській міській раді та її виконавчих органах, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.06.2016 р. за № 337, в якому визначені основні засади організації роботи із запитами на інформацію, запит розглянуто і у встановлений строк перенаправлено належному розпоряднику, оскільки Департамент не володіє запитаною інформацією.

Судом встановлено, що листом від 08.09.2017 Управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування архітектури та генерального плану Харківської міської ради надано відповіді по суті питань, викладених у зверненні, що підтверджується матеріалами справи.

Необхідно зазначити, що питання про дату скликання чергової сесії Харківської міської ради в зазначеному запиті Позивачем взагалі не ставилось.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації, зокрема, в офіційних друкованих виданнях та на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Регламенту Харківської міської ради розпорядження міського голови про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та з проектом порядку денного, який передбачається внести на розгляд міської ради, а при проведенні позачергових сесій - не пізніше як за день до проведення сесії міської ради шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті «Харьковские известия» або іншому друкованому засобі масової інформації, визначеному рішенням сесії міської ради, а також шляхом розміщення на офіційному сайті Харківської міської ради в мережі Інтернет.

Судом встановлено, що 08.10.2017 р. на офіційному сайті Харківської міської ради опублікована інформація про дату та час чергової сесії, що підтверджується матеріалами справи.

В офіційному друкованому виданні Харківської міської ради газеті «Харьковские известия» випуск № 101 от 09.09.2017 надруковано розпорядження Харківського міського голови від 01.09.2017 № 104 «Про скликання 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання» та додаток до зазначеного розпорядження, в якому надано інформацію про порядок денний 14 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.09.2017 р., що підтверджується матеріалами справи.

Враховуюче викладене, суд вважає, що Харківська міська рада ніяким чином не приховувала інформації від Позивача щодо дати скликання чергової сесії Харківської міської ради, оскільки інформація про дату скликання чергової сесії міської ради була завчасно опублікована в офіційних виданнях Харківської міської ради, тобто була у загальному доступі, твердження представника Позивача щодо приховування інформації щодо дати скликання чергової сесії ХМР є безпідставними та неаргументованими.

Суд вважає, що в матеріалах справи та в ході судового засідання не доведений факт приховування Харківською міською радою від Позивача інформації щодо дати скликання чергової сесії міської ради та порушено Закон України «Про доступ до публічної інформації», на переконання суду Харківська міська рада діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо позовної вимоги визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради щодо ненадання копії рішення сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.09.2017 №733/17, яким було відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва гаража біля будинку АДРЕСА_1 .

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що запит Позивача від 01.10.2017 р. щодо надання копії рішення сесії Харківської міської ради від 20.09.2017 р. № 733/17 надійшов до Харківської міської ради 09.10.2017 р. та був зареєстрований за вх. № Б-1-6/1525/180-17 від 09.10.2017 р.

Суд зазначає, що на дату подання позову 09.10.2017 року пройшло 5 робочих днів з дати подання Позивачем запиту від 01.10.2017 р. щодо надання копії рішення сесії Харківської міської ради від 20.09.2017 р. № 733/17, тобто на дату подання позовної заяви строк на відповідь і отримання Позивачем відповіді не був пропущений.

Судом встановлено, що в строк передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації» зазначений запит розглянуто та Позивачу надано відповідь листом від 13.10.2017 р., до якого додано запитувана копія рішення міської ради.

Посилання представника Позивача на рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1191/13 «Про затвердження Порядку надання земельних ділянок у м. Харкові у власність або користування у новій редакції» у даному питанні, суд вважає безпідставним у зв`язку із тим, що вказане рішення визнано таким, що втратило чинність рішенням Харківської міської ради від 23.09.2015 № 1984/15 «Про визнання рішень Харківської міської ради такими, що втратили чинність», що підтверджується матеріалами справи.

Суд вважає, що звернення до Суду стосовно цього питання передчасне та безпідставне.

Суд вважає, що відповідачами по справі не було допущено протиправних дій або бездіяльності по відношенню до позивача.

На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Харківської міської ради Харківської області необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись положеннями Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 2, 5, 6, 8, 9, 19-21, 72-77, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 Харківської міської ради Харківської області, про визнання дій протиправними, – залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: Шестак О.І.