
Справа № 420/6045/19
УХВАЛА
27 грудня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача – Кормільцева М.А. (згідно ордеру),
представника відповідача – Тарановського Р.В. (за довіреністю),
розглядаючи за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, –
ВСТАНОВИВ:
11 жовтня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправними та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісії Головного управління ДФС у Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03 квітня 2019 року за номерами 1129920/3094309894, 1129916/3094309894, 1129917/3094309894, 1129918/3094309894;
2. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати датою їх фактичного надходження податкові накладні фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 1 від 17.01.2019, № 2 від 31.01.2019, № 1 від 12.02.2019, № 2 від 14.02.2019 та вважати їх прийнятими та зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податку.
Ухвалою суду від 16 жовтня 2019 року позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишено без руху. Встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
30 жовтня 2019 року ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , відкрито провадження у справі та визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 29 листопада 2019 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №420/6045/19 до судового розгляду по суті.
18 грудня 2019 року до суду від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, яку обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення були оскаржені позивачем в адміністративному порядку до ДФС та результат розгляду даних скарг отриманий позивачем 15.04.2019 року, а тому відповідно до ч.4 ст.122 КАС України позивачем подано даний позов 10.10.2019 року з пропуском тримісячного строку звернення до суду.
19 грудня 2019 року представником позивача до суду подано за вх.№48436/19 заперечення на клопотання про залишення позову без розгляду, а 19.12.2019 року за вх.№48435/19 – заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, яку обґрунтовує тим, що правова позиція Верховного Суду, викладена в постанові від 11.10.2019 року (справа №640/20468/18) була опублікована лише 21.10.2019 року, а тому позивач не міг застосувати її положення на практиці. Вказує, що на час звернення до суду з даним позовом позивачем було дотримано положення законодавства та правових позицій ВСУ, та лише після звернення до суду змінилось роз`яснення щодо термінів звернення до суду. Причини пропуску строку є поважними та від позивача жодним чином не залежали.
Вирішуючи питання щодо поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Предметом розгляду даної справи є рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісії Головного управління ДФС у Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03 квітня 2019 року за номерами 1129920/3094309894, 1129916/3094309894, 1129917/3094309894, 1129918/3094309894.
Згідно ч.1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частина 4 статті 122 КАС України встановлює, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України.
Статтею 56 Податкового кодексу України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Так, відповідно до пункту 56.1 статті 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Пунктом 102.2 статті 102 Податкового кодексу України визначені випадки, коли грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті.
Отже, пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України в разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Суд зазначає, що спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов`язані з нарахуванням грошових зобов`язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов`язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами Податкового кодексу України не визначені, тобто не врегульовують спірне в цій справі питання.
Різниця природи рішень контролюючого органу (щодо нарахування грошових зобов`язань або інші рішення) об`єктивно здатна впливати та зумовлювати різницю в підходах щодо встановлення строків звернення до суду про їх оскарження.
Застосування скорочених строків звернення при використанні досудового порядку врегулювання спорів у податкових правовідносинах установлено законом, зумовлено легітимною метою оперативного забезпечення настання правової визначеності для особи - платника податків та у діяльності суб`єктів владних повноважень - контролюючих органів, що кореспондується із встановленим алгоритмом і строками адміністрування податків для забезпечення належного виконання конституційного податкового обов`язку і має пропорційний характер, оскільки скорочення строку звернення не впливає на реалізацію особою права на судовий захист у зв`язку з достатністю часу на підготовку й оформлення правової позиції, ознайомлення з позицією контролюючого органу, залучення за потреби правових і фінансових консультантів в межах процедури адміністративного оскарження, у той час, як скорочені строки забезпечують досягнення зазначеної мети й завдань функціонування податкової системи держави.
Більш скорочені строки звернення до суду у випадку попередньої реалізації досудових процедур полягають у забезпеченні наступності юрисдикційних проваджень (адміністративних і судових) та пов`язанні з необхідністю мінімізувати темпоральний проміжок між досудовими процедурами та судовим провадженням.
Конституційний Суд України рішенням від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011 за результатами оцінки конституційності норми частини четвертої статті 99 КАС України у чинній на той час редакції (про скорочені строки звернення до адміністративного суду в разі попереднього використання можливостей досудового порядку вирішення спору) підтвердив її конституційність як такої, що забезпечує оперативність розгляду судової справи і жодною мірою не обмежує суб`єктів щодо права на судовий захист; нею скорочено строки здійснення окремих процесуальних дій, а змісту та обсягу конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя не звужено (абзаци шостий, чотирнадцятий пункту 6.1).
Отже, із прийняттям чинної редакції КАС України та відмінним правовим регулюванням, визначеним частиною четвертою статті 122 КАС України, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені Податковим кодексом України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Вказаний висновок узгоджується з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 11.10.2019 року по справі №640/20468/18.
Судом встановлено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було оскаржено рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісії Головного управління ДФС у Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03 квітня 2019 року за номерами 1129920/3094309894, 1129916/3094309894, 1129917/3094309894, 1129918/3094309894 в адміністративному порядку шляхом подання 05 квітня 2019 року скарг на вказані рішення до Державної фіскальної служби України (а.с.47, 50, 53, 56), за результатами розгляду яких комісія з питань розгляду скарг ДФС прийняла рішення №22206/3094309894, №22205/3094309894, №22204/3094309894 та №22203/3094309894 від 15.04.2019 року (а.с.59-62), якими у задоволенні скарг відмовлено.
При цьому, позивачем у позовній заяві зазначено, що вказані рішення ним отримані 15.04.2019 року.
До Одеського окружного адміністративного суду вказаний адміністративний позов було подано через канцелярію суду 11 жовтня 2019 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції з вхідним №5819/19 на позовній заяві.
За таких обставин суд доходить висновку, що позивач звернувся до суду з пропуском тримісячного строку, оскільки вищевказані рішення за результатами розгляду скарг були отримані позивачем 15.04.2019 року, а позовна заява подана до суду 11.10.2019 року, тобто більше ніж через 5 місяців з моменту отримання позивачем вказаних рішень комісії з питань розгляду скарг ДФС.
При цьому суд не приймає до уваги посилання предстанвика позивача на те, що Верховним Судом нову позицію щодо строків звернення до суду при використанні досудового порядку врегулювання спорів у податкових правовідносинах було опубліковано лише 21.10.2019 року, оскільки норми чинного законодавства, які встановлюють такі строки станом на момент звернення позивача до суду та станом на дату прийняття Верховним Судом постанови від 11.10.2019 року по справі №640/20468/18 змін не зазнавали.
За таких обставин, суд доходить висновку про порушення позивачем строку звернення до суду з даними позовними вимогами, про відсутність підстав для поновлення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 даного строку та про доцільність відмови у задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно з ч.4 ст.123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії слід залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст. 240-245, 248, 256, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду – відмовити.
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісії Головного управління ДФС у Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 03 квітня 2019 року за номерами 1129920/3094309894, 1129916/3094309894, 1129917/3094309894, 1129918/3094309894, зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати датою їх фактичного надходження податкові накладні фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 № 1 від 17.01.2019, № 2 від 31.01.2019, № 1 від 12.02.2019, № 2 від 14.02.2019 та вважати їх прийнятими та зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податку - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 27.12.2019 року.
Суддя Вовченко O.A.