
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2019 р. № 400/3881/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Комунального підприємства "Снігурівський благоустрій", вул. Жовтнева, буд. 45, м. Снігурівка, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300
до відповідача:Виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Калнауса Олега Робертовича, пр-т Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003 Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, пр. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003
про:визнання протиправним та скасування рішення від 07.10.2019 р. № 010,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Комунальне підприємство «Снігурівський благоустрій», звернувся до суду з позовом до Виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Калнаус Олега Робертовича про визнання протиправним та скасування рішення від 07.10.2019 р. № 010.
Ухвалою від 26.11.2019 залучено до участі у справі в якості відповідача Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення винесено всупереч ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», якою встановлено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються. Позивача ж притягнуто до відповідальності до відповідальності за одне й те саме порушення. Виконати вимоги припису у позивача не було можливості, оскільки і припис, і рішення до позивача надійшли одночасно.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки рішення прийнято правомірно.
Після надання пояснень сторонами у судовому засіданні, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Відповідно до Закону України від 05.04.2007 № 877, Наказу Головного управління від 20.09.2019 № 3412 та Направлення на перевірку від 24.09.2019 № 016 у період з 26.09.2019 по 02.10.2019 проведено планову перевірку КП «Снігурівський благоустрій» з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, за результатами якої складено Акт №016.
Актом встановлено порушення Позивачем порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, а саме: вимог Законів України «Про поховання та похоронну справу» та «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010; Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.09.2004 за № 1110/9709; Методики розрахунків тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 17.11.2009 № 1175, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.11.2009 за № 1146/17162 тощо.
За відсутність у підприємства інвестиційної програми, погодженої органом місцевого самоврядування до розрахунків тарифів на вивезення ТПВ включено плановий прибуток в розмірі 10% для населення,12% та 15% для інших. Включення до структури тарифу планового прибутку, в тому числі інвестиційної складової здійснено всупереч вимог п.22-24 Порядку.
Внаслідок необґрунтованого включення до розрахунку інвестиційної складової сума необґрунтовано отриманої виручки від застосування тарифів на вивіз сміття за вересень 2018 - серпень 2019 року склала 139 030,42 грн.
За результатами перевірки видано Припис від 07.10.2019 № 011, яким зобов`язано позивача у тримісячний термін з моменту отримання Припису усунути порушення вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з поводження з твердими побутовими відходами (збирання, перевезення і захоронення), та на послуги з перевезення пасажирів автобусним маршрутом у звичайному режимі шляхом приведення розрахунків тарифів у відповідність до вимог законодавства. Також позивача зобов`язано сформувати тарифи на ритуальні послуги та подати до органу місцевого самоврядування для їх встановлення.
За порушення законодавства про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, відповідно до ст. 18, ст. 20 Закону № 5007, ст. 7 Закону № 877, відповідачем прийнято Рішення від 07.10.2019 № 010 про застосування до КП «Снігурівський благоустрій» адміністративно - господарських санкцій у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки - 139 030,42 грн. та зобов`язано КП «Снігурівський благоустрій» протягом 3-х календарних днів з дня отримання рішення повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 139 030,42 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за: порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки;
Згідно до п. 22-24 Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою КМУ від 26 липня 2006 р. N 1010 (у редакції, чинній станом на вересень 2018 року), до тарифів на послуги включаються витрати із створення резервного капіталу, що спрямовується на капітальні інвестиції, гранична величина яких визначається з урахуванням обсягу коштів, необхідних для забезпечення відтворення і розвитку основних засобів та нематеріальних активів, які підлягають амортизації. Витрати із здійснення капітальних вкладень, створення спеціальних інвестиційних фондів, забезпечення прибутковості інвестованого капіталу включаються до тарифів на строк не менш як п`ять років (у сумі, що не перевищує 20 відсотків загального обсягу витрат) згідно з погодженою в установленому порядку органами місцевого самоврядування інвестиційною програмою підприємства у сфері поводження з побутовими відходами у відповідному населеному пункті. У процесі формування тарифів підприємство визначає джерела фінансування капітальних інвестицій за рахунок амортизації та планованого прибутку. Інвестиційна програма підприємства у сфері поводження з побутовими відходами передбачає здійснення заходів, пов`язаних з удосконаленням технологій, реконструкцією об`єктів, автоматизацією і диспетчеризацією, ресурсозбереженням, підвищенням екологічної безпеки і надійності роботи систем, та необхідні кошти (з виділенням тієї частини, що фінансується з прибутку). До зазначеної програми додаються техніко-економічні розрахунки або бізнес-план, якими підтверджується ефективність передбачуваних вкладень та визначаються джерела інвестиційних ресурсів і строк реалізації проектів.
Постановою КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 27 березня 2019 р. № 318 (яка набрала чинності з 01.05.2019 року) у Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів пункти 23-25 виключено.
Розрахунок суми необґрунтовано отриманої виручки від надання послуг з вивезення ТПВ за період вересень 2018-серпень 2019 складає 139030,42. Відповідачем не зроблено помісячного розрахунку, тому суд не може самостійно розрахувати цю суму по місяцях.
Відповідачем неправомірно застосовано до позивача штрафну санкцію за період травень-серпень 2019, оскільки п.п.23-25 постанови КМУ №1010 від 27.03.2019 , за порушення яких на позивача наклали штраф були виключені з 01.05.2019.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Відтак, оскаржуване рішення відповідача прийняте з порушенням принципу «пропорційності», без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Згідно зі ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Комунального підприємства "Снігурівський благоустрій" (вул. Жовтнева, буд. 45, м. Снігурівка, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300, ідентифікаційний код 36895662) до виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Калнауса Олега Робертовича (пр-т Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003), Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 40327023) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення № 010 від 07.10.2019 року.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області (пр. Центральний, 288, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 40327023) на користь Комунального підприємства "Снігурівський благоустрій" (вул. Жовтнева, буд. 45, м. Снігурівка, Снігурівський район, Миколаївська область, 57300, ідентифікаційний код 36895662) судовий збір у сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня), сплачений платіжним дорученням № 525 від 30.10.2019 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко