
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2019 р. № 400/3809/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ОСОБА_2 , АДРЕСА_2
до відповідача:Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради, Херсонське шосе, 48/8, м. Миколаїв, 54024
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправними та скасування рішення від 17.09.2019 р. № 149-с, наказу від 30.09.2019 р. № 412,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Миколаївській області, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області № 149-с від 17.09.2019 щодо скасування дії містобудівних умов та обмежено для проектування об`єкта будівництва « Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень» розташованого за адресою: АДРЕСА_3 », визнання протиправним та скасування наказу Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради № 412 від 30.09.2019 щодо скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт « Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень» розташованого за адресою: АДРЕСА_3 ».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що посилання в містобудівних умовах на рішення Миколаївської міської ради від 11.08.2016 № 6/3, яке скасовано рішенням суду, є технічною помилкою і підлягає виправленню, оскільки розміщення об`єкту відповідає містобудівній документації - плану зонування, який затверджений рішенням Миколаївської міської ради від 17.05.2018 № 36/13. Відповідно до ч.4 ст.26, ч.4 ст.34 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» визначено можливість виконання будівельних робіт з реконструкції існуючих об`єктів за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. На підставі протиправного та незаконного рішення № 149-с від 17.09.2019 відповідачем 2 прийнято наказ № 412 від 30.09.2019 про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт, який також є протиправним та необхідно скасувати.
Відповідач 1- заперечує проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки при проведенні планової перевірки на об`єкті нагляду Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради встановлено, що містобудівні умови та обмеження для проектування будівництва позивачам видані з порушенням вимог Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідач 2- заперечує проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки при проведенні перевірки відповідачем 1 були встановлені порушення вимог закону при видачі містобудівних умов та обмежень, тому відповідачем 2 правомірно прийнято спірне рішення про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Третя особа - Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради пояснень суду не надала.
Сторони в судовому засіданні , яке відбулось 02.12.2019 надали суду свої пояснення та не заперечували проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
На підставі наказу ДАБІ України № 696 від 24.06.2019 та направлень на проведення перевірки була проведена планова перевірки об`єкта нагляду -Департаменту архітектури містобудування Миколаївської міської ради.
В акті перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 12.09.2019 головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління ДАБІ у Миколаївській області встановлено, що містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, затверджені наказом Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради від 02.10.2018 № 103/15-2049 на об`єкт «Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень, адреса будівництва: АДРЕСА_3 , замовник - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 видані в порушення вимог пп.1 ст.29 Закону № 3038 – назва об`єкта не відображає місце розташування об`єкта. В п.3 розділу «Загальні данні» МУО № 103/15-2049 міститься посилання на рішення Миколаївської міської ради від 11.08.2016 № 6/3, яке на час надання містобудівних умов втратило свою чинність згідно з рішенням Миколаївської міської ради від 17.05.2018 № 36/13. В пакеті документів, що стали підставою для надання МУО відсутня копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію. При наданні МУО Управлінням не враховано вимоги п.1ч.3 ст.29 Закону, чим порушено вимоги п.1ч.4 ст.29 Закону.
За наслідками перевірки головним інспектором будівельного нагляду Новіковою В.В. прийнято рішення від 17.09.2019 № 149-с про скасування Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва затверджених наказом Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради від 02.10.2018 № 103/15-2049 на об`єкт «Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень», адреса будівництва: АДРЕСА_3 м. Миколаїв, замовник будівництва - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Наказом №412 від 30.09.2019 Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради на підставі рішення від 17.09.2019 №149-с та керуючись ч.2 ст.39-1 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» скасовано повідомлення про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень», адреса будівництва: пр.Центральний,114,№ МК 061191491513 від 29.05.2019, замовник ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» N 3038-VI від 17.02.2011 державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду:
1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об`єктами нагляду.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об`єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:
скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до ст.29 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038 від 17.02.2011 основними складовими вихідних даних є:
1) містобудівні умови та обмеження;
2) технічні умови;
3) завдання на проектування.
Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію п.1 ч.3 ст.29 Закону України №3038).
Містобудівні умови та обмеження містять:
1) назву об`єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об`єкта пп.1 ч.5 ст.29 Закону України № 3038).
Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно з п.32 постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду» № 698 від 19.08.2015, якщо рішення об`єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.
Порушення, які зазначені в спірному рішенні від 17.09.2019 стосовно того, що назва об`єкта не відображає місце розташування об`єкта та зазначення нечинного номеру рішення Миколаївської міської ради, не можуть бути підставою для скасування МУО, оскільки в МУО зазначено і назва, і адреса об`єкта та містяться всі необхідні реквізити. Посилання не нечинне рішення Миколаївської міської ради стосовно затвердження плану зонування від 11.08.2018, а необхідно було зазначити 17.05.2018 № 36/13 є помилкою-опискою, яка не може бути підставою для скасування МУО.
Стосовно відсутності у позивачів документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою суд зазначає наступне:
Відповідно до містобудівних норм передбачених Законом України №3038 «Про регулювання містобудівної діяльності» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва (ст.ст.26,29 Закону № 3038).
Відтак, для того, щоб отримати містобудівні умови та обмеження замовник повинен бути або власником , або користувачем земельної ділянки, на якій планується об`єкт будівництва.
Об`єктом реконструкції є двокімнатна квартира АДРЕСА_4 , однокімнатна АДРЕСА_5 та нежитлові приміщення перукарні по АДРЕСА_3 , що підтверджується договором купівлі-продажу від 17.04.2018, договорами дарування від 30.03.2011 та витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. Реконструкція полягає в улаштуванні другого поверху під розміщення офісних приміщень над квартирами та приміщеннями, які належать позивачам. Відповідно до ст.377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Таким чином, позивачам для отримання містобудівних умов та обмежень достатньо було надати документи, що посвідчують право власності на об`єкти нерухомого майна, оскільки реконструкція об`єкта здійснюється без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту квартир, які належать позивачам на праві власності.
Відтак, рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області № 149-с від 17.09.2019 щодо скасування дії містобудівних умов та обмежено для проектування об`єкта будівництва « Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень» розташованого за адресою: АДРЕСА_3 114 є протиправним та належить скасувати, оскільки Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва затверджених наказом Управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради від 02.10.2018 № 103/15-2049 на об`єкт «Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень», адреса будівництва: АДРЕСА_3 м. Миколаїв, замовник будівництва- ОСОБА_1 , ОСОБА_2 видані позивачам відповідно до вимог чинного законодавства.
Оскаржуване рішення відповідача 1 прийняте за відсутності порушень вимог містобудівного законодавства, з порушенням принципу «пропорційності», без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Наказ №412 від 30.09.2019 Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради , яким скасовано повідомлення про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень», адреса будівництва: пр.Центральний,114,№ МК 061191491513 від 29.05.2019, замовник ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є похідним від рішення від 17.09.2019, тому він також є протиправним та належить скасувати.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, Миколаїв, 54056), Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради (вул. Херсонське шосе, 48/8, м. Миколаїв, 54024, ідентифікаційний код 41256954) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області № 149-с від 17.09.2019 щодо скасування дії містобудівних умов та обмежено для проектування об`єкта будівництва « Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень» розташованого за адресою: АДРЕСА_3 ».
3. Визнати протиправним та скасувати наказ Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради № 412 від 30.09.2019 щодо скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція квартир №№1,3 та перукарні з улаштуванням другого поверху під розміщення офісних приміщень» розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.1512932932.1 від 04.11.2019 року.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської міської ради (вул. Херсонське шосе, 48/8, м. Миколаїв, 54024, ідентифікаційний код 41256954) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.1512932932.1 від 04.11.2019 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко