
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2019 р. № 400/3861/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Державного підприємства "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП", вул. Знаменська, 4, м. Миколаїв, 54037
до відповідача:Офісу великих платників податків ДПС, вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ 119, 04119
про:визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.08.2019 р. № 0004654906, № 0004664906, № 0004674906,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 14.08.2019 № 0004654906, №0004664906, №0004674906.
Позов обґрунтовано тим, що всі податкові накладні контрагентів-постачальників відповідно до вимог чинного законодавства зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позиція відповідача, згідно якої формування податкового кредиту з ПДВ повинна підтверджуватись первинними документами, а також «реальністю» господарських операцій протирічить абз.3 п.201.10 ст.201 ПК України. Позивач зазначив, що всі господарські операції мали і мають реальний характер, що жодним чином не спростовано актом перевірки. Відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачання товарів, з якими позивач не мав жодних взаємовідносин, не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції ДП «НАРП», вчиненої між останнім та його безпосередніми контрагентами.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки
в результаті відпрацювання декларації з ПДВ за квітень 2019 встановлено неправомірно сформовану суму податкового кредиту від постачальників, які формують від`ємне значення декларації за квітень 2019 та приймають участь в розрахунку суми бюджетного відшкодування. Господарські операції між позивачем та ПП « Барклейс», ТОВ «АВІКОР», ТОВ «ВО «УКРСПЕЦКОМПЛЕКТ», ТОВ «ТД «ПІДШИПНИКЦЕНТР», ТОВ «АВИАТЕХКОМПЛЕКТ», ТОВ «ПРОФІ-ОЙЛ» не відбулись, відсутнє придбання товару, первинні документи не відповідають фактичному руху активів та не можуть враховуватись в даних податкового обліку при декларуванні взаємовідносин з його контрагентами.
Після надання пояснень сторонами у судовому засіданні, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Актом про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» з питань законності декларування від`ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн., в декларації з податку на додану вартість за квітень 2019 встановлено порушення абз. «а» п.198.1,п.198.2, п.198.3 ст.198, п.200.1,абз «б», «в» п.200.4, абз. «в» п.200.14 ст.200 ПК України в результаті чого:
1) завищено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку податкової декларації за квітень 2019 на суму 85518 грн.,
2) виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період квітень 2019 та відсутність права на врахування такої суми від`ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 1010 грн.
3) завищено суму від`ємного значення за квітень 2019, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21) на суму 69610грн.
За наслідками перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення від 14.08.2019:
- №0004654906, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за квітень 2019 в сумі 85518грн. та штрафні санкції в сумі 42759грн.
-№0004664906, яким зменшено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду,
- № 0004674906 про виявлення відсутності права на отримання бюджетного відшкодування за період квітень 2019 в розмірі 1010грн.
В результаті відпрацювання декларації з ПДВ за квітень 2019, за наявною інформацією щодо ризикових операцій суб`єктів господарювання, встановлено неправомірно сформовану суму податкового кредиту від постачальників, які формують від`ємне значення декларації за квітень 2019 та беруть участь в розрахунку бюджетного відшкодування, а саме з постачальниками 1 ланцюга: ПП « Барклейс», ТОВ «АВІКОР», ТОВ «ВО «УКРСПЕЦКОМПЛЕКТ», ТОВ «ТД «ПІДШИПНИКЦЕНТР», ТОВ «АВИАТЕХКОМПЛЕКТ», ТОВ «ПРОФІ-ОЙЛ» встановлено, що господарські операції із придбання товарів з цими контрагентами не відбулось у дійсності, рух активів не відбувався, оскільки у контрагентів позивача відсутні об`єктивні можливості до виконання господарської операції. Надані при перевірці позивачем первинні документи: податкові накладні, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, експрес накладні, прибуткові накладні не відповідають фактичному руху активів, тому вони не можуть враховуватись в даних податкового обліку.
Відповідно до абз. «а» п.198.1,п.198.2, п.198.3 ст.198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Згідно п.200.1,абз «б», «в» п.200.4 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Посилання контролюючого органу на нереальність господарських операцій по контрагентах, з якими укладені договори поставки та ті, які після 01.07.2017 зареєстрували податкову накладну, не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до абз. 3 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, для покупця таких товарів/послуг є достатньою підставою для нарахування сум податку, що належать до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відтак, на етапі реєстрації податкової накладної контролюючий орган - ДФС повинен перевірити накладну на відповідність вимогам податкового законодавства, а її реєстрація підтверджує те, що податкова накладна була складена платником ПДВ за реальною операцією.
Не підтвердження операцій за ланцюгом постачання, податкова інформація про порушення податкової дисципліни, допущені контрагентом платника податків або третіми особами у відносинах з контрагентом, не є свідченням нереальності господарських операцій, за умови їх підтвердження належними і допустимими первинними документами, як підставами формування бухгалтерського обліку.
Податковий орган наділений такою сукупністю повноважень, належна реалізація яких надає можливість виявити податкові правопорушення, допущені контрагентом при здійсненні своєї господарської діяльності, та притягнути саме його до відповідальності, що охоплюється принципом індивідуальної відповідальності платника податків (постанова ВС від 19.02.2019 № 825/293/13а).
Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності.
Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат та податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними .
На підтвердження реальності угод, укладених з ПП « Барклейс», ТОВ «АВІКОР», ТОВ «ВО «УКРСПЕЦКОМПЛЕКТ», ТОВ «ТД «ПІДШИПНИКЦЕНТР», ТОВ «АВИАТЕХКОМПЛЕКТ», ТОВ «ПРОФІ-ОЙЛ» позивач надав належним чином оформлені первинні документи бухгалтерського та податкового обліку. Товар, який придбавав позивач використовувався ним для здійснення господарської діяльності, тому формування позивачем податкового кредиту за результатами господарської діяльності з цими контрагентами є правомірним.
Згідно зі ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 194, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Державного підприємства "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" (вул. Знаменська, 4, м. Миколаїв, 54037, ідентифікаційний код 09794409) до Офісу великих платників податків ДПС (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ 119, 04119, ідентифікаційний код 43141471) задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 14.08.2019 № 0004654906, №0004664906, №0004674906.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ 119, 04119, ідентифікаційний код 43141471) на користь Державного підприємства "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" (вул. Знаменська, 4, м. Миколаїв, 54037, ідентифікаційний код 09794409) судовий збір у сумі 2983,45 грн. (дві тисячі дев`ятсот вісімдесят три гривні 45 коп.), сплачений платіжним дорученням № 4497 від 04.11.2019 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко