
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2019 р. № 400/3856/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.07.2019 р. № 00058211305, № 00058221305,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкові повідомлення-рішення:
- від 19.07.2019 № 00058211305 про збільшення грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 104 584 грн. за основним платежем та 26146 грн. за штрафними санкціями,
- від 19.07.2019 № 00058221305 про застосування штрафу у сумі 18 081 грн. за відсутність складання податкових накладних.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він здійснює діяльність за КВЕД 86.21-загальна медична практика та відповідно до пп.197.1.5 п.197.1 ст.197 ПК України звільнений від оподаткування. Податковим кодексом передбачені випадки звільнення від оподаткування саме за видами операцій, а не за будь-якими ознаками або критеріями. Відповідно до норм Закону України «Про основи законодавства про охорону здоров`я» позивач-фізична особа-підприємець прирівняний до закладів охорони здоров`я та також є постачальником послуг з охорони здоров`я. Ознакою закладу охорони здоров`я є саме ознака медичного обслуговування населення, а не суб`єктний склад або організаційно-правова форма суб`єкта господарювання.
Відповідач надав відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з охорони здоров`я закладами охорони здоров`я, що мають ліцензію на постачання таких послуг. Суб`єкт господарювання повинен бути закладом охорони здоров`я, яким позивач не є. Відповідно до ст.3 Основ законодавства України про охорону здоров`я заклад охорони здоров`я-юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних працівників.
Після надання сторонами суду пояснень, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Актом про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині повноти декларування податкових зобов`язань з податку на додану вартість з операцій, які звільнені від оподаткування за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 ( від 31.05.2019 № 797/14-29-13-05-11/2304501978) встановлено порушення:
- п.185.1 ст.185,пп.197.1.5 ст.197 ст. 197 ПК України, в результаті чого встановлено заниження податкових зобов`язань з ПДВ за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 на загальну суму 104585 грн.,
- п.201.1, п.201.10 ст.201 ПК України, в результаті чого встановлено відсутність реєстрації податкових накладних за період з 01.06.2018 по 30.06.2018.
За наслідками перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення від 19.07.2019:
- № 00058211305, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 104584 грн. основного зобов`язання та 26146 грн. штрафні санкції,
- № 00058221305, яким застосований штраф в розмірі 50 % - у сумі 18081 грн. за відсутність складання та реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст.201 ПК України податкових накладних на суму ПДВ 36162 грн.
В акті перевірки зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність за кодом КВЕД 86.21- загальна медична практика.
Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань з ПДВ за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 встановлено їх заниження на загальну суму ПДВ – 104584 грн.
У податкових деклараціях січень-червень 2018 ФОП ОСОБА_1 задекларовано здійснення операцій, які звільненні від оподаткування на загальну суму 522917грн.
Тому відповідач дійшов висновку, що оскільки фізичні особи-підприємці , відповідно до чинного законодавства , не є закладами охорони здоров`я, застосування податкових пільг з податку на додану вартість згідно з пп.197.1.5 п.197.1 ст.197 ПК України ФОП ОСОБА_1 у 2018 році є необґрунтованим.
Контролюючий орган зазначає, що ФОП ОСОБА_1 в порушення ст.201 ПК України не склав та не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, в яких платник податку повинен був визначити податкові зобов`язання по наданим медичним послугам, та які задекларовані ним у податкових деклараціях, як звільнені від оподаткування.
Відповідно до пп.197.1.5 п.197.1 ст.197 ПК України, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з охорони здоров`я закладами охорони здоров`я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства.
Згідно ст.3 Основ законодавства України про охорону здоров`я від 19.11.1992 заклад охорони здоров`я-юридична особа будь-якої форми власності та організаційно правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Відповідно до п.п.201.1,201.7,201.10 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Єдиною підставою для нарахування позивачу грошового зобов`язання з податку на додану вартість та штрафні санкції за не складання/не реєстрацію податкових накладних є те, що відповідно до ст.197 ПК України позивач не є закладом охорони здоров`я, тому не має право на пільгу передбачену цією статтею.
Відповідач зазначив, що закладом охорони здоров`я відповідно до ст.3 Основ законодавства України (ст.3 Закону України № 2801) є юридична особа, тому позивач - ФОП, відповідно до чинного законодавства не є закладом здоров`я.
Відповідно до ст.16 Основ законодавства України передбачено, що залежно від форми власності заклади охорони здоров`я утворюються та функціонують як державні, комунальні, приватні чи засновані на змішаній формі власності. Заклади охорони здоров`я приватної власності не обмежені у виборі організаційно-правової форми.
Приватні заклади охорони здоров`я не обмежені у виборі організаційно-правової форми. Організаційна правова форма господарювання-це типи суб`єкта права, що визначає форму здійснювання його господарської діяльності. Суб`єкт права-це особа, організація чи специфічні соціальні утворення, за якими право визнає здатність бути носіями суб`єктивних прав і юридичних обов`язків.
Відтак - приватний заклад охорони здоров`я не обмежений у виборі організаційно-правової форми та можуть забезпечувати медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії фізичною особою - підприємцем.
За таких обставин податкове повідомлення-рішення від 19.07.2019 № 00058211305 є протиправним та належить скасувати.
Відповідно до п.201.10 ПК України позивач повинен був реєструвати податкові накладні в ЄРПН, оскільки цією статтею зазначено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Але відповідно до п.120-1.1 ст.120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу.
Штрафна санкція застосовується в залежності від строку прострочки та суми податку на додану вартість, зазначених у накладних, але ця стаття містить застереження стосовно податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Відтак, штрафна санкція за не реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, які не надаються отримувачу та складені на постачання послуг, які звільненні від оподаткування, не застосовується, тому податкове повідомлення-рішення № 00058221305 належить скасувати.
Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 19.07.2019 р. № 00058211305, № 00058221305.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1488,11 грн. (одна тисяча чотириста вісімдесят вісім гривень 11 коп.), сплачений платіжним дорученням № 287 від 04.11.2019 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко