
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.005917
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2019 року зал судових засідань № 13
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А. Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Тронки О. В.,
позивача ОСОБА_1 Й. ОСОБА_2 .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною і скасування постанови, -
в с т а н о в и в:
11.11.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі – позивач) до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області код ЄДРПОУ 34942940, місцезнаходження: м.Львів, пл. Шашкевича, 1 (далі – відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження від 22.10.2019 №59260610 головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськіва Богдана Ярославовича.
Ухвалою від 18.11.2019 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 02.12.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі, витребував від відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 59260610, залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області; третя особа).
Ухвалою від 11.12.2019 суд здійснив заміну первісного відповідача у справі відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області належним відповідачем Управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області (далі – УДВС ГТУЮ у Львівській області; відповідач).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постанова про закінчення виконавчого провадження є протиправною, оскільки рішення суду, на підставі якого видано виконавчий лист від 02.05.2019, повністю не виконано.
11.12.2019 представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що боржник надав підтверджуючі документи виконання рішення суду, а тому були всі підстави для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження.
27.12.2019 представник третьої особи подав пояснення на позовну заяву, в яких вказав, що рішення суду повністю виконане, просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні, в якому брав участь, проти позову заперечив. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Представник третьої особи в судовому засіданні, в якому брав участь, проти задоволення позову заперечив. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та третьої особи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
06.06.2019 відповідач прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження №59260610 на виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду № 1340/4648/18 від 02.05.2019 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 виходячи із основного розміру пенсії, в сумі 6001,77 грн. з врахуванням 20% відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні».
06.06.2019 відповідач прийняв постанову про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні № 59260610.
29.08.2019 відповідач прийняв постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 59260610.
22.10.2019 відповідач, вважаючи, що третя особа повністю виконала рішення суду, прийняв постанову про закінчення виконавчого провадження №59260610 (далі – оскаржена постанова).
Вважаючи таку постанову протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) – це сукупність дій визначених у вказаному Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, вказаним Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до вказаного Закону, а також рішеннями, які відповідно до вказаного Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що відповідно до вказаного Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з ч. 5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Як встановив суд 06.06.2019 відповідач прийняв постанову про відкриття виконавчого провадження №59260610 на виконання виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду № 1340/4648/18 від 02.05.2019 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 виходячи із основного розміру пенсії, в сумі 6001,77 грн. з врахуванням 20% відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні».
Суд зазначає, що вказане рішення є рішенням немайнового характеру, а тому його виконання регулюється, зокрема, розділом VIII Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 вказаного Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження»).
На виконання вказаного положення 29.08.2019 відповідач прийняв постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 59260610.
Частиною 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» передбачені підстави для закінчення виконавчого провадження, однією з яких є фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою вказаної статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини (ч. 2 ст 39 Закону України «Про виконавче провадження»).
Суд встановив, що підставою для прийняття оскарженої постанови слугувало розпорядження від 10.07.2019 № 913020162329 відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Із вказаного розпорядження вбачається, що позивачу відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» обчислено та додано до основного розміру пенсії 1200,35 грн. (20%) як жителю гірського району.
Суд вказує на те, що у виконавчому листі № 1340/4648/18 від 02.05.2019 зазначено, зокрема, про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 виходячи із основного розміру пенсії, в сумі 6001,77 грн.
Проте, із розпорядження від 10.07.2019 № 913020162329 вбачається, що такий перерахунок не зроблено, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, незважаючи на рішення суду у справі №1340/4648/18 від 03.01.2019, застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%.
З огляду на вказане, третя особа виконала рішення суду лише в частині здійснення перерахунку та виплату пенсії позивача з врахуванням 20% відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні». Проте, рішення суду в частині здійснення перерахунку та виплату пенсії позивачу, виходячи із основного розміру пенсії, в сумі 6001,77 грн. залишилось невиконаним.
Таким чином, відповідач з порушенням положень ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» прийняв постанову про закінчення виконавчого провадження №59260610 від 22.10.2019.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 768,4 грн., сплачений згідно з квитанцією від 26.11.2019 № 121.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245, 287 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження №59260610 від 22.10.2019 головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Леськіва Богдана Ярославовича.
Стягнути з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області код ЄДРПОУ 34942940, місцезнаходження: м.Львів, пл. Шашкевича, 1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім)грн. 40коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.Г. Гулик