
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.005056
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Гордійчук Г.В.,
за участю:
представника позивача Бойчук Ю.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Львівське міське комунальне підприємство «Айсберг» про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул.Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 20847537) (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі - відповідачі), в якому просить зобов`язати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 – наймачів квартири АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати кондиціонер, самовільно встановлений на головному фасаді будинку №4 на вул АДРЕСА_3 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що згідно з рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2015 №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул.Театральна знаходиться на території історичного ареалу м.Львова. На балансі Львівського міського комунального підприємства «Айсберг» знаходиться будинок №4 на вул. Театральній у м. Львові. Позивач зазначає, що мешканцями квартири АДРЕСА_2 самовільно встановлено кондиціонер на головному фасаді будинку. Розпорядженням Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 19.07.2019 №274 «Про демонтаж кондиціонера, самовільно встановленого наймачами квартири АДРЕСА_4 було зобов`язано за власні кошти демонтувати самовільно встановлений кондиціонер на фасаді вказаного будинку. Окрім цього, зазначає, що відповідачі на неодноразові попередження ЛМКП «Айсберг» не реагували. З огляду на те, що відповідачами не виконано розпорядження ЛМР від 19.07.2019 №274 позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Ухвалою від 04.10.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Залучено третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ЛМКП «Айсберг».
Відповідачі заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву суду не надали.
Ухвалою від 04.12.2019 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.
Відповідачі участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечили, хоча належним чином повідомлялися про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі представника відповідачів до суду не надходило.
Третя особа участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечила, хоча належним чином повідомлялася про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без участі її представника до суду не надходило.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до довідки з місця проживання про склад сім`ї і прописки №2267 від 04.09.2019, виданою ЛМКП «Айсберг» у квартирі АДРЕСА_2 (власником якого є міська рада) зареєстровано двох осіб, а саме: ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Будинок АДРЕСА_3 на АДРЕСА_5 , на обслуговуванні ЛМКП «Айсберг».
07.11.2018 адміністративною комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради прийнято постанову №252, якою за встановлення кондиціонеру на головному фасаді буд.№4 на вул.Театральна на ОСОБА_2 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
25.06.2019 комісією ЛМКП «Айсберг» проведено обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_2 про що складено акт, згідно з яким за вказаною адресою самовільно влаштований кондиціонер на головному фасаді будинку №4 на АДРЕСА_3 .
03.07.2019 ЛМКП «Айсберг» надіслало мешканцю квартири АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 попередження №509 від 01.07.2019 щодо зобов`язання демонтувати самовільно влаштований кондиціонер на головному фасаді будинку АДРЕСА_6 4 АДРЕСА_3 .
Відповідно до протоколу №23 від 16.07.2019 на засіданні міжвідомчої комісії Галицького району вирішено: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 - наймачам квартири АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати кондиціонер, самостійно встановлений на головному фасаді будинку №4 на вул АДРЕСА_3 .
19.07.2019 головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження №274 «Про демонтаж кондиціонера, самовільно встановленого наймачами квартири АДРЕСА_2 ».
Відповідно до п.2 вказаного розпорядження зобов`язано гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_1 – наймачів квартири АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати кондиціонер, самовільно встановлений на головному фасаді будинку №4 на вул АДРЕСА_3 .
Крім цього, вказаним розпорядженням затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району (протокол №23 від 16.07.2019).
20.08.2019 директором ЛМКП «Айсберг» затверджено акт про те, що мешканці квартири АДРЕСА_2 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не виконали розпорядження №274 від 19.07.2019.
23.08.2019 ЛМКП «Айсберг» надіслано ОСОБА_2 та ОСОБА_1 попередження від 22.08.2019 №657, яким повідомлено, що ними не виконано розпорядження №274 від 19.07.2019, а саме не демонтовано самовільно встановлений кондиціонер на головному фасаді буд.4 по вул.Театральній.
Невиконання відповідачами обов`язку щодо демонтажу самовільно встановленого кондиціонера на головному фасаді буд.4 по вул.Театральній стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Положенням про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01.11.2016 № 977 (із змінами) до повноважень Галицької районної адміністрації віднесено здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо).
Відповідно до підп.1, п. «а» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно з підп. 3 п. «б» ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Аналогічна норма закріплена у ст.14 Закону України «Про основи містобудування».
Згідно з ст.7 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» № 2807-IV від 06.09.2005, організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно до ст.317 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Частина 5 ст.319 ЦК України визначає, що власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Відповідно до ч.2 ст.13 ЦК України при здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
Державним комітетом України з питань житлово-комунального господарства прийнято наказ № 76 від 17.05.2005, яким затверджено Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України за № 927/1120 (далі - Правила).
Відповідно до термінів, що наводяться у Правилах, власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - власник) - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпорядження приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване в установленому законом порядку.
Згідно з підпунктом. 1.4.1. Правил, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Підпунктами 1.4.1, 1.4.2 Правил передбачено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків (підпункт 1.4.3 Правил).
Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається (підпункт 1.4.4 Правил).
Для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, у разі необхідності, подаються документи за переліком, визначених у Правилах (підпункт 1.4.5 Правил).
Підпункт 1.4.6. Правил зазначає, що власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне - переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Згідно з п.4 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків і гуртожитків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, гуртожитку, з дозволу власника будинку (квартири), власника гуртожитку (житлового приміщення у гуртожитку) та органу місцевого самоврядування, що видається в установленому порядку.
Згідно з Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 №28 «Про впорядкування розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території м. Львова» та рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради, забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв) на усіх фасадах будинків і споруд, які знаходяться на території, включеної до історичної спадщини ЮНЕСКО (пп.3.1.1.); на видимих зі сторони вулиці та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд- пам`ятках архітектури ( пп.3.1.2.).
Відповідно до вказаного Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є: пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків і транспорту (пп.2.1.1.); пристрої нічного оформлення та освітлення фасадів будинків (пп.2.1.2.); великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення (пп.2.1.3.); пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря (пп.2.1.4.); пристрої та устаткування для генерації електроенергії (пп.2.1.5.).
Приписами п. 2.8, п, 4 вказаного Положення визначено, що дозвіл на встановлення технічних елементів (пристроїв) - це документ, виданий уповноваженим на це органом у порядку, передбаченому цим Положенням юридичній чи фізичній особі на розміщення технічного елемента (пристрою). Дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою).
Суд звертає увагу на те, що згідно із рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул.Театральна знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова. Дозвіл на встановлення технічних елементів (пристроїв) на фасаді цього будинку відповідачам не видавався.
Суд зазначає, що дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб з вказанням місця розміщення елементу (пристрою). Розміщення технічних елементів на території історичного ареалу міста, додатково погоджується з управлінням охорони історичного середовища, чого відповідачами зроблено не було.
Відповідно до підпункту 5.6 Порядку, демонтаж технічних елементів (пристроїв), у тому числі пристроїв та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря, здійснюють власники цих елементів (пристроїв).
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не виконали розпорядженням голови Галицька районної адміністрації Львівської міської ради №247 від 19.07.2019 «Про демонтаж кондиціонера, самовільно встановленого наймачами квартири АДРЕСА_2 на АДРЕСА_3 » та не демонтували кондиціонер, встановлений на головному фасаді будинку №4 на вул.Театральній м. Львів (акт ЛМКП «Айсберг» від 20.08.2019).
Відповідачами не надано до суду доказів, що спростовують виявлене порушення та доказів щодо його усунення.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідачів не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 241-247, 250, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Зобов`язати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 – наймачів квартири АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати кондиціонер, самовільно встановлений на головному фасаді будинку №4 на АДРЕСА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 27.12.2019.
Суддя Р.І. Кузан