Рішення № 86692598, 26.12.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
360/3537/19
Номер документу
86692598
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3537/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Захарової О.В.,

за участю

секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,

та

представників сторін:

від позивача – Куклішина В.Г.(довіреність від 12.08.2019 №1914-17-19),

від відповідача – Оковітова Р.В. (довіреність від 12.07.2019),

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Приватного підприємства «Хімпостачальник» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 09 серпня 2019 року надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Луганській області (далі – позивач, Держекоінспекція у Луганській області) до Приватного підприємства «Хімпостачальник» (далі – відповідач, ПП «Хімпостачальник»), в якій позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю), затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15 листопада 2018 року № 152, наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 07 грудня 2018 року № 360/01-01-04, направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища від 01 лютого 2019 року № 91/01-03-19, в період з 04.02.2019 по 15.02.2019 проведено планову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ПП «Хімпостачальник», юридична адреса: вулиця Силікатна, буд.10Б, місто Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, фактична адреса місце знаходження: провулок Першотравневий, 39, місто Рубіжне, Луганська область, 93000.

Діяльність відповідача пов`язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Під час проведення планової перевірки ПП «Хімпостачальник» встановлено, що позивач проваджує господарську діяльності за адресою: провулок Першотравневий, 39, м. Рубіжне, Луганська область, 93000, використовуючи джерела утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, при цьому не має дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, стаціонарними джерелами що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

З посиланням на положення статті 19, 66 Конституції України, статей 11, 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», статті 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачою дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 302, позивач просить позовні вимоги задовольнити та застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою суду від 23.09.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження (Т.1 арк. спр. 1-2).

Ухвалою суд від 26.09.2019 за клопотанням представника відповідача розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження (Т.1 арк. спр. 78).

20.11.2019 за клопотанням представника відповідача строк підготовчого провадження судом продовжено на тридцять днів (Т.2 арк. спр. 152).

Ухвалою суду від 18.12.2019 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті (Т.2 арк. спр. 163).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Від відповідача 13.09.2019 за вх № 47101/2019 надійшов відзив на позовну заяву (Т.1 арк. спр. 75-79), в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, що дозвіл від 25.12.2008 № 4412500000-49 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, термін дії якого з 25.12.2008 по 25.12.2018 на даний час є діючим в силу приписів ст. 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Отже, підстави для застосування заходів реагування щодо державного нагляду у вигляді тимчасової зупинки виконання робіт з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у зв`язку із відсутністю відповідного дозволу, відсутні.

Позивачем в період з 04.02.2019 по 15.02.2019 проведено планову перевірку ПП «Хімпостачальник» щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. При цьому позивачем не враховано, що відповідач здійснює свою діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Враховуючи норми статті 3 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якою передбачено, що у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, дії інспекції щодо здійснення державного контролю у сфері господарської діяльності під час мораторію відносно відповідача є незаконними, а, отже, і рішення прийняті за результатами таких заходів є протиправними.

Наказ Державної екологічної інспекції у Луганській області від 30.05.2019 № 2/1-28-164 передбачалось здійснення позапланової перевірки відповідача. При цьому у наказі зазначено строк перевірки лише один день 03.06.2019. Всупереч цьому наказу, 30.05.2019 було видано направлення на здійснення позапланової перевірки строком на 5 робочих днів з 03.06.2019 по 07.06.2019. Отже, здійснення позапланової перевірки відповідача Державною екологічною інспекцією у Луганській області у період з 03.06.2019 по 07.06.2019 та акт № 203 складений за наслідками такої перевірки, є незаконними.

Відповідач зазначає, що отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря є обов`язковою умовою для провадження діяльності підприємствами, цехами, агрегатами, установками або іншими нерухомими об`єктами, яка пов`язана із надходженням в атмосферне повітря речовин хімічного або біологічного походження, що мають або можуть мати негативний вплив на здоров`я людини і стан навколишнього природного середовища, та перелік яких, як найбільш поширених і небезпечних, затверджено постановою КМУ від 29.11.2001 № 1598. Здійснення суб`єктами господарювання зазначеної діяльності без відповідного дозволу є підставою для зупинення повністю або частково, виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання, за рішенням суду. Разом з тим, обставини надходження в атмосферне повітря речовин хімічного або біологічного походження (за переліком найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню), від стаціонарних джерел забруднення атмосфери, мають бути зафіксовані актом, складеним за результатами здійснення державного нагляду (контролю).

Крім того, підпунктом 9 пункту 2 розділу III «Організація діяльності Інспекції» Положення про територіальні органи Держекоінспекції, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 № 312 визначено, що інспекція для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема здійснювати відбір проб та інструментально лабораторні вимірювання показників складу та властивостей викидів стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря. Жодних дій щодо фактичного виявлення викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря та, навіть відвідання та візуальний огляд джерел викидів забруднюючих речовин перевіряючими здійснено не було. Зазначені дії посадових осіб, на думку відповідача, не відповідають суті поняття перевірки (обстеження, дослідження і вивчення окремих сфер господарської діяльності), порушують основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідач сумлінно виконує покладені на нього законом обов`язки щодо охорони атмосферного повітря та вживає всі можливі заходи для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Представником позивача на відзив відповідача надані пояснення від 30.10.2019 вх. 54534/2019 (Т.2 арк. спр. 90-92), в яких зазначив, що відповідно до п. 11 ч.1. Розділу «Луганська область» розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада) є територією на якій здійснювалася антитерористична операція (тобто завершилась). Відповідно до статті 10 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» антитерористична операція проводиться лише за наявності реальної загрози життю і безпеці громадян, інтересам суспільства або держави у разі, якщо усунення цієї загрози іншими способами є неможливим. Так, на сьогоднішній день м. Сєвєродонецьк Луганської області є територією підконтрольній українській владі, на якій здійснюють свої повноваження державні органи та установи. Операція об`єднаних сил є операцією з відсічі збройній агресії проти України, головним органом, що здійснює координацію відсічі агресії є Штаб операції об`єднаних сил Збройних сил України, а не Штаб Антитерористичного центу СБУ як під час дії антитерористичної операції.

Застосовуючи аналогію закону, відповідно до ст. 8 Цивільного кодексу України, посилається на лист Міністерства юстиції України від 08.07.2008 № 5928-0-33-08-34 «Про набрання чинності нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, де зазначено, що постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, містять інформацію з обмеженими доступом (а гриф «ДСК» і є обмеженим доступом) не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців (штаб Антитерористичного центру при Службі безпеки України).

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд встановив таке.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПП «Хімпостачальник» зареєстровано як юридичну особу, код за ЄДРПОУ 13395997, місцезнаходження юридичної особи: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Силікатна, буд. 10-ц (Т.2 арк. спр. 166-169).

Посадовими особами Держекоінспекції у Луганській області на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 07.12.2018 за № 360/01-01-01, повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.01.2019 №39/01-03-19, направлення від 01.02.2019 №91/01-03-19 у період з 04.02.2019 по 15.02.2019 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ПП «Хімпостачальник», за наслідками якої складено акт від 15.02.2019 № 56 (Т.1 арк. спр. 32-56).

Проведеною перевіркою, серед іншого, виявлено, що ПП «Хімпостачальник» за адресою здійснення виробничої діяльності: провулок Першотравневий, 39, м. Рубіжне, Луганської області, 93000, використовує джерела утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не маючи дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (Т.1 арк. спр. 32-56).

З метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, проведеного на ПП «Хімпостачальник», Державною екологічною інспекцією у Луганській області винесено припис №56 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 20.02.2019 (Т.1 арк. спр. 52-53).

У пункті 3 припису від 20.02.2019 № 56 визначено, що відповідач повинен усунути порушення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених проведеної перевіркою, зокрема, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що експлуатуються (Т.1 арк. спр. 52-53).

За результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ПП «Хімпостачальник», оформленого актом від 07.06.2019 № 203, встановлено, що вимоги пункту 3 припису від 20.02.2019 № 56, а саме дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відповідачем не отриманий (Т.1 арк. спр. 13-23).

Зазначені обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з позовною заявою про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За вимогами частини восьмої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання.

Отже, у разі встановлення порушень природоохоронного законодавства, позивач має право вказати на виявлені порушення, винести припис та надати добровільний строк на його виконання. У разі невиконання припису, до підприємства можливо застосувати примусові заходи реагування у вигляді зупинення виконання робіт.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України від 16.10.1992 № 2707-XII «Про охорону атмосферного повітря» (далі - Закон № 2707). Цей закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище, а також визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

Відповідно до статті 10 Закону № 2707, підприємства, установи, організації та громадяни-суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до статті 11 Закону № 2707:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення;

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об`єкти, які не належать до першої і другої груп.

Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об`єкт якого належить до другої групи, - десять років, об`єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.

Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян-суб`єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 12 Закону № 2707, господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

З огляду на завдання адміністративного судочинства такий механізм реалізації владних повноважень покладає на адміністративний суд обов`язок, окрім іншого, запобігти неправомірному обмеженню прав та інтересів конкретних суб`єктів господарювання суб`єктами владних повноважень; з іншого боку суд повинен зважати на підстави, які змушують контролюючий орган звертатися з позовом про застосування таких заходів реагування, як-от зупинення роботи підприємств чи їхніх окремих об`єктів. З урахуванням наведених контролюючим органом обставин у зіставленні з наслідками застосування заходів реагування адміністративний суд і повинен ухвалити рішення по суті і в межах позовних вимог.

З наявного дозволу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області № 4412900000-49 від 25.12.2008 (з додатком) вбачається, що дозвіл виданий ПП «Хімпостачальник» майданчик № 2 м. Рубіжне з терміном дії 10 років з 25.12.2008 по 25.12.2018, зокрема, за місцезнаходженням об`єкту: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, пров. Першотравневий, 39; та дозвіл № 4412900000-49а від 30.04.2013 про внесення змін до дозволу № 4412900000-49 терміном дії з 30.04.2013 по 25.12.2018 (з додатком) (Т.1 арк. спр. 98-107, 112-119).

Однак, особливістю даної справи є те, що на час виникнення спірних правовідносин, відповідач здійснював діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі – Закон № 1669-VII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Статтею 3 Закону № 1669-VII визначено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб`єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Статтею 11 Закону № 1669-VII визначено, що:

- цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону (пункт 1);

- дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення (пункт 2);

- закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону (пункт 3);

- Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення (підпункт 3 пункту 5).

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» до переліку населених пунктів Луганської області, на території яких здійснювалася антитерористична операція, зокрема включено місто Рубіжне.

Системним аналізом вищевикладеного встановлено, що починаючи з 14 квітня 2014 року та до дати набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України на території проведення антитерористичної операції, до якої віднесені міста Рубіжне та Сєвєродонецьк Луганської області, Держекоінспекції у Луганській області, як органу уповноваженому здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності – державний ринковий нагляд, тимчасово заборонено проведення планових та позапланових перевірок суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.

Як слідує з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження ПП «Хімпостачальник» зареєстровано у місті Сєвєродонецьку Луганської області.

Фактична адреса та місце здійснення господарської діяльності ПП «Хімпостачальник» у місті Рубіжне Луганської області.

Таким чином, судом встановлено, що Держекоінспекцією у Луганській області - органом, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, проведено планову перевірку ПП «Хімпостачальник» - суб`єкта господарювання, що здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, у період дії мораторію на проведення таких перевірок, встановленого статтею 3 Закону № 1669-VII.

Пояснення представника третьої особи щодо закінчення 30 квітня 2018 року антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей, суд відхиляє як безпідставні з огляду на таке.

Як уже вказано вище, відповідно до статті 1 Закону № 1669-VII періодом проведення антитерористичної операції є час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Суд зауважує, що як на час призначення та проведення планового заходу щодо відповідача, так і на час розгляду та вирішення даної справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався. Відповідно, у розумінні статті 1 Закону № 1669-VII проведення антитерористичної операції триває.

Таким чином, згідно з пунктами 1 та 2 Закону № 1669-VII дія цього Закону поширюється на період виникнення спірних правовідносин.

Щодо дії дозволу під час проведення антитерористичної операції суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 5 Закону № 1669-VII ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.

Статтею 1 Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Частиною першою статті 4 Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності встановлюється виключно законами, які регулюють відносини, пов`язані з одержанням документів дозвільного характеру.

Статтею 1 Закону України від 19.05.2011 № 3392-VI «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» затверджено Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (далі - Перелік) згідно з додатком (додається), та визначено, що Термін «документ дозвільного характеру» вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», встановлення інших видів документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності може здійснюватися шляхом внесення відповідних змін до цього Закону.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами входить до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (пункт 30), відповідно до спірних правовідносин застосовна стаття 5 Закону № 1669, тобто термін дії дозволу вважає таким, що продовжив свою дію на період проведення антитерористичної операції.

З огляду на висновок суду про порушення позивачем вимог статті 3 Закону № 1669, якою тимчасово заборонено проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, до яких також відноситься позивач, та за відсутності підстав для застосування заходу реагування до відповідача у зв`язку із застосуванням статті 5 Закону № 1669 , судом не надається оцінка доводам відповідача в частині порушення позивачем порядку проведення планової перевірки відповідача.

Зважаючи на вищевикладене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позивач не довів наявності підстав та правомірності застосування заходу реагування до відповідача, тому позов Державної екологічної інспекції у Луганській області не підлягає задоволенню.

За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Луганській області до Приватного підприємства «Хімпостачальник» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення буде складено та підписано 27 грудня 2019 року.

Суддя О.В. Захарова