П О С Т А Н О В А
Іменем України
01 квітня 2010 року Справа № 2а-311/10/2370
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Руденко Ю.В.,
за участю: представника позивача Чумак В.В. - за довіреністю, відповідача ОСОБА_2 - особисто, представника відповідача адвоката ОСОБА_3 - відповідно до договору, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Смілянського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду Смілянський міськрайонний центр зайнятості (далі-позивач) просить стягнути з ОСОБА_2 (далі-відповідач) незаконно отримані кошти в сумі 5070 грн. 05 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач 11.12.2008 року звернулась до Смілянського міськрайонного центру зайнятості в пошуках роботи. Наказом Смілянського міськрайонного центру зайнятості № НТ 081211 від 11.12.2008 року відповідачу надано статус безробітної і призначено допомогу по безробіттю. 15.06.2009 року відповідачу відповідно до наказу № НТ 090615 припинено виплату допомоги по безробіттю у звязку з переїздом безробітної на постійне місце проживання в іншу місцевість відповідно до п.п. 11 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-III від 02.03.2000 року (далі Закон України № 1533-III) та знято з обліку з зняттям з реєстрації місця проживання у разі переїзду в іншу місцевість абзацу 11 п.п. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних.
При проведені звірки з базою даних державного реєстратора виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області виявлено, що відповідач зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності 17.09.2007 року за № 20240170000003773, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. В звязку з чим, відповідача, листом № 3493/03 від 23.07.2009 року, повідомлено про факт виявленого порушення та запропоновано повернути кошти виплачені як допомога по безробіттю в сумі 5070 грн. 05 коп. Станом на 21.01.2010 року вказані кошти відповідачем не повернуті.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали повністю, при цьому посилались на те, що постановою господарського суду Черкаської області від 23.08.2007 року по справі № 09/3531а припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, отже станом на 11.12.2008 року відповідач не являлась підприємцем, а тому допомогу по безробіттю в сумі 5070 грн. 05 коп. отримала правомірно.
Вислухавши доводи представника позивача, відповідача та його представника, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідач 11.12.2008 року звернулась до Смілянського міськрайонного центру зайнятості із заявою щодо надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю до вирішення питання її працевлаштування.
Наказом Смілянського міськрайонного центру зайнятості № НТ 081211 від 11.12.2008 року відповідачу надано статус безробітної і призначено допомогу по безробіттю.
15.06.2009 року відповідачу відповідно до наказу № НТ 090615 припинено виплату допомоги по безробіттю у звязку з переїздом безробітної на постійне місце проживання в іншу місцевість відповідно до п.п. 11 п.1 ст. 31 Закону України № 1533-III та знято з обліку у звязку із зняттям з реєстрації місця проживання у разі переїзду в іншу місцевість абзацу 11 п.п. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних.
Загальна сума коштів, отриманих відповідачем як допомога по безробіттю, за період часу з 11.12.2008 року по 15.06.2009 року становить 5070 грн. 05 коп., що підтверджується розрахунком позивача від 21.01.2010 року.
В своїй заяві від 11.12.2008 року про надання статусу безробітної відповідач вказувала, що вона не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності.
При проведені звірки з базою даних державного реєстратора виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області виявлено, що відповідач зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 20.01.2010 року, в яких вказано, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Уманської міської ради Черкаської області 17.09.2007 року за № 20240170000003773, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
28.07.2009 року позивачем видано наказ № 2302/30 про повернення коштів, виплачених ОСОБА_2, в якості допомоги по безробіттю в сумі 5070 грн. 05 коп. про що рекомендованим листом № 3493/03 від 23.07.2009 року повідомлено відповідача. Станом на 21.01.2010 року вказані кошти відповідачем не повернуті.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 755-VI від 15.05.2003 року державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Свою підприємницьку діяльність відповідач припинила лише 04.08.2009 року після подання нею державному реєстратору виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області необхідних документів визначених частинами 9-18 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 755-VI від 15.05.2003 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 20.01.2010 року, де вказано, що 17.09.2007 року за № 20240090001003773 записом № 2 до Єдиного державного реєстру внесене судове рішення про припинення підприємницької діяльності відповідача і лише 04.08.2009 року за № 20240100002003773 записом № 3 проведена державна реєстрація припинення підприємницької діяльності відповідача.
Таким чином, датою припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 являється 04.08.2009 року - дата внесення до Єдиного державного реєстру інформації про припинення підприємницької діяльності, а не 23.08.2007 року - дата винесення господарським судом Черкаської області рішення про припинення підприємницької діяльності відповідача. В звязку з викладеним, заперечення відповідача та його представника суд про те, що відповідач отримувала допомогу по безробіттю не перебуваючи в статусі підприємця розцінює критично.
Законом УРСР «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01.03.1991 року передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Стаття 8 Закону України № 1533-III зазначає, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ст. 12 Закону України № 1533-III, виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду.
Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду.
Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Статтею 23 Закону України № 1533-III передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 Закону України № 1533-III, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Смілянського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2: 20700, АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Смілянського міськрайонного центру зайнятості: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Свердлова, 83 (код ЄДРПОУ 21368514) 5070 (пять тисяч сімдесят) грн. 05 коп. виплачених як допомога по безробіттю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлений 01 квітня 2010 року.