
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ У СПРАВІ СУДОВОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ТА ЗУПИНЕННЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
23 грудня 2019 року Справа № 808/907/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
розглянув у підготовчому засіданні клопотання представника позивача щодо призначення судової економічної експертизи в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький ДБК»
до Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень – рішень
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізький ДБК» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати прийняті відповідачем:
податкове повідомлення-рішення №0000371402 від 23.01.2017, яким зменшено від`ємне значення об`єкту оподаткування податку на прибуток в сумі 444 421,00 грн.,
податкове повідомлення рішення №0000401402 від 23.01.2017, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 1 402 821,50 грн., в т.ч. за податковими зобов`язаннями + 1 146 649,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 256 172,50 грн..,
податкове повідомлення-рішення №000041402 від 23.01.2017, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1,00 грн.,
податкове повідомлення-рішення №0000381402 від 23.01.2017, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість в сумі 126 370,00 грн.,
податкове повідомлення – рішення №0000391402 від 23.01.2017, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість в сумі 97 300,00 грн., в т.ч. за податковими зобов`язаннями + 77840,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 19 460,00 грн.
В підготовче засідання, призначене на 23.12.2019 представник позивача не з`явилась до суду звернулась з клопотанням ( вх. № 54375 від 23.12.2019) про розгляд клопотання про призначення судової економічної експертизи та зупинення провадження у справі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, до суду запереченням (вх. № 54427) в яких зазначає, що повний об`єм первинних документів був досліджений фахівцями ГУ ДФС у Запорізькій області при проведенні документальної планової перевірки за результатами якої складено Акт від 09.12.2016 за № 118/08-01-14-02/30616508.
При цьому, результати документальної планової перевірки за результатами якої складно акт були предметом адміністративного оскарження за скаргою позивача, тобто первинні документи були неодноразово предметом дослідження на різни х стадіях досудового врегулювання спірних правовідносин. Вважають що питання, які ставить ТОВ «ЗДБК» перед експертом не потребують спеціальних знань, та по своєї сутті є правовим питанням, тому відсутні підстави для призначення судової економічної експертизи та зупинення провадження у справі.
Розглянувши наявні матеріали справи судом встановлено наступне.
Відповідно до приписів ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно положень ч. 3-5 ст. 102 КАС України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта.
Згідно з п.п. 1.2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 січня 2013 року за № 1/22533, одним з основних видів (підвидом) експертизи є економічна: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій.
Відповідно до п.1.1 глави І розділу ІІІ "Економічна експертиза" Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5), основними завданнями експертизи документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є: визначення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення; визначення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг; визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів; визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат; установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансово-господарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток; визначення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість.
Проведення ревізійних дій (визначення експертами-економістами будь-яких економічних показників без попереднього проведення документальних перевірок фінансово-господарської діяльності суб`єктом контролю) не належить до завдань економічної експертизи.
До орієнтовного переліку вирішуваних питань віднесене, зокрема, наступне: чи підтверджується документально зазначене в акті податкової інспекції (указуються реквізити акта) заниження об`єкта оподаткування (указується організація) за період (зазначається який) і донарахування до сплати податків та обов`язкових платежів до бюджету (указується яких)?
Оскільки позивач не погоджується саме з висновками акту перевірки податкового органу, суд вважає, що для з`ясування обставин, які мають значення для розгляду та вирішення даної справи і потребують спеціальних знань, необхідно призначити судово - економічну експертизу.
Відповідно до ч.1 ст. 103 КАС України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі) (ч.3 вказаної статті).
Згідно з ч. 5 ст. 103 КАС України, в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Суд зауважує, що відповідно до ч.7 ст. 102 КАС України, призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Окрім того, в силу положень ч.6 ст. 103 КАС України, у разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями.
Відповідно до приписів пункту 4 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність призначення у справі судової економічної експертизи та зупинення провадження у справі до одержання її результатів.
Керуючись ст.ст. 72, 101, 102, 103, 137, 236, 248, 250, 256, 294, 295 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача задовольнити.
Призначити у справі №808/907/17 судову – економічну експертизу, проведення якої доручити експертам Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз (49000, м. Дніпро, вул. Січеславська набережна, 17 офіс 361).
На вирішення експерта (експертів) поставити наступні запитання:
1. Чи підтверджено нормативно та документально висновки акту від 18.01.2017 № 005/08-01-14-02/30616508 про результати позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький ДБК» (код ЄДРПОУ 30616508) з питань, що викладені в запереченнях від 15.12.16 № 170 (вхідний від 15.12.16) на акт перевірки від 09.12.2016 № 118/08-01-14-02/3616508 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 30.09.2016 (далі - Акт перевірки від 18.01.2017), щодо порушення ТОВ «Запорізький ДБК» (код ЄДРПОУ 30616508) пп.14.1.36 п.14.1 ст.14, пп. 138.1.1, п. 138.1, пп.138.2. п. 138.8, ст. 138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п. 141.1 ст. 141 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-У 1 (зі змінами та доповненнями), а саме заниження до сплати податкових зобов`язань з податку на прибуток на загальну суму 777 958,00 грн., у т.ч. за відповідні податкові періоди:
- за 2013 рік у загальній сумі 375 403,00 грн.;
- за 2014 рік у загальній сумі 402 555,00 грн.,
п. 44.1, п. 44,2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (Зі змінами та доповненнями), а саме заниження до сплати податкових зобов`язань з податку на прибуток на загальну суму 368 691,00 грн., у тому числі по періодах:
- за 2015 рік у сумі 121 959,00 грн.
- за перший квартал 2016 року - 2 126,00 грн.;
- за півріччя 2016 року - 168 163.00 грн..;
- за три квартали 2016 року -246 732,00 грн.
та завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток на загальну суму 444 421,00 грн., у тому числі по періодах: - за перший квартал 2016 року у сумі 444 421,00 грн.?
2. Чи підтверджено нормативно та документально висновки Акту перевірки від 18.01.2017 щодо порушення ТОВ «Запорізький ДБК» (код ЄДРПОУ 30616508) вимог п. 185.1 ст. 185. п. 188.1 ст. 188, п. 198.1 ст. 198, п.200.1, п. 200.2, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), зокрема щодо:
- заниження податку на додану вартість, який підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за період з 01.01.2013 по 30.09.2016 всього у сумі 77 840 грн., у тому числі за травень 2013 року у сумі 77 840,00 грн,
- завищення рядку 19 Декларації за період з 01.01.2016р. «Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» по періодам:
- за травень 2016 року на суму 68 768,00 грн.:
- за червень 2016 року у сумі 68 768,00 грн,;
- за липень 2016 року у сумі 68 768,00 грн,;
- за серпень 2016 року у сумі 68 768,00 грн.;
- за вересень 2016 року у сумі 126 370,00 грн.,
- завищення рядку 21 Декларації за період з 01.01.2016р. «Сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1+ рядок 20.3 декларації 0110) (рядок 19 декларації 0121-0123, 0130) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду)» по періодам:
- за травень 2016 року на суму 68 768,00 грн.;
- за червень 2016 року у сумі 68 768,00 грн.;
- за липень 2016 року у сумі 68 768,00 грн;
- за серпень 2016 року у сумі 68 768,00 грн.;
- за вересень 2016 р. у сумі 126 370,00 грн.?
3. Чи підтверджено нормативно та документально висновки Акту перевірки від 18.01.2017 щодо порушення ТОВ «Запорізький ДБК» (код ЄДРПОУ 30616508) вимог ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (зі змінами та доповненнями) в частині не проведення розрахункових операцій через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій?
Попередити судового експерта про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку відповідно до статті 384 Кримінального кодексу України та за відмову від надання висновку відповідно до статті 385 Кримінального кодексу України.
Для проведення експертизи надати експерту (експертам) матеріали адміністративної справи № 808/907/17.
Зупинити провадження у справі №808/907/17 до отримання висновку експерта.
Попередити експерта (експертів) про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Зобов`язати сторони надати експерту (експертам) необхідні для вирішення поставлених питань документи або забезпечити вільний доступ до них.
Направити експерту (експертам) копію цієї ухвали та матеріали адміністративної справи №808/907/17.
Експерту після закінчення експертизи направити копію висновку експертизи сторонам по справі.
Провадження у справі зупинити до закінчення судової економічної експертизи та надходження її висновку до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України.
Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.294, 295 КАС України.
Суддя І.В.Батрак