
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 грудня 2019 року 18 год. 00 хв.Справа № 280/5640/19 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Серебрянниковій О.А. та сторін
від позивача: Д`яков В.М.,
від відповідача: Мінаєв О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 )
до – Державної прикордонної служби України Азово – Чорноморського регіонального управління Бердянського прикордонного загону (юридична адреса: 71116, Запорізької області, м. Бердянськ, вул. Північна, буд. 17 - А, код ЄДРПОУ 14321848 )
про визнання протиправним та скасування наказу від 29.08.2019 № 624-ОС, поновлення на посаді,-
ВСТАНОВИВ:
15 листопада 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до – Азово – Чорноморського регіонального управління Бердянського прикордонного загону (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протипраним та скасувати наказ начальника Бердянського прикордонного загону Державної прикордонної служби України Азово – Чорноморського регіонального управління від 29.08.2019 №624 – ос Ю. ОСОБА_2 в частині ОСОБА_1 на іншу посаду;
- поновити ОСОБА_1 на посаді Інспектора прикордонного контролю 3 категорії відділення інспекторів відділу прикордонної служби «Запоріжжя» Бердянського прикордонного загону.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, звертався з рапортами від 02.09.2019 та від 17.09.2019 до керівництва Бердянського прнкородогого загону та документами які підтверджують потребу за доглядом непрацездатним та хворим дудісем, 1928р.н., учасником Другої Світової війни, який за своїм станом здоров`я потребує постійного догляду, з яким разом проживає. Відповідач наказом від 29.08.2019 № 624-ОС ОСОБА_1 було призначено - інспектором прикордонної служби 3 категорії- гранатометником 4 відділення інспекторів прикордонної служби 1 прикордоної застави оперативно-бойової прикордонної комендатури «Бердянськ», звільнивши з посади інспектора прикордонного контролю 3 категорії відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Запоріжжя» І категорії (тип А.). Посилаючись на протиправні дії відповідача, просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 19.11.2019 позовну заяву залишено без руху та надано 10-ти денний строк на усунення недоліків.
У термін, встановлений Ухвалою суду від 19.11.2019 позивачем подано заяву про усунення недоліків та заяву про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 03.12.2019 задоволено заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду. Визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду. Поновити позивачу строк звернення з позовом до адміністративного суду та відкрито провадження по справі №280/5640/19 за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи призначено на 26.12.2019 о 17 год. 00 хв. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
18.12.2019 представник відповідача через канцелярію суду (вх. №53659) подав відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач проти задоволення позову заперечує у повному обсязі та зазначає, що в даному випадку, призначення відбулося на рівну посаду, як це й зазначено в наказі начальника прикордонного загону - для більш доцільного використання за напрямком підготовки, на підставі рапорту в.о. начальника штабу від 27.08.2019. Позивачем не додано до позову, та не надавалось керівництву Бердянського прикордонного загону, жодних відомостей або доказів щодо наявності у позивача членів сім`ї або наявності у членів сім`ї позивача медичних протипоказань щодо проживання у м. Бердянськ, або щодо наявності у позивача інших підстав визначених п. 123 Положення, що унеможливлюють призначення на посаду без його згоди. З наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
24.12.2019 позивачем через канцелярію суду (вх. №54774) подана відповідь на відзив.
У судовому засідання представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у їх задоволенні.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, встановив наступне.
06.09.2017 між ОСОБА_1 та начальником Бердянського прикордонного загону був укладений контракт про проходження військової служби у Державній прикордонній службі України.
Заявою позивача від 20.07.2017, до Окремого регіонального центру комплектування Держприкордонслужби, повідомлено, що позивач бажає проходити військову службу за контрактом в підрозділах Бердянського прикордонного загону, та згоден проходити таку службу в будь-якому органі Держприкордонслужби.
Відповідач наказом від 29.08.2019 № 624-ОС ОСОБА_1 було призначено - інспектором прикордонної служби 3 категорії- гранатометником 4 відділення інспекторів прикордонної служби 1 прикордоної застави оперативно-бойової прикордонної комендатури «Бердянськ», звільнивши з посади інспектора прикордонного контролю 3 категорії відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Запоріжжя» І категорії (тип А.). Розгляд питання дорадчим органом (атестаційна комісія) щодо призначення позивача відбувся 28.08.2019. На вказане засідання атестаційної комісії був викликаний позивач, але останній не прибув.
Позивач звертався з рапортами від 02.09.2019 та від 17.09.2019 до керівництва Бердянського прикородоного загону та документами які підтверджують потребу за доглядом непрацездатним та хворим дудісем, 1928 р.н., учасником Другої Світової війни, який за своїм станом здоров`я потребує постійного догляду, з яким разом проживає позивач.
Відповідно до доданих до позову копій документів, вбачається, що ОСОБА_3 встановлено 11.09.2019 постановою №1015 лікарсько- консультативною комісією КНП «ЗЦПМСД №1» - за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду з нездатністю до самообслуговування. ОСОБА_1 , відповідно довідки №04-26/1-7385 від 04.09.2019, зареєстрований за адресою проживання ОСОБА_3 з 04.09.2019 по теперішній час.
Вважаючи, що відповідачем порушені вимоги діючого законодавства України в частині неврахування такої підстави як неможливості проживання членів сімї військовослужбовця за станом здоров`я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують, прийнято протиправний наказ №624-ОС від 29.08.2019.
З наведених підстав позивач звернувся до суду із позовом.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 6 статті 2 Закону № 2232-XII одним із видів військової служби є військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу.
При цьому, правові основи організації та діяльності Державної прикордонної служби України, її загальну структуру, чисельність, функції та повноваження визначено Законом України від 03.04.2003 № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV).
Згідно зі статтею 1 Закону № 661-IV на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до статті 10 Закону № 661-IV прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів. До складу прикордонного загону можуть входити прикордонні комендатури, відділи прикордонної служби, прикордонні застави, контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю.
При цьому, загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб полку і його підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначено Статутом внутрішньої служби Збройних сил України, затвердженим Законом України від 24.03.1999 № 548-XIV (далі - Статут), дія якого, у тому числі, поширюється і на Державну прикордонну службу України.
Згідно з преамбулою, Статут визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.
Відповідно до статей 11-13 Статуту необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов`язки, зокрема: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, що перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни. Про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов`язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов`язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові. Військовослужбовець зобов`язаний додержуватися вимог безпеки, вживати заходів до запобігання захворюванню, травматизму, повсякденно підвищувати фізичну загартованість і тренованість, утримуватися від шкідливих для здоров`я звичок.
Відповідно до статті 16 Статуту кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України у мирний час та особливості проходження військової служби в ній в особливий період визначаються Положенням про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженим Указом Президента України від 29.12.2009 № 1115/2009(далі - Положення).
Згідно із п. 88 Положення Військовослужбовці призначаються на посади, звільняються з посад та зараховуються у розпорядження прямими начальниками, яким надано право видавати накази по особовому складу відповідно до номенклатури посад, що затверджується Адміністрацією Держприкордонслужби.
П. 89. Призначення військовослужбовців на посади, звільнення з посад та зарахування їх у розпорядження здійснюється:
1) осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу:
на посади в органах Держприкордонслужби - наказом начальника цього органу;
на посади у структурних підрозділах регіонального управління та в разі переміщення військовослужбовця з одного органу Держприкордонслужби до іншого, якщо ці органи підпорядковані регіональному управлінню, - наказом начальника регіонального управління;
в інших випадках - наказом Адміністрації Держприкордонслужби;
2) осіб офіцерського складу:
на посади в органах Держприкордонслужби, за якими передбачено граничне військове звання до капітана (капітан-лейтенанта) включно, - наказом начальника відповідного органу Держприкордонслужби;
на посади у структурних підрозділах регіонального управління та підпорядкованих йому органах Держприкордонслужби, вищому військовому навчальному закладі Держприкордонслужби, за якими передбачено граничне військове звання до підполковника (капітана 2 рангу) включно, - наказом відповідно начальника регіонального управління, ректора вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби;
в інших випадках - наказом Голови Державної прикордонної служби України.
{Підпункт 2 пункту 89 в редакції Указу Президента № 219/2017 від 17.08.2017}
п. 90. Військовослужбовця може бути звільнено з посади та/або зараховано у розпорядження його прямим начальником, який згідно з цим Положенням уповноважений видавати накази по особовому складу та є вищим за посадою від начальника органу Держприкордонслужби, яким цього військовослужбовця було призначено на посаду.
п. 91. Призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу
п. 93. Призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
1) у разі призову на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом чи на військову службу (навчання) за контрактом курсантів вищого військового навчального закладу; {Підпункт 1 пункту 93 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017}
2) у зв`язку із зарахуванням військовослужбовця до вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби за денною формою навчання;
3) у разі закінчення вищого військового навчального закладу Держприкордонслужби, вищих військових навчальних закладів інших військових формувань або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів за денною формою навчання;
4) на вищі посади - у порядку просування по службі;
5) на рівні посади:
у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів (далі - організаційно-штатні заходи) - за рішенням відповідного начальника;
у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби), а також закінчення граничного строку перебування на окремих посадах або в органах (підрозділах), які виконують завдання в районах проведення антитерористичної операції;{Абзац третій підпункту 5 пункту 93 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017}
для набуття практичного досвіду управлінської діяльності в органах (їх структурних підрозділах) Держприкордонслужби різного рівня - за рішенням відповідного начальника;
для більш доцільного використання за напрямом підготовки або спеціальністю - за рішенням відповідних начальників або на особисте прохання військовослужбовця;
за станом здоров`я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії - за рішенням відповідних начальників або на особисте прохання військовослужбовця;
за сімейними обставинами - на особисте прохання військовослужбовця;
за результатами атестації - за рішенням відповідного начальника;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, не пов`язану з державною таємницею, - за рішенням відповідного начальника;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням, у разі неможливості виконання ними обов`язків за попередньою посадою;
у разі коли військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов`язаній з керівництвом підлеглими особами, виконанням завдань з охорони державного кордону, - за рішенням відповідного начальника;
у разі виникнення обставин, передбачених абзацом першим пункту 111 цього Положення, - за рішенням відповідного начальника;
6) на нижчі посади:
у зв`язку з проведенням організаційно-штатних заходів у разі неможливості призначення на рівну посаду - за згодою військовослужбовця;
за станом здоров`я на підставі висновку (постанови) військоволікарської комісії - за згодою чи на особисте прохання військовослужбовця;
за результатами атестації - за рішенням відповідного начальника;
на особисте прохання військовослужбовця;
у порядку реалізації накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України дисциплінарного стягнення - за рішенням відповідного начальника;
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, не пов`язану з державною таємницею, - за згодою військовослужбовця, у разі неможливості призначення на рівну посаду;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням, у разі неможливості виконання ними обов`язків за попередньою посадою та за відсутності рівних посад;
у разі коли військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов`язаній з керівництвом підлеглими особами, виконанням завдань з охорони державного кордону, в разі неможливості призначення на рівну посаду - за рішенням відповідного начальника;
у разі виникнення обставин, передбачених абзацом першим пункту 111 цього Положення, за відсутності рівних посад - за рішенням відповідного начальника.
В даному випадку, призначення відбулося на рівну посаду, як це й зазначено в наказі начальника прикордонного загону - для більш доцільного використання за напрямком підготовки, на підставі рапорту в.о. начальника штабу від 27.08.2019.
Однак суд не погоджується з такими висновками відповідача та зазначає.
Згідно п. 123 Положення, Військовослужбовці призначаються на вищі, рівні або нижчі посади в органі Держприкордонслужби, в якому вони проходять службу, або в іншому органі Держприкордонслужби у випадках, передбачених пунктом 93 цього Положення.
Переміщення на рівні посади та переміщення на нижчі посади у випадках, передбачених абзацами четвертим, шостим та десятим підпункту 6 пункту 93 цього Положення (у тому числі в іншу місцевість), здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:{Абзац другий пункту 123 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 219/2017 від 17.08.2017}
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, в яку його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім`ї військовослужбовця за станом здоров`я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і визнані опікунами та мешкають окремо від сім`ї військовослужбовця у тому ж населеному пункті, за наявності документів, які це підтверджують.
Переміщення військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом, на іншу посаду у зв`язку зі службовою необхідністю чи за станом здоров`я здійснюється за рішенням командування без згоди військовослужбовця в разі відповідно службової необхідності або наявності медичного висновку про доцільність використання військовослужбовця на інших посадах або в іншій місцевості.
З матеріалів адміністративної справи встановлено, що позивач звертався з рапортами від 02.09.2019 та від 17.09.2019 до керівництва Бердянського прикородогого загону та документами які підтверджують потребу за доглядом непрацездатним та хворим дудісем, 1928 р.н., учасником Другої Світової війни, який за своїм станом здоров`я потребує постійного догляду, з яким разом проживає позивач.
Відповідно до доданих до позову копій документів, вбачається, що ОСОБА_3 встановлено 11.09.2019 постановою №1015 лікарсько- консультативною комісією КНП «ЗЦПМСД №1» - за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду з нездатністю до самообслуговування. Д’ яков ОСОБА_4 , відповідно довідки №04-26/1-7385 від 04.09.2019, зареєстрований за адресою проживання ОСОБА_3 з 04.09.2019 по теперішній час.
Посилання відповідача про те, що згідно довідки про склад сім`ї позивача, яка є в особовій справі позивача відповідачем зроблено висновок, що позивач проживає один, без членів родини та те, що позивач зареєструвався за місцем проживання особи що отримала статус особи яка потребує постійного стороннього догляду після призначення на посаду, яке відбулося 29.08.2019 судом до уваги не приймається, на підставі того, що відповідачем не додано жодних доказів щодо своєчасного вручення оскаржуваного наказу позивачу.
Окрім того, відповідачем не взяті до уваги рапорти позивача щодо неможливості виходу на службу.
Відповідач листом від 23.09.2019 №30/Д-37 повідомив, що відповідно до порядку Проходження військової служби, підстав щодо неприбуття військовослужбовця до місця проходження військової служби, не передбачено та запропоновано звернутися рапортом щодо переведення для подальшого проходження військової служби до відділу прикордонної служби «Запоріжжя» І категорії (тип А), який буде розглянутий встановленим порядком.
Щодо посилання представника відповідача про проведення розгляду питання перевдення позивача дорадчим органом (атестаційною комісією) суд зазначає наступне.
Атестування військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється відповідно до «Інструкції про порядок атестування військовослужбовців Державної прикордонної служби України» (надалі Інструкція) затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 28.09.2012 №771.
Пунктом 1.1 Інструкції передбачено, що атестування військовослужбовців проводиться з метою забезпечення правильного добору, розстановки, виховання і вдосконалення підготовки військових кадрів шляхом об`єктивного оцінювання професійного рівня, ділових та моральних якостей кожного військовослужбовця, відповідності їх займаній посаді, визначення перспективи подальшого проходження військової служби, зокрема формування кадрового резерву для призначення на керівні посади, направлення на навчання, а також для присвоєння військовослужбовцям первинного офіцерського звання.
1.2. Установлюються такі види атестування: планове первинне; планове періодичне; позапланове.
Згідно п. 2.5. атестаційна комісія є колегіальним органом, на який покладаються завдання щодо:
забезпечення оцінки професійного рівня, ділових та моральних якостей військовослужбовців, їх добору та розстановки;
надання начальникові органу Держприкордонслужби пропозицій стосовно службового використання військовослужбовців, направлення їх на навчання за державним замовленням;
прийняття рішення стосовно відповідності військовослужбовців займаним посадам у випадках, визначених пунктами 1.4, 1.5 розділу І цієї Інструкції;
розгляду за рішенням начальника органу Держприкордонслужби інших питань, пов`язаних з проходженням військовослужбовцями військової служби.
3.1. Процес атестування військовослужбовця передбачає:
складання на військовослужбовця, який підлягає атестуванню. уповноваженою на те цією Інструкцією посадовою особою службової характеристики та висновку за нею (далі - атестаційний висновок) і їх оформлення на атестаційному листі:
3.5. Службові характеристики на військовослужбовців, атестаційні висновки за ними складають і підписують:
на осіб рядового, сержантського і старшинського складу, у тому числі курсантів, - офіцери, які є їх найближчими прямими начальниками.
Пунк 3.8. Інструкції передбачає, що військовослужбовець, щодо якого порушено клопотання про переміщення до нового місця служби, атестується за попереднім місцем служби. Його переміщення здійснюється з урахуванням затвердженого в установленому порядку рішення атестаційної комісії.
3.10. Посадові особи, що складають службові характеристики та атестаційні висновки, зобов`язані:
проаналізувати проходження служби військовослужбовцем, на якого складається службова характеристика за період з часу останнього атестування, оцінити рівень його професійної підготовки, ділові та моральні якості військовослужбовця, ефективність та якість виконання покладених на нього посадових обов`язків (посадових інструкцій), складність виконуваної роботи та її результативність, відповідність займаній посаді та його готовність до виконання обов`язків за вищою посадою;
на підставі вивчення особистих, професійних та ділових якостей особи, яка атестується, скласти і на бланку атестаційного листа власноруч написати службову характеристику на військовослужбовця, що підлягає атестуванню. та атестаційний висновок у першому примірнику атестаційного листа, які завірити своїм підписом:
поставити свій підпис під характеристикою на військовослужбовця та атестаційним висновком у всіх примірниках атестаційного листа;
провести бесіду з військовослужбовцем, який підлягає атестуванню. з питань проходження ним служби та виконання визначених посадовою інструкцією обов`язків, під час якої ознайомити цього військовослужбовця зі змістом службової характеристики та атестаційного висновку:
Пунктом 3.15 передбачено, що у разі незгоди з інформацією, відображеною в атестаційному листі, військовослужбовець, який атестується, негайно викладає свої мотивовані заперечення в окремому рапорті. У таких випадках керівник начальника, яким було складено атестаційний лист, протягом 15 днів організовує додаткову перевірку і готує письмовий висновок по суті цих заперечень, з яким ознайомлюється військовослужбовець, який атестується.
Пунктом 4.2. Інструкції зазначено, що у разі зазначення в атестаційному листі уповноваженою посадовою особою висновку або прийняття атестаційною комісією рішення "займаній посаді відповідає" можуть бути зазначені додаткові рекомендації:
доцільно призначити на рівну посаду (із зазначенням підстав та мети переміщення - службова необхідність, проведення планової заміни, для більш доцільного використання тощо).
4.4. Засідання атестаційної комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менш як три чверті її складу. Рішення комісії приймається щодо кожного військовослужбовця, що атестується, простою більшістю голосів членів комісії. Голосування проводиться за відсутності військовослужбовця, що атестується. У разі однакової кількості голосів приймається рішення на користь військовослужбовця, що атестується.
4.9. Затверджена атестація доводиться військовослужбовцю у 10-денний строк після надходження атестаційного листа до органу Держприкордонслужби. Особа, яку атестовано, ознайомившись із затвердженою атестацією, ставить в атестаційному листі свій підпис і зазначає дату ознайомлення.
Як встановлено матеріалами справи, з позивачем ОСОБА_1 відповідач ніякої бесіди не проводив з питань проходження служби та виконання визначених посадовою інструкцією обов`язків, також мене не ознайомлювали зі змістом службової характеристики та атестаційним висновком.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Зазначена стаття визначає, як розподіляються обов`язки щодо доказування і подання доказів між особами, які беруть участь у справі, та передбачає активну роль суду у процесі доказування та спрямована на забезпечення повного з`ясування обставин у справі на основі поєднання принципів змагальності та офіційності.
Презумпція винуватості покладає на суб`єкта владних повноважень обов`язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов`язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Презумпція винуватості суб`єкта владних повноважень-відповідача означає припущення, що повідомлені позивачем обставини у справі про рішення, дії, бездіяльність відповідача і про порушення права, свободи чи інтересу відповідають дійсності, доки відповідач їх не спростує на основі доказів.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 по справі № 802/2236/17-а.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір відповідно до платіжного доручення № 10825960 від 14.11.2019 у сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Державної прикордонної служби України Азово – Чорноморського регіонального управління Бердянського прикордонного загону (юридична адреса: 71116, Запорізької області, м. Бердянськ, вул. Північна, буд. 17 - А, код ЄДРПОУ 14321848) про визнання протиправним та скасування наказу від 29.08.2019 № 624-ОС, поновлення на посаді - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протипраним та скасувати наказ начальника Бердянського прикордонного загону Державної прикордонної служби України Азово – Чорноморського регіонального управління від 29.08.2019 №624 – ОС Ю ОСОБА_5 в частині призначення ОСОБА_1 на іншу посаду.
Поновити ОСОБА_1 на посаді Інспектора прикордонного контролю 3 категорії відділення інспекторів відділу прикордонної служби «Запоріжжя» Бердянського прикордонного загону.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної прикордонної служби України Азово – Чорноморського регіонального управління Бердянського прикордонного загону (юридична адреса: 71116, Запорізької області, м. Бердянськ, вул. Північна, буд. 17 - А, код ЄДРПОУ 14321848) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду в повному обсязі складено та підписане суддею 28.12.2019.
Суддя Р.В. Сацький