Рішення № 86691077, 27.12.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
240/7461/19
Номер документу
86691077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/7461/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Хорошівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просить:

- визнати дії Хорошівського об`єднаного управління пенсій фонду України в Житомирській області щодо, не врахування ОСОБА_1 заробітної плати за період його роботи з 16.02.2004 по 12.01.2006 в ООО "Автозапимпортстрой" та не проведення перерахунку пенсії з часу звернення з заявою про призначення пенсії, протиправними.

- зобов`язати Хорошівське об`єднання управління пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати заробітну плату періоду моєї роботи з 16.02.2004 року по 12.01.2006 в ООО "Автозапимпортстрой" в грошовій одиниці Російської Федерації - російський рубль.

- зобов`язати Хорошівське об`єднання управління пенсійного фонду України в Житомирській області зробити. ОСОБА_1 , перерахунок пенсії з часу звернення з заявою - з 20.03.2019.

В обгрунтування позову позивач зазначив, що 21 лютого 2014 року перебуває на обліку Хорошівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області та отримую пенсію. 20 березня 2019 року звернувся до Хорошівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області по питанню неврахування відповідачем заробітної плати зазначеної в довідці від 12.01.2006 року за період роботи з 16.02.2004 по 12.01.2006 в ООО "Автозапимпортстрой".

Хорошівське об`єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 27.03.2019 № К- 24 повідомило, що надана ним довідка про заробітну плату в ООО "Автозапимпортстрой" за період роботи з 16.02.2004 по 12.01.2006 неможливо було врахувати дану заробітну плату в зв`язку з тим, що в даній довідці не зазначена грошова одиниця.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

У встановлений судом строк відповідачем не було надано відзив на позовну заяву.

Водночас, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" від 22 серпня 2018 року №628 вирішено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком.

Згідно зі змістом додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №628 "Перелік територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання", Андрушівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Бердичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Ємільчинське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Житомирське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Коростишівське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Овруцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України, Новоград-Волинське об`єднане управління Пенсійного фонду України, Хорошівське об`єднане управління Пенсійного фонду України реорганізовані шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.

Запис про проведення державної реєстрації припинення юридичних осіб внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, відтак відповідач у справі вибув.

За приписами статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, у межах спірних правовідносин Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є правонаступником вибувшого відповідача.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне допустити заміну відповідача- Хорошівське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Дослідивши письмові докази суд дійшов наступного висновку.

З 21 лютого 2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку Хорошівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області та отримую пенсію.

20 березня 2019 року позивач звернувся до Хорошівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області по питанню неврахування відповідачем заробітної плати зазначеної в довідці від 12.01.2006 за період роботи з 16.02.2004 по 12.01.2006 в ООО "Автозапимпортстрой".

Хорошівське об`єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 27.03.2019 року № К- 24 повідомило ОСОБА_1 , що з наданої ним довідки про заробітну плату в ООО "Автозапимпортстрой" за період роботи з 16.02.2004 по 12.01.2006 неможливо було врахувати дану заробітну плату в зв`язку з тим. що в даній довідці не зазначена грошова одиниця. Також вказано, що управлінням був наданий запит до Управління пенсійного фонду РФ для надання допомоги у витребувані даної довідки із зазначенням грошової одиниці. Управління пенсійного фонду РФ надало відповідь, що неможливо витребувати дану довідку, так як підприємство не знаходиться по зазначеній адресі та не проводить фінансово-господарську діяльність.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Положеннями частини 3 статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-VI (надалі - Закон № 1058) починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки, які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року в 58 років.

Відповідно до частини 4 статті 26 Закону № 1058 наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

За змістом ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" вищевказаного закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.27 цього закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим законом - на умовах передбачених абз.1 цієї частини. У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 01 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Приписами статті 72 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що при обчисленні середньомісячного заробітку працівникам за роботу за межами України враховується заробітна плата, яку вони одержували перед виїздом (статті 64 -67), або за їх вибором заробіток, що визначається відповідно до статті 73 цього Закону, а за умови сплати в цей період внесків до Пенсійного фонду України - на загальних підставах.

Відповідно до Додатку 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (пункт 2.1 розділу II) встановлено форму довідки про розмір заробітної плати. Так у п.3 Порядку, вказано для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1,3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку". У тексті Постанови КМУ, у самому Порядку не встановлено обов`язок надавати такі довідки виключно у грошової одиниці України.

Якщо особа працювала за межами України, то питання можливості врахування під час обчислення пенсії заробітної плати, одержаної в цій країні, визначається на підставі міждержавних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, підписаних Україною та відповідною державою. Так, якщо особа працювала у Росії, то відповідною угодою в галузі пенсійного забезпечення, підписаною, в тому числі, Україною та Росією, передбачена можливість обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної у Росії. У цьому разі подається довідка про зарплату згідно з додатком 1 до Порядку 22-1 (включаючи період після 1 липня 2000р.).

Згідно ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 р. - обчислення пенсії проводиться із заробітної плати (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У випадку коли в державах - учасниках Угоди введено національну валюту, розмір заробітної плати ( доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Пунктом 1 ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України № 15-93 від 19.02.1993 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" іноземна валюта іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучають з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти у грошових одиницях іноземних держав і міжнародних розрахункових (клірингових) одиницях, що перебувають на рахунках або вносяться до банківських та інших фінансових установ за межами України. Під терміном "іноземна валюта" розуміється як власне іноземна валюта так і банківські метали, платіжні доручення та інші цінні папери, виражені в іноземній валюті або банківських металах.

Слід зазначити, що за нормами ст. 75 Конституції Російської Федерації національною грошовою одиницею з 1993 року є російський рубль.

Суд не погоджується з твердженнями відповідача про відсутність підстав для зарахування до пенсії позивача заробітної плати за період моєї роботи з 16.02.2004 по 12.01.2006 в ООО "Автозапимпортстрой" в грошовій одиниці Російської Федерації - російський рубль, оскільки факт того, що національною одиницею Російської федерації є російський рубль є загальновідомим та суду відповідачем не доведено, що позивач міг отримувати заробітну плату при роботі в Російській федерації у інших грошових одиницях відмінних від національної грошової одиниці.

Щодо періоду з якого слід здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії суд зазначає наступне.

На підставі ч.4 ст.45 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Отже, для перерахунку вказаної пенсії діє заявочний принцип. Тобто, підставою для прийняття рішення та здійснення відповідачем дій з перерахунку пенсії позивача є його заява.

Оскільки, заява про перерахунок пенсії позивача датована 20.03.2019, а докази звернення позивача до вказаної дати відсутні, суд дійшов висновку, що вказаний перерахунок пенсії позивача мав бути здійснений відповідачем з 01.04.2019 відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону №1058-IV.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, дослідивши надані докази, на підставі аналізу норм чинного законодавства України суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжча,7 м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії задовльнити.

Визнати протиправною відмову Хорошівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області, правонаступником якого є Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо, не врахування ОСОБА_1 заробітної плати за період його роботи з 16.02.2004 по 12.01.2006 в ООО "Автозапимпортстрой" та не проведення перерахунку пенсії з часу звернення з заявою про призначення пенсії, протиправними.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати заробітну плату за період роботи ОСОБА_1 з 16.02.2004 року по 12.01.2006 в ООО "Автозапимпортстрой" в грошовій одиниці Російської Федерації - російський рубль.

Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок призначеної пенсії з 01.04.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева