
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2019 року Справа № 160/5387/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В. за участі секретаря судового засіданняМанько К.А. за участі: представника позивача представників відповідача Чапала Ю.О. Савранська І.В., Потапов О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення прийняті Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби форми «Р» № 0001794608 від 25.03.2019р. та форми «В4» № 0001834608 від 25.03.2019р.
В обґрунтування адміністративного позову, позивач зазначає, що Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено документальну позапланову виїзну перевірку приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» з питання правомірності визначення податкового кредиту за січень, лютий, березень, липень 2018 року по податковим накладним виписаних ТОВ «ІНКОСТІЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ 32856305) (в частині застосування п. 45 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України), за результатами якої складено акт перевірки №34/28-10-46-08/05393079 від 26.02.2019 року. На підставі акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення від форми «Р» № 0001794608 від 25.03.2019р. та форми «В4» № 0001834608 від 25.03.2019р. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому винесені податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував посилаючись на доводи викладені у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено документальну позапланову виїзну перевірку приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» з питання правомірності визначення податкового кредиту за січень, лютий, березень, липень 2018 року по податковим накладним виписаних ТОВ «ІНКОСТІЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ 32856305) (в частині застосування п. 45 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України).
Перевіркою встановлено порушення:
п.201.1, п.201.3, п.201.10 ст.201, п.45 підр.2 розд. XX з урахуванням норм п.44.1 ст. 44 Податкового кодексу України в результаті чого:
занижено податок на додану вартість за березень 2018 року у сумі 24 333 567 грн.;
завищено залишок від`ємного значення, який включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (ряд. 21) всього на суму 24 242 961 грн. в т.ч. за березень 2018 року на суму 20 537 511 грн., за липень 2018 року на суму 3 705 450 грн.
За результатами перевірки складено акт №34/28-10-46-08/05393079 від 26.02.2019 року та винесено податкові повідомлення-рішення:
податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0001794608 від 25.03.2019, згідно якого ПРАТ «ЮЖКОКС» збільшено суму грошових зобов`язань за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальному розмірі 36500350,50 грн., в т. ч. основний платіж в розмірі 24 333 567,00 грн. та штрафні санкції в розмірі 12166783,50 грн.;
податкове повідомлення-рішення форми «В4» № 0001834608 від 25.03.2019 згідно якого ПРАТ «ЮЖКОКС» зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в загальному розмірі 24242961,00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведення перевірки ПрАТ «ЮЖКОКС» надано первинні документи, а саме рахунки, акти приймання-передачі продукції, залізничні квитанції, платіжні доручення, посвідчення про якість концентрату вугілля кам`яного для коксування, а також договори з додатками та специфікаціями по взаємовідносинам з ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" (код 32856305) за січень - березень та липень 2018 року.
Крім того, ПрАТ «ЮЖКОКС» надано первинні документи (рахунки, акти приймання- передачі продукції, залізничні квитанції, посвідчення про якість концентрату вугілля кам`яного для коксування), згідно яких здійснювалось постачання продукції у березні та липні 2018 року, розрахунки за яку здійснено в наступних звітних періодах та відповідно виписано податкові накладні в наступних звітних періодах.
Так, ПрАТ «ЮЖКОКС» укладено з ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" Договори поставки №17/138 від 26.12.2017 року та №18/143 від 27.02.2018 року на постачання концентрату вугілля кам`яного для коксування (К(К1)0-100мм).
За результатами аналізу документів, наданих ПрАТ «ЮЖКОКС» до перевірки та заявлених як первинні документи та згідно відомості № 3.3. аналітичного обліку по рахунку 631101 «Розрахунки з постачальниками та підрядчиками» в розрізі договорів встановлено наступне:
ТОВ «ІНКОСТІЛ ГРУП» на адресу ПрАТ «ЮЖКОКС» протягом січня-березня 2018 року поставлено концентрат вугілля кам`яного для коксування (К(К1)0-100мм) у загальній кількості 37641,2 тон на загальну суму 414720620,09 грн., в т.ч. ПДВ 69120103,35 грн. В свою чергу ПрАТ «ЮЖКОКС» перераховано ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" за поставлену продукцію у кількості 37591,06 тон грошові кошти на загальну суму 269226472,60 грн., в т.ч. ПДВ 44871078,76 грн. Відповідно ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" на адресу ПрАТ «ЮЖКОКС» складені податкові накладні в яких визначений ПДВ 20% в загальній сумі 44871078,76 грн. та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У липні 2018 року між ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" та ПрАТ «ДОНЕЦКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» та між ПрАТ «ДОНЕЦКСТАЛЬ» - МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» та ТОВ "Збагачувальна фабрика "Свято-Варваринська" укладено договори відступлення права вимоги за № 18/143-07-01 П від 27.07.2018 року, згідно яких Боржником з виконання зобов`язань по основному договору постачання вугільної продукції № 18/143 від 27.02.2018 року в сумі 22232698,28 грн. перед ТОВ "Збагачувальна фабрика "Свято-Варваринська" є ПрАТ «ЮЖКОКС».
Листом ПрАТ «ЮЖКОКС» від 19.07.2018 року №1131 «Щодо відступлення права вимоги за Договором поставки №18/143 від 27.02.2018», адресованим на ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" надано свою згоду на вчинення правочинів з ПрАТ «ДОНЕЦЬКСТАЛЬ» МЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД» (ЄДРПОУ 30939178), надалі - "Кредитор" та ТОВ «ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «СВЯТО-ВАРВАРИНСЬКА» (ЄДРПОУ 36975983), надалі «Новий Кредитор», відповідно до яких Кредитор відступає Новому Кредитору свої права вимоги щодо сплати ПрАТ «ЮЖКОКС» (Боржник) заборгованості по Договору поставки №18/143 від 27.02.2018 року у розмірі 22232698,28 грн. з урахуванням ПДВ.
Згідно акту звірки взаємних розрахунків між ПрАТ «ЮЖКОКС» та ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" від 01.07.2018 року станом на 30.06.2018 року кредиторська заборгованість складає 22232698,28 грн.
ПрАТ «ЮЖКОКС» перераховано грошові кошти на рахунок ТОВ «ЗБАГАЧУВАЛЬНА ФАБРИКА «СВЯТО-ВАРВАРИНСЬКА» у сумі 22232698,28 грн. згідно платіжного доручення від 27.07.2018 року № 1182.
В свою чергу, ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" на адресу ПрАТ «ЮЖКОКС» складено податкову накладну від 27.07.2018 № 2707002, в якій визначений ПДВ 20% в сумі 3705449,71 грн. та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно акту звірки взаємних розрахунків між ПрАТ «ЮЖКОКС» та ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" від 01.08.2018 року оборот по дебету 69455211,02 грн., оборот по кредиту 22232698,28 грн. Станом на 31.07.2018 року кредиторська заборгованість складає 69455211,02 грн.
ПрАТ «ЮЖКОКС» включено до складу податкового кредиту січня - березня та липня 2018 року суми ПДВ по зазначеним у додатку № 3 податковим накладним в розмірі 48576528,47 грн.
Відповідачем в акті перевірки зазначено, що згідно АС «Податковий блок» та отриманого листа податкового органу за місцем обліку ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" від 30.10.2018 № 3559/7/28-10-42-03-14 підприємством ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" подано заяви про відмову/зупинення використання пільги за січень, лютий, березень та липень 2018 року в електронному вигляді та відображені в АС «Податковий блок». Тобто, заяви про відмову/зупинення використання пільги подані ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП з порушенням вимог п.45 підр.2 розд,ХХ Податкового кодексу України та п.9 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21 (із змінами і доповненнями). Так, за відсутності заяв про відмову/зупинення використання пільги, передбаченої п.45 підр.2 розд.ХХ Податкового кодексу України за січень, лютий, березень, липень 2018 року податкові накладні складено ТОВ "ІНКОСТІЛ ГРУП" з порушенням п.201.1, п.201.3, п.201.10 ст.201, п.45 підр.2 розд.XX Податкового кодексу України.
Частиною 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Стаття 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що бюджетне відшкодування це відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені положеннями статті 200 Податкового Кодексу України.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) - сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов`язань, перераховує суми податку до бюджету (п.200.2. ст.200 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.200.4. ст.200 Податкового кодексу України, при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.8 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що до податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.
Згідно із приписами п.п. 200.10 і 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України, у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання провести документальну перевірку платника податку в разі, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено за рахунок від`ємного значення, сформованого за операціями:
за періоди до 1 липня 2015 року, що не підтверджені документальними перевірками;
з придбання товарів/послуг за період до 1 січня 2017 року у платників податку, що використовували спеціальний режим оподаткування, визначений відповідно до статті 209 цього Кодексу.
Рішення про проведення документальної перевірки має бути прийнято не пізніше закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки.
Згідно із п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України у разі якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
- у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
- у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Статтею 45 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу визначено, що тимчасово, до 1 січня 2019 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТЗЕД.
Платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви.
Форму та порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 за №1307 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.02.2017 № 276).
Пунктом 201.3 статті 201 Податкового кодексу У країни визначено, що у разі У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи цього Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Таким чином, з урахування положень п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, позивачем, при здійсненні господарських операцій, правомірно відніс до складу податкового кредиту суму ПДВ у розмірі 48576528,00 грн. на підставі зареєстрованих постачальником в ЄРПН податкових накладних, що також було підтверджено відповідачем в акті перевірки.
При цьому, пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачена можливість зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018р. затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №117), який розроблено саме з метою запобігання ризиків порушення норм податкового законодавства, згідно якого, поміж іншого, здійснюється моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об`єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства при складанні податкових накладних/розрахунків коригування та їх реєстрації в ЄРПН.
Так, враховуючи те, що податкові накладні зареєстровані в ЄРПН, а, отже, при проведенні процедур, встановлених Порядком №117 податковим органом не встановлено ризиків безпідставного формування ТОВ «ІНКОСТІЛ ГРУП» податкових накладних, ПрАТ «ЮЖКОКС» має право на податковий кредит за відповідними податковими накладними на підставі абзацу 3 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на те, що адміністративний позов задоволено, суд доходить до висновку, що сума сплаченого позивачем судового збору за подачу адміністративного позову до суду в сумі 19210,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень.
Керуючись ст. ст.243-246, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби форми "Р" №0001794608 від 25.03.2019 року та форми "В4" №0001834608 від 25.03.2019 року.
Стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 19210,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 22 листопада 2019 року.
Суддя О.В. Єфанова