
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/3210/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.02.2019 №0003480-5213-0306, яким визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2019 рік в розмірі 25 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2017 році ОСОБА_1 придбано легковий автомобіль марки Mercedes-Benz GLS-350, номер кузова НОМЕР_1 , об`єм двигуна – 2987 куб. см, рік випуску – 2016, тип пального D, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Даний автомобіль був зареєстрований в органах МВС України 27.10.2017, на підтвердження чого було видане свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 . Відтак, відповідно до статті 267 Податкового кодексу України (далі – ПК України), платником транспортного податку позивач стала з моменту державної реєстрації транспортного засобу в органах МВС України.
Також вважає, що належний їй транспортний засіб не є об`єктом оподаткування у 2019 році, оскільки його середньоринкова вартість становить 1 040 158,35 грн., що є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, яка розраховується за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, з огляду на що вважає дане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати.
Відповідно до ухвали судді від 05.11.2019 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 22.11.2019 вх. №20227/19 позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до відомостей Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, які надаються контролюючому органу встановлено, що легковий автомобіль, який є у власності позивача, є об`єктом оподаткування, оскільки відповідає вимогам підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України. Вказаний автомобіль зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2019 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку. Згідно з інформацією на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, легковий автомобіль марки Mercedes-Benz GLS-350, номер кузова НОМЕР_1 , об`єм двигуна – 2987 куб. см, рік випуску – 2016, тип пального D, є об`єктом оподаткування транспортним податком за строком експлуатації – до 1 року. Крім того, вартість автомобіля становить 1 564 875,00 грн. (4173,00 грн. мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019 х 375 розмірів мінімальної заробітної плати). Таким чином, транспортний податок у 2019 році за вказаний автомобіль сплачується у розмірі 25 000 грн.
Представник позивач 29.11.2019 подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач не врахував вік автомобіля, який досягнув більше 1 року станом на день реєстрації автомобіля. Крім того, середньоринкова вартість спірного транспортного засобу становить 1 040 158,35 грн., що є меншою 375 розмірів мінімальної заробітної плати -1 564 875,00 грн. Просив позов задовольнити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником легкового автомобіля марки Mercedes-Benz GLS-350, номер кузова НОМЕР_1 , об`єм двигуна – 2987 куб. см, рік випуску – 2016, тип пального D, дата реєстрації транспортного засобу – 27.10.2017, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (а. с. 7-8).
Як слідує з матеріалів справи, 27.02.2019 ГУ ДФС у Волинській області сформовано та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення №0003480-5213-0306, яким визначено суму податкового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2019 рік в розмірі 25 000 грн. (а. с. 6).
Однак, вказане податкове повідомлення-рішення позивач вважає протиправним, у зв`язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015, статтю 267 Податкового кодексу України викладено у новій редакції та запроваджено транспортний податок.
Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Згідно із положеннями підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Абзацом другим зазначеного підпункту (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
При цьому, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 ПК України).
Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (підпункт 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України).
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Щодо об`єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Отже, власники транспортних засобів з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких станом на початок поточного року становить понад 1 564 875,00 грн. (4 173 грн. х 375), є платниками транспортного податку.
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об`єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №66 (далі – Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
Відповідно до пункту 2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, обєму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 року за №403.
Пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів передбачено, що Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2019 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2019 визначена у розмірі 4 173,00 грн., відповідно, об`єктом оподаткування у 2019 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких станом на 01.01.2019 становить понад 1 564 875,00 грн. (375х4173).
Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).
Таким чином, зі змісту вищенаведених норм слідує, що об`єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які відповідають таким критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно); 2) середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономіки.
Аналіз наведених положень ПК України, Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить, що для визнання автомобіля об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно Мінекономіки та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб`єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.
При здійснені судом калькуляції (розрахунку) на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України середньоринкової вартості автомобіля позивача марки Mercedes-Benz GLS-350, номер кузова НОМЕР_1 , об`єм двигуна – 2987 куб. см, рік випуску – 2016, тип пального D, встановлено, що його вартість становить 1 040 158,35 грн., тобто є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати (1 564 875,00 грн.).
Вказані обставини підтверджуються також листом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.12.2019 №3805-05/54552-05.
При цьому, твердження відповідача про зазначення вказаної моделі автомобіля в Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2019 році, що знаходиться на офіційному сайті Мінекономіки, суд не бере до уваги з наступних підстав.
Судом досліджено «Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2019 році», розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, в якому зазначено, що оподаткуванню підлягає автомобіль марки Mercedes-Benz GLS-Class, об`єм двигуна 3,0 л, тип пального - дизель, рік випуску – до 1 року (включно).
У відповідності до 14.1.220 ПК України рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Як вбачається із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_1 , даний автомобіль 2016 року випуску, отже датою його виготовлення для цілей оподаткування вважається 01.01.2016. Тобто, під критерій «рік випуску – до 1 року включно» цей автомобіль підпадав до 31.12.2017 включно, з 01.01.2018 даний автомобіль підпадає під критерій «рік випуску – до 2 років включно», з 01.01.2019 даний автомобіль підпадає під критерій «рік випуску – до 3 років включно». В той же час, у вказаному переліку значиться автомобіль марки Mercedes-Benz GLS-Class, об`єм двигуна 3,0 л, тип пального - дизель, рік випуску – до 1 року (включно).
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що належний позивачу транспортний засіб марки Mercedes-Benz GLS-350, номер кузова НОМЕР_1 , об`єм двигуна – 2987 куб. см, рік випуску – 2016, тип пального D, не є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році, тому у контролюючого органу були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 27.02.2019 №0003480-5213-0306 та визначення позивачу грошового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2019 рік в розмірі 25 000,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 27.02.2019 №0003480-5213-0306.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС У Волинській області на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 768,40 грн., сплачений відповідно до квитанції від 29.10.2019 №ПН1844 (а. с. 2).
Керуючись статтями 139, 243 – 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 27.02.2019 №0003480-5213-0306.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський