
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 грудня 2019 р. Справа № 120/2635/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бошкової Ю.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Назарук А.В.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: Слізяка Н.Р.,
відповідача: Білякової О.А.,
представника відповідача: Чугаєнко К.Є.,
представника третьої особи: Багінського І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: державного кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Білякової Олени Анатоліївни, Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Немирівської міської ради
про: визнання протиправним та скасуванння рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовом звернувся ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Білякової Олени Анатоліївни, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення № РВ-0501013562019 від 10.05.2019 року Державного кадастрового реєстратора Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Білякової Олени Анатоліївни;
- зобов`язати Державного кадастрового реєстратора Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Білякову Олену Анатоліївну, у чотирнадцятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили та з урахуванням зроблених судом висновків, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.05.2019 року (реєстраційний № ЗВ-9703111732019) разом із доданими до неї документами, щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
- вирішити питання розподілу судових витрат.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що бажаючи реалізувати своє право на завершення процедури приватизації переданої у власність земельної ділянки, ОСОБА_1 звернувся до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із заявою щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про передану йому у власність земельну ділянку. Однак, рішенням № РВ-0501013562019 від 10.05.2019 року Державним кадастровим реєстратором Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Винницькій області відмовлено ОСОБА_1 у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, з підстав невідповідності поданих документів вимогам Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Постанови Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 року (із змінами) «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру».
Ухвалою суду від 20.06.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Крім того, даною ухвалою також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Немирівську міську раду.
12.09.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому остання заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначила, що до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області надійшла заява від ОСОБА_1 про державну реєстрацію земельної ділянки від 08.05.2019 року. Перевіривши, поданий ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 , вимогам законодавства, прийнято рішення про відмову № РВ-0501013562019 від 10.05.2019 року у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: ст.50 ЗУ «Про землеустрій» (не містить всіх складових): проект містить суперечливі відомості у погодженні, а саме: проект розроблений на земельні ділянки загальною площею 23,3818 га, однак висновки державної санітарно-епідеміологічної служби та управління культури і туризму надані на земельну ділянку орієнтовною площею 6,8117га ; згідно умов відведення земельної ділянки, в проекті, класифікація угідь визначається за формою 6-зем, однак проект не містить довідки (за формою 6-зем). Висновок відділу містобудування та архітектури від 23.12.2009 року № 02-1-989 не містить погодження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 . Висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області датований 30.12.2009 року № 09/2538 після рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства які розташовані в АДРЕСА_1 по вул. АДРЕСА_1 від 24.12.2009 року 28 сесії 5 скликання, що суперечить вимогам законодавства. Кадастрові плани земельних ділянок датовані 2016 роком, після затвердження документації без дотримання вимог ст.. 31 Закону України «Про землеустрій»; рішенням 28 сесії 5 скликання Немирівської міської ради від 24.12.2009 року затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території АДРЕСА_2 . Немирів АДРЕСА_1 , що розроблений ФОП ОСОБА_2 , однак, фактично ПП «Центр земельних відносин» розроблений «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 ; в рішенні 28 сесії 5 скликання Немирівської міської ради від 24.12.2009 року не зазначено про передачу у власність земельних ділянок громадянам, всупереч вимогам ст. 118 ЗКУ в редакції станом на дату прийняття рішення.
12.09.2019 року відповідачем подано до суду клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача – Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Ухвалою суду від 16.09.2019 року клопотання відповідача задоволено, залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області та відкладено підготовче судове засідання на 16.10.2019 року.
23.09.2019 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, у якій звернув увагу на те, що із наданого державним кадастровим реєстратором відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Біляковою О.А. витягу із «Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 » вбачається, що переданій позивачу земельній ділянці присвоєно кадастровий № 0523010100:01:005:0436. Отже, земельна ділянка ОСОБА_1 була сформована з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Таким чином вважає, що усі відомості про земельну ділянку ОСОБА_1 мають бути внесені до Державного земельного кадастру обов`язково в силу положень п.4 розділу VII Закону № 3613-VІ, безоплатно та фактично навіть без заяви самого позивача.
23.09.2019 року представником позивача подано до суду клопотання про зміну процесуального статусу Немирівської міської ради з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача на третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
30.09.2019 року до суду від відповідача 1 подано заперечення на відповідь на відзив, у яких повідомив суду, що земельній ділянці ОСОБА_1 присвоєно кадастровий номер 0523010100:01:005:0436. Відомості про земельну ділянку у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі відсутні. Поземельна книга на неї не відкривалась, державний акт до 01.01.2013 року не видавався. На підставі доручення Держгеокадастру 538 з метою реалізації розділу V «Перехідні положення» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», забезпечення об`єктивності та достовірності відомостей Державного земельного кадастру, керуючись підпунктом 26 пункту 11 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15, окреме доручення Держгеокадастру від 25.10.2015 року №538/3-16-0.21 ділянка з кадастровим номером 0523010100:01:005:0436 не перенесена до Державного земельного кадастру у зв`язку з тим, що державний акт на право власності на земельну ділянку не зареєстрований, тому був видалений в архів.
07.10.2019 року представником відповідача 2 подано до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечує щодо позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні.
11.10.2019 року представником позивача подано заяву про збільшення позовних вимог, у якій просив визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області щодо не перенесення відомостей про земельну ділянку площею 1,1001 га з кадастровим номером 0523010100:01:005:0436 до Державного земельного кадастру.
11.10.2019 представником позивача подано клопотання про витребування у відділі у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі за 2011-2012 роки.
16.10.2019 року представником позивача подано клопотання про продовження строку підготовчого засідання.
У судовому засіданні 16.10.2019 року протокольними ухвалами суду:
- задоволено клопотання представника позивача щодо зміни процесуального статусу Немирівської міської ради з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача на третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача;
- задоволено клопотання представника позивача щодо витребування додаткових доказів;
- задоволено клопотання представника позивача про продовження строку підготовчого провадження;
- відкладено підготовче судове засідання на 18.11.2019 року.
01.11.2019 року представником відповідача 2 подано до суду заперечення на заяву про збільшення позовних вимог, у яких представник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області повідомив, що нова позовна вимога обґрунтовується тим, що дані про земельну ділянку мають бути перенесені до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення. Однак, позивач не являється ні власником, ні користувачем земельної ділянки, яку він бажає оформити, а земельна ділянка не зареєстрована відповідно до норм чинного як на даний час, так і на момент затвердження документації законодавчо. Відомості про земельну ділянку відсутні у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі. Поземельна книга на неї не відкривалась, державний акт до 01.01.2013 року не видавався. У заявленому позові підставою є виключно відмова державного кадастрового реєстратора, яка на думку позивача, не дає йому можливості завершити процедуру приватизації земельної ділянки. Тому Головне управління вважає, що викладена в заяві про збільшення розміру позовних вимог підстава щодо автоматизованого перенесення даних про земельну ділянку до Державного земельного кадастру є також новою, що, в свою чергу, не відповідає ст.47 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на викладене, Головне управління вважає, що подана представником позивача заява про збільшення розміру позовних вимог не відповідає нормам адміністративного судочинства і є заявою про зміну предмету та підстави позову, що є неприпустимим.
Протокольною ухвалою суду від 18.11.2019 року відмовлено у прийнятті заяви про збільшення розміру позовних вимог.
Крім того, ухвалою суду від 18.11.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали заявлені позовні вимоги та просили адміністративний позов задовольнити повністю.
Відповідачі заперечували щодо задоволення адміністративного позову з підстав, викладених у відзивах. Крім того, акцентували увагу суду на тому, що державний кадастровий реєстратор діяла в межах та на підставі наданих їй повноважень згідно Закону України «Про Державний земельний кадастр», перевіряла відповідність документів вимогам законодавства.
Представник третьої особи - підтримав позовні вимоги та просив задовольнити адміністративний позов.
Заслухавши думку сторін, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та докази, судом встановлено, що рішенням б/н 23сесії Немирівської міської ради Вінницької області 5 скликання від 07.08.2009 року ОСОБА_1 та іншим громадянам надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва та ведення особистого селянського господарства у м. Немирові.
Рішенням б/н 28 сесії Немирівської міської ради Вінницької області 5 скликання від 24.12.2009 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачу та ряду інших громадян для ведення особистого селянського господарства на території м. Немирів по АДРЕСА_3 . АДРЕСА_1 .
20.10.2010 року прокурором Немиріського району Вінницької області внесено протест на вищезазначене рішенням Немирівської міської ради, щодо його скасування, який рішенням № б/н 35 (позачергової) сесії Немирівської міської ради Вінницької області 5 скликання від 21.10.2010 року задоволено, а опротестовуване рішення - скасовано.
Згодом, рішенням № 133 4 сесії Немирівської міської ради Вінницької області 6 скликання від 29.06.2011 року, поновлено дію рішення № б/н 28 сесії Немирівської міської ради Вінницької області 5 скликання від 24.12.2009 року.
Вважаючи прийняте Немирівською міською радою Вінницької області рішення щодо поновлення дії рішення № б/н 28 сесії Немирівської міської ради Вінницької області 5 скликання від 24.12.2009 року протиправним, прокурор Немирівського району Вінницької області оскаржив його до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 09.03.2016 року у справі № 2а/0270/5224/12, яка набрала законної сили, закрито провадження у справі у зв`язку з віднесенням такої категорії справ до розгляду судами цивільної юрисдикції.
Бажаючи реалізувати своє право на завершення процедури приватизації переданої у власність земельної ділянки, 08.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із заявою щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей.
Рішенням № РВ-0501013562019 від 10.05.2019 року, Державний кадастровий реєстратор Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Винницькій області відмовив ОСОБА_1 у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, з підстав невідповідності поданих документів вимогам Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Постанові Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 року (із змінами) «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру».
Не погоджуючись із рішенням державного кадастрового реєстратора, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 (далі - Положення № 15), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регулюються Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Згідно з п. 8 статті 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Стаття 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" вказує, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Згідно п. 4 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів;
- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа;
- документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Отже, суд зазначає, що вказана норма встановлює вичерпний перелік документів, що мають подаватися для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору.
Відповідно до ч.5 ст. 24 цього закону, державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Згідно п.6 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр"підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Дана норма містить вичерпний перелік підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Відмова у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки з інших, ніж зазначені вище, причин заборонена.
Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051 (далі по тексту - Порядок).
Пунктом 5 Порядку передбачено, що до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
Відповідно до пункту 67 Порядку, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених законом України «Про Державний земельний кадастр».
Пунктом 73 Порядку визначено, що державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:
1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Відповідно до п. 70 Порядку державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру разом з перерахованими вище документами, перевіряє:
1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей до Державного земельного кадастру;
2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей до Державного земельного кадастру;
3) розташування об`єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;
4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її.
З аналізу наведених норм права вбачається, що для внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, особа звертається до відповідного кадастрового реєстратора для державної реєстрації земельної ділянки із відповідними документами, а державний кадастровий реєстратор за результатами перевірки вносить відомості до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей на підставі п.6 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр".
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, за результатами розгляду заяви, поданих позивачем, стала невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру".
Так, як вбачається з пояснень відповідача та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 просив держаного кадастрового реєстратора внести відомості до Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки, на підставі рішення Немирівської міської ради Вінницької області від 24.12.2009 року.
Перевіряючи подані разом із заявою документи, подані ОСОБА_1 , відповідач 1 встановив невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру, а саме: ст.50 ЗУ «Про землеустрій» (не містить всіх складових): проект містить суперечливі відомості у погодженні, а саме: проект розроблений на земельні ділянки загальною площею 23,3818 га, однак висновки державної санітарно-епідеміологічної служби та управління культури і туризму надані на земельну ділянку орієнтовною площею 6,8117га ; згідно умов відведення земельної ділянки, в проекті, класифікація угідь визначається за формою 6-зем, однак проект не містить довідки (за формою 6- зем).
Висновок відділу містобудування та архітектури від 23.12.2009 року № 02-1-989 не містить погодження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 . Висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області датований 30 грудня 2009 року № 09/2538 після рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства які розташовані в АДРЕСА_1 по вул. АДРЕСА_1 від 24.12.2009 року 28 сесії 5 скликання, що суперечить вимогам законодавства.
Кадастрові плани земельних ділянок датовані 2016 роком, уже після затвердження документації без дотримання вимог ст.31 Закону України «Про землеустрій»; рішенням 28 сесії 5 скликання Немирівської міської ради від 24.12.2009 року затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території АДРЕСА_2 . Немирів АДРЕСА_1 , що розроблений ФОП ОСОБА_2 , однак, фактично ПП «Центр земельних відносин» розроблений «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 ; в рішенні 28 сесії 5 скликання Немирівської міської ради від 24.12.2009 р не зазначено про передачу у власність земельних ділянок громадянам, всупереч вимогам ст. 118 ЗКУ, в редакції станом на дату прийняття рішення.
Згідно ч. 1 ст. 79 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до положень Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою КМУ від 09.09.2009 року № 1021, відповідно до положень Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою КМУ від 09.09.2009 року № 1021, Книга записів відкривається та ведеться:
- у паперовому вигляді - територіальним органом Держкомзему;
- в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства “Центр державного земельного кадастру” (далі - Центр кадастру) в районах, містах обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі — автоматизована система).
Автоматизована система є інформаційною системою, що містить відомості про правовий режим земель, державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрове зонування, кадастрові зйомки, бонітування ґрунтів, економічну оцінку земель, грошову оцінку земельних ділянок, а також відомості про кількісний облік земель та їх якість.
Книга записів у паперовому вигляді зберігається у територіальному органі Держкомзему за місцем розташування земельної ділянки.
Поля у Книзі записів в електронному вигляді повинні відповідати графам її розділів у паперовому вигляді. У разі невідповідності відомостей Книги записів в електронному вигляді відомостям документа на паперових носіях, на підставі якого внесено такі відомості, перевага надається відомостям, що містяться в документі на паперовому носії.
Відповідальність за достовірність, повноту та актуальність відомостей у Книзі записів у паперовому та в електронному вигляді покладається на заступника керівника територіального органу Держкомзему, відповідального за ведення державного реєстру земель.
Записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі.
Дата внесення запису до розділу Книги записів є датою державної реєстрації документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Разом з тим, судом встановлено, що відомості про земельну ділянку у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі відсутні; поземельна книга на неї не відкривалась, державний акт до 01.01.2013 року не видавався, тому кадастровий номер 0523010100:01:005:0436 земельної ділянки видалений в архів.
Відтак, суд звертає увагу представника позивача, що в автоматичному порядку можуть бути перенесені відомості лише про ті змельні діялнки, на які видано акти про право власності, а в матеріалах справи відсутні докази про набуття права власності на земельну ділянку позивачем.
Отже, кадастровий реєстратор, перевіривши подані ОСОБА_1 документи встановив, що вони не відповідають вимогам чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що державний кадастровий реєстратор діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом та порядком, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої – другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини спростовують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ).
Відповідач 1 - державний кадастровий реєстратор Відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Білякова Олена Анатоліївна (вул. Горького, 88, м. Немирів, Вінницька область, 22800).
Відповідач 2 - Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келецька, 63, м. Вінниця, 21000).
Третя особа - Немирівська міська рада (вул. Соборна, 26, м. Немирів, Вінницька область).
Рішення у повному обсязі виготовлене 28.12.2019 року.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна