Рішення № 86681183, 06.12.2019, Волочиський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
06.12.2019
Номер справи
671/944/19
Номер документу
86681183
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №: 671/944/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 грудня 2019 року Волочиський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Ніколової С.В.,

з участю секретаря судового засідання Хрупайло Т.В.,

з участю відповідачки ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2 , представника третьої особи Андріїшин Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду в м.Волочиськ цивільну справу за позовом Волочиської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Волочиська районна державна адміністрація, про внесення змін до договору оренди землі,

встановив:

В травні 2019 року Волочиська міська рада звернулася з позовом до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі № 519 від 26 серпня 2007 року (кадастровий номер 6820984100:02:012:0001), укладеного між Волочиською районною державною адміністрацією та відповідачкою ОСОБА_1 А саме, просила внести зміни в п. 9 зазначеного договору та викласти даний пункт в наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Волочиської міської ради в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Загальна сума орендної плати за рік становить 87908 грн. 16 коп." В обгрунтування позовних вимог вказувала, що при укладанні договору 26 серпня 2007 року сторони погодили розмір орендної плати 0,01% нормативної грошової оцінки 1 га ріллі по Хмельницькій області, а в подальшому було внесено зміни до договору і встановлено розмір орендної плати 1% від вартості 1 га ріллі по Курилівській сільській раді. Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 14 травня 2015 року, що набрало законної сили 03 червня 2015 року, у даний договір внесено зміни, а саме п. 9 договору викладено в новій редакції, зокрема встановлено, що розмір орендної плати має становити не менше 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 24876 грн. 93 коп. в рік. Позивач вказує, що на даний час орендована відповідачкою земельна ділянка передана у комунальну власність Волочиській міській раді. Остання, рішенням 52 сесії № 1-52/2019 від 24 січня 2019 року "Про внесення змін в рішення сесіії від 25 березня 2016 року № 2-6/2016 "Про розмір ставок орендної плати за землю на території Волочиської ОТГ" встановила ставку орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки щодо земель з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі 10 відсотків. 25 квітня 2019 року Волочиська міська рада надіслала відповідачці претензію щодо внесення змін до даного договору оренди землі, однак вказана претензія була залишена без відповіді. Зазначає, що рішення 52 сесії міської ради № 1-52/2019 від 24 січня 2019 року є обов`язковим до виконання і, оскільки орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною, то зміни, внесені цим рішенням, є підставою для внесення змін до договорів оренди землі. Також просить суд врахувати, що згідно з висновками, викладеними в постановах Верховного Суду від 20.09.2018 року у справі №911/3626/17 та Верховного Суду України від 27.11.2010 року у справі № 27/15-10, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною, тому зміни Волочиською міською радою розміру орендної плати є підставою для внесення змін до договору оренди землі.

Ухвалою суду від 13 червня 2019 року до участі у справі було залучено Волочиську районну державну адміністрацію в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Представник позивача в судове засідання не з`явився. Від позивача надійшла заява про розгляд справи у відсутності його представника, позов підтримує. У відповіді на відзив, позивач зазначає, що відповідачкою помилково тлумачиться пункт п. 13 договору оренди землі, оскільки таким передбачено, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі підвищення цін, і під поняттям "ціни" згідно з ст. 632 ЦК України слід розуміти тарифи, ставки тощо. А також позивач посилається на те, що даний пункт договору передбачає перегляд розміру орендної плати і при настанні інших випадків, передбачених законодавством. Позивач вказує, що сплата відповідачкою орендної плати за землю без врахування розміру, встановленого рішенням Волочиської міської ради від 24 січня 2019 року порушує право позивача як орендодавця на отримання орендної плати.

Відповідачка та її представник в судовому засідання проти позову заперечують, вважають, що позовні вимоги є безпідставними. Відповідачка у відзиві на позов вказує, що вона належним чином виконує умови договору, істотних порушень не допускала, а тому не погоджується на зміну умов договору. Зазначає, що зміна ставки оредної плати не є обставиною, передбаченою п. 13 договору оренди землі № 519 від 26.08.2007 року, для зміни розміру орендної плати. Вважає, що оскільки сторони, з врахуванням рішення Волочиського районного суду, дійшли згоди, що у спірному договорі оренди землі розмір орендної плати встановлюється у відсотковому співвідношенні від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тому така орендна плата може змінитися в разі зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Також вважає, що наведені в позові постанови Верховного Суду не можуть бути застосовані до правовідносин, що виникли у даному спорі. У запереченні на відповідь стосовно її відзиву, відповідачка зазначає, що позивачем не зазначено, підвищення яких саме цін стало підставою для перегляду розміру орендної плати. Вважає, що відносини між нею та позивачем є договірними і позивач одноосібно не може визначати нові умови договору, зокрема, стосовно розміру орендної плати.

Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Волочиської районної державної адміністрації, в судовому засіданні проти позову не заперечує.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши і дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Частиною першою статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (частини перша, друга статті 21 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового Кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Пунктами 288.5.1, 288.5 статті 288 Податкового Кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі трьох відсотків нормативної грошової оцінки землі ; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Згідно з пунктом 288.5.2 статті 288 ПК розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Положеннями пункту 2 частини першої статті 13, частини першої статті 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Такий правовий висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 18 травня 2016 року у справі № 6-325цс16.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною другою цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Вирішуючи даний спір, суд, виходячи зі змісту статей 632, 651 ЦК України та статті 30 Закону України "Про оренду землі" дійшов висновку про те, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону.

Судом встановлено, що 26 серпня 2007 року між Волочиською районною державною адміністрацією (орендодавець) та відповідачкою ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі № 519 від 26 серпня 2007 року, згідно з умовами якого орендодавець надає, а ОСОБА_1 приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогогосподарського призначення, розташовану на території Курилівської сільської ради за межами населенного пункту загальною площею 28,8441 га строком на 25 років.

Розмір орендної плати сторони визначили в п. 9 договору 4 у розмірі 50 грн. за 1 га, однак в подальшому 02.04.2008 року за згодою сторін було внесено зміни в договір (додаток № до договору), а саме в п. 9 договору та погоджено, що орендна плата встановлюється у розмірі 1% від вартості 1 га ріллі по Курилівській сільській раді, що становить 127,35 грн. за 1 га в рік, загальна сума орендної плати за рік становить 3673,30 грн. Також сторони погодили внесення змін в п. 11 договору щодо орендної плати виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Курилівської сільської ради щомісячно до 5-го числа поточного місяця, який слідує за звітним місяцем.

Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 14 травня 2015 року, що набрало законної сили 03 червня 2015 року у даний договір внесено зміни, а саме вказано, що п. 9 договору має бути викладено в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Курилівської сільської ради в розмірі не меншому 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 24876 грн. 93 коп. в рік. Грошова плата вноситься щомісячно до 5-го числа поточного місяця в рівних частках до місцевого бюджету Курилівської сільської ради Волочиського району на рахунок №33212815700072, код одержувача 37993406 ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 18010900 (орендна плата за землю з фізичних осіб)."

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26 вересня 2018 року № 22-6549-сг "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" та акту приймання-передачі від 28 вересня 2018 року Волочиській міській раді Волочиської міської об`єднаної територіальної громади Волочиського району Хмельницької області було передано у комунальну власність земельні діілянки сільськогоподарського призначення державної власності загальною площею 3433,6547 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Волочиської міської об`єднаної територіальної громади Волочиського району Хмельницької області, тобто було передано і спірну земельну ділянку.

Рішенням 52 сесії Волочиської міської ради № 1-52/2019 від 24 січня 2019 року "Про внесення змін в рішення сесії від 25 березня 2016 року № 2-6/2016 "Про розмір ставок орендної плати за землю на території Волочиської ОТГ" внесено зміни до п. 1 рішення сесії від 25 березня 2016 року № 2-6/2016 "Про розмір ставок орендної плати за землю на території Волочиської ОТГ та затверджено розмір ставок орендної плати за землю на території Волочиської міської об`єднаної територіальної громади у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в новій редакції, згідно додатку. Зокрема, даним рішенням визначено, що для земель з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ставка орендної плати становить 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Позивач 25 квітня 2019 року направив на адресу відповідачки претензію № 11/19, в якій рекомендував їй добровільно звернутися до міської ради для внесення змін до договору оренди землі від 26.08.2007 року щодо збільшення розміру орендної плати до 10 відсттків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідачка не надала відповіді на дану претензію, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Судом встановлено, що при визначеннні річного розміру орендної плати у сумі 87908 грн. 16 коп. позивач, за відсутності нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, взяв за основу нормативну грошову оцінку одиниці площі ріллі по АР Крим та по областях, а саме по Хмельницькій області у розмірі 30477 грн.

При цьому, позивачем не прийято до уваги зміст пункту 13 договору, де зазначено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, зміни умов господарювання, передбачених договором, погіршення стану земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Зі змісту зазначеного договору оренди вбачається, що сторони не зазначили в ньому таку конкретну підставу для внесення змін до нього як прийняття орендодавцем рішення про зміну розміру ставок орендної плати за землю.

Ця обставина дає підстави суду дійти висновку, що зазначене рішення Волочиської міської ради від 24.01.2019 року не може бути самостійною підставою для внесення змін до договору оренди, оскільки буде порушено принцип свободи договору, встановлений статтями 3, 6, 627 ЦК України.

Вирішуючи даний спір та дійшовши висновку про відмову в позові, суд також приймає до уваги, що позивач не навів доказів про те, що на час прийняття зазначеного рішення Волочиською міською радою нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки змінювалася у встановленому законом порядку. Відповідно, відсутні підстави для перегляду розміру орендної плати.

Крім того, суд, відмовляючи в позові, звертає увагу на те, що позивач, звертаючись в суд з даним позовом, не зазначив передбаченої ч. 2 ст. 651 ЦПК України такої підстави для зміни умов договору як істотне порушення умов договору зі сторони відповідачки. Таких обставин не здобуто судом під час розгляду даної справи.

Посилання позивача на постанови Верховного Суду України від 27.11.2010 року у справі № 27/1/-10 та Верховного Суду від 20.09.2018 року у справі №911/3626/17, суд, при вирішенні даного спору, до уваги не приймає, оскільки в наведених постановах розмір орендної плати було змінено за конкретних умов, зокрема, у справі №911/3626/17 договір оренди землі передбачав можливість перегляду розміру орендної плати та внесення змін до договору у разі прийняття відповідного рішення міською радою, а у справі № 27/1/-10 - у разі законодавчої зміни граничного розміру орендної плати.

Керуючись ст.ст. 12, 49, 81, 141, 223, 247, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

В позові Волочиської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи: Волочиська міська рада, код ЄДРПОУ 04060695, м.Волочиськ, вул. Незалежності, 88.м. Волочиськ, вул. Центральна, 20; Волочиська районна державна адміністрація, адреса: м. Волочиськ, пл. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 21315251; ОСОБА_1 , с. Курилівка Волочиського району, паспорт серії НОМЕР_1 .

Повне рішення складено 15.12.2019 року.

Суддя: