
Справа №303/5067/19
№2/303/1854/19
ряд. стат. звіту - 47
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2019 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі головуючого судді Куцкір Ю.Ю.
з участю секретаря судових засідань Славич М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м.Мукачево цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Мукачівське Управління державної казначейської служби України Закарпатської області про стягнення відшкодування матеріальних збитків внаслідок уведення карантинного режиму для тварин або у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних хвороб АЧС) в сумі 197 815 гривень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Мукачівської РДА Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Мукачівське Управління державної казначейської служби України Закарпатської області про стягнення відшкодування матеріальних збитків внаслідок уведення карантинного режиму для тварин або у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних хвороб АЧС) в сумі 197 815 гривень.
Позов мотивований тим, що 13.08.2017 року в особистому селянському господарстві позивача, що знаходиться в с.Павшино, ур. «Під лісом» виникла загибель свиноматки породи «Мангалиця», про що відразу позивачем було повідомлено Мукачівське РУ ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області. За результатами дослідження загиблої та дорізаних свиней було виявлено ДНК вірус африканської чуми свиней. У зв`язку з цим, Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією при Мукачівській РДА 16.08.2017 року прийнято рішення – оголосити особисте селянське господарство Гашпар Е.М. в с.Павшино, урочище «Під лісом» епізоотичним вигнищем АЧС та встановити карантин. Було вилучено, безкровно забито та спалено 52 туші свиней загальною вагою 3 761 кг. В результаті вчинення таких дій, позивачем було подано заяву до Державної надзвичайно протиепізоотичної комісії при Мукачівській РДА про компенсацію збитків на загальну суму 197 815 гривень. 18.08.2017 року останніми було визнано надані позивачем розрахунки збитків та надано висновок про відшкодування таких збитків. Позивач неодноразово зверталася до ДНПК Мукачівської РДА та ДНПК Закарпатської ОДА з питань відшкодування шкоди, однак по сьогоднішній день так і не отримала відшкодування.
Представник позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, просить суд позов задоволити з підстав зазначених в ньому.
Представник відповідача Мукачівської РДА Закарпатської області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причину неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Мукачівського Управління державної казначейської служби України Закарпатської області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином про причину неявки суд не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази та оцінивши їх у їх сукупності, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно Звітів про результати дослідження патологічного (Біологічного) матеріалу №000888 п.м./17 від 14.08.2017 року та №006543 п.м./17 від 15.08.2017 року складених Львівською регіональною державною лабораторією ветеринарної медицини, у трьох пробах патологічного матеріалу виявлено ДНК вірусу Африканської чуми свиней (а.с. 6, 7).
Позачерговим засіданням ДНПК при Мукачівській РДА щодо виявлення АЧС у ОСОБА_1 було складено протокол, де було комісією вирішено: оголосити особисте селянське господарство Гашпар Е.М. в с.Павшино, б/н, урочище «Під лісом», Мукачівського району епізоотичним вигнищем АЧС та встановити карантин (а.с. 8-11).
16.08.2017 року Комісією було складено Акт про вилучення сільськогосподарських тварин з метою їх знищення або забою при ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб, згідно якого у ОСОБА_1 було здійснено вилучення тварин в кількості 52, загальною вагою 3 761 кг. (а.с. 12, 13).
17.08.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Мукачівській РДА із заявою про компенсацію збитків, згідно акту про вилучення сільськогосподарських тварин (а.с. 14).
Протоколом №8 від 18.08.2017 року ДНПК при Мукачівській РДА були затверджені акти про вилучення сільськогосподарських тварин з метою їх знищення або забою при ліквідації особливо небезпечних карантинних хвороб. Визнано надані розрахунки відшкодування завданої майнової шкоди (збитків) у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних хвороб ОСОБА_3 ОСОБА_1 та ТзОВ «Шенкор» (а.с. 17, 18).
Висновком про відшкодування матеріальних збитків потерпілій особі, яка постраждала внаслідок уведення карантинного режиму для тварин або у зв`язку з проведенням робіт, спрямованих на ліквідацію та профілактику карантинних хвороб тварин від 18.08.2017 року №1 виданого ОСОБА_1 визнано завдану шкоду останній у розмірі 197 815 гривень (а.с. 19, 20).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Закону України від 25.06.1992 № 2498-XII "Про ветеринарну медицину" передбачено, що в разі спалаху особливо небезпечної хвороби, занесеної до списку МЕБ (Міжнародного епізоотичного бюро), Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Кабінеті Міністрів України або відповідні місцеві державні надзвичайні протиепізоотичні комісії приймають рішення про вжиття одного або декількох заходів, визначених відповідним планом дій за надзвичайних обставин або зводом правил, а у разі їх відсутності приймають рішення про вжиття одного або декількох заходів, зазначених у статті 44 цього Закону, відповідно до характеру особливо небезпечних хвороб, занесених до списку МЕБ, та рівня ризику в інфікованій і буферній зонах та зоні спостереження, а також розміщують у засобах масової інформації повідомлення, які повинні містити відомості про кордони інфікованої і буферної зон, зони спостереження та за необхідності - про застосовані в кожній із цих зон ветеринарно-санітарні заходи.
В силу приписів статті 49 Закону України від 25.06.1992 № 2498-XII "Про ветеринарну медицину" майнова шкода (збитки), завдана особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації та профілактики карантинних хвороб, відшкодовується за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови КМУ від 31.10.2012 № 1003 "Про затвердження Порядку відшкодування майнової шкоди (збитків), завданої особам внаслідок запровадження карантину (карантинних обмежень) тварин або у зв`язку проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб", передбачено виділення коштів з резервного фонду місцевого бюджету на відшкодування завданої майнової шкоди (збитків) в залежності від рівня надзвичайної ситуації.
Зазначено, що пунктами 9, 11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою КМУ від 29.03.2002 року № 415, кошти із резервного фонду бюджету суб`єктами господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51% виділяються через головних розпорядників коштів лише на умовах повернення. Рішення про виділення коштів приймається тільки в межах призначення на цю мету у відповідному бюджеті і втрачає чинність після закінчення відповідного бюджетного періоду.
Згідно ст. 1170 ЦК України у разі прийняття закону, що припиняє право власності на певне майно, шкода, завдана власникові такого майна, відшкодовується державою у повному обсязі.
Згідно вимог ст. 1173 ЦК України шкода завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд з урахуванням принципу верховенства права, приходить до висновку про задоволення позову.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.1170, 1173 ЦК України, ст.ст.4, 10, 76, 81, 141,259, 264-265, 268, 273, 280-282 ЦПК України, суд, -
Р І Ш И В :
Позов задоволити повністю.
Стягнути із Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області на користь ОСОБА_1 відшкодування матеріальних збитків внаслідок карантинного режиму для тварин або у зв`язку з проведенням процедур і робіт щодо ліквідації особливо небезпечних (карантинних хвороб АЧС) в сумі 197 815 (сто дев`яносто сім тисяч вісімсот п`ятнадцять) гривень.
Стягнути із Мукачівської районної державної адміністрації Закарпатської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1 978 (одна тисяча дев`ятсот сімдесят вісім) гривень 16 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
У відповідності до п.п.15.5 п.15 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Банківські реквізити ОСОБА_1 : р/р НОМЕР_2 у ПАТ «КОМІНВЕСТБАНК», м.Ужгород, МФО 312248, код ОКПО 1800103709.
Відповідач: Мукачівська районна державна адміністрація Закарпатської області, код ЄДРПОУ 04053789, місце знаходження: 89600, м.Мукачево, вул.Штефана Августина, 21.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Мукачівське Управління державної казначейської служби України Закарпатської області, код ЄДРПОУ 37958089, місце знаходження: 89600, м.Мукачево, вул.Миру, 42, Закарпатська область.
Повний текст рішення суду складено 23.12.2019 року.
Головуючий Ю.Ю. Куцкір