
Справа № 711/7675/19
Провадження № 2а/712/287/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2019 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі
головуючого-судді Мельник І.О.
з участю секретаря Хоменко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Черкаській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернуся до суду з позовом до Управління Держпраці у Черкаській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення. Позовні вимоги мотивовані тим, що 12.09.2019 головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно правових актів Управління праці у Черкаській області Корякіною Л.І. було складено акт інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365. На підставі вищезазначеного акту було складено протокол про адміністративне правопорушення ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ, а також видано постанову по справі про адміністративне правопорушення №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365ПТ/ПС, щодо стягнення з нього, як посадової особи (директора підприємства), до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу. Дану постанову позивач вважає незаконною, вказує, що в даному випадку відповідачем при притягненні позивача до адміністративної відповідальності не прийнято до уваги момент виникнення заборгованості по виплаті заробітної плати колишнім працівникам КП «Придніпровська СУБ», фінансовий стан підприємства на момент здійснення інспектування, а, також, чи наявна вина позивача в діях, які кваліфікуються відповідачем як порушення. Окрім того, позивач зазначає, що, починаючи з 02.07.2019 підприємством здійснювались усі необхідні заходи спрямовані на погашення заборгованості за наступним порядком: виплата заробітної плати, виплата обов`язкових платежів і зборів, виплата іншої кредиторської заборгованості. Виплати здійснювались за рахунок проведення стягнення наявної дебіторської заборгованості. Позивач також наголошує і на тому, що при проведенні інспекційного відвідування відповідачу було повідомлено про неможливість складання розроблення графіку погашення заборгованості по виплаті заробітної плати перед звільненими та працівниками підприємства, у зв`язку з тим, що погашення заборгованості здійснюється виключно за рахунок проведення примусового стягнення дебіторської заборгованості (інші надходження у підприємства відсутні). Враховуючи даний факт, у підприємства відсутній плановий дохід, що, в свою чергу, унеможливлює здійснення планування погашення заборгованості по виплатам заробітної плати. За таких обставин, вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Розгляд справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження на підставі ухвали Соснівського районного суду м. Черкаси від 14.11.2019 без виклику сторін.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким він прои позову заперечує. Позиція відповідача обгрунтована тим, що відповідно до ст. 230-1 КУпАП, 12.09.2019 за результатами розгляду протоколу від 12.09.2019 №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ та матеріалів справи про адміністративне правопорушення стосовно директора КП «Придніпровська СУБ» ОСОБА_1 , головним державним інспектором Корякіною Л.І. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ/ПС, якою директора КП «Придніпровська СУБ» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. Копію постанови позивач отримав 12.09.2019, про що свідчить його підпис у відповідній графі постанови. Вважає, що оскаржувана позивачем постанова від 12.09.2019 №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ/ПС винесена правомірно, у межах наданих повноважень як засіб реагування за не виконання позивачем припису від 22.07.2019 № ЧК 409/365/АВ/П. З огляду на вищевказане, на думку відповідача, позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь - які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що розпорядженням міського голови м. Черкаси № 322-р(к) від 02.07.2019 на посаду директора Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» Черкаської міської ради з 05.07.2019 призначено ОСОБА_1 .
Уповноваженою посадовою особою Управління Держпраці у Черкаській області відповідно до направлення на проведення інспекційного відвідування № 833 від 22.07.2019, виданого на підставі наказу № 885-Н від 22.07.2019, проведено інспекційне відвідування 22.07.2019 КП «Придніпровська СУБ» з питань виконання вимог припису.
Інспектором праці у ході інспекційного відвідування встановлено, що станом на 22.07.2019 сума невиплаченої заробітної плати працівникам підприємства становить 2 194 494 грн 36 коп., яка складається з невиплаченої заробітної плати 204 працівникам за квітень - червень 2019 року, в тому числі 201 звільненому. Вказане свідчить про порушення комунальним підприємством строків виплати заробітної плати. Вищевказане підтверджується довідкою, що видана директором КП «Придніпровська СУБ» ОСОБА_1.
Крім того, факт пропущення підприємством строків виплати заробітної плати підтверджується звітами про виплату заробітної плати за квітень, травень та червень 2019 року. З вказаних документів вбачається, що належна до виплати заробітна плата (тобто, нарахована) фактично не виплачена значній кількості працівників.
За результатами інспекційного відвідування складено акт № ЧК302/365/АВ/П-ЧК409/П/365 від 22.07.2019, в якому зафіксовано виявлені під час заходу державного контролю порушення КП «Придніпровська СУБ» вимог законодавства про працю, а саме ч. 1 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці». Копію акту позивач отримав 22.07.2019, про що свідчить підпис у відповідній графі акту.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до ч. 8 цієї статті, припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
У зв`язку з виявленням у ході контролюючого заходу порушень КП «Придніпровська СУБ» вимог законодавства про працю, посадовою особою відповідача складено припис № ЧК 409/365/АВ/П від 22.07.2019, яким директора підприємства ОСОБА_1 зобов`язано усунути до 22.08.2019 виявлені інспектором праці порушення. Припис вручено позивачу 22.07.2019.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Згідно з направленням на проведення інспекційного відвідування № 932 від 11.09.2019, оформленого на підставі наказу від 11.09.2019 № 986-Н «Про проведення інспекційного відвідування», інспектором праці Корякіною Л.І.
Проведено 12.09.2019 інспекційне відвідування КП «Придніпровська СУБ» з питань виконання вимог припису № ЧК 409/365/АВ/П від 22.07.2019.
За результатами інспекційного відвідування посадовою особою відповідача складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю № ЧК409/П/365-ЧК451/П/365 від 12.09.2019, яким зафіксовано факт порушення КП «Придніпровська СУБ» вимог ч. 1 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а саме, зокрема, станом на 12.09.2019 заборгованість по виплаті заробітної палати працівникам підприємства становить 1 913 989 грн 49 коп. за квітень - серпень 2019 року, що є невиконанням п. 1 Припису.
Таким чином, станом на 12.09.2019 КП «Придніпровська СУБ» не виконано вимоги припису № ЧК 409/365/АВ/П від 22.07.2019 - не усунуто порушення вимог ч. 1 ст. 115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Наявність порушень вищевказаних норм підтверджується також листом КП «Придніпровська СУБ» № 1629від 12.09.2019.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Згідно з ст. 188-6 КУпАП невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов`язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, припис № ЧК 409/365/АВ/П від 22.07.2019 є документом, обов`язковим до виконання суб`єктом господарювання щодо якого його було винесено. Невиконання вимог припису тягне за собою відповідальність передбачену ст. 188-6 КУпАП.
Невиконання вказаного документа передбачається лише у разі визнання припису протиправним та його скасування у встановленому законодавством порядку. Разом з тим, припис № ЧК 409/365/АВ/П від 22.07.2019 не скасовувався, є чинним та його положення не оспорювались позивачем чи КП «Придніпровська СУБ» у встановленому законодавством порядку.
Керуючись ст. ст. 254 - 256 КУпАП, інспектором вжито заходів щодо притягнення до відповідальності винних осіб у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме: одночасно зі складенням акту № ЧК409/П/365-ЧК451/П/365 від 12.09.2019, посадовою особою відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ від 12.09.2019, в якому зафіксовано вчинення директором КП «Придніпровська СУБ» ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 188-6 КУпАП.
Примірник протоколу про адміністративне правопорушення вручено позивачу 12.09.2019, що підтверджується його підписом у відповідній графі протоколу.
Згідно зі ст. 230-1 КУпАП Держпраці розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з невиконанням законних вимог посадових осіб цих органів або створенням перешкод для діяльності цих органів (ст. 1886 КУпАП). Від імені Держпраці, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право, зокрема, посадові особи, уповноважені керівником Держпраці. Протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 188-6 КУпАП мають право складати, зокрема, головні державні інспектори територіальних органів Держпраці.
Головні державні інспектори відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління є такими уповноваженими особами, оскільки є посадовими особами територіального органу Держпраці, через який Держпраці відповідно до п.7 Положення № 96, здійснює свої повноваження. Право інспектора складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення передбачено також посадовою інструкцією головного державного інспектора відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно - правових актів Управління Держпраці у Черкаській області, що затверджена начальником Управління.
Відповідно до ст. 230-1 КУпАП, 12.09.2019 за результатами розгляду протоколу №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ від 12.09.2019 та матеріалів справи про адміністративне правопорушення стосовно директора КП «Придніпровська СУБ» ОСОБА_1, головним державним інспектором Корякіною Л.І. винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ/ПС, якою директора КП «Придніпровська СУБ» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Копію постанови позивач отримав 12.09.2019, про що свідчить його підпис у відповідній графі постанови, суд вважає, що оскаржувана позивачем постанова №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ/ПС від 12.09.2019 винесена правомірно, у межах наданих повноважень як засіб реагування за не виконання позивачем припису № ЧК 409/365/АВ/П від 22.07.2019.
При цьому, доводи позивача про те, що КП «Придніпровська СУБ» фактично припинило здійснення господарської діяльності та у зв`язку з цим не має інших джерел надходження коштів, окрім стягнення дебіторської заборгованості, суд вважає необґрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно з п. 4.4 Статуту Комунального підприємства «Придніпровська служба утримання будинків» Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 14.02.2018 № 2-2899, джерелами формування майна Підприємства є, в тому числі, дотації (трансфери, інші цільові надходження) з бюджетів.
Відповідно до п. 6.5 Статуту, джерелом формування фінансових ресурсів Підприємства є прибуток, амортизаційні відрахування, кошти одержані від продажу цінних паперів, безоплатні або благодійні внески, підприємств, установ, організацій, громадян та інші надходження, включаючи централізовані капітальні вкладення, трансферти та кредити отримані за згодою Власника.
З огляду на вказане, доводи позивача про те, що усунення вказаних у приписі порушень не залежить від його дій, не заслуговують на увагу, оскільки на підтвердження таких тверджень ОСОБА_1 не надав будь-яких доказів які б свідчили, що позивачем, як посадовою особою, вживалися заходи з метою виконання припису інспектора праці, шляхом звернення до власника підприємства - Черкаської міської ради, з проханням сприяти у виконанні припису, виділенню додаткових коштів для погашення заборгованості з виплати заробітної плати та своєчасного розрахунку з працівниками.
Згідно з п. 5.4 Статуту КП «Придніпровська СУБ», директор підприємства несе повну відповідальність за стан та діяльність Підприємства.
Суд вважає, що в діяннях щодо невиконання вимог припису інспектора праці від 22.07.2019 № ЧК 409/365/АВ/П наявна вина позивача.
Станом на момент проведення інспекційного відвідування 22.07.2019, коли інспектором складено відповідний акт і припис, позивач вже обіймав посаду директора КП «Придніпровська СУБ». На вказаній посаді позивач перебував до та під час проведення інспекційного відвідування 12.09.2019 з питань виконання вимог припису. Проте, в період часу між вказаними інспекційними відвідуваннями, позивач не вжив необхідних заходів та не усунув виявлені порушення вимог законодавства про працю, у зв`язку з чим правомірно притягнутий до відповідальності за ст. 188-6 КУпАП.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскаржувана позивачем постанова №ЧК409/П/365-ЧК451/П/365/ПТ/ПС від 12.09.2019 винесена правомірно, у межах наданих повноважень як засіб реагування за не виконання позивачем припису від 22.07.2019 № ЧК 409/365/АВ/П. Отже, суд відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 244-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Черкаській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Головуючий І.О.Мельник