Рішення № 86670084, 09.12.2019, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
711/1588/19
Номер документу
86670084
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/1588/19

Р І Ш Е Н Н Я

3 грудня 2019 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого-судді Демчика Р.В.

при секретарі Бузун Л.В.,

за участі представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідачки ОСОБА_2

представника відповідачки ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги,-

встановив:

Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги.

Свій позов обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 з 18 березня 2015 року перебуває на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа.

За приписами п.1 ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов`язана дотримуватися Конституції України та законів України, інших актів законодавства.

На підставі заяви відповідача та відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 току їй була призначена та виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно з пунктом 3 Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.

Відповідно до пункту 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання. Під час чергового звернення за продовженням виплати допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі па оплату житлово-комунальних послуг спеціалістами департаменту було проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками та виявлено наступне.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме тайно, ОСОБА_4 , який є чоловіком ОСОБА_2 , має у власності частину житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Підстава виникнення права власності: свідоцтво про право на спадщину, серія та номер 2306, виданий 26 жовтня 2017 року Канівською державною нотаріальною конторою. Дата державної реєстрації: 26 жовтня 2017 року.

Пунктом 6 Порядку визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно з пунктом 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, — протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.

Відповідач, як уповноважений представник сім`ї, якому було призначено грошову допомогу, не повідомила уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді грошової допомоги за період з 1 листопада 2017 року по 26 лютого 2018 року на загальну суму 5 361 грн. 90 коп. Станом на 30 січня 2019 року відповідачем суло сплачено 200 грн.

Також, відповідно до статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

На підставі наведеного просить суду стягнути з ОСОБА_2 на користь департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти грошової допомоги у сумі 5161 грн. 90 коп. та судовий збір в сумі 1921 грн.

Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 6 березня 2019 року відкрито провадження у справі, справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

9 квітня 2019 року до суду надійшов відзив, в якому відповідачка просила відмовити в задоволенні позову , посилаючись на те, що безпосередньо на неї виплата не призначалася. Вона призначалась на її матір – ОСОБА_5 та чоловіка - ОСОБА_4 26 жовтня 2017 року ОСОБА_4 отримав у спадщину Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_1 . Її мати не являється членом її родини, а тому вимога про стягнення суми коштів сплачених на її матір є протиправною. Те, що ОСОБА_5 не являється членом її сім`ї підтверджується постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року по справі № 823/2485/18. ОСОБА_5 регулярно отримувала адресну допомогу в розмірі 884 грн. з липня 2015 року по 26 лютого 2018 року. З липня 2015 року по серпень 2016 року адресна допомога була призначена особисто на ОСОБА_5 та перераховувалася на її ім`я, а в період з вересня 2016 року по лютий 2018 року адресна допомога перераховувалася на відповідачку. Що стосується коштів, які були виплачені на ОСОБА_4 , то на даний час вона добровільно повернула позивачу вказані кошти. Вказане підтверджується її заявою від 19 лютого 2019 року та доданими квитанціями.

13 червня 2019 року представник позивача подав заяву про зменшення позовних вимог. Просив суд стягнути з ОСОБА_2 на користь департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти грошової допомоги у сумі 3625 грн. 47 коп. та судовий збір в сумі 1921 грн. Заяву обґрунтував тим, що відповідачкою частково повернуто надміру сплачені кошти.

26 липня 2019 року відповідачка подала відзив на заяву про зменшення позовних вимог. У відзиві просила відмовити в задоволення позовних вимог посилаючись на те, що кошти, які були виплачені позивачем ОСОБА_4 були повернуті добровільно, а ОСОБА_5 не являється членом її сім`ї підтверджується постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року по справі № 823/2485/18.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідачка та її представник проти задоволення позову заперечували.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.(ч.3 ст. 12 ЦПК України).

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент: Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29-30).

Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною (параграф 32 рішення у справі «Hirvisaari v. Finland» («Хірвісаарі проти Фінляндії»)).

Національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, проте зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Suominen v. Finland» («Суомінен проти Фінляндії») від 1 липня 2003 року, № 37801/97, пункт 36).

Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль за здійсненням правосуддя (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland» («Гірвісаарі проти Фінляндії») від 27 вересня 2001 року). Залишення без уваги ключових доводів сторони є прямим порушенням загальної вимоги про справедливість розгляду.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст. 3 ЦПК України, суд, застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав та основоположних свобод 1959 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною радою України, та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.

Враховуючи вищевикладене, в процесі повного і всебічного з`ясування обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 25 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до позивача з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та району проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У вказаній заяві просила призначити грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Своїм підписом ОСОБА_2 підтвердила що вона проінформована про те, що інформація подана у цій заяві, а також документи додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. Уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Заявами від 25 серпня 2016 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надали згоду про виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, уповноваженому представнику сім`ї (чоловікові, дружині) ОСОБА_2 .

Як вбачається з витягу з протоколу №56/205 від 7 жовтня 2016 року засідання комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради Островській Н.Л. призначено щомісячну адресну допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Як вбачається з витягу з протоколу №11/12 від 2 березня 2018 року засідання комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради Островській Н.Л. відмовлено в призначенні щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 27 лютого 2908 року, за наявності обставин передбачених у постанові КМУ від 1 жовтня 2014 року №505 (абзац 2 пункту 6) та постанови від 8 червня 2016 року № 365.

Як вбачається з протоколу рішення від 12 березня 2018 року закрито особовий рахунок ОСОБА_2 Вчитавлено переплату призначеної допомоги з 1 листопада 2017 року. підстава: наявність у членів сім нерухомості в Черкаській області з 26 жовтня 2017 року.

10 липня 2018 року та 7 вересня 2018 року ОСОБА_2 направлялися повідомлення про переплату, в яких зазначено що сума переплати за період з 1 листопада 2017 року по 26 лютого 2018 року становить 5161 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в дому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї).

Відповідно до п. 6. Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505 (в редакції чинній на момент відмови в призначенні грошової допомоги), грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Як вбачається і інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єкті нерухомого майна щодо суб`єкта від 27 лютого 2019 року. ОСОБА_4 належить на праві власності Ѕ частина житлового будинку та земельної ділянки, Що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 Підстава виникнення права власності: свідоцтво про провал на спадщину, видане Канвською державною нотаріальною конторою 26 жовтня 2017 року.

Відповідно до п.п. 10,11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 (в редакції чинній на момент відмови в призначенні грошової допомоги) уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Разом з тим, згідно ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч.2 цієї статті, положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. З приписів ч.2 ст.1214 ЦК України, глави 13 ЦК України, зокрема ст.с.179, 181, 190, 192 ЦК України, випливає, що норми ст.1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.

У відповідності до ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягає поверненню, зокрема, безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і добросовісності з боку набувача.

Як на недобросовісність відповідача, позивач посилається на те, що остання не повідомила відповідача про наявність у її чоловіка нерухомості на території Черкаської області.

При цьому суд звертає увагу на те, що право власності на нерухоме майно зареєстроване за ОСОБА_4 26 жовтня 2017 року, а рішення про відмову в призначенні щомісячної грошової допомоги було прийняте відповідачем 2 березня 2018 року, а уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання

У зв`язку з цим суд приходить до висновку про те, що у спірних правовідносинах не встановлено зловживань зі сторони відповідачки, а тому відсутні підстави для стягнення з нього надміру виплаченої грошової допомоги.

На підставі наведеного, Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплачу житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, керуючись ст.ст.2, 5, 13, 82, 141, 206, 258-265 ЦПК України суд,-

вирішив:

В задоволенні позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109, 18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомогивідмовити.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий: Р.В.Демчик.

Повне судове рішення складено 9 грудня 2019 року.

Головуючий: Р. В. Демчик