
Справа № 591/1485/19
Провадження № 2/591/1618/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2019 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого – судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря судового засідання – Майбороди А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , що діють в своїх інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що у 2003 році вона та члени її сім`ї – чоловік ОСОБА_6 , сини ОСОБА_6 , ОСОБА_5 були переселені в гуртожиток по АДРЕСА_1 , який був визнаний непридатним для проживання.
Відповідно до витягу з рішення Сумської міської ради №781 від 09 грудня 2003 року наймачем житлового приміщення, а саме кімнати № АДРЕСА_2 загальною площею 63,89 кв.м. в гуртожитку АДРЕСА_3 АДРЕСА_4 визнано ОСОБА_6 та його сім`ю у складі чотирьох осіб.
Зазначає, що п.2 витягу зобов`язує управління житлово-комунального господарства оформити договори найму житлового приміщення з наймачами і оформити реєстрацію відповідно чинного законодавства. Вселення в гуртожиток та реєстрація місця проживання відбувались на основі вказаного документу. Ордери переселенцям з аварійного будинку в гуртожиток по АДРЕСА_4 не видавались.
Позивач зазначає, що відповідно до листа від 09 листопада 2010 року Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, ОСОБА_6 було надано згоду на узаконення площі загального користування 14,05 кв.м. Було проведено перепланування кімнати в квартиру з узаконенням збільшення площі на 14,05 кв.м. Згідно витягу з рішення СМР №32 від 11 січня 2011 року, загальна площа квартири АДРЕСА_5 після перепланування становить 77,94 кв.м.
Позивач вказує на те, що після розлучення її колишній чоловік ОСОБА_6 вибув на інше місце проживання. Відповідно до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №188 від 16 квітня 2013 року її, ОСОБА_1 , визнано наймачем трикімнатної квартири АДРЕСА_6 разом з сім`єю у складі 5 осіб замість попереднього наймача, її колишнього чоловіка ОСОБА_6 .
У січні 2019 року вона звернулась до відповідача з заявою про приватизацію нею та членами її сім`ї квартири АДРЕСА_6 в рівних частках кожному.
Зазначає, що її колишній чоловік на приватизацію даної квартири не претендує, що оформлено відповідною нотаріальною заявою.
Згідно відповіді Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради їй та членам її сім`ї було відмолено в приватизації квартири з тих підстав, що згідно п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року №396, громадянином до органу приватизації подається копія ордеру на житло.
Позивач вважає, що незважаючи на відсутність у нею ордера, вона має право на приватизацію займаної нею з членами сім`ї квартири, а тому з метою захисту їхніх прав та законних інтересів у сфері житлових правовідносин звернулися до суду з цим позовом.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просить постановити рішення, яким зобов`язати відповідача вчинити дії шляхом оформлення необхідних документів за заявою ОСОБА_1 щодо передачі ОСОБА_1 та членам її родини: сину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , невістці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , онуку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у власність в порядку приватизації квартири АДРЕСА_6 загальною площею 77,94 кв.м., житловою площею 34,3 кв.м. без ордеру.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 14 березня 2019 року позовна заява була залишена без руху, а позивачу запропоновано у строк не більше десяти днів з дня отримання копії вказаної ухвали усунути недоліки.
27 березня 2019 року позивачкою ОСОБА_1 було надано суду уточнену позовну заяву з додатками та ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 09 квітня 2019 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 01 липня 2019 року на 10 год. 00 хв.
07 травня 2019 року від представника Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради надійшов відзив у справі, відповідно до якого заперечує проти позовних вимог, зазначаючи, що відповідно до діючого законодавства однією з обов`язкових умов для здійснення приватизації є наявність ордера, тому відповідач не може прийняти документи на приватизацію від позивачки (а.с.74).
29 травня 20129 року від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає, що вважає заявлені нею позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню (а.с.76-78).
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 01 липня 2019 року залучено до участі у вказаній справі як процесуального правонаступника Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради - Сумську міську раду в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, у зв`язку з залученням правонаступника відповідача, підготовче засідання відкладено до 26 вересня 2019 року.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 26 вересня 2019 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду по суті о 09 год. 40 хв. 18 грудня 2019 року.
В зазначене судове засідання учасники справи не з`явилися, від позивачки ОСОБА_1 та третіх осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє від себе та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради про час розгляду справи сповіщений належним чином.
В зв`язку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 09 грудня 2003 року №781 наймачами житлових приміщень, які займають переселенці з будинку АДРЕСА_7 визнано ОСОБА_6 , який має сім`ю у складі 4 осіб, кімнати №502 загальною площею 63, 89 кв.м. (а.с. 6-7).
09 листопада 2010 року Управління майна комунальної власності Сумської міської ради надало згоду ОСОБА_6 на узаконення площі загального користування 14,05 кв.м. в гуртожитку по АДРЕСА_4 (а.с.8).
Згідно витягу з рішення Сумської міської ради №32 від 11 січня 2011 року «Про збереження виконаного перепланування та/або переобладнання квартир (житлових приміщень), житлових будинків садибного типу», вирішено зберегти виконане перепланування та/або переобладнання квартир (житлових приміщень), житлових будинків садибного типу згідно з додатками. Відповідно до додатку №1 до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 11 січня 2011 року №32 загальна площа квартири АДРЕСА_5 , наймачем якої є ОСОБА_6 , після перепланування становить 77, 94 кв.м. (а.с.9-10).
Відповідно до технічного паспорту квартира АДРЕСА_6 є квартирою посімейного заселення, розташована на 5 –му поверсі 9-ти поверхового будинку та складається з 3-х кімнат житловою площею 34,3 кв.м, в тому числі 1 кімната 11,7 кв.м, 2 кімната – 11,8 кв.м., 3 кімната – 10,8 кв.м, кухня -8,7 кв.м, коридор – 9,4 кв.м, коридор -5,1 кв.м., коридор 12,1 кв.м, ванна – 3,3 кв.м., туалет- 1,1 кв.м, шафа – 0,3 кв.м., шафа – 0,3 кв.м., шафа -0,3 кв.м, шафа – 0,6 кв.м., шафа 0,6 кв.м., загальна площа квартири 77,94 кв.м, інвентаризаційна (балансова) вартість квартири 108 601 грн. (а.с. 11-12).
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 20 червня 2012 року шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 розірвано (а.с.13).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №188 від 16 квітня 2013 року, ОСОБА_1 визнано наймачем трикімнатної квартири АДРЕСА_6 разом з сім`єю у складі 5 осіб, за згодою членів сім`ї, замість попереднього наймача, її колишнього чоловіка ОСОБА_6 , що вибув на інше місце проживання (а.с.15).
З довідки про склад сім`ї від 09 листопада 2018 року в квартирі АДРЕСА_6 зареєстровані ОСОБА_1 , 1964 року народження, ОСОБА_5 , 1990 року народження, ОСОБА_2 , 1984 року народження, ОСОБА_3 , 1987 року народження, ОСОБА_4 , 2006 року народження (а.с. 16).
З посвідченої приватним нотаріусом Бирченко Ю.В. заяви від 19 грудня 2018 року вбачається, що ОСОБА_6 не буде приймати участь у приватизації квартири АДРЕСА_6 у зв`язку з тим, що він 27 листопада 2012 року знятий з обліку реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_8 та зареєстрований 31 липня 2015 року за адресою: АДРЕСА_9 В подальшому претензій щодо приватизації вищевказаної квартири ОСОБА_6 мати не буде ( ас. 17).
21 січня 2019 року Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради надав ОСОБА_1 відповідь, в якій зазначив, що однією з обов`язкових умов для здійснення приватизації є наявність ордера. Зазначено також, що спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитку державного житлового фонду вирішуються у судовому порядку (а.с.18).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 16 червня 1992 року № 2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т.ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
За ст. 5 вказаного Закону право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Згідно з ч.ч.1,3,10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, для участі в приватизації необхідно дотримання двох умов: постійне проживання у приміщенні, яке підлягає приватизації та його особисте звернення до органів приватизації.
Згідно з п.п.17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженим наказом № 396 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року (далі – Положення), громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; довідка про склад сім`ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі. Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.
Наведені вище норми вказують на те, що участь у приватизації житла мають право брати особи, які на законних підставах вселилися та проживають у житловому приміщенні, що підлягає приватизації.
Виходячи з аналізу змісту Закону у поєднанні з нормами ст. ст. 1, 6, 9, 61 ЖК України, ст. 29 ЦК України місцем постійного проживання особи є жиле приміщення, в якому особа постійно проживає, має передбачені ст. 64 ЖК України права користування цим приміщенням і на яке за особою зберігається це право і при тимчасовій відсутності, а відтак і право на приватизацію.
Відповідно до листа Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР від 25 вересня 2018 року № К-3111/06.01 позивачу було відмовлено у прийнятті рішення про передачу у власність вищезазначеної квартири, оскільки в порушення пункту 18 Положення про порядок передачі, квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян, не була надана копія ордеру на квартиру.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 разом з членами її сім`ї постійно на законних підставах проживали та зареєстровані в квартирі АДРЕСА_6 , а відтак набули право на отримання житла у приватну власність. Факт правомірності їх проживання у вказаній квартирі відповідачем в судовому засіданні не заперечувався.
Оскільки наявність заяви громадянина, який виявив намір отримати у власність наймане ним житло, та відсутність перешкод, передбачених Законом, є необхідною та достатньою умовою для прийняття відповідним владним органом рішення про приватизацію, суд приходить до висновку про можливість визнання за позивачами права на приватизацію вказаної квартири без ордеру.
Відтак позовні вимоги позивача здійснити приватизацію квартири є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача також понесені ними та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , що діють в своїх інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 про зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Зобов`язати Сумську міську раду в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради здійснити приватизацію квартири АДРЕСА_6 загальною площею 77,94 кв.м., житловою площею 34,3 кв.м. без ордеру за заявою ОСОБА_1 щодо передачі ОСОБА_1 та членам її родини: сину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , невістці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , онуку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Сумської міської ради в особі управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 768 грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_8 РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Сумська міська рада в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми, вул.. Горького, 21, код ЄДРПОУ 23823253.
Третя особа: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_8 РНОКПП НОМЕР_2 .
Третя особа: ОСОБА_5 , місце проживання: АДРЕСА_8 РНОКПП НОМЕР_2 .
Третя особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_8 РНОКПП НОМЕР_2 .
Третя особа: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_8 .
Повне судове рішення виготовлене 27 грудня 2019 року.
Суддя А.П.Сидоренко