
328/2566/19
26.12.2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Курдюкова В.М., при секретарі судового засідання Ладики М.О., за участю представника позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Токмацького районного суду Запорізької області за правилами спрощеного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого природного газу,-
ВСТАНОВИВ:
05.12.2019 року представник позивача звернувся до суду з заявою про зменшення розміру позовних вимог, якою просить:
1.Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН: НОМЕР_1 ), проживає за адресою: АДРЕСА_1 , донарахований не облікований об`єм та обсяг природного газу і його вартості на користь АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в сумі 8150 грн. 45 коп. (перерахувати на рахунок IВАN НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716).
2.Стягнути суму сплачених судових витрат з відповідача на користь позивача.
Позов обґрунтовує наступним.
07 жовтня 2019 року АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» звернулося до Токмацького районного суду Запорізької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого природного газу у розмірі 13418 грн. 57 коп., за якою 18 жовтня 2019 року ухвалою суду було відкрито провадження та присвоєно номер 328/2566/19.
Вимоги АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» були вмотивовані тим, що частиною 1 статті 9 Цивільного кодексу України визначено, що положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
З зазначеного випливає, що універсальність приватноправових сфер застосування норм Цивільного кодексу України, згідно з якою норми ЦК поширюються також на інші приватноправові відносини (природноресурсові, трудові, сімейні), є обмеженою у випадку, якщо вони врегульовані іншими актами законодавства.
Це правило, зокрема стосується й загальних підстав та обсягу відповідальності за завдану майнову шкоду.
Природні ресурси - це сукупність об`єктів та систем живої та неживої природи, компоненти природного середовища, що оточують людину, які використовуються в процесі суспільного виробництва для задоволення матеріальних і культурних потреб людини та суспільства. Природний газ (метан) - це один з видів природних ресурсів.
Правові засади функціонування ринку природного газу України визначені Закон України «Про ринок природного газу» (надалі), який введено удію з 01.11.2016 року.
У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону оператор газорозподільної системи це - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.
У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
За приписами статті 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.
Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2494 визначені взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу.
У відповідності до пп. 35 п.1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
У відповідності до пункту 8 Глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, що діяла на момент виявлення порушення), у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
17.04.2018 року АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» при проведенні чергового контрольного огляду комерційного ВОГ, та його складових на об`єкті Споживача на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, було встановлено порушення розділу XI гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ XI гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Абзацом 2 п. 6 гл. 9 розд. X Кодексу ГРМ передбачено, якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Пунктом 1, 2 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача.
У відповідності до вказаних приписів 17.04.18 р. за наслідками виявлення факту порушення Споживачем, представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на місці виявлення порушення у належному для цього порядку було складено Акт про порушення від 17.04.18 р. за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ. Внесені до акту відомості було підтверджено підписами представників Оператора ГРМ та Споживача.
Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначено главою 10 розділу X Кодексу ГРМ.
Так п. 1 цієї глави передбачено, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
У відповідності до п. 2 цієї глави після зняття ЗВТ, ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу.
В контексті зазначених приписів законодавства за фактом виявлення ознак, що давали підстави підозрювати про пошкодження пломби на рахунковому механізмі та відповідно за наявності підозри у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ та роботи ЗВТ у позаштатному режимі, за ініціативою АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було вирішено про проведення експертизи лічильника газу. Для чого 17.04.18 р., АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в присутності Споживача лічильник газу було знято та упаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ № НОМЕР_3 . За наслідками запровадження заходів з зняття лічильника АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено протокол направлення ЗВТ на експертизу № 00293 від 17.04.18 р., який було підписано учасниками.
У відповідності до протоколу стороною відповідальною за доставку ЗВТ на експертизу було визначено АТ «ЗАПОРІЖГАЗ», місцем проведення експертизи було визначено службове приміщення АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» каб. 4 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе 52 та було визначено, що експертизу буде проведено у зручний для споживача день 25 квітня 2018 року на 09.00.
Пунктом 4 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
Споживач зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі (п.5 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ).
У відповідності до пункту 6 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ під час проведення експертизи комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів в середині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Відповідно до пункту 9 цієї глави результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу або його уповноваженою особою.
Діючи відповідно до вказаного, 26.04.2018 року комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з проведення експертизи ЗВТ та пломб, що затверджено наказом підприємства № 881-ОД від 07.10.2016 р. у складі працівників Товариства та за участі провідного інженера з метрології ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ», в присутності споживача було проведено експертизу лічильника газу типу 4 GALLUS 2000 С4, заводський номер 00812199 та пломб на ньому.
Експертизою було встановлено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не виявлено, пломби завода - виробника, встановлена на лічильнику не порушені, відповідає встановленому зразку, позаштатний режим роботи ЗВТ, лічильник непридатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
За наслідками експертизи було складено Акт експертизи лічильника газу № 0496 від 26.04.2018 року.
Пунктом 10 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ. передбачено, що відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені Кодексом.
За п. 8 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 9 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ (абз. 4 цього пункту).
Пунктом 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
В контексті вказаних приписів, 04.05.2018 року за наслідками та на підставі висновків комісії з проведення експертизи щодо наявності факту позаштатного режиму роботи ЗВТ в Товаристві було запроваджено відповідні подальші заходи, а саме здійснено розгляд Акту про порушення № 0600048699 від 17.04.18 р. комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, затвердженою наказом Товариства № 913-1016 від 24.10.2016 р., зі змінами згідно наказу Товариства № 01На-37-0317 від 09.03.2017 р. За наслідками розгляду акту про порушення комісією було прийнято рішення про його задоволення повністю.
Абзацом 2 пункту 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
За приписами пп.1 абз. З пункту 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ при складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Пунктом 1 гл. 1 розд. XI Кодексу ГРМ визначено, що норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Пунктом 8 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
Відповідно до вказаного, 25.06.2018 року на підставі задоволеного акту про порушення № 0600048699 від 17.04.18 р., Оператором ГРМ було складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.06.2018 р. За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 8 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, за наслідками позаштатного режиму роботи ЗВТ здійснено розрахунок об`єму необлікованого природного газу, 70 відсотків граничних об`ємів з 10.02.2018 р. по 16.04.2018 р. з урахуванням підключених газових приладів (газова плита - 1 шт., котел - 1 шт.), зареєстровано 2 особи, опалювальна площа 116,10 м2, вартість якого у підсумку становить 19383 (дев`ятнадцять тисяч триста вісімдесят три) грн. 85 коп.
Пунктом 12 гл. 5 розд XI Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.
В контексті зазначеного 26.06.18 р. на адресу Споживача, рекомендованим поштовим відправленням із супровідним листом № 2р03.2-ОП-7222-0618 від 26.06.2018 р. було направлено окремий рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 25.06.2018 р. на оплату протягом 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 19383 (дев`ятнадцять тисяч триста вісімдесят три) грн. 85 коп., який Споживач отримав.
У відповідності до пункту 11 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.
У зв`язку з викладеним, на підставі задоволеного акту про порушення № 0600048699 від 17.04.18 р., Оператором ГРМ було складено Коригуючий акт до Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 11.01.2019 р. За змістом Коригуючого акту до акту-розрахунку відповідно до пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, за наслідками несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійснено перерахунок об`єму необлікованого природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням, вартість якого у підсумку становить 13418 (тринадцять тисяч чотириста вісімнадцять) грн. 57 коп.
Таким чином, на підставі викладених правових норм, Відповідачу було перераховано за граничними об`ємами за період з 10.02.2018 р. по 31.03.2018 р. з урахуванням підключених газових приладів (газова плита - 1шт, опалювальний прилад – 1 шт), зареєстровано 2 особи, опалювальна площа 116,10 м2. Згідно пункту 11 розділу 5 глави XI КГС розрахунок здійснюється за цінами закупівлі природного газу протягом періоду необлікованого природного газу.
18 листопада 2019 року від відповідача ОСОБА_2 на адресу Товариства надійшов відзив на позовну заяву про стягнення вартості необлікованого природного газу, в якому вона заперечує проти розрахунку і стягнення вартості необлікованого природного газу, мотивуючи тим, що опалювальна площа її помешкання складає 87,1 м2, а не 116,10 м, як зазначено в розрахунку, що стверджується наданої копією технічного паспорту на квартиру.
До теперішнього часу підготовче засідання в цивільній справі не проведено. Так, перевіривши доводи Відповідача, було встановлено, що дійсно, у відповідності до виконавчо-технічної документації з газифікації квартири, опалювальна площа складає 87,1 м2, а не 116,10 м2.
З огляду на викладене, нарахування об`єму в опалювальний період (з 10.02.2018 р. по 31.03.2018 р.) проводиться наступним чином:
87,1 м2 х 11 м3 = 958,1 м3, де 87,1 м. - опалювальна площа;
11 м3 - граничний об`єм споживання для індивідуального опалення в будинках на 1 м2 опалювальної площі згідно Додатку 15 до Кодексу.
18,3 м. х 2 особи = 36,6 м , де 18,3 м. - граничний об`єм споживання за плиту газову у разу відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача згідно Додатку 15 до Кодексу. 2 особи - кількість зареєстрованих осіб.
(958,1 м3 + 36,6м3) х 0.7 = 696,29 м3(за місяць), де 958,1 м. - нарахований об`єм природного газу на індивідуальне опалення в будинках на 1м2. 36,6м3 нарахований об`єм природного газу на плиту газову у разі відсутності центрального гарячого водопостачання та газового водонагрівача.
0,7 - об`єм спожитого природного газу при позаштатному режимі роботи ЗВТ та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника розраховується, виходячи з 70% граничних об`ємів споживання.
За лютий 2018 р. (10.02.2018 - 28.02.2018):
696,29м3 /28 днів х 19 днів-238,97м3 = 233.51м3 х 13,100450 грн. = 3059,119 грн., де 696,29м - нарахований об`єм природного газу за місяць; 28 днів - кількість календарних днів в поточному місяці.
19 днів - кількість календарних днів в поточному місяці на які нараховується неопалювальний період:
238,97м3 - обсяг, спожитий по лічильнику.
За березень 2018 р. (01.03.2018-31.03.2018):
696.29м3- 350м3 = 346.29м3 х 14.702520 грн. = 5091.336 грн. де 696,29м - нарахований об`єм природного газу за місяць.
350м3 - обсяг, спожитий по лічильнику.
Нарахування ВТВ від останнього контрольного показника (09.02.2018 р.) до дати акту про порушення.
МісяцьОб`єм спожитий по лічильникуПоказники лічильника газуНарахований необлікований об`єм (м. куб.)Нараховано (грн.)Ціна закупівлі природного газу10.02.2018-28.02.2018238,97 м328249,00 м3233,51 м33059,119 грн.13,10045 грн.01.03.2018-31.03.2018З50.00 м328599,00 м3346,29 м35091,336 грн.14,70252 грн.Всього:588,97 м3 579,80 м38150,45 грн.
З огляду на викладене, сума необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу складає 8150,45 грн.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Ухвалою судді від 18.10.2019 року відкрито провадження за правилами спрощеного провадження.
Представник позивача в судовому засіданні заяву про зменшення позовних вимог підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні заперечувала проти заявлених уточнених позовних вимог в повному обсязі, надав відзив наступного змісту.
Статтею 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач по справі, проти задоволення даного позову заперечує в повному обсязі з наступних підстав.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, регулюються Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року.
Згідно п. 25 Правил постачання природного газу, побутовий споживач несе відповідальність за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об`єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил.
З 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ №642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно - технологічного управління. В розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед суб`єктів ринку природного газу кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ).
Положеннями ч.1 ст.4 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.п. 17 п. 1 ст.1 ЗУ «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Згідно ст. 38 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов`язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Абзацом 3 п.7 гл.10 розділу X Кодексу ГРС передбачено, що при виявленні несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРС чи споживача може бути ініційована його експертиза у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи розрахунок не облікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
17 квітня 2018 року представниками ПАТ «Запоріжгаз» при проведенні чергового контрольного огляду комерційного ВОГ та його складових за адресою: АДРЕСА_2 . Степова, 6А АДРЕСА_3 2 АДРЕСА_4 м АДРЕСА_5 на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ було встановлено порушення розділу XI гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ XI гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ ( лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ чи його складових не обліковується або обліковується некоректно. Складено Акт про порушення №06000 від 17.04.18 р. за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ. До акту про порушення були надані протокол направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу за № 00293 від 17.04.18 р. Лічильник газу відповідно до протоколу направлено на експертизу.
26 квітня 2018 року була проведена експертиза лічильника, про що складений акт за № 0496 о/р 0600048699. Акт експертизи складений комісією в складі п`яти осіб без участі відповідача. Експертизою встановлено:
1. Результат зовнішнього огляду лічильника газу: задовільний.
1.1 Цілісність заводської пломби та повірочного тавра: не порушено, відповідає встановленому зразку.
1.2 Цілісність відлікового механізму: в нормі.
1.3 Механічні пошкодження та інше: в нормі.
2. Результат позачергової повірки; непридатний.
2.1 Втрата тиску: в нормі
2.2 Герметичність: герметичний
2.3 Похибка лічильника, за об`ємної витрати С)тіп-100%; 0,2 С?тах-7,42% С>тах-4,10% Покази лічильника газу після повірки: 28613,46 куб. м.
Висновками комісії: Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не виявлено. Повірочна пломба, встановлена на лічильнику не порушена, відповідає встановленому зразку. Позаштатний режим роботи ЗВТ. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
В акті зазначена окрема думка: Провідним інженером з метрології ДП «Запоріжжястандартметрологія» Д.О. Риловим «Лічильник газу з III кв. 2016 р. не може використовуватись як засіб вимірювальної техніки для обліку газу, до проведення повірки».
04.05.2018 року за наслідками розгляду ату про порушення № 0600048699 від 17.04.2018 року комісією ПАТ «Запоріжгаз» було прийнято рішення про його задоволення повністю ( п.3.1 глави 2 розділу XI - позаштатний режим роботи лічильника газу).
25.06.2018 року на підставі задоволеного акту про порушення №0600048699 від 17.04.18 р було складено Акт-розрахунок необлікованого ( донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.06.2018 р. За змістом акту-розрахунку відповідно до пункту 8 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, за наслідками позаштатного режиму роботи ЗВТ здійснено розрахунок об`єму необлікованого природного газу, 70 відсотків граничних об`ємів з 10.02.2018 року по 16.04.2018 рік з урахуванням підключених газових приладів (газова плита - 1 шт., котел - 1 шт.), зареєстровано 2 особи, опалювальна площа 116,10 кв. м., вартість якого у підсумку становить 19383, 85 грн.
У зв`язку з коригуванням нарахувань у січні 2019 року, 11.01.2019 року був складений коригуючий акт в бік зменшення на суму 5965,28 грн., в результаті чого необлікований ( донарахований) об`єм ( обсяг) природного газу і його вартість склала 13418,57 грн.
По-перше, розрахунок об`єму необлікованого природного газу, а саме 70 відсотків граничних об`ємів з 10.02.2018 року по 16.04.2018 рік з урахуванням підключених газових приладів ( газова плита - 1 шт., котел - 1 шт.), зареєстровано 2 особи, опалювальна площа 116,10 кв. м. проведено не коректо у зв`язку з тим, що опалювальна площа мого помешкання складає 87,1 кв. м. та проживає ( зареєстровано) 1 особа.
Даний факт підтверджує довідкою про склад сім`ї від 08.11.2019 року та технічним паспортом на квартиру.
Позивачем не підтверджено вихідні дані (розмір опалювальної площі та кількість зареєстрованих осіб) при здійснені розрахунку об`єму необлікованого природного газу.
По-друге, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ - це дії, які кваліфікуються як «не з вини споживача». Несанкціонованого втручання до лічильника відповідач не здійснювала, тобто відсутні винні дії.
Відповідно до пункт 11 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.
Так, відповідно до Акту про установку лічильника газу 05.02.2013 року лічильник газу G4 GALLUS заводський номер U 00812199 було встановлено після проведення повірки 05.02.2013 року. Міжповірочний інтервал лічильника газу GALLUS 2000- U складає 5 років, тобто дата наступної повірки повинна бути проведена до 06.02.2018 року.
Даний факт підтверджує актом встановлення лічильника газу від 05.02.2013 року.
З огляду на викладене вбачається, оскільки позивачем був наданий доступ представникам ПАТ «Запоріжгаз» до лічильника газу для проведення чергового контрольного огляду комерційного ВОГ та його складових на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ та вищевказаний лічильник газу був знятий для направлення на експертизу 17.04.2018 року ( дата проведення експертизи - 26.04.2018 року), періодична повірка лічильника - прострочена з вини позивача. Розрахунок об`єму необлікованого природного газу за період з 10.02.2018року по 15.04.2018 рік здійснений відповідачем всупереч вимогам кодексу ГРМ. Просить у задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив відповідача, наступного змісту.
В провадженні Токмацького районного суду Запорізької області знаходиться цивільна справа за позовом Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого природного газу.
18 листопада 2019 року на адресу АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» надійшов відзив відповідача ОСОБА_2 на позовну заяву АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» про стягнення вартості необлікованого природного газу.
У відповідності до вимог ст. 179 ЦПК України, у відповіді на відзив позивач викладає свої пояснення, міркування і аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень і мотиви їх визнання або відхилення.
Частиною 3 статті 179 ЦПК України передбачено, що до відповіді на відзив застосовуються правила, встановлені частинами третьою - п`ятою статті 178 цього Кодексу.
АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в повному обсязі відхиляє аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень.
Статтею 77 Цивільного процесуального Кодексу України (далі - ЦПК) передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Частиною 1 статті 9 Цивільного кодексу України визначено, що положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
З зазначеного випливає, що універсальність приватноправових сфер застосування норм Цивільного кодексу України, згідно з якою норми ЦК поширюються також на інші приватноправові відносини (природноресурсові, трудові, сімейні), є обмеженою у випадку, якщо вони врегульовані іншими актами законодавства.
Це правило, зокрема стосується й загальних підстав та обсягу відповідальності за завдану майнову шкоду.
Природні ресурси - це сукупність об`єктів та систем живої та неживої природи, компоненти природного середовища, що оточують людину, які використовуються в процесі суспільного виробництва для задоволення матеріальних і культурних потреб людини та суспільства.
Природний газ (метан) - це один з видів природних ресурсів.
Правові засади функціонування ринку природного газу України визначені Закон України «Про ринок природного газу» (надалі), який введено удію з 01.11.2016 року.
У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону оператор газорозподільної системи це - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників). У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.
У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
За приписами статті 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.
Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N2494 визначені взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, у тому числі умови забезпечення комерційного приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу.
У відповідності до пп. 35 п.1 ст. 1 Закону розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
У відповідності до пункту 8 Глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, що діяла на момент виявлення порушення), у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
Отже, взаємовідносини між Оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об`ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальним актами законодавства - ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N2494.
У підсумку дії Позивача за вказаних обставин цілковито ґрунтуються та відповідають приписам законодавства.
Така ж правова позиція викладена і в постанові Запорізького апеляційного суду від 22 жовтня 2019 року у справі ЄУ № 335/11694/18, реєстраційний № рішення у ДРСР «85107956», а саме, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії ПАТ «Запоріжгаз» щодо правомірності нарахування боргу ОСОБА 1 у зв`язку з виявленням позаштатного режиму роботи лічильника газу відповідають вимогам закону та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем, оскільки належний позивачу лічильник газу обліковує спожитий газ некоректно. Відповідна заборгованість нарахована за шість місяців, що відповідає положенням пункту 8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.
Згідно правової позиції Запорізького апеляційного суду в аналогічній справі, що викладена в постанові від 28 лютого 2019 року у справі ЄУ № 315/849/18, реєстраційний № рішення у ДРСР «80176548», щодо правомірності дій АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» по нарахуванню вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу споживачам за виявленим позаштатним режимом роботи лічильника газу, визначено, що висновки суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведений факт порушення споживачем Кодексу ГРМ і розмір завданих збитків не відповідають фактичним обставинам справи, а тому передбачених законом підстав для висновку про неправомірність дій відповідача суд першої інстанції не мав.
Підсумовуючи викладене, Товариство зазначає, що дії АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» по нарахуванню вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу споживачам за виявленим позаштатним режимом роботи лічильника газу цілковито ґрунтуються та відповідають приписам законодавства, про що також зроблено правовий висновок у постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 11 вересня 2019 року у справі ЄУ № 335/14057/17, реєстраційний № рішення у ДРСР «84481470», постанові Запорізького апеляційного суду від 14 травня 2019 року у справі ЄУ № 328/2469/18, реєстраційний № рішення у ДРСР «81781950».
Крім того, не заслуговує на увагу апелювання відповідача на те, що акт експертизи складений комісією в складі п`яти осіб без її участі, так як у відповідності до приписів п. 2 гл. 10 розділу X Кодексу ГРМ, відповідач була під підпис письмово попереджена про місце проведення експертизи, дату та орієнтовний час проведення експертизи в протоколі № 00293 направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу від 17.04.2018 р., а тому згідно абз. З п. 4 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ, у зв`язку з неприбуттям відповідача на експертизу, остання була проведена без її участі.
Згідно з частинами першою та другою статті 11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон) засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації. Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється, зокрема, застосовувати лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.
Згідно з частинами другою та третьою статті 28 Закону засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок встановлення яких визначається нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади . у сфері метрології.
Спільним наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства промислової політики України, НАК «Нафтогаз України» від 05.10.2004 № 218/501/537 «Про врегулювання питання щодо збільшення міжповірочних інтервалів лічильників газу» встановлено, що міжповірочний інтервал для мембранних лічильників, які належать фізичним особам і застосовуються для комерційного обліку газу в побуті, становить - 8 років, рахуючи з дати їх випуску.
В контексті викладеного, періодична повірка комерційного вузла обліку газу на базі лічильника газу типу 4 «GALLUS» 2000 G4, заводський номер НОМЕР_4 , що встановлений на об`єкті Відповідача, не прострочена, і міжповірочний інтервал встановлюється нормативно-правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології, а не заводом-виробником такого лічильника газу чи будь-якою іншою особою, так як завод-виробник чи будь-яка інша особа не є центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. До того ж, розрахунок вартості необлікованого природного газу здійснений з урахуванням окремої думки провідного інженера з метрології ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» Рилова ДО., яка викладена в Акті № 0496 експертизи лічильника газу: «Лічильник газу з ІІ-го кварталу 2018 р. не може використовуватись як засіб вимірювальної техніки для обліку газу, до проведення повірки.»; і застосуванням пункту 11 глави 3 розділу XI Кодексу ГРМ, тобто з 10.02.2018 року по 01.04.2018 року, так як ІІ-й квартал 2018 року починається 01 квітня 2018 року.
Стосовно не відповідності персоніфікованих даних споживача (відповідача по справі), то у відповідності до норм Кодексу ГРМ, такі персоніфіковані дані споживача вже підключеного до ГРМ обліковуються що були раніше надані самим споживачем, і у разі зміни персоніфікованих даних споживача, то згідно положення глави 3 розділу VI Кодексу, такі зміни вносяться на підставі заяви про внесення змін до персоніфікованих даних споживача, і за відсутності зауважень або після їх усунення Оператор ГРМ протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви (або дати усунення зауваження) повідомляє споживача про коригування персоніфікованих даних.
До того ж, довідка про склад сім`ї, що датована 08 листопада 2019 року, не може бути доказом, так як вона не підтверджує кількість осіб зареєстрованих за об`єктом відповідача на період порушення, і зважаючи що така довідка була видана для пред`явлення до нотаріальної контори, з чого можна зробити висновок про те, що одна із зареєстрованих осіб у помешканні відповідача померла в 2019 році, а тому на період порушення в помешканні відповідача і було зареєстровано 2 особи.
Крім того, відповідно до персоніфікованих даних, що зазначені в договорі № 91445 про надання послуг з газопостачання від 22 лютого 2006 року та який підписаний Споживачем, Споживачеві, як суб`єкту ринку природного газу було присвоєно персональний ЕІС-код № 56ХМ14Р283860811, а облік постачання (розподілу) природного газу на об`єкті Споживача було забезпечено комерційним вузлом обліку газу на базі лічильника газу типу GALLUS 2000 G4, заводський номер 00812199. Просить суд позов задовольнити повністю.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.
За змістом ст. ст. 12, 81, 89 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Правову основу ринку природного газу становлять: Конституція України, Закон України «Про ринок природного газу», Закони України «Про трубопровідний транспорт», «;Про природні монополії», «;Про нафту і газ», «;Про енергозбереження», «;Про угоди про розподіл продукції», «;Про захист економічної конкуренції», «;Про газ (метан) вугільних родовищ», міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.
На сьогоднішній день правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до ст.1Закону України«Про ринокприродного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно з ст. ст. 37, 39, 40 Закону України «Про ринокприродного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).
01.07.2015 Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
30.09.2015 постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_6 . Житловий будинок за вищезазначеною адресою обладнано газовими приладами, які підключені до ГРМ, забезпечено комерційним вузлом обліку газу на базі лічильника газу типу 4 GALLUS 2000 С4, заводський номер 00812199 4, тому відповідач є споживачем послуг з газопостачання, яка здійснює їх оплату.
17.04.2018 року АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» при проведенні чергового контрольного огляду комерційного ВОГ, та його складових на об`єкті Споживача на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, було встановлено порушення розділу XI гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ XI гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
17.04.2018 представниками ПАТ «Запоріжгаз» при огляді комерційного ВОГ відповідача, за адресою: АДРЕСА_6 , було встановлено, порушення Кодексу ГРМ розділу XI гл. 2 п. 1.3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розділ XI гл. 2 п. 3.1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, про що було складено відповідний Акт про порушення №06000 від 17.04.2018, який був підписаний представниками ПАТ «Запоріжгаз» та відповідачем, будь-яких зауважень відповідачем в акті зазначено не було.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) обєму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
17.04.2018 р. працівниками ПАТ «Запоріжгаз» було демонтовано лічильник газу для направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу, про що було складено відповідний протокол №00293, який був підписаний працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та відповідачем, будь-яких зауважень щодо складання вказаного протоколу відповідач в ньому не зазначила.
Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб встановлений главою 10 розділу Х Кодексу ГРМ, якою передбачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу).
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або субєктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби субєктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
У разі відмови споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.
Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Споживач (суміжний субєкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний субєкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Відповідно до п. 8 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ, результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний субєкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного субєкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
26.04.2018 р. комісією у складі: інженер відділу лабораторних вимірів ПАТ «Запоріжгаз» ОСОБА_3 ., аудитор 1 категорії відділу економічної безпеки ПАТ «Запоріжгаз» Лайков А.В., начальник Управління в Запорізькій області АО «Правовий Альянс» Мироненко ОСОБА_4 В., провідний інженер з обліку природного газу відділу інспектування ПАТ «Запоріжгаз» ОСОБА_5 , провідний інженер з метрології ДП «Запоріжжястандартметрологія» ОСОБА_6 , було проведено експертизу лічильника газу, що належить відповідачу. При проведені експертизи відповідач не була присутньою.
За результатами проведеної експертизи було складено Акт №0496 експертизи лічильника газу від 26.04.2018, яким було встановлено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не виявлено, пломба завода – виробника, встановлена на лічильнику не порушена, відповідає встановленому зразку. Позаштатний режим роботи ЗВТ, лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні.
Однак, в порушення зазначених вимог п.8 гл.10 розд. X Кодексу ГРМ Акт №0496 експертизи лічильника газу від 26.04.2018 не був підписаний всіма членами комісії, а саме із п`яти членів комісії, цей акт був підписаний лише чотирма. При цьому, в акті не було зроблено запис про відмову від підпису будь-кого з членів комісії, а також не зазначено, що такий член комісії має окрему думку з приводу експертизи.
Кодекс ГРМ не передбачає дійсність результатів огляду, які фіксуються в акті експертизи, у випадку не підписання його всіма членами комісії без зазначення причин.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Акт №0496 експертизи лічильника газу від 26.04.2018 був складений із порушенням вимог п. 8 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ, суд не бере його до уваги як доказ.
У зв`язку із викладеним, суд вважає що Акт №0496 експертизи лічильника газу від 26.04.2018 не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому він не може вважатися доказом у справі.
Іншого акту експертизи, складеного в порядку, передбаченому гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ, чи висновку експерта, складеного за результати проведеної експертизи в порядку, передбаченому Законом України «Про судову експертизу», до суду позивачем надано не було.
Відповідно до п. 10 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ, після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
Як вбачається з матеріалів справи позачергова повірка ЗВТ, вилученого у відповідача, відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408, не проводилась.
Згідно із п. 11 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.
Згідно із пунктами 8, 9, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Відповідно до п. 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) обєм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) обєм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається обємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є обєм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) обєму природного газу має бути віднятий обєм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) обєму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п.8 гл. 3 розд. ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення обєму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних обємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Так, засідання комісії з розгляду Акту про порушення №0496 від 17.04.2018 відбулося 04.05.2018, на яке відповідач запрошувалася, про що було зазначено в Акт про порушення №06000 від 17.04.2018, однак відповідач на засіданні присутньою не була.
Як вбачається із протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Запоріжгаз», яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення, від 04.05.2018 №1357, комісія вирішила: акт про порушення №06000 від 17.04.2018 задовольнити частково, п. 3.1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ робота комерційного ВОГ в позаштатному режимі.
Наданою представником заявою про зменшення позовних вимог відповідно до якої було зазначено розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості, виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу за період з 10.02.2018 по 31.03.2018 за цінами закупівлі ПАТ «Запоріжгаз» на даний період, відповідно до якого вартість об`єму спожитого газу склала 8150,42 грн.
Однак, оскільки Акт №0496 експертизи лічильника газу від 26.04.2018 був складений із порушенням вимог п. 8 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ, то всі проведені ПАТ «Запоріжгаз» відповідно до п. 11 гл. 10 розд. X Кодексу ГРМ відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом, суд вважає не законними.
Крім цього, суд враховує, що відповідачем не було здійснено жодного порушення, зокрема, пошкодження пломб, втручання у роботу лічильника та інших умисних дій, які мали наслідком несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (порушення позаштатного режиму роботи лічильника, в наслідок чого витрата природного газу лічильником не обліковувалася).
Положеннями ст.61 Конституції України передбачено, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, відповідно кожна особа несе відповідальність лише за ті порушення, які нею вчинено особисто.
Позовні вимоги обґрунтовуються відносинами з приводу постачання природного газу, тобто договірними правовідносинами.
Відповідальність за порушення договірних правовідносин регулюється ст..ст. 610, 611 та 614 ЦК України та настає лише у випадку порушення зобов`язання, а за загальним правилом ще й лише за умови наявності вини.
Судом встановлено, що відповідач не втручалася в роботу лічильника, не порушувала будь-яким іншим чином договірних зобов`язань, жодних її винних дій позивач не зазначає.
Зважаючи на те, що позивачем у даній справі не подано жодного доказу на підтвердження неправомірності дій відповідача, застосування до неї санкцій у вигляді стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного акту, передбачених розділом XI Кодексу газорозподільних систем, є незаконним і не справедливим. Зокрема відповідальність за відсутності будь-яких порушень договірних зобов`язань суперечить вимогам ст..ст. 610,611 та 614 ЦК України, закріпленому п.6 ч.1 ст. 3 ЦК України принципу справедливості.
Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини вказує, що «принцип справедливості, закріплений у статті 6 Конвенції, порушується, якщо національні суди ігнорують конкретний, доречний та важливий довід, наведений заявником» (MALA v. UKRAINE, № 4436/07, § 48, ЄСПЛ, від 03 липня 2014 року).
З огляду на зазначене, судом встановлено відсутність порушень відповідачем будь-яких прав позивача тому підстави для судового захисту відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 141, 258, 259, 265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого природного газу відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - Акціонерного товариства «Оператор Газорозподільної системи «Запоріжгаз», місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7
Представник позивача - Швайковський Анатолій Анатолійович, місцезнаходження: АДРЕСА_7 Піщана АДРЕСА_8 .
Відповідач - ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення виготовлений 26.12.2019 року.
Суддя: