Рішення № 86633543, 18.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.12.2019
Номер справи
826/6783/17
Номер документу
86633543
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 грудня 2019 року № 826/6783/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» позовом до Головного управління ДФС в Закарпатської області, про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» (далі - позивач) з позовом до Ужгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Закарпатської області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Ужгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Закарпатської області від 04 січня 2017 року №0000111302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску повністю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.05.2017 року відкрито прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем протиправно прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки дане рішення винесено не у строки передбаченні чинним законодавством. Разом з тим, позивач зазначає, що в порушення ст. 86 Податкового кодексу України позивач був позбавлений можливості ознайомитись з актом камеральної перевірки та надати свої пояснення, крім того зазначає, що копія оскаржуваного рішення, що була направлена позивачу поганої якості, що унеможливило виконання такого рішення. Просить задовольнити адміністративний позов повністю .

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийнято контролюючим органом у відповідності до норм чинного законодавства, у зв`язку з несплатою позивачем у встановлені строки єдиного внеску. Просив відмовити позивачу у задоволені адміністративного позову.

Крім того, відповідачем подано клопотання про залишення позову без розгляду у зв`язку з пропущенням позивачем строку звернення до суду. Однак, суд відмовляє у задоволенні даного клопотання оскільки воно подано під час розгляду справи по суті.

Разом з тим, відповідачем також було подано клопотання про заміну сторони відповідача правонаступником, у зв`язку з тим, що Постановою Кабінету міністрів України від 28.03.2018 року № 296 "Про реформування Територіальних органів Державної фіскальної служби " реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком.

Так, відповідно до переліку територіальних органів ДФС, які реорганізуються Ужгородську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС реорганізовано шляхом Приєднання як структурного підрозділу Головного управління ДФС у Закарпатській області. 10.05.2019 року проведена державна реєстрації припинення Ужгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином станом на час розгляду справи належною стороною згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є Головне управління ДФС у Закарпатській Області.

Відповідно до частини 1 статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

У зв`язку із зазначеним та керуючись ст. 52 КАС України судом замінено Ужгородську об`єднану державну податкову інспекцію її правонаступником Головним управлінням ДФС у Закарпатській області.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження згідно приписів статей 12, 257, 262 КАС України та враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.10. п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», на підставі інтегрованої картки Закарпатської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» по єдиному соціальному внеску Ужгородська ОДПІ 04 січня 2017 року прийняла рішення №0000111302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Закарпатської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» застосовано за період з 21.01.2014 року по 29.12.2016 року 189543,16грн. штрафу та нараховано за період з 21.01.2014 року по 29.12.2016 року 163631,09грн. пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Відповідно до звітів про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів було визначено наступні суми, що підлягають сплаті: січень 2014 року - 29433,43 грн. з терміном сплати до 20.02.2014 року; лютий 2014 року - 42577,95 грн. з терміном сплати до 20.03.2014 року; березень 2014 року - 44908,38 грн. з терміном сплати до 22.04.2014 року; квітень 2014 року - 42312,02 грн. з терміном сплати до 20.05.2014 року; травень 2014 року - 49228,73 грн. з терміном сплати до 20.06.2014 року; червень 2014 року-47085,86 грн. з терміном сплати до 20.07.2014 року; липень 2014 року - 41179,18 грн. з терміном сплати до 20.08.2014 року; серпень 2014 року - 42324,29 грн. з терміном сплати до 22.09.2014 року; вересень 2014 року - 44102,37 грн. з терміном сплати до 20.10.2014 року; жовтень 2014 року-41 189,63 грн. з терміном сплати до 20.11.2014 року; листопад 2014 року - 40536,56 грн. з терміном сплати до 22.12.2014 року; грудень 2014 року - 51407,69 грн. з терміном сплати до 20.01.2015 року; січень 2015 року - 40914,82 грн. з терміном сплати до 20.02.2015 року; лютий 2015 року - 49300,23 грн. з терміном сплати до 20.03.2015 року; березень 2015 року - 47838,98 грн. з терміном сплати до 20.04.2015 року; квітень 2015 року - 56513,34 грн. з терміном сплати до 20.05.2015 року; травень 2015 року - 79936,67 грн. з терміном сплати до 22.06.2015 року; червень 2015 року - 60830,89 грн. з терміном сплати до 20.07.2015 року; липень 2015 року - 63642,21 грн. з терміном сплати до 16.09.2015 року; серпень 2015 року - 62877,67 грн. з терміном сплати до 21.09.2015 року; вересень 2015 року - 53216,12 грн. з терміном сплати до 20.10.2015 року; жовтень 2015 року - 52766,49 грн. з терміном сплати до 20.11.2015 року; листопад 2015 року - 56910,65 грн. з терміном сплати до 21.12.2015 року; грудень 2015 року - 55860,81 грн. з терміном сплати до 20.01.2016 року; січень 2016 року - 19884,62 грн. з терміном сплати до 22.02.2016 року; лютий 2016 року - звіт не подано; березень 2016 року - 18085,40 грн. з терміном сплати до 21.04.2016 року; квітень 2016 року - 7382,02 грн. з терміном сплати до 20.05.2016 року; травень 2016 року - звіт не подано; червень 2016 року - 10578,21 грн. з терміном сплати 09.08.2016 року; липень 2016 року 3604,40 грн. з терміном сплати до 22.08.2016 року; серпень 2016 року-6594,77 грн. з терміном сплати до 20.09.2016 року; вересень 2016 року - 8111,06 грн. з терміном сплати до 20.10.2016 року; жовтень 2016 року - 8364,07 грн. з терміном сплати до 21.11.2016 року; листопад 2016 року - 8720,99 грн. з терміном сплати до 20.12.2016 року.

Вказане рішення Ужгородської ОДПІ від 04.01.2017р. №0000111302 вручено Закарпатській регіональній Філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 26 січня 2017 року.

ДП «Центр державною земельного кадастру» не погоджуючись із спірним рішенням №0000111302про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску оскаржило його до Головного управління ДФС у Закарпатській області про що подало відповідну скаргу від 03.02.2017р. №5/495 (вхідний №9/С/10 від 14.02.2017р.).

Рішенням ГУ ДФС у Закарпатській області від 10.03.2017 року № 662/10/07-16-10-01-45 залишено скаргу Позивача без розгляду, яке було мотивоване тим, що скарга ДП «Центр державного земельного кадастру» від 03.02.2017р. №5/495 (вхідний №9/С/10 від 14.02.2017р.) подана (надіслана) до Головного управління ДФС у Закарпатській області 06 лютого 2017 року (згідно відбитку календарного штемпелю відділення поштового зв`язку на поштовому конверті від цінного листа №03151 12875680) поштою цінним листом з порушенням 10-ти денного строку подання скарги, встановленого ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», п.3 розділу II Порядку розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладання штрафу.

ДП «Центр державного земельного кадастру» не погоджуючись із вищевказаним рішенням Головного управління ДФС" у Закарпатській області від 10.03.2017 року № 662/10/07-16-10-01-45, яким залишено скаргу Позивача без розгляду, подало повторну скаргу до Фіскальної служби України, однак Рішенням від 20.04.2017 року № 8345/9/99-99-11-02-02-25 скарга Позивача була також залишена без розгляду, у зв`язку із тим, що первинна скарга була залишена без розгляду та відповідно повторна скарга не підлягає у такому випадку до розгляду.

Позивач вважаючи, що вказане рішення Ужгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Закарпатської області від 04 січня 2017 року №0000111302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, звернувся до суду за захистом своїх порушених, на його думку, прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Так, відносини щодо винесення рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, регулюються Законом України "Про збір та облік слиною внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. затвердженої наказом Міністерства фінансів Україні! від 20.04.2015 №449 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція).

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пунктом 5 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того чи виплачені такі суми фактично після їх зарахування до сплати.

Платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Частинами 10 та 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску нараховує на суму недоїмки пеню з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та застосовує штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини 14 статті 25 Закону №2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Разом з тим суд наголошує, що в матеріалах справи відсутні жодні докази щодо погодження суми єдиного внеску з Пенсійним фондом, що в свою чергу порушенням Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

На виконання положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" прийнято Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України №455 від 9 вересня 2013 року (далі Інструкція № 455).

Пунктом 7.2 Розділу VII Інструкції №455 передбачено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачою сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Також на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 7.5 Розділу VII).

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. (ч. 4 ст.25 Закону №2464-VI).

Безпосередньо порядок стягнення заборгованості з платників єдиного внеску, формування, оформлення та надсилання вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску передбачений розд. VI згаданих вище Інструкцій про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Із зазначеного вбачається, що передумовою нарахування штрафів та пені є надсилання вимоги про сплату недоїмки.

Суд зазначає, що справа не містить доказів того, що контролюючий орган звертався до Центру ДЗК із вимогою про стягнення недоїмки, до звернення із вимогою про стягнення зазначених штрафу і пені.

Відповідно до ч.3 ст. 9 Закону, обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно із п. п 1, 2, 4 розділу VI «Порядок стягнення заборгованості з платників» Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція), до платників, які не виконали визначені Законом обов`язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку, розмірах, визначених розділом цієї інструкції.

Вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно із додатком 6 цієї Інструкції для платника -юридичної особи.

Відповідно до п. 61.1. ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль -система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує Формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно із ст. 62 ПК України, податковий контроль здійснюється, виключно шляхом:

- п. 62.1.1. ведення обліку платників податків;

- п. 62.1.2. інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів;

- п. 62.1.3. перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

- п. 62.1.4. моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Отже, обчислення самим ОДПІ, у даному випадку, пені/штрафу можливе виключно за результатами податкового контролю у вигляді перевірок з дотриманням відповідної процедури, передбаченої ПК України.

Разом з тим, суд зазначає що матеріали адміністративної справи містять докази того, що оскаржуване рішення приймалось за результатами перевірки.

Відповідно до ст. 86 ПК України результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, якщо порушення відсутні, складається довідка. Складений за результатами перевірки акт/довідка (підписані посадовими особами, які проводили перевірку), у строки, визначені цим Кодексом, надаються платнику податків або його законному представнику (п.п.86.1 - 86.5 ПК України) для підпису.

Верховний Суд у постанові від 23.01.2018 № К/9901 /1367/18804/1255814 зазначив, що прийняття рішення податковим органом про стягнення недоїмки зі сплати ССВ можливе тільки за результатами відповідної перевірки із встановленням обставин наявності такої недоїмки, що здійснюється із дотриманням вимог ПК України. Зокрема, із доведенням до платника не тільки результатів перевірки, а і того, що має бути проведено перевірку.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності прийняття оскаржуваних рішень.

Водночас, позивач надав достатньо доказів в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються її вимоги.

За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.

Відповідно, беручи до уваги положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» (03151, м.Київ, вул. Народного ополчення, 3 код ЄДРПОУ 21616582) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ужгородської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Закарпатської області від 04 січня 2017 року №0000111302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС в Закарпатській області ( 88000, м. Ужгород, вул. Загорська, 10а, код ЄДРПОУ 39595916) сплачений ДП «Центр державного земельного кадастру» (03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 3 код ЄДРПОУ 21616582) судовий збір у розмірі 5 297,61 грн. (п`ять тисяч дев`ятсот сім гривень 61 коп.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.А. Качур