
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2019 року справа № 580/3280/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Рідзель О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Черкаській області про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
18.10.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить:
- стягнути із відповідача заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу у нічний час за період із 01.03.2016 по 26.04.2019 на користь позивача у сумі 11356 грн. 80 коп.;
- стягнути із відповідача заборгованість по індексації грошового забезпечення за період із 01.06.2016 по 31.10.2017 на користь позивача у сумі 3377 грн. 17 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що із 01.03.2016 по 26.04.2019 проходив службу в Кам`янському відділі поліції Смілянського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Черкаській області. Під час проходження служби відпрацював 260 нічних змін за які відповідач не здійснив доплату за службу в нічний час на загальну суму 11356 грн. 80 коп. Також зазначив, що відповідач всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» протиправно не провів індексацію грошового забезпечення позивача за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 в сумі 3377 грн. 17 коп.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд в порядку спрощеного позовного провадження.
13.11.2019 від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому остання просила відмовити в задоволенні позовних вимог, аргументуючи свою позицію тим, що позивачу виплачено доплату за службу в нічний час: у вересні 2016 за серпень 2016 на суму 45 грн. 60 коп.; у лютому 2017 за січень 2017 на суму 337 грн. 10 коп.; у березні 2017 за лютий 2017 на суму 248 грн. 54 коп.; у квітні 2017 за березні 2017 на суму 276 грн. 64 коп.; у травні 2017 за квітень 2017 на суму 341 грн. 25 коп. При цьому вказав, що оскільки довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час до відповідача за період із листопада 2015 по липень 2016 та із травня 2017 по квітень 2019 не надходили, тому відсутні підстави для виплати надбавки за службу в нічний час. Щодо індексації грошового забезпечення представник відповідача зазначила, що остання повинна здійснюватися позивачу лише із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 та включення поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення за зазначеною постановою.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки сторонами не заявлялись клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, розгляд справи здійснювався без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Кам`янському відділенні поліції Смілянського відділу поліції Головного управлінні Національної поліції у Черкаській області в період з 07.11.2015 по 26.04.2019 на посаді поліцейського сектору реагування патрульної поліції №2 Кам`янського відділення поліції Смілянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області.
Відповідно до копії розстановок нарядів (а.с. 52-241) позивач в період з 01.03.2016 по 26.04.2019 включно відпрацював 261 нічну зміну.
Згідно розрахункових листів з листопада 2015 року по квітень 2019 року (а.с. 27-34) позивачу за вказаний період доплату за службу в нічний час здійснено за: серпень 2016; січень 2017; лютий 2017; березень 2017; квітень 2017.
Крім того згідно вищезазначених розрахункових листів встановлено, що позивачу за період з 01.06.2016 по 31.10.2017 не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
28.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити йому доплату за службу в нічний час за період із 07.11.2015 по 24.04.2019 в сумі 11356 грн. 80 коп. та виплату заборгованості по індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 в сумі 3676 грн. 04 коп.
Не отримавши відповіді на заяву, вважаючи протиправними дії щодо невиплати доплати за службу в нічний час та індексації грошового забезпечення, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає про таке.
Відповідно до ч. 1 ст.3 Закону України №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) встановлено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з ч. 1-2 ст. 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 Постанови № 988 визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до ст. 94 Закону 580-VIII та Постанови № 988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських був затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 (далі - Порядок №260).
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Судом із матеріалів справи встановлено, що позивач за період з 01.03.2016 по 26.04.2019 включно відпрацював 261 зміну із виконанням службових обов`язків у нічний час.
При цьому суд врахував, що відповідно до розрахункових листів позивача, останньому здійснено нарахування та виплату доплати за службу у нічний час за серпень 2016, грудень 2016, січень 2017, лютий 2017 за 236 год.
Здійснюючи розрахунок доплати за службу у нічний час суд врахував, що посадовий оклад позивача складав: у період із березня 2016 по листопад 2016 складав 1900 грн.; у грудні 2016 - 2310 грн. 14 коп.; у період із січня 2017 по квітень 2019 - 2470 грн.
Розрахунок за період із березня 2016 по листопад 2016: 1900 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні) х 35% (доплата за службу в нічний час) = 4 грн. 15 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 4 грн. 15 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 284 (кількість годин нічних змін ((37 нічних змін х 8 год) - 12 год.) = 1178 грн. 60 коп.
Розрахунок за грудень 2016: 2310 грн. 14 коп. (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні) х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн. 05 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 5 грн. 05 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 56 (кількість годин нічних змін (7 нічних змін х 8 год) = 282 грн. 80 коп.
Розрахунок за період із січня 2017 по квітень 2019: 2470 (посадовий оклад позивача) / 160 (тривалість робочого часу на місяць при 40-годинному робочому тижні) х 35% (доплата за службу в нічний час) = 5 грн. 40 коп. (доплата за кожну годину нічної зміни). 5 грн. 40 коп. (доплата на кожну годину нічної зміни) х 1528 (кількість годин нічних змін ((219 нічних змін х 8 год) - 224 год.) = 8251 грн. 20 коп.
Відтак, відповідач зобов`язаний виплатити позивачу доплату за службу у нічний час за період із 01.03.2016 по 26.04.2019 на суму 9712 грн 60 коп. (8251,51+282,80+1178,60).
Суд відхиляє посилання відповідача про не надходження графіків нарядів та довідок обліку несення поліцейським служби в нічний час, оскільки матеріалами справи підтверджений факт несення позивачем служби в нічний час, а обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час встановлений пп. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Доводи позивача, щодо стягнення із відповідача 11356 грн. 80 коп. доплати за службу у нічний час, є необгрунтованими, оскільки вказана сума позивачем не доведена та спростована вищевказаними розрахунками.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимоги про стягнення доплати за службу в нічний час у сумі 9712 грн 60 коп.
Щодо індексації грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону №580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Індексація грошових доходів населення відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 03.07.1991 №1283-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1283-ХІІ) - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
На підставі ч. 1 ст. 2 Закону №1283-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Необґрунтованим є посилання відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватись лише з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782, якою включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення, оскільки виплата індексації прямо передбачена положеннями ч.5 ст.94 Закону №580-VIII та ч.1 ст.2 Закону №1283-ХІІ.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №1283-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), згідно з п.2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Тому невиконання обов`язку з нарахування індексації на грошове забезпечення в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, свідчить про недотримання вимог Закону.
Пунктом 4 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.
З наданих відповідачем копій розрахункових листів позивача суд встановив, що індексація грошового забезпечення за період 01.11.2016 до 31.10.2017 позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.
Відповідно до інформації Держстату України саме у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка, а приріст індексу інфляції червні-листопаді 2016 року становив 3,5; грудні 2016 року-лютому 2017 року - 7,70; березні-травні 2017 року - 11,80; червні-серпні 2017 року - 16; вересні-жовтні 2017 - 19,60.
Місяцем, з якого починається виплата індексації, є червень 2016 року, оскільки цей місяць слідує за базовим після опублікування індексу споживчих цін перевищення встановленого порогу для нарахування індексації.
Отже, загальна сума індексації, яка підлягає стягненню на користь позивача складає 2718 грн. 85 коп. (по 50,75 грн. (червень-листопад 2016 року) + по 123,20 грн. (грудень 2016 - лютий 2017 року) + по 188,80 грн. (березень, квітень 2017 року) + 198,71 грн. (травень 2017 року) + по 269,44 грн. (червень-серпень 2017 року) + по 330,06 грн. (вересень-жовтень 2017 року) (50,75 грн. х 6 + 123,2 грн. х 3 + 188,8 грн. х 2 + 198,71 грн. + 269,44 грн. х 3 + 330,06 грн. х 2 = 2718,85 грн.).
Суд відхиляє посилання представника відповідача, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватись лише з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036,м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 40108667) заборгованість по грошовому забезпеченню у вигляді доплати за службу у нічний час за період із 01.03.2016 по 15.02.2019 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) у сумі 9712 (дев`ять тисяч сімсот дванадцять) грн. 60 коп.
3.Стягнути з Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036,м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, код ЄДРПОУ 40108667) заборгованість по індексації грошового забезпечення за період із 01.06.2016 по 31.10.2017 на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) у сумі 2718 грн. (дві тисячі сімсот вісімнадцять) 85 коп.
4.В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя О.А. Рідзель