
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 грудня 2019 року м. Рівне №460/1930/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Мороза Д.Ю., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: представник Маланчук І.В.,
відповідача: представник Поліщук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доРівненської міської ради про визнання нечинним окремого положення рішення, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся з позовом до Рівненської міської ради (далі – відповідач) про визнання нечинним окремого положення рішення, зобов`язання вчинення певних дій.
Позивач просив суд:
- визнати незаконним та скасувати підпункту 3 пункту 3 рішення Рівненської міської ради від 16.08.2019 №4755;
- зобов`язати Рівненську міську раду включити ОСОБА_1 до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції з дати подання заяви, з 29.01.2018.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не включив позивача до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції для отримання безоплатно земельної ділянки, врахувавши факт відсутності реєстрації місця проживання останнього у місті Рівному.
Ухвалою суду від 20.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та встановлено відповідачу строк для подання відзиву.
Рівненською міською радою подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень зазначено, що відповідач діяв відповідно до норм Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та сім`ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність.
Ухвалою суду від 18.10.2019 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою суду від 29.10.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засідання позивач та його представник пояснили суду, що позивач до мобілізації постійно проживав у місті Рівне та після завершення військової служби має намір повернутися проживати у рідне місто.
Вказали, що невключення позивача до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції має ознаки дискримінації за місцем реєстрації місця проживання.
Звернули увагу суду на те, що рішенням суду, яке набрало законної сили, скасовано дискримінаційну норму Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та сім`ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність щодо включення до реєстру лише тих осіб, місце проживання яких зареєстровано в місті Рівному.
Просили позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених у відзиві.
Суду пояснила, що приймаючи рішення про відмову включити ОСОБА_1 до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції, відповідач керувався діючою нормою Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та сім`ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність.
Зауважила, що рішення суду, на яке посилається ОСОБА_1 набрало законної сили лише 29.11.2018, а тому підстави включати позивача до єдиного реєстру з моменту звернення, з 29.01.2018, відсутні.
Просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши у судовому засіданні долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , брав участь у антитерористичній операції, є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 26.07.2017 (а.с.13).
08.07.2015 ОСОБА_1 був призваний за частковою мобілізацією Рівненським об`єднаним міським військовим комісаріатом. На момент призову перебував на військовому обліку в Рівненському об`єднаному міському військовому комісаріаті.
Ці обставини підтверджуються довідкою Рівненського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 07.05.2019 №ВОЗІХ/347 (а.с.15).
З 25.01.2015 дотепер капітан Співак ОСОБА_2 М ОСОБА_3 перебуває на військовій службі: з 25.01.2015 – у Військовій частині А2615; з 29.09.2016 - у Військовій частині А2600.
Ці обставини підтверджуються довідкою Військової частини А2600 від 23.05.2019 №988 (а.с.14).
До 01.08.2016 зареєстрованим місцем проживанням ОСОБА_1 було м.Рівне, а з 01.08.2016 – село Старичі Яворівського району Львівської області.
Ці обставини підтверджуються паспортом ОСОБА_1 СР НОМЕР_2 , виданим 12.12.2012 Рівненським МВ УДМС України в Рівненській області (а.а.с.11-12).
29.01.2018 ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до Рівненського міського голови з проханням включити його до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції для передачі земельної ділянки у м.Рівне безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с.24).
06.05.2019 ОСОБА_1 отримав лист за підписом міського голови, згідно з яким позивачу відмовлено у включенні до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції, враховуючи рекомендацію комісії з розгляду питань, пов`язаних із виділенням земельних ділянок учасникам бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції (а.с.10).
08.07.2019 представник ОСОБА_1 звернулася до Рівненської міської ради із запитом на інформацію щодо причин та підстав невключення позивача до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції (а.с.18).
На зазначений запит Рівненська міська рада листом від 16.07.2019 №13-312 надіслала ОСОБА_1 та його представнику інформацію управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради (а.с.19).
Згідно з інформацією управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради від 12.07.2019 №01-07/69 (а.с.20), рішенням Рівненської міської ради від 26.02.2015 №4916 затверджено Порядок розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім`ями, члени яких згинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність.
Пунктом 3 розділу 2 Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, було передбачено, що до єдиного реєстру вносяться учасники антитерористичної операції, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника антитерористичної операції в місті Рівному повинна передувати даті його перебування або першого направлення для участі в антитерористичної операції.
У разі, якщо документи, надані учасниками антитерористичної операції не відповідали умовам, вказаним в абзаці першому пункту 3 розділу 2 Порядку, затвердженому рішенням Рівненської міської ради від 26.02.2015 №4916 зі змінами, внесеними рішенням міської ради від 23.06.2015 №5401, то питання включення їх до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції розглядалося на сесії Рівненської міської ради.
Питання щодо включення ОСОБА_1 до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції розглянуто на сесії Рівненської міської ради 16 серпня 2018 року.
Вважаючи відмову у включенні до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 13 Конституції України встановлює, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з положеннями ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Підпункт 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР визначає виключну компетенцію, зокрема, міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У силу вимог п.14 ч.1 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі – Закон №3551-XII), учасникам бойових дій надається пільга щодо першочергового відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
На виконання зазначеної норми, з метою упорядкування забезпечення учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичної операції, земельними ділянками для передачі їх у місті Рівному безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, Рівненська міська рада рішенням від 26.02.2015 №4916 (а.с.28) затвердила Порядок розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та сім`ями, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність (далі – Порядок №4916) (а.а.с.29-30).
Рішенням від 26.02.2015 №4916 також доручено Управлінню земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради створити єдиний реєстр учасників антитерористичної операції для передачі земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд або для ведення садівництва.
Рішенням Рівненської міської ради від 23.06.2015 №5401 (а.с.31) внесено зміни до Порядку №4916, а саме до пункту 3 розділу 2, згідно з якими до єдиного реєстру вносяться учасники антитерористичної операції, зареєстровані в місті Рівному. Дата реєстрації місця проживання учасника антитерористичної операції в місті Рівному повинна перебувати даті його перебування або першого направлення для участі в антитерористичній операції.
У разі, якщо документи, надані учасникам антитерористичної операції не відповідають умовам, вказаним у абзаці першому пункту 3 Порядку №4916, то питання про їх включення до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції розглядається на сесії Рівненської міської ради.
Керуючись нормами Порядку №4916 зі змінами, внесеними рішенням від 23.06.2015 №5401, Рівненською міською радою було прийнято рішення від 16.08.2018 №4755 "Про включення осіб, що є учасниками антитерористичної операції, до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції", підпунктом 3 пункту 3 якого вирішено не включати до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції ОСОБА_1 (а.с.16).
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 27.03.2018 у справі №569/7689/17 визнано незаконними, такими, що дискримінують громадян за ознакою реєстрації, та скасовано рішення Рівненської міської ради від 23.06.2015 №5401 "Про внесення змін до Порядку розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та сім`ям, члени яких загинули під час участі в антитерористичній операції для передачі земельних ділянок безоплатно у власність" та пункт 3 розділу 2 Порядку №4916, який змінено рішенням Рівненської міської ради від 23.06.2015 №5401 (а.а.с.65-72).
Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 27.03.2018 у справі №569/7689/17 у зазначеній частині залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.11.2018 (а.а.с.73-80).
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, не підлягають доказуванню як такі, що встановлені рішенням суду, яке набрало законної сили, обставини щодо дискримінаційного характеру норми Порядку №4916 про внесення до єдиного реєстру лише тих учасників антитерористичної операції, місце проживання яких зареєстроване в місті Рівному, й така реєстрація була здійснена до першого направлення для участі в антитерористичній операції.
Суд зазначає, що пільга на позачергове отримання земельної ділянки безоплатно у власність надається учасникам бойових дій у зв`язку із виконанням ними особливо небезпечних і водночас винятково важливих для держави та її населення завдань, захисту суверенітету, незалежності, територіальної цілісності усієї держави, а не окремих її міст чи областей.
Відтак, невключення позивача до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції з підстав відсутності реєстрації місця його проживання у місті Рівному є протиправним, а підпункт 3 пункту 3 рішення Рівненської міської ради від 16.08.2018 №4755 "Про включення осіб, що є учасниками антитерористичної операції, до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції" – таким, що не відповідає критеріям, встановленим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо безсторонності (неупередженості), розсудливості, дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.
При цьому, суд зазначає, що належним способом захисту прав позивача буде зобов`язання відповідача включити ОСОБА_1 до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції саме з моменту звернення з відповідною заявою – з 29.01.2018, оскільки згідно з пунктом 4 Порядку №4916 номери учасників АТО в єдиному реєстрі визначаються датою та часом реєстрації поданої заяви.
Факт та дата набрання чинності рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 27.03.2018 у справі №569/7689/17 жодним чином не впливають на визначення дати поновлення порушених прав ОСОБА_1 (як про це стверджувала представник відповідача), оскільки скасовані цим рішенням норми Порядку №4916 мали дискримінаційний характер до ухвалення зазначеного судового рішення та породили негативні правові наслідки для позивача.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірності власних дій та спірного підпункту рішення, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Підстави для розподілу судових витрат згідно зі ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Рівненської міської ради (вул.Соборна, 12 а, м.Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 34847334) про визнання нечинним окремого положення рішення, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати підпункт 3 пункту 3 рішення Рівненської міської ради від 16 серпня 2018 року №4755 "Про включення осіб, що є учасниками антитерористичної операції, до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції".
Зобов`язати Рівненську міську раду включити ОСОБА_1 до єдиного реєстру учасників антитерористичної операції з 29 січня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20 грудня 2019 року.
Суддя Дудар О.М.