Рішення № 86632482, 26.12.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
813/993/18
Номер документу
86632482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/993/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Львівської області про зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Прокуратури Львівської області (далі – відповідач), в якому просить зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 29.01.2018 та надати довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Львівської області за посадою, яку позивач займав на момент оформлення пенсії в грудні 2006 року (прокурор району), з усіма складовими, а саме: розмір посадового окладу, надбавка 10 відсоткового збільшення посадового окладу особам, що здійснюють нагляд за додержанням законів під час виконання судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходів пов`язаних з обмеженням особистої свободи громадян, надбавка за вислугу років (більше 20-ти років вислуги), надбавка за роботу з таємними документами (10%), надбавка за інтенсивність, розмір щомісячної премії в процентному та грошовому розмірі, розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, розмір матеріальної допомоги на оздоровлення, та інші виплати, передбачені чинним законодавством України для діючих працівників прокуратури, по яких виплачуються страхові внески.

Позовні вимоги мотивовані такими обставинами. Починаючи з 12.12.2006 позивач отримує пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 №2663-111. Загальний стаж роботи становить 26 років, спеціальний стаж (прокурори, слідчий) понад 24 роки. Розмір пенсії обчислюється в розмірі 90% від суми заробітної плати для нарахування пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», внаслідок чого з 01 вересня 2017 року відбулося підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, у тому числі за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію. Вважає, що з цього часу у позивача виникло право на перерахунок пенсії. У зв`язку з чим ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про надання довідки про заробітну плату працівника прокуратури на відповідній посаді для перерахунку пенсії, як того вимагає стаття 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка була чинною на час виходу на пенсію). Проте відповідач відмовив у наданні довідки, посилаючись на те, що у зв`язку зі змінами у законодавстві на даний час не має підстав та повноважень на видачу довідки для перерахунку пенсії. На думку позивача, такі дії і відмова відповідача є протиправними, оскільки саме на державний орган, в якому працював позивач до виходу на пенсію, покладено обов`язок видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії. Крім того, висновки про відсутність підстав для перерахунку пенсії відносяться виключно до компетенції органу, який законом уповноважений на здійснення такого перерахунку, тобто до компетенції органів Пенсійного фонду України.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. Прокуратура Львівської області не має можливості надати довідку про фактичну заробітну плату на певну дату особі, яка вже не працює. Оскільки ОСОБА_1 не працює та не отримує заробітну плату, відсутні показники для її розрахунку та нарахування у довідці. Отже, прокуратура не може розрахувати позивачу заробітну плату, яку позивач міг би отримати.

Ухвалою від 17.03.2018 позовна заява, подана без додержання вимог, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, залишалася без руху, позивачу надавався строк для усунення недоліків. Вимоги ухвали позивачем виконано.

Ухвалою від 03.04.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою від 13.04.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №825/506/18.

Відповідачем через канцелярію суду 23.04.2019 подано відзив на позовну заяву (вх.№11308) та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін (вх.№11309).

Ухвалою від 26.12.2019 провадження у справі поновлено.

Ухвалою від 26.12.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є пенсіонером і з 12.12.2006 отримує пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 №2663-111.

До виходу на пенсію ОСОБА_1 працював в органах прокуратури на посаді прокурора Пустомитівського району Львівської області, що підтверджується довідкою від 10.06.2016 №18/1047.

Загальний стаж роботи позивача становить понад 26 років, спеціальний стаж (прокурори, слідчий склад) понад 24 роки.

Позивач 29.01.2018 звернувся до відповідача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.

Позивач просив в довідці зазначити розмір посадового окладу, розмір надбавки 10% збільшення посадового окладу особам, що здійснюють нагляд за додержанням законів під час виконання судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходів, пов`язаних з обмеженням особистої свободи громадян, розмір надбавки за класний чин (старший радник юстиції), розмір надбавки за вислугу років (більше 20 років вислуги), розмір надбавки за роботу з таємними документами (10%), розмір надбавки за інтенсивність, розмір щомісячної премії в процентному та грошовому розмірі, розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та інші виплати передбаченні чинним законодавством для діючих працівників прокуратури на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Листом від 08.02.2018 №18/641вих.18 відповідач відмовив у видачі запитуваної довідки.

Відмова мотивована тим, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, серед яких відсутня така посада, як прокурор району. Згідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак нормативно-правові акти із зазначених питань не прийняті.

Крім цього, лист від 08.02.2018 №18/641вих.18 містить роз`яснення про те, що відповідно до пункту 13 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» не переглядається та пенсія не індексується. З урахуванням положень пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року всім пенсіонерам здійснено перерахунок за нормами цього Закону. Водночас, якщо при обчисленні органами Пенсійного фонду розміру пенсії прокурорам-пенсіонерам відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір такої пенсії буде більший, аніж за Законом України «Про прокуратуру», то в такому випадку автоматично, без звернення, за матеріалами пенсійних справ буде переведено пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 825/506/18 від 16.04.2018, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019.

Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури визначено Законом України «Про прокуратуру» до 15.07.2015 в редакції Закону від 05.11.1991 №1789-ХІІ, а з 15.07.2015 в редакції Закону від 14.10.2014 №1697-VII.

Відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (за якою позивачу призначено пенсію) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).

Кабінет Міністрів України 31.05.2012 прийняв постанову №505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою №657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №505 додатки 1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.

Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України 03.12.2003 прийняли наказ №319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за №1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей (далі - Порядок №319/144).

Міністерство праці та соціальної політики України 19.07.2010 прийняло наказ №195 «Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за №675/17970).

Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв`язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов`язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку №319/144.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за №1661/24193).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.

15 липня 2015 року набув чинності Закон №1697-VII, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон №1789-ХІІ, крім «частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1».

Отже, на час звернення позивача із заявою від 29.01.2018 про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Суд зазначає, що вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі №674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20.02.2018, в якій викладено правову позицію про те, що з 01.01.2015 - дня набрання чинності Законом №76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв`язку із набранням чинності 15.07.2015 Закону №1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1» з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 №454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03.12.2003 №319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набув чинності з 21.07.2017.

Згідно з пунктом 19 розділу І Закону №2148-VIII пункт 13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV викладений у редакції, за якою у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про те, що на час звернення позивача до прокуратури із заявою від 30.07.2018 про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону №1789-ХІІ та постанови №657, немає нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб`єкта її видачі.

Відсутність такого акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.

Оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача визнати неправомірними дії прокуратури з відмови видати довідку про заробітну плату та зобов`язати видати її є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідачем вказані вимоги щодо обов`язку довести правомірність своїх дій виконано.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку діям відповідача щодо відмови у наданні позивачу довідки про розмір заробітної плати працівника прокуратури Львівської області, суд дійшов переконання, що вони відповідають критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України.

З огляду на вищезазначене та враховуючи висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 16.04.2018 за результатами розгляду зразкової справи №825/506/18, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Прокуратури Львівської області (місцезнаходження: пл. Шевченка,17-19, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 02910031) про зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.П. Хома