
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.005352
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В. Я.
секретар судових засідань Жовковська Ю. В.
за участю:
представника позивача - Кіцак М.С.,
представника відповідачів - Гавриляк Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області, з участю другого відповідача комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про визнання протиправними і скасування рішень, -
встановив:
фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулося в суд з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Львівській області в якому просить визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних та скасування рішень комісії Головного управління ДФС у Львівській області:
- №1292455/2977710534 від 27.09.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №127 від 07.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- №1259844/2977710534 від 23.08.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №115 від 20.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- №1290060/2977710534 від 25.09.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №135 від 20.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- №1292466/2977710534 від 27.09.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №149 від 27.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов`язати ДФС України внести до єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних, а саме:
- №127 від 07.11.2018 року;
- №115 від 20.11.2018 року;
- №135 від 20.11.2018 року;
- №149 від 27.11.2018 року.
Позивач, на обґрунтування вимог позовної заяви, зазначає, що ним було надано усі документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по вказаних податкових накладних. Так, позивачем надано копії відповідних договорів та первинних документів укладених з підприємствами, які поставляють йому відповідну сировину для подальшої переробки, а саме: договори купівлі-продажу (поставки) свиней у живій вазі, що підтверджується відповідними видатковими накладними, ветеринарними свідоцтвами, відомостями на переміщення, довіреностями, товарно-транспортними накладними. Для здійснення перевезення придбаної сировини, переробки придбаної сировини у готову продукцію, збереження готової продукції та перевезення готової продукції до покупців позивачем укладено відповідні договори перевезення, підряду та оренди з ТзОВ «ЛембергМіт». Також, на підтвердження фактів взаєморозрахунків між постачальниками сировини, надавачем послуг ТзОВ «ЛембергМіт» та покупцем ТзОВ «ТД «ЛембергМіт» та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 надано належним чином завірені банківські виписки щодо взаєморозрахунків. Таким чином, на думку позивача, ним було надано усі первинні документи, які засвідчують на сьогоднішній день факт реального виконання господарських зобов`язань. В той же час, зазначає позивач, контролюючим органом не спростовано встановленої ст.204 ЦК України презумпції правомірності вчинених підприємствами правочинів. При цьому, відповідачем взагалі не досліджувались фактичні обставини щодо змісту та умов договору, зобов`язань сторін за договором.
Представник позивача в судовому засіданні надав суду аналогічні пояснення, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач Головного управління ДФС у Львівській області у відзиві на позовну заяву зазначає, що відповідно до п.21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року, причиною відмови у реєстрації податкової накладної є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до пп.4 п.13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Відповідач вважає, що позивачем, всупереч вимог податкового законодавства України, яке регулює подання та реєстрацію податкових накладних, не подано до контролюючого органу належних документів, які підтверджують господарські операції щодо податкової накладної.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечив, просить у задоволенні такого відмовити.
Ухвалою суду від 13.11.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 10.12.2019 року, занесеною у протокол судового засідання, допущено заміну відповідачів на їх правонаступників - ГУ ДПС у Львівській області та Державну податкову службу України.
Ухвалою суду від 17.12.2019 року, занесеною в протокол судового засідання, закрито підготовче провадження.
Повно й всебічно дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (продавець) та ТзОВ «ТД «ЛембергМіт» (покупець) 30.08.2018 року укладено договір за №34/18 згідно з яким продавець зобов`язується передати у власність покупцю товар.
На виконання наведеного договору позивачем надано податкові накладні за №127 від 07.11.2018 року, №115 від 20.11.2018 року, №135 від 20.11.2018 року та №149 від 27.11.2018 року.
З квитанцій ДФС України про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних вбачається, що вищенаведені податкові накладні прийнято, а їх реєстрація зупинена, оскільки відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) подані податкові накладні відповідають вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку», а відтак пропонується надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивач подав до Головного управління ДФС у Львівській області пояснення щодо податкових накладних за №127 від 07.11.2018 року, №115 від 20.11.2018 року, №135 від 20.11.2018 року та №149 від 27.11.2018 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Комісією ГУ ДФС у Львівській області прийняті рішення за №1292455/2977710534 від 27.09.2019 року, №1259844/2977710534 від 23.08.2019 року, №1290060/2977710534 від 25.09.2019 року та №1292466/2977710534 від 27.09.2019 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Викладене вказує на те, що змістом спірних правовідносин є дотримання порядку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні норми чинного законодавства.
Згідно з вимогами п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 201.7 ст.201 ПК України передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року комісії ДФС України приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п.21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року, причиною відмови у реєстрації податкової накладної є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до пп.4 п.13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як передбачено п.5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п.6 Порядку).
У разі, коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку).
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (п.10 Порядку).
Відповідно до п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Суд встановив, що на виконання п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України позивач подав повідомлення з поясненнями та з додаванням копій документів, які підтверджують вчинення господарських операцій по згаданих податкових накладних, а саме: договір купівлі-продажу за №9.09/2 від 09.09.2013 року, укладений з ТзОВ «Аграрна компанія 2004»; договір поставки від 14.02.2017 року за №14/02/2017 року, укладений з ТзОВ «Перейми»; договір купівлі-продажу від 05.12.2016 року за №05/12/16-1; договір перевезення від 06.09.2013 року за №12/13-п, укладений з ТзОВ «ЛембергМіт»; договір на виконання робіт від 15.08.2018 року за №01/18-ТД, укладений з ТзОВ «ТД «ЛембергМіт»; договір оренди від 07.11.2017 року за №12/17; договір купівлі-продажу від 30.08.2018 року за №34/18, укладений з ТзОВ «ТД «ЛембергМіт»; банківські виписки, видаткові накладні, декларації виробника, довіреності, заявки на перевезення, товарно-транспортні накладні, оборотно-сальдові відомості по рахунку 26.
Таким чином, суд вважає, що платником податків було надано всі необхідні документи, які дозволяють здійснити реєстрацію податкових накладних.
Окрім того, як вбачається із змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, контролюючий орган посилається на підп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Однак, чіткого переліку критеріїв, які стосуються позивача, - не наводить. Вказані обставини свідчать про те, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень, що перешкоджає платнику податків своєчасно та в повній мірі виконати свої обов`язки та скористатись своїми правами, передбаченими чинним податковим законодавством, яким врегульовано порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на лист ДФС України №959/99-99-07-18 від 21.03.2019 року, яким затверджено критерії ризиковості платника податків.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 02.04.2019 року по справі №822/1878/18 дійшов висновку, що посилання ДФС на вищезгаданий лист є неправомірним, оскільки листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні ст.117 Конституції України, а відтак - не є джерелом права відповідно до ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Як передбачено п.21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 року, однією з підстав для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є ненадання платником податку копій документів відповідно до пп.4 п.13 цього Порядку.
Водночас, як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень, причиною відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання позивачем первинних документів щодо первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, однак з наявних в матеріалах справи повідомлень про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, випливає протилежне. Тобто, управлінський акт відповідача не містить чіткого визначення підстав прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року.
Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 02.04.2019 року у справі №822/1878/18, а тому суд, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такий при вирішенні вказаної справи.
Відповідач, в свою чергу, всупереч вимогам ч.2 ст.77 КАС України, не надав суду жодних доказів, які б підтверджували наявність обставин, передбачених п.21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, які є виключними підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
За таких обставин, суд вважає, що оскаржувані рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає передбаченим ч.2 ст.2 КАС України критеріям обґрунтованості та пропорційності індивідуального акта суб`єкта владних повноважень, а тому такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Як наслідок, підлягає задоволенню вимога про зобов`язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за №127 від 07.11.2018 року, №115 від 20.11.2018 року, №135 від 20.11.2018 року та №149 від 27.11.2018 року.
Таким чином, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.3 ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
вирішив:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- №1292455/2977710534 від 27.09.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №127 від 07.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- №1259844/2977710534 від 23.08.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №115 від 20.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- №1290060/2977710534 від 25.09.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №135 від 20.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- №1292466/2977710534 від 27.09.2019 року - відмовлено у реєстрації податкової накладної №149 від 27.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні за №127 від 07.11.2018 року, №115 від 20.11.2018 року, №135 від 20.11.2018 року та №149 від 27.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ - 43143039) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (місцепроживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 15368 (п`ятнадцять тисяч триста шістдесят вісім) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення виготовлене та підписане 26 грудня 2019 року.
Суддя В. Я.Мартинюк