Рішення № 86632196, 26.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
320/2423/19
Номер документу
86632196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2019 року м. Київ справа №320/2423/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Північного офісу Держаудитслужби до Державного спеціалізованого підприємства "Північна пуща" про стягнення шкоди (збитків) завданої Державному бюджету України в розмірі 2 004 092,43 грн.,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся Північний офіс Держаудитслужби з позовом до Державного спеціалізованого підприємства "Північна пуща", в якому просить стягнути шкоду (збитки) завдану Державному бюджету України в розмірі 2 004 092,43 грн.

Київський окружний адміністративний суд 23.05.2019 постановив ухвалу про залишення позовної заяви Північного офісу Держаудитслужби без руху, у якій зазначив недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановив строк для усунення недоліків.

Позивач усунув недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.

Київський окружний адміністративний суд 21.06.2019 постановив ухвалу про відкриття провадження у справі, визначив, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Державним спеціалізованим підприємством "Північна пуща" оплачено завищену вартість робіт, чим завдано матеріальну шкоду (збитки) Державному бюджету України в розмірі 2 004 092,43 грн.

Представник відповідача звернувся до суду із письмовою заявою в якій вказав, що Державне спеціалізоване підприємство "Північна пуща" позовні вимоги визнає у повному обсязі. Також, що рішення у даній справі не порушуватиме прав, свобод та інтересів позивача, або будь-яких інших осіб (том 1, а.с. 185).

У судовому засіданні 13.08.2019 Київський окружний адміністративний суд постановив протокольну ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів.

Дослідивши наявні докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

Північним офісом Держаудитслужби проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного спеціалізованого підприємства "Північна Пуща" (далі – ДСП "Північна Пуща") за період з 24.11.2015 по 01.02.2018, за наслідками якої складено Акт від 24.05.2018 №10-30/383 (том 1, а.с. 12-101).

Листом від 25.06.2018 №26-10-14-14/5967 Північний офіс надіслав на адресу ДСП "Північна Пуща" вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією, якою вимагав вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів (том 1, а.с. 143-145).

Згідно п. 10 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено добровільне виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Північний офіс Держаудитслужби звернувся до суду позовом про стягнення з відповідача збитків на загальну суму 2 004 092,43 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України від 26.01.1993 №2939-ХІІ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі – Закон №2939-ХІІ) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі – підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірки закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №2939-ХІІ інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Пунктом 7 ст. 10 Закону №2939-ХІІ передбачено, що орган державного фінансового контролю має право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

З матеріалів справи слідує, що у періоді, який підлягав ревізії, ДСП "Північна Пуща" одержано бюджетних коштів на загальну суму 79 097,67 тис. грн.

Свою діяльність ДСП "Північна Пуща" здійснює на підставі Статуту, затвердженого наказом Державного агентства України з управління зоною відчуження (далі – ДАЗВ) від 12.03.2016 №26, згідно з яким, Державне спеціалізоване підприємство "Північна Пуща" створене відповідно до наказу Державного агентства України з управління зоною відчуження від 24.11.2015 №128 шляхом виділу з державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильський спецкомбінат", засноване на державній власності, діє як державне унітарне комерційне підприємство та належить до сфери управління Державного агентства України з управління зоною відчуження (далі – Уповноважений орган управління).

ДСП "Північна Пуща" є юридичною особою, має відокремлене майно, веде самостійний баланс, має як одержувач бюджетних коштів, реєстраційний рахунок у відділенні державного казначейства, а також розрахунковий та інші рахунки у відповідних банківських установах, має печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Підприємство створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання існуючих природних комплексів та їх окремих компонентів у зоні відчуження і віднесеній частини зони безумовного (обов`язкового) відселення, забезпечення наукових досліджень, відтворення біологічного розмаїття, забезпечення догляду за лісами шляхом реалізації спеціалізованих заходів радіаційного, протипожежного та санітарного захисту, спрямованого на запобігання винесенню радіоактивних відходів за межі зони відчуження, а також використання лісових ресурсів для отримання прибутку.

Згідно Акту ревізією встановлено, що ДСП "Північна Пуща" порушено вимоги ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ч. 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 №318, ч. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Державному бюджету на суму 2 004 092,43 грн. з ПДВ.

Так, згідно з укладеними між ДСП "Північна Пуща" і ВО "Укрдержліспроект" договорами про надання послуг в лісовому господарстві від 05.04.2016 №98 та від 08.02.2017 №6, ціна цих договорів визначалась виходячи з вартості 1 га виконаних робіт і становила 31,78 грн. та 26,33 грн. відповідно.

Між ДСП "Північна Пуща" та ВО "Укрдержліспроект" укладено договір від 05.04.2016 №98 (далі – Договір №98), предметом якого є надання послуг в лісовому господарстві (польові лісовпорядні роботи), код ДК 016:2010-02.40.1 – послуги, пов`язані з лісівництвом, код ДК 021:2015-77230000-1 – послуги, пов`язані з лісівництвом (польові роботи з базового лісовпорядкування на площі 240570,0 га), ціна якого становить 9 174 377,52 грн., у т.ч. ПДВ.

За наданими до звірки актами приймання виконаних робіт (від 27.07.2016 №1, від 31.08.2016 №2, від 30.09.2016 №3 та від 12.10.2016 №4) на виконання умов договору №98 надано послуг на загальну суму 9 174 377,52 грн.

На розрахунковий рахунок ВО "Укрдержліспроект" з казначейського рахунку ДСП "Північна Пуща" (УДКС України в Іванківському районі Київській області) по договору №98 надійшли кошти за виконані роботи в сумі 9 174 377,52 грн. (платіжні доручення від 29.07.2016 – 2 499 891,07 грн., від 31.08.2016 – 2 999 968,44 грн., від 06.10.2016 – 582 170,59 грн., від 13.10.2016 – 417 793,47 грн., від 21.10.2016 – 1 374 553,95 грн., від 10.11.2016 – 650 000,00 грн., від 14.12.2016 - 650 000,00 грн.).

Підставою перерахування є акти приймання виконаних робіт.

До зустрічної звірки надано кошторис витрат на надання послуг в лісовому господарстві (польових лісовпорядних робіт) та акти приймання виконаних робіт №№ 1-4, за даними яких вартість робіт складає 9 174 377,52 грн.

При цьому, звіркою достовірності витрат, включених до актів приймання виконаних робіт №№ 1-4, встановлено, що у кошторис до договору №98 включено окремі витрати, які первинними бухгалтерськими документами не підтверджено на загальну суму 1 296 361,71 грн., а саме: по статті "польові забезпечення (добові)" - на суму 215 730,00 грн.; по статті "витрати на харчування" - 751 219,08 грн.; по статті "радіаційно-дозиметричний контроль авто" - 3 784,85 грн.; по статті "проживання в гуртожитку" - 305476,28 грн.; по статті "витрати на дорожні сумки" на суму 14 223,20 грн.; стаття "витрати на плащі" - на суму 5 928,30 грн.

Відповідно, на суму витрат, які зустрічною звіркою не підтверджені, сплачено ПДВ на загальну суму 259 272,34 грн.

Крім того, між ДСП "Північна Пуща" та ВО "Укрдержліспроект" укладено договір від 08.02.2017 №6 (далі – договір №6), предметом якого є надання послуг в лісовому господарстві за переговорною процедурою закупівлі, код ДК 021:2015-77230000-1 – послуги, пов`язані з лісівництвом (камеральні лісовпорядні роботи на площі 240570,0 га), на загальну суму 7 599 621,58 грн. з ПДВ.

За наданими до звірки актами приймання виконаних робіт (від 06.03.2017 №1, від 29.03.2017 №2, 11.05.2017 №3, 27.09.2017 №4, від 09.11.2017 №5, та від 09.11.2017 №6) на виконання умов договору №6 надано послуг на загальну суму 7 599 621,58 грн.

На розрахунковий рахунок ВО "Укрдержліспроект" з казначейського рахунку ДСП "Північна Пуща" (УДКС України в Іванківському районі Київській області) по Договору №6 надійшли кошти на загальну суму 7 599 621,58 грн. (платіжні доручення від 09.03.2017 №49 – 1 999 995,20 грн., від 31.03.2017 №50 – 2 000 026,80 грн., від 13.05.2017 №71 – 1 400 002,96 грн., від 28.09.2017 № 215 – 1 060 876,78 грн., від 09.11.2017 №278 – 500 006,70 грн. та від 18.12.2017 №310 – 638 713,14 грн.).

Підставою перерахування є акти приймання виконаних робіт.

До зустрічної звірки надано кошторис витрат на надання послуг в лісовому господарстві (камеральних лісовпорядних робіт), з урахуванням додаткової угоди від 06.03.2017 №1, та акти приймання виконаних робіт №№ 1-6 , за даними яких вартість робіт складає 7 599 621,58 грн.

Однак, звіркою достовірності витрат, включених до актів приймання виконаних робіт №№ 1-6, встановлено, що в кошторис до договору №6, з урахуванням додаткової угоди від 06.03.2017 №1, включено окремі витрати, які первинними бухгалтерськими документами не підтверджено на загальну суму 373 715,32 грн., а саме: по статті "матеріали" - на суму 318 835,32 грн.; по статті "витрати на відрядження" - 54 880,00 грн.

Відповідно, на суму витрат, які зустрічною звіркою не підтверджені, сплачено ПДВ на загальну суму 74 743,06 грн.

Інших документів, що свідчили б про взаєморозрахунки між ДСП "Північна Пуща" та ВО "Укрдержліспроект" в період 24.11.2015 по 01.02.2018 до зустрічної звірки не надано.

За результатами зустрічної звірки первинними бухгалтерськими документами не підтверджено здійснення фактичних витрат на надання послуг в лісовому господарстві (польові лісовпорядні роботи та камеральні лісовпорядні роботи), чим порушено вимоги ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ч. 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом МФУ від 31.12.1999 №318, ч. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, що призвело до проведення ДСП "Північна Пуща" зайвих виплат на користь ВО "Укрдержліспроект" за польові та камеральні лісовпорядні роботи – за договором від 05.04.2016 №98 на суму 1 555 634,05 грн. та за договором 08.02.2017 №6 на суму 448 458,38 грн. з ПДВ.

Частиною 2 ст. 224 Господарського кодексу України визначено, що під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Таким чином, внаслідок оплати ДСП "Північна Пуща" завищеної вартості відповідних робіт завдано матеріальної шкоди (збитків) Державному бюджету на суму 2 004 092,43 грн.

При прийнятті рішення у даній адміністративній справі судом враховується, що представником відповідача подано до суду письмову заяву, в якій вказано, що Державне спеціалізоване підприємство "Північна пуща" позовні вимоги визнає у повному обсязі. Також, що рішення у даній справі не порушуватиме прав, свобод та інтересів позивача, або будь-яких інших осіб (том 1, а.с. 185).

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 78 КАС України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 1 ст. 189 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач – визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

За наслідками розгляду даної адміністративної справи у суду відсутній обґрунтований сумнів щодо достовірності обставин справи та добровільності їх визнання відповідачем, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не надано суду доказів понесення судових витрат пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз та не заявлено клопотання про їх стягнення, такі витрати не підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного спеціалізованого підприємства "Північна пуща" (07270, Київська область, Іванківський район, м. Чорнобиль, вул. Леніна, буд. 148, код 40247540) шкоду (збитки) на користь Державного бюджету України у розмірі 2 004 092 (два мільйони чотири тисячі дев`яносто дві) грн. 43 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Басай О.В.