Рішення № 86632168, 24.12.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2019
Номер справи
440/4523/19
Номер документу
86632168
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4523/19Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

20.11.2019 ОСОБА_1 /надалі - ОСОБА_1 , позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач/ про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області, яка полягає в нерозгляді по суті та поверненні без розгляду, заяви за вхідним №27/С-36 від 30.07.2019, щодо перерахунку та виплати пенсії;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області розглянути по суті заяву за вхідним № 27/С-36 від 30.07.2019, щодо перерахунку та виплати пенсії.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем не повідомлено позивача, які саме документи необхідно подати додатково, оскільки на переконання відповідача, заява позивача не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та про необхідність оформлення заяви відповідно до вимог Порядку. Тому позивач вважає, що твердження відповідача про неможливість проведення перерахунку пенсії позивача на підставі заяви поданої останнім є безпідставними та протиправними.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/4523/19; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.12.2019 до суду відповідачем надано відзив на позов в якому вказано, що позивач 30.07.2019 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про проведення перерахунку основної державної пенсії згідно зі статтею 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як ліквідатор-учасник ЧАЕС 2 групи виходячи із 5-ти кратного розміру мінімальної заробітної плати. Зазначено, що на його заяву 31.07.2019 надано відповідь вихідний № 27/С-36. У даній відповіді позивачу повідомлено, що нормами статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань. Відповідач вважає, що вимоги позивача стосовно зобов`язання відповідача по суті розглянути заяву позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню, оскільки позивачу з 01.07.2019 відповідно до норм статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проведено перерахунок пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 та постанови Кабінету Міністрів України № 543 від 26.06.2019.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статей 257-258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що 30.07.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою в якій просив здійснити перерахунок та виплату основної державної пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.01.1991, тобто, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно відсотку втрати працездатності 60%, починаючи з 01.10.2017 /а.с. 13/.

Листом від 31.07.2019 № 27/С-36 Миргородський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Полтавській області повідомив позивача, що заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 30.07.2019 не може бути опрацьована, згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки вона не відповідає вимогам, встановленим Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у зв`язку з чим, оригінал заяви від 30.07.2019 повертається на адресу позивача /а.с. 16-19/.

Не погодившись з бездіяльністю ГУ ПФУ в Полтавській області, яка полягає в не розгляді по суті та поверненні без розгляду, заяви за вхідним №27/С-36 від 30.07.2019, щодо перерахунку та виплати пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV /надалі - Закон № 1058-IV/ заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Положеннями частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ від 28.01.1991 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 N 13-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Як вбачається, з матеріалів справи позивач вважаючи, що має право на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії.

Водночас за твердженням відповідача, заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 30.07.2019 не може бути опрацьована, згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки вона не відповідає вимогам, встановленим Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Надаючи оцінку доводам відповідача, суд зазначає наступне.

Судом досліджено заяву позивача та встановлено, що з її змісту можливо встановити суть порушеного у ній питання ОСОБА_1 , оскільки зміст зазначеної заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника.

Відповідачем суду не надано доказів повідомлення позивача про невідповідність його заяви вимогам Порядку подання та оформлення документів до призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та необхідність її оформлення відповідно до вимог вказаного Порядку.

Відмовивши позивачу у розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 748/696/17.

Враховуючи викладене, твердження відповідача щодо відсутності можливості опрацювати заяву позивача, згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки заява не відповідає вимогам, встановленим Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 є безпідставними.

Крім того, суд зазначає, що частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

За приписами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Керуючись частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суд застосовує Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Статтею 1 Першого протоколу Конвенції передбачено: "Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів".

У справі "Рисовський проти України" ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Надаючи оцінку діям відповідача у спірних правовідносинах, суд не може визнати їх такими, що відповідають принципу "належного урядування", оскільки відповідач, маючи сумніви щодо змісту заяви позивача, не повідомив позивача про невідповідність його заяви вимогам Порядку подання та оформлення документів до призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та про необхідність її оформлення відповідно до вимог вказаного Порядку.

Позовна вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області, яка полягає в нерозгляді по суті та поверненні без розгляду, заяви за вхідним №27/С-36 від 30.07.2019, щодо перерахунку та виплати пенсії, задоволенню не підлягає, оскільки відповідачем вчинялись певні дії.

Водночас з метою захисту прав позивача керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України слід визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у розгляді заяви ОСОБА_1 від 30.07.2019 (вхідний номер № 27/С-36 від 30.07.2019).

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 30.07.2019 (вхідний номер № 27/С-36 від 30.07.2019), щодо перерахунку та виплати пенсії.

За вищевикладених обставин, позовні вимоги належить задовольнити частково.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у розгляді заяви ОСОБА_1 від 30.07.2019 (вхідний номер № 27/С-36 від 30.07.2019).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 30.07.2019 (вхідний номер № 27/С-36 від 30.07.2019), щодо перерахунку та виплати пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Суддя К.І. Клочко