
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4275/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Басової Н.М.
при секретарі судового засідання: Бутенко К.В.,
за участю:
представника позивача: Шевчука О.В.,
представника відповідача: Курганова В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
30.09.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 4108 від 09.09.2019 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 »;
-поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 10.09.2019 та допустити негайне виконання судового рішення;
-стягнути з Сєвєродонецької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі №360/2169/19 за позовом ОСОБА_1 про поновлення на роботі позовні вимоги задоволенні повністю, та поновлено ОСОБА_1 на посаді міського голови з 16.05.2019.
Проте, не бажаючи поновлювати порушені права позивача та фактично виконувати судове рішення, 09.09.2019 Сєвєродонецькою міською радою, відразу після ухвалення судом рішення про поновлення позивача на посаді міського голови, було прийнято рішення №4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ».
Дане рішення, на думку позивача, було прийнято Сєвєродонецькою міською радою з грубим порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Регламенту Сєвєродонецької міської ради VII скликання, з порушенням порядку скликання, проведення сесії та ухвалення рішень, у відсутність підстав, у зв`язку з чим підлягає скасуванню (а.с.4-8).
Відповідач позов не визнав, 31.10.2019 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, про те, що позовні вимоги є незаконними та необґрунтованими з огляду на таке.
09.09.2019 відбулося засідання 70 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання, яка була скликана за розпорядженням в.о міського голови від 05.09.2019 № 340, та у відповідності до п.4, п 6 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з затвердженим порядком денним сесії міської ради.
У зв`язку з прийняттям 09.09.2019 Луганським окружним адміністративним судом рішення у справі №360/2169/19 «Про поновлення на посаді Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_1», депутати Сєвєродонецької міської ради проголосували за запропонований порядок денний сесії міської ради за основу, в тому числі про розгляд проекту рішення «Про поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1».
Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 № 4107 поновлено на посаді Сєвєродонецького міського голови ОСОБА_1.
Також зазначив, що 70 позачергова сесія Сєвєродонецької міської ради скликалася виключно для вирішення нагальних питань (в тому числі трудових та інших питань покликаних на виконання Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та регламенту Сєвєродонецької міської ради 7-го скликання), що за своєю природою і є винятковим випадком для скликання сесії. Крім того, чинне законодавство України не містить трактування «винятковості випадку».
Рішення про скликання сесії (в тому числі і позачергової) ухвалює міський голова (п.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), а потребу її проведення підтверджує депутатський корпус. З даного приводу жодних протестів депутатів не надходило, про що свідчить відеозапис 70 (позачергової) сесії, а також присутність на сесії міської ради 2/3 від загального складу депутатів Сєвєродонецької міської ради.
Розпорядження № 340 в.о міського голови про скликання сімдесятої (позачергової) сесії міської ради сьомого скликання на 09 вересня 2019 року о 15:00 годині оприлюднено на сайті 06.09.2019. Відтак, оприлюднення розпорядження № 340 в.о міського голови 06.09.2019, жодним чином, не порушує приписи законодавства щодо процедури скликання позачергової сесії ради. А отже, депутати Сєвєродонецької міської ради та населення міста Сєвєродонецька, в тому числі і позивач були належним чином повідомлені про скликання сесії міської ради.
Відповідач також вказав на те, що на засідання 70 позачергової сесії міської ради, яка призначена на 09.09.2019, позивач не прибув, хоча був обізнаний і повинен був бути присутнім на сесії.
Як вбачається з пункту 2,3 статті 4.3 Регламенту СМР секретар міської ради скликає сесії ради у випадках, передбачених ст.2.3 Регламенту; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ст. 2.3 Регламенту, а також у випадках, коли міський голова відсутній чи нездатний вести пленарне засідання скликаної ним сесії.
Таким чином, на думку відповідача, секретар міської ради ОСОБА_6, у зв`язку з неприбуттям міського голови ОСОБА_1. (після його поновлення на посаді) на засідання 70 сесії міської ради, був вимушений вести сесію, та підписувати рішення ради.
Відповідач вказав на те, що депутатськими комісіями Сєвєродонецької міської ради було розглянуто проект рішення Сєвєродонецької міської ради «Про дострокове припинення повноважень міського голови» та надано відповідні висновки комісій, про що свідчить трансляція 70 позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради, де депутати висловлювали свої позиції з приводу цього, та протоколи постійних комісій міської ради.
Щодо безпосередніх підстав для прийняття рішення про дострокове припинення повноважень Сєвєродонецького міського голови, то відповідач зазначив, що ОСОБА_1 були допущені порушення законодавства України, які вбачаються з прийнятими судовими інстанціями відповідних рішень, якими поновлено на посадах незаконно звільнених міським головою посадовців. Крім того, Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_1 було порушено норми Закону України «Про запобігання корупції», беручи до уваги постанову Сєвєродонецького міського суду від 14 травня 2019 року про визнання міського голову ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень пов`язаних з корупцією за ч.1 ст. 172-7 КУпАП (не повідомлення особою у встановлених законом випадках та у порядку про наявність у неї наявного конфлікту інтересів), за ч.2 ст. 172-7 КУпАП (вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів), що підтверджується постановою апеляційного суду Луганської області від 22 липня 2019 року, якою залишено без змін постанову Сєвєродонецького міського суду від 14 травня 2019 року (справа № 428/4046/19).
Таким чином, на думку відповідача, в діях міського голови вбачаються порушення Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», трудового законодавства України, корупційного законодавства - яке підтверджене судовими рішеннями.
Враховуючи чисельні порушення Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_1 закону та прав громадян, було прийняте рішення № 4108 від 09 вересня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ».
На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (а.с.41-44).
12.11.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що порядок поновлення працівника на роботі Сєвєродонецькою міською радою дотриманий не був, оскільки позивач не був фактично допущений до виконання своїх посадових обов`язків, його не ознайомили з рішенням про поновлення на посаді, жодних записів в трудову книжку не внесено, що порушує конституційне право позивача на працю та принцип обов`язковості судових рішень.
Також зазначив, що розпорядження в.о.міського голови про скликання 70 (позачергової) сесії на 15:00 год 09.09.2019 було опубліковано на сайті Сєвєродонецької міської ради 06.09.2019 (п`ятниця) у другій половині дня.
Чим зумовлено такий поспіх призначення позачергової сесії менше чим за один робочий день до її проведення, як і про те, в чому винятковість або невідкладність такого поспішного розгляду питань щодо дострокового припинення повноважень міського голови ОСОБА_1., повноваження якого на той час і так були припинені, ні у повідомленні про скликання сесії, ні під час сесії не було зазначено.
Порушення строків завчасного повідомлення про скликання сесій міської ради повністю нівелює право депутатів, громадськості, інших зацікавлених осіб, в даному випадку зокрема і позивача, бути заздалегідь проінформованими та обізнаними щодо питань, які фактично розглядаються на сесії.
Позивач також звернув увагу на те, що станом на 09.09.2019 він не знаходився ні у відрядженні, ні у відпустці, ні на лікарняному, ні у відгулах, що свідчить про відсутність підстав для здійснення секретарем міської ради ОСОБА_6. повноважень міського голови, зокрема і повноважень на ведення сесії міської ради, що підтверджує про порушення порядку ведення сесії.
Відповідач на підтвердження обговорення оскаржуваного рішення зазначає, що депутатськими комісіями було розглянуто проект оскаржуваного рішення та надано відповідні висновки комісій, де депутати висловили свої позиції, що лише свідчить про порушення порядку ухвалення оскаржуваного рішення (а.с.116-118).
27.11.2019 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, в яких вказав аналогічні відзиву аргументи. При цьому зазначив, що за своєю правовою суттю можливість дострокового припинення повноважень виступає гарантією ефективності здійснення покладених на голову відповідної ради повноважень, а з іншої - грає роль дієвого заходу щодо попередження зловживання ним своїм службовим становищем, створює юридичну можливість здійснення контролю за його діяльністю. У свою чергу, положення, що містяться у частині другій статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо дострокового припинення повноважень міського голови, є чітко визначеними, не підлягають розширеному тлумаченню та не містять жодних додаткових умов для настання цієї події, у тому числі, наявності рішення суду, яке набрало законної сили, та в резолютивній частині якого було б визнано дії міського голови незаконними чи протиправними, тобто повноваження міського голови можуть бути припинені достроково з підстав, визначених вказаною нормою, за рішенням відповідної ради і це є її виключними повноваженнями. Депутати місцевої ради представляють волевиявлення відповідної територіальної громади, тобто володіють представницькими функціями, в той час як місцевий голова є посадовою особою, яка обирається та повноваження якого припиняються у передбачений законом спосіб (а.с.163-166).
Судом по справі вчинені наступні процесуальні дії.
Ухвалою від 04.10.2019 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (а.с.1-3).
Ухвалою від 27.11.2019 відмовлено у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі секретаря Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_6. як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (а.с.179-180).
Протокольною ухвалою від 27.11.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про допит у якості свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.173-174).
Ухвалою від 27.11.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні (а.с.175).
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним в позові та відповіді на відзив, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних, надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач в судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.160, 206).
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) постановою Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року № 119 "Про реєстрацію ОСОБА_1 Сєвєродонецьким міським головою Луганської області" зареєстрований Сєвєродонецьким міським головою Луганської області.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 02 грудня 2015 року № 1 "Про підсумки виборів міського голови, які відбулись 15 листопада 2015 року" визнано повноваження ОСОБА_1 як новообраного Сєвєродонецького міського голови (а.с.9,83).
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 13 квітня 2019 року №3541 ОСОБА_6 обрано секретарем Сєвєродонецької міської ради VII скликання (а.с.53).
Рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 10 травня 2019 року № 3542 "Про затвердження нової редакції Регламенту роботи міської ради VII скликання" затверджено нову редакцію Регламенту роботи Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання (а.с.84,85-103).
Рішенням п`ятдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3009 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1» достроково припинено повноваження міського голови ОСОБА_1.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року по справі №360/2/19 визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3009 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ". Поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23 грудня 2018 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 23 грудня 2018 року по 15 травня 2019 року у розмірі 67258,10 грн з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів. Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць допущено до негайного виконання (а.с.10).
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 травня 2019 року, розпорядженням секретаря міської ради ОСОБА_6. від 15 травня 2019 року, поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 23.12.2018.
Рішенням шістдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання №3694 від 15 травня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1» повноваження міського голови ОСОБА_1 достроково припинені.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2019 року по справі №360/2169/19 визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 15 травня 2019 року № 3693 «Про скасування рішення 54-сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22.12.2018 №3009 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ». Визнано протиправним та скасовано рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання №3694 від 15 травня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ». Визнано протиправним та скасовано розпорядження секретаря міської ради ОСОБА_6. № 150-К від 15 травня 2019 року «Про звільнення міського голови ОСОБА_1.». Поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 16 травня 2019 року. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 16 травня 2019 року по 09 вересня 2019 року у розмірі 40727,20 грн з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць допущено до негайного виконання (а.с.11-20).
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 вказане рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 у справі №360/2169/19 залишено без змін (а.с.218-223).
Судом також встановлено, що розпорядженням секретаря ради, в.о.міського голови ОСОБА_6. від 05.09.2019 №340 було скликано на 09 вересня 2019 року о 15.00 год сімдесяту (позачергову) сесію міської ради, на розгляд якої внесено 6 питань, серед яких першим значиться - Про поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1, а другим - Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 (а.с.49).
Вказане розпорядження було офіційно оприлюднено на сайті Сєвєродонецької міської ради 06.09.2019, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту відповідача (а.с.51).
06.09.2019 на офіційному сайті відповідача було оприлюднено проект рішення «Про поновлення на посаді міського голови ОСОБА_1 », з якого вбачається, що поновлення на посаді відбувається відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі №360/2169/19 (https://sed-rada.gov.ua/arhiv-proektiv-rishen-sesiy-miskoyi-radi/sessiya-miskradi-n-proekt-rishennya-n-date06092019-1750).
Проект рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 » був оприлюднений 09.08.2019 (а.с.59).
Розпорядженням секретаря ради, в.о.міського голови ОСОБА_6. від 09.09.2019 №343 було перенесено час засідання сімдесятої (позачергової) сесії міської ради на 16.00 год. (а.с.50).
Вказане розпорядження оприлюднено на офіційному сайті відповідача 09.09.2019 (а.с.52).
Рішенням сімдесятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 №4107 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 по справі №360/2169/19 поновлено ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови (а.с.48).
Вказане рішення було оприлюднено на офіційному сайті відповідача 09.09.2019 (https://sed-rada.gov.ua/arhiv-rishen-sesiy-miskoyi-radi/sessiya-miskradi-n70-rishennya-n4107-date09092019-1741).
Рішенням сімдесятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 №4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 » вирішено:
1. Достроково припинити повноваження міського голови ОСОБА_1 з 9 вересня 2019 року.
2. Здійснення повноважень міського голови м. Сєвєродонецька покласти на секретаря міської ради ОСОБА_6.
3. Надати секретарю міської ради ОСОБА_6. право вчиняти дії від імені Сєвєродонецької міської ради без довіреності, у тому числі підписувати фінансові документи, у тому числі для подання в установи Державного казначейства та банківські установи тощо.
4. Рішення вступає в силу з моменту прийняття та підлягає оприлюдненню.
5. Уповноважити депутатів ОСОБА_2 та ОСОБА_8. представляти права та законні інтереси Сєвєродонецької міської ради в усіх судових заснуваннях при розгляді заяв (скарг, позовів тощо) щодо законності прийняття цього рішення з наданням йому усіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених КАС України, КПК України, Цивільним кодексом України.
6. Уповноважити секретаря міської ради ОСОБА_6 подати державному реєстратору відповідні документи та заяву для внесення змін до відомостей про юридичну особу (Сєвєродонецька міська рада), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
7. Доручити секретарю міської ради ОСОБА_6. підписати дане рішення.
8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на секретаря міської ради ОСОБА_6. та постійну комісію з питань законності, депутатської діяльності і етики (а.с.22-23).
Вказане рішення офіційно оприлюднено на сайті відповідача 09.09.2019 (https://sed-rada.gov.ua/arhiv-rishen-sesiy-miskoyi-radi/sessiya-miskradi-n70-rishennya-n4108-date09092019-1825), направлено позивачу засобами поштового зв`язку 10.09.2019 (а.с.224).
При прийнятті вказаного рішення Сєвєродонецька міська рада виходила з того, що Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_1 систематично порушувались Закони України, що призвело до обмеження прав і свобод громадян і депутатів міської ради, а саме:
- відповідно до розпоряджень міського голови від 22 листопада 2018 року №331 «Про звільнення ОСОБА_7 » та №332 «Про звільнення ОСОБА_3 » звільнив із займаних посад за «власним бажанням» відповідно начальника управління охорони здоров`я ОСОБА_7 та начальника відділу культури міської ради ОСОБА_3, які також є ще й депутатами Сєвєродонецької міської ради, які неодноразово критикували міського голову ОСОБА_1 Зазначені особи заяв про своє звільнення не писали і до міської ради не надавали. Це все було відомо міському голові ОСОБА_1 Зазначені розпорядження були скасовані, як незаконні;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 05 квітня 2017р. №179 «Про розгляд припису Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.03.2017р. №42-03/2/17 про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону», було розірвано контракт про призначення директора комунального підприємства «Сєвєродонецьктеплокомуненерго» та звільнено з посади директора зазначеного підприємства ОСОБА_11 .
Рішенням Сєвєродонецького міського суду від 14 липня 2017 року визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови від 05 квітня 2017р. №179 «Про розгляд припису Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.03.2017р. №42-03/2/17 про порушення вимог законодавства щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, інших порушень закону». Апеляційний суд залишив рішення Сєвєродонецького міського суду без змін;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 05 липня 2017 року №363 «Про звільнення ОСОБА_12 » було розірвано контракт про призначення на посаду директора комунального підприємства «Сєвєродонецьке підприємство садово-паркового господарства та благоустрою» та звільнено з посади директора зазначеного підприємства ОСОБА_12 .
Відповідно до Постанови Апеляційного суду Луганської області від 25 січня 2018 року скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 05 липня 2017 року №363 «Про звільнення ОСОБА_12 ».;
-відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 22 серпня 2017 року №295-К «Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до ОСОБА_13 », начальнику відділу з юридичних та правових питань Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_13. було застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Відповідно до постанови Сєвєродонецького міського суду від 30 жовтня 2018 року визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 22 серпня 2017 року №295-К «Про застосування заходу дисциплінарного стягнення до ОСОБА_13 »;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 07 вересня 2017 року №324 «Про звільнення ОСОБА_14 » до завідувача сектору транспорту та зв`язку Департаменту економічного розвитку Сєвєродонецької міської ради застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення з посади.
Відповідно до постанови Сєвєродонецького міського суду від 13 грудня 2017 року визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1. від
07 вересня 2017 року №324 «Про звільнення ОСОБА_14 ;
- відповідно до розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 15 вересня 2017 року №336-К «Про звільнення ОСОБА_15 » до головного спеціаліста відділу контрольно-ревізійної та договірної роботи Сєвєродонецької міської ради був застосований захід дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади.
Відповідно до постанови Сєвєродонецького міського суду від 04 грудня 2017 року визнано протиправним та скасовано розпорядження міського голови ОСОБА_1. від 15 вересня 2017 року №336-К «Про звільнення ОСОБА_15 ».
Відповідач також взяв до уваги порушення Сєвєродонецьким міським головою ОСОБА_1 Закону України «Про запобігання корупції», постанову Сєвєродонецького міського суду від 14 травня 2019 року про визнання міського голову ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень пов`язаних з корупцією за ч.1 ст.172-7 КУПАП (не повідомлення особою у встановлених законом випадках та у порядку про наявність у неї наявного конфлікту інтересів), за ч.2 ст.172-7 КУПАП (вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів); постанову апеляційного суду Луганської області від 22 липня 2019 року, якою залишено без змін постанову Сєвєродонецького міського суду від 14 травня 2019 року про визнання міського голови ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією за ч.1 ст.172-7, за ч.2 ст.172-7 КУПАП.
При прийнятті рішення відповідач керувався статтями 26, 50, 59, частиною другою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та врахував результати таємного голосування.
Процедура прийняття оскаржуваного рішення підтверджується Протоколом сімдесятої (позачергової) сесії VI скликання від 09.09.2019 та відеозаписом трансляції засідання сімдесятої (позачергової) сесії VI скликання від 09.09.2019, які були досліджені судом в судовому засіданні (а.с.76-82,104).
Позивач не погоджується з прийнятим рішенням сімдесятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради від 09.09.2019 №4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 », у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом порушених прав.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п`ять років (частина друга статті 141 Конституції України).
Частиною першою статті 144 Конституції України закріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР "Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування" та відповідно до частин першої, п`ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Відповідно до статті 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-III), який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно з абзацом другим статті 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах.
Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" (абзац другий частини першої статті 10 Закону № 2493-III).
Статтею 20 Закону № 2493-III визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). […] Рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом. […]
Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з частинами першою, другою статті 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Згідно з статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктом 16 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 280/97-ВР у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п`ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови. Таке клопотання розглядається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев`яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідного сільського, селищного, міського голови (частина третя статті 42 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з пунктами 2, 3, 8 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Відповідно до частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною другою статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова. У разі якщо на час проведення першої сесії відповідний сільський, селищний, міський голова не зареєстрований відповідно до закону про місцеві вибори, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох - п`яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради.
Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частини четверта, п`ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до частини шостої статті 46 Закону № 280/97-ВР у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Згідно з частиною сьомою статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб`єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (частина дев`ята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (частина десята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (частина дванадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради (частина чотирнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні (частина п`ятнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні (частина шістнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (частина сімнадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з пунктами 1-4 частини третьої статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.
Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради (частина третя статті 59 Закону № 280/97-ВР).
Статтею 79 Закону № 280/97-ВР врегульовані питання дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми (частина третя статті 79 Закону № 280/97-ВР).
Згідно з пунктом 3 частини одинадцятої статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади: з підстав, зазначених в абзаці першому частини другої цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.
Статтею 2.2 Регламенту Сєвєродонецької міської ради VIІ скликання, затвердженого рішенням Сєвєродонецької міської ради від 10 травня 2019 року № 3542 (далі - Регламент Сєвєродонецької міської ради), який діяв на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що позачергові сесії скликаються міським головою за власною ініціативою, за пропозицією виконавчого комітету, постійної комісії чи депутатської фракції, розпорядження про скликання позачергової сесії має бути видано не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення пленарного засідання, а в невідкладних випадках - не пізніше ніж за день.
Згідно зі статтею 2.8 Регламенту Сєвєродонецької міської ради сесію міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених статтею 2.3 - секретар ради. У випадку, передбачених статтею 2.6, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради, призначений більшістю від присутніх депутатів.
Статтею 2.16 Регламенту Сєвєродонецької міської ради передбачено, що засідання ради відкриває, веде і закриває міський голова чи секретар ради, а у випадках, передбачених статтею 2.6 Регламенту, депутат, визначений міською радою.
Головуючий на сесії відповідно до статті 2.15 Регламенту Сєвєродонецької міської ради:
1. Забезпечує виконання законодавчих актів України і цього Регламенту.
2. Керує засіданням ради, слідкує за додержанням кворуму сесії та прийнятого порядку її роботи.
3. Надає слово доповідачам, співдоповідачам і виступаючим на сесії в послідовності їх заяв; в разі порушення Регламенту має право попередити і зупинити виступаючого.
4. Надає (за погодженням з депутатами) слово для виступу в дебатах з питання, що розглядається, особам, які запрошені на сесію і записалися для виступу. При цьому депутати мають право на першочерговий виступ.
5. В разі необхідності змінює черговість надання слова виступаючим згідно з Регламентом.
6. Може за погодженням з депутатами продовжити час для виступу, а також змінити черговість виступів з поясненням мотивів змін.
7. Оголошує письмові запити, особисті заяви і довідки депутатів, надає депутатам слово для усних запитів, запитань та довідок, а також зауважень щодо ведення сесії, порядку денного.
8. Проводить голосування з питань, порядку денного і оголошує його результати.
9. При грубому порушенні порядку у сесійній залі, за поведінку, яка перешкоджає роботі ради, головуючий має право поставити на голосування міської ради питання щодо випровадження порушника з зали засідання за згодою більшості від присутніх.
10. Підписує протокол засідання сесії.
11. Організує проведення консультацій з постійними комісіями, депутатськими фракціями та групами з метою подолання розбіжностей і вирішенню інших питань, які виникають в ході роботи сесії.
Статтею 4.3 Регламенту Сєвєродонецької міської ради передбачено, що секретар міської ради:
1) здійснює повноваження міського голови у разі звільнення з посади міського голови, у зв`язку з достроковим припиненням повноважень міського голови або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень. Під «неможливістю здійснення повноважень міським головою » слід розуміти:
- відрядження міського голови;
- відпустку міського голови;
- дні відпочинку (відгули) міського голови;
- знаходження на лікарняному міського голови;
- відсторонення міського голови від виконання посадових обов`язків у зв`язку зі скоєнням ним корупційного правопорушення або з проведенням службового розслідування в рамках антикорупційного законодавства за рішенням міської ради за поданням компетентних органів.
2) скликає сесії ради у випадках, передбачених ст.2.3 Регламенту; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ст. 2.3 Регламенту, а також у випадках, коли міський голова відсутній чи нездатний вести пленарне засідання скликаної ним сесії;
4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов`язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов`язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
10) вирішує за дорученням міського голови або відповідної ради інші питання, пов`язані з діяльністю ради та її органів.
З системного аналізу Закону № 280/97-ВР, Регламенту Сєвєродонецької міської ради та зібраних по справі доказів, суд дійшов висновку про те, що оскільки станом на 05.09.2019 секретар Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_6 виконував обов`язки міського голови, то він в силу Закону № 280/97-ВР та Регламенту мав право скликати сімдесяту (позачергову) сесію та внести до порядку денного перелічені в розпорядженні №340 від 05.09.2019 питання.
Визначення невідкладності того чи іншого питання, які виносяться на розгляд сесії, є дискреційними повноваженнями будь-якої міської ради, яка в залежності від ситуації, що склалась в територіальній громаді, вживає певні заходи для невідкладного його розгляду та прийняття з цього приводу рішення.
Отже, в даному випадку, суд не може втручатись в дискрецію органу місцевого самоврядування та надавати оцінку віднесення того чи іншого питання до невідкладних випадків.
Суд також не вбачає порушень з боку Сєвєродонецької міської ради щодо завчасного повідомлення про скликання позачергової сесії міської ради, оскільки воно здійснено 06.09.2019, тобто за кілька днів до проведення самої сесії, що є достатнім проміжком часу для інформування громадськості та всіх інших зацікавлених осіб, в тому числі і позивача. Доступ до офіційного сайту Сєвєродонецької міської ради є вільним, у зв`язку з чим кожна зацікавлена особа мала право ознайомитись як з порядком денним, так і проектами рішень, які будуть розглядатись на засіданні сесії.
При цьому, враховуючи той факт, що виконавши в добровільному порядку рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 по справі №360/2169/19 в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови, секретар Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_6 втратив повноваження, які він виконував саме як виконуючий обов`язки голови міської ради, а саме: ведення в подальшому сімдесятої (позачергової) сесії та підписання її рішення.
Оглядом протоколу засідання сесії та відеозапису засідання сесії, судом встановлено, що Сєвєродонецька міська рада не робила перерв між розглядом питань щодо поновлення позивача на посаді та подальшого дострокового припинення його повноважень, що свідчить про те, що нею не було вчинено жодних спроб з`ясувати, з яких саме підстав відсутній міський голова ОСОБА_1 09.09.2019 на засіданні сімдесятої (позачергової) сесії.
Право/обов`язок ведення сесії секретар Сєвєродонецької міської ради набув би лише при наявності однієї з наступних підстав:
-звільнення з посади міського голови;
-дострокове припинення повноважень міського голови;
-смерть міського голови;
-неможливість здійснення міським головою своїх повноважень у випадку відрядження, перебування у відпустці, перебування у відгулі, знаходження на лікарняному, відсторонення від виконання посадових обов`язків у зв`язку зі скоєнням ним корупційного правопорушення або з проведенням службового розслідування в рамках антикорупційного законодавства за рішенням міської ради за поданням компетентних органів.
Жодних належних, допустимих та достовірних доказів, які б підтвердили правомірність подальшого ведення сесії секретарем Сєвєродонецької міської ради 09.09.2019 під час розгляду питання про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 відповідач суду не надав.
Таким чином, в даному випадку секретар міської ради ОСОБА_6 не мав права вести сімдесяту (позачергову) сесію Сєвєродонецької міської ради, що свідчить про незаконність взагалі подальшої сесії міської ради, як наслідок і прийняте рішення №4108 від 09.09.2019 стає автоматично незаконним.
Крім того, під час самої процедури прийняття оскаржуваного рішення №4108 від 09.09.2019, Сєвєродонецькою міською радою взагалі не було дотримано процедури його розгляду та належного обговорення проекту рішення.
Відповідно до частини другої статті 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №280/97-ВР на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради.
Стаття 2.16 Регламенту передбачає процедуру обговорення питань порядку денного перед їх прийняттям, а саме: доповідь, співдоповідь, виступи в дебатах, повторні виступи, запитання та відповіді на запитання.
Однак, в порушення вказаних вимог діючого законодавства України, Сєвєродонецька міська рада прийняла оскаржуване рішення взагалі без доповіді доповідача по проекту рішення та без його обговорення самими депутатами, що підтверджується протоколом та відеозаписом засідання сесії.
Доводи відповідача про те, що обговорення проекту відбулось на засіданнях постійних комісій, де депутати вирішили підтримати проект рішення, що підтверджується протоколом засідання сесії міської ради, протоколами постійних комісій від 09.09.2019 та письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . , засвідчених нотаріально приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського округу Луганської області Малаховим С.О., суд вважає неприйнятними з наступних підстав (а.с.54-58.194,195).
Що стосується письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , то вони не можуть бути визнані належними, допустимим та достовірними, оскільки допит свідка вчиняється безпосередньо судом з приведенням особи до присяги і лише після цього його показання можуть бути оцінені судом при вирішенні справи по суті.
Протокольною ухвалою від 27.11.2019 суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про допит свідків.
Що стосується обговорення на постійних комісіях проекту рішення, то протоколом засідання сесії, відеозаписом засідання сесії та протоколами постійних комісій від 09.09.2019 підтверджується той факт, що саме під час проведення сесії 09.09.2019 депутати дійсно зібрались в постійних комісіях та обговорили проект рішення «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ».
При цьому, обговорення проекту на постійних комісіях не може підміняти собою безпосередній процес обговорення проекту рішення на пленарному засіданні.
Так, згідно частини першої статті 47 Закону №280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Главою 5 Регламенту Сєвєродонецької міської ради також врегульована робота постійних комісій і передбачає лише попередній розгляд проектів рішень.
Отже, депутатські комісії лише здійснюють попередній розгляд проектів рішень, і цей попередній розгляд не повинен підміняти саму процедуру обговорення безпосередньо депутатами під час проведення пленарного засідання сесії міської ради з дотриманням, зокрема, принципу колегіальності.
Суд звертає увагу відповідача, що принцип колегіальності є одним із основних принципів місцевого самоврядування в Україні, який означає таку організацію і діяльність відповідного колективного органу, коли до його складу входить відповідне число осіб, вибраних персонально у встановленому законом порядку, а питання, що належить до компетенції колегіального органу, вирішують більшістю голосів на засадах колективного, вільного та ділового обговорення. Таке входження до складу колегії породжує виникнення відповідних при цьому рівних прав і обов`язків. Сесії рад, які є організаційно-правовою формою діяльності рад, дають можливість обраним депутатам на базі широкої колегіальності обговорювати і вирішувати всі важливі питання, що входять до їх компетенції. Колегіальність передбачає не лише право, а й обов`язок депутатів активно брати участь у роботі ради та її органів, до яких вони вибрані.
Таким чином, враховуючи, що оскаржуване рішення приймалося без належного обговорення безпосередньо на пленарному засіданні депутатами, тобто з грубим порушенням процедури його прийняття, то це є ще однією безумовною підставою для скасування цього рішення.
Порушення процедури прийняття рішення та взагалі порушення процедури ведення сесії після поновлення позивача на посаді нівелює мотиви та підстави дострокового припинення повноважень Сєвєродонецького міського голови, а тому суд не надає правову оцінку наявності/відсутності підстав, передбачених абзацом першим частини другої статті 79 Закону № 280/97-ВР, з яких повноваження міського голови були припинені достроково за рішенням міської ради.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що наявні правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 09 вересня 2019 року № 4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ». У зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Належним способом захисту порушених прав позивача є поновлення його на посаді зі сплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Вирішуючи питання щодо визначення дати, з якої позивача має бути поновлено на посаді, суд виходить з такого.
Згідно з частинами першою та п`ятою статті 241-1 Кодексу законів про працю України строки виникнення і припинення трудових прав та обов`язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк.
Відповідно до пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110, днем звільнення вважається останній день роботи.
З вище зазначеного можна дійти висновку, що день звільнення працівника вважається його останнім робочим днем.
Отже, оскільки з посади міського голови відповідно до Закону № 280/97-ВР позивач звільнений в день прийняття Сєвєродонецькою міською радою рішення від 09 вересня 2019 року № 4108 "Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ", тобто 09 вересня 2019 року, який є останнім робочим днем, поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови необхідно з наступного дня після звільнення - 10 вересня 2019 року.
Вирішуючи питання щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та періоду його стягнення, суд виходить з такого.
Вимушеним прогулом є час, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати (постанова Верховного Суду України від 09 грудня 2015 року по справі № 6-2123цс15).
Згідно з пунктом 32 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" у випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведенням, відстороненням від роботи невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи. При цьому враховуються положення Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Якщо протягом останніх двох календарних місяців працівник не працював, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи. Якщо і протягом цих місяців працівник не відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 цього Порядку.
Абзацами першим, третім пункту 3 Порядку № 100 врегульовано, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді. Усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період (абзац перший пункту 8 Порядку № 100).
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 100 слідує, що згідно з чинним законодавством нарахування середньої заробітної плати за весь час вимушеного прогулу проводиться шляхом множення середньоденної заробітної плати на число робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують звільненню, та визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом цих двох місяців робочі дні на число робочих днів за цей період.
Згідно з довідкою Сєвєродонецької міської ради від 20.11.2019 № 6066, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 становить 539,41 грн (а.с.151).
Вимушений прогул позивача слід обраховувати з 10 вересня 2019 року по день ухвалення судового рішення - 24 грудня 2019 року, що складає 75 робочих днів.
Таким чином, середня заробітна плата за весь час вимушеного прогулу за період з 10.09.2019 по 24.12.2019 складає 40455,75 грн (75 робочих днів х 539,41 грн (середньоденна заробітна плата).
Згідно з пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначення сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).
Таким чином, Сєвєродонецька міська рада як податковий агент відповідно до норм Податкового Кодексу України та як страхувальник відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" зобов`язана виплатити позивачеві середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10.09.2019 по 24.12.2019 в сумі 40455,75 грн, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
Згідно з пунктами 2, 3 частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Таким чином, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та виплати йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць підлягають негайному виконанню.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, а відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскарженого рішення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Що стосується заявленого представником позивача клопотання про винесення окремої ухвали на адресу Сєвєродонецької міської ради та її депутатів з приводу систематичного порушення з боку Сєвєродонецької міської ради прав позивача, то наразі у суду відсутні такі підстави, оскільки оглядом судових рішень, якими позивача було поновлено на посаді, вбачається, що в кожному конкретному випадку були різні підстави для визнання рішень відповідача протиправними, що вже виключає систематичність.
При цьому, суд вважає за необхідне акцентувати увагу Сєвєродонецької міської ради в особі її депутатів та посадових осіб на те, що:
-органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
-всі судові рішення, якими ОСОБА_1 було поновлено на посаді Сєвєродонецького міського голови та в яких детально зазначено порушення норм чинного законодавства з боку Сєвєродонецької міської ради щодо процедур прийняття рішень про дострокове припинення повноваження міського голови, наявні у вільному доступі в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Вказані рішення набрали законної сили, у зв`язку з чим Сєвєродонецька міська рада повинна враховувати висновки судів з метою недопущення прийняття у майбутньому завідомо протиправних рішень.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 371, , п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 09 вересня 2019 року № 4108 «Про дострокове припинення повноважень міського голови ОСОБА_1 ».
Поновити ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови з 10 вересня 2019 року.
Стягнути з Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 26204220, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 32) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 вересня 2019 року по 24 грудня 2019 року у розмірі 40455 (сорок тисяч чотириста п`ятдесят п`ять) гривень 75 коп. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Сєвєродонецького міського голови.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць у розмірі 11867 (одинадцять тисяч вісімсот шістдесят сім) гривень 02 коп. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 26 грудня 2019 року.
Суддя Н.М. Басова