Ухвала суду № 86631677, 24.12.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2019
Номер справи
320/4019/19
Номер документу
86631677
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про зупинення провадження в адміністративній справі

24 грудня 2019 року справа № 320/4019/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства “Кондитерська фабрика “Лагода” до Головного управління Державної податкової служби України у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

за участю сторін:

- представник позивача: Сапронов О.В., посвідчення адвоката КВ6038 від 18.01.2018,

- представник відповідача: Куліда А.А. довіреність від 06.09.2019 №305/9/10-36-08,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство “Кондитерська фабрика “Лагода” з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області, в якому позивач просить суд:

- скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 05.04.2019 №0009251411 про визначення грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств на загальну суму 6045632,00 грн., у тому числі за основним платежем – 4030421,00 грн., штрафними (фінансовими) санкціями – 2015211,00 грн.;

- скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення форми “Р” від 05.04.2019 №0009231411 про визначення грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 705480,00 грн., у тому числі за основним платежем – 470320,00 грн., штрафними (фінансовими) санкціями – 235160,00 грн.;

- скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення форми “В4” від 05.04.2019 №0009241411 про зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1036606,00 грн.;

- скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення форми “ПС” від 05.04.2019 №0009221411 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 463200,00 грн.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №320/4098/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 замінено відповідача у даній справі - Головне управління ДФС у Київській області на його правонаступника – Головне управління ДПС у Київській області, повторно витребувано докази у справі від відповідача, продовжено строк проведення підготовчого провадження по справі на 30 календарних днів, відкладено підготовче засідання на 14.11.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 повторно витребувано докази у справі від відповідача, а саме обґрунтовані розрахунки визначених податкових зобов`язань (зменшення від`ємного значення об`єкту оподаткування) за епізодами податкових правопорушень (тобто, за кожним з контрагентів позивача) щодо кожного з податкових повідомлень-рішень, що оскаржується. Попереджено відповідача про можливість застосування заходів реагування, передбачених статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України (постановлення окремої ухвали), в разі невиконання вимог ухвали суду. Відкладено підготовче засідання на 05.12.2019.

Протокольною ухвалою суду від 05.12.2019 підготовче судове засідання відкладено на 24.12.2019 у зв`язку з клопотанням представника відповідача.

У підготовче судове засідання, призначене на 24.12.2019, з`явились представники сторін.

У підготовчому судовому засіданні 24.12.2019 відповідачем надано уточнений розрахунок грошових зобов`язань, визначених спірними рішеннями, а також докази подвійного включення до податкового кредиту спірних податкових накладних.

Представник позивача, ознайомившись із наданими документами, зазначив, що йому потрібен час для більш детального ознайомлення з наданими документами та надання контраргументів у разі необхідності.

У зв`язку з чим суд поставив на обговорення питання про зупинення провадження у справі у зв`язку з необхідністю надання позивачу часу для ознайомлення та опрацювання наданих відповідачем в підготовчому судовому засіданні 24.12.2019 розрахунків та документів.

Присутні у підготовчому судовому засіданні 24.12.2019 представники сторін проти зупинення провадження у справі не заперечували.

Приписами ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

З урахуванням того, що судом витребуваний значний перелік документів, підготовка яких займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем по справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАС України).

З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження по справі.

Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Положення цієї норми передбачає обов`язок суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи.

При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.

На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено є прогалина в законодавстві.

Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.

Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до отримання витребуваних доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України, визначивши період часу, який є достатнім для виконання ухвали суду про витребування доказів з урахуванням обсягу витребуваних судом доказів, з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

1. Зупинити провадження в адміністративній справі №320/4019/19 у зв`язку з необхідністю надання представнику позивача часу для ознайомлення та опрацювання наданих представником відповідача доказів у справі - до 14 січня 2020 року.

2. Призначити наступне підготовче судове засідання у справі на 14 січня 2020 року о 16:00 год.

3. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Кушнова А.О.