
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 грудня 2019 року Справа № 280/4413/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за частиною 3 статті 43 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 21 квітня 2016 року по 23 листопада 2017 рік.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року по час призначення пенсії з виключенням невигідних періодів відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 21 квітня 2016 року по 23 листопада 2017 року з урахуванням різниці, що вже була виплачена.
Ухвалою суду від 12 вересня 2019 року зазначену позовну заяву було залишено без руху в зв`язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.
Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 16 жовтня 2019 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.
Ухвалою судді від 17 жовтня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, а справу призначено до розгляду на 13 листопада 2019 року.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з 21 квітня 2016 року згідно особистої заяви від 13 квітня 2016 року та отримує пенсію по інвалідності в наслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Вказує, що 16 липня 2019 року звернувся до відповідача з заявою про перерахування розмір пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період, передбачений абзацом 3 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за періоди наявного страхового стажу з 01 липня 2000 року (без зарахування заробітку до 01 липня 2000 року із здійсненням оптимізації заробітку з виключенням невигідних періодів) до часу призначення пенсії - з 21 квітня 2016 року. Зазначає, що на заяву Відповідач надіслав 08 серпня 2019 року за вих. № 20/Ш-4 відповідь, відповідно до якої посилається на те, що рішення суду виконав в повному обсязі, а іншого рішення судом не передбачено.
В позовній заяві просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві (вх.№45344 від 31 жовтня 2019 року), зокрема зазначивши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку. Позивач 16 липня 2019 року звернувся до відповідача із заявою довільної форми про перерахунок йому пенсії. Вказана заява була розглянута відповідачем, однак листом від 08 серпня 2019 року за № 20/Ш-4 позивачу було відмовлено в проведені такого перерахунку. Звертає увагу, що Позивачем не було подано до відповідача заяви встановленого зразка про перерахунок пенсії, а відповідачем рішення про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії не приймалось. Стосовно зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року по час призначення пенсії з виключенням невигідних періодів з 21 квітня 2016 року по 23 листопада 2017 року зазначає, що Позивачу було призначено пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання II групи з 17 лютого 2016 року згідно його особистої заяви від 13 квітня 2016 року, призначеної відповідно до статті 29 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05 листопада 1991 року (далі - Закон № 1788), розмір якої визначався від 60 процентів із середнього заробітку на підприємстві для даної професії. Вказує, що Законом №1788 не передбачено виключення невигідних періодів при обчисленні розміру пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання для осіб, пенсія яким була призначена за нормами цього закону. Зазначає, що виключення невигідних періодів заробітної плати передбачено лише при призначенні пенсії за нормами Закону № 1058. Отже, оскільки позивачу було призначено пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788, а з жовтня 2017 року його пенсію перераховано згідно Закону України «Про загальнообв`язкове державне пенсійне страхування» №1058, тому права на виключення тих чи інших періодів страхового стажу (оптимізацію) він немає. Отже, відповідач вважає, що враховуючи вищевикладене, правових підстав для перерахунку та виплати пенсії позивачу із виключенням невигідних періодів відповідно до статті 40 Закону № 1058 з 21 квітня 2016 року у відповідача немає.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на викладене та у зв`язку з відсутністю клопотань, суд вважає за можливе розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на підставі наявних у ній доказів.
На підставі частини 4 статті 229 КАС України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Позивач перебуває на обліку в управлінні з 21 квітня 2016 року згідно його особистої заяви від 13 квітня 2016 року та отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788 від 05 листопада 1991 року (далі- Закон № 1788).
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 16 липня 2019 року про перерахування розмір пенсії із урахуванням заробітної плати (доходу) за період, передбачений абзацом 3 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за періоди наявного страхового стажу з 01 липня 2000 року (без зарахування заробітку до 01 липня 2000 року із здійсненням оптимізації заробітку з виключенням невигідних періодів) до часу призначення пенсії - з 21 квітня 2016 року.
Відповідач листом від 08 серпня 2019 року за вих. № 20/Ш-4 надав відповідь, у якій зазначено, що згідно Рішення суду №808/1899/19 від 06 липня 2018 року вирішено зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року по час призначення пенсії з виключенням невигідних періодів відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 23 листопада 2017 року з урахуванням різниці, що вже була виплачена, рішення суду виконано в повному обсязі, а іншого рішення судом не передбачено.
Вважаючи таку відповідь протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1.5. Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
За правилами пункту 2.7. Порядку до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені пунктами 2- 4 пунктом 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Пунктом 4.1. Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
За приписами пункту 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Отже вищенаведене свідчить, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскільки позивач в порядку, встановленому Законом № 1058-IV та Порядком, до органу Пенсійного фонду України з заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії по заробітку не звертався, а на подану ним у довільній формі заяву відповідач надав відповідь листом, відповідно відповідачем не приймалось рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії по заробітку.
Крім того суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії в солідарній системі законодавець урегулював у статті 40 Закону №1058-IV й абзацом 1 частини 1 цієї статті передбачив врахування для обчислення пенсії заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.
Отже суд звертає увагу, що законодавець імперативно встановив, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Єдиний виняток із цього правила встановлювався в абзаці 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, який передбачав допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини 1 статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Суд наголошує, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, враховуючи все вищенаведене суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданої заяви, яка до того ж подана без дотримання порядку і форми її подання.
Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18 липня 2018 року у справі № 461/4328/16-а.
Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з урахуванням вище викладеного, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності дійшов висновку, що відповідачем доведено законність та обґрунтованість оскаржуваної відмови у проведенні перерахунку, тому з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є недоведеними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії – відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 16 грудня 2019 року.
Суддя Д.В. Татаринов