
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/10693/19
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області звернулось до суду із вказаним позовом та просить стягнути з ОСОБА_1 податкову заборгованість в сумі 9004,98 грн, з підстав несплати відповідачем податкового боргу у відповідності із вимогами Податкового кодексу України. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачу нараховане грошове зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в сумі 9004,98 грн. Внаслідок чого, відповідачу було надіслано корінці податкових повідомлень-рішень №252-53 від 26.02.2018 на суму 3027, 20 грн., №215-5313-0650 від 12.02.2019 на суму 1303,59 грн., №0003880-5313-0650 від 12.02.2019 на суму 3521,96 грн., №15571-5313-0650 від 12.02.2019 на суму 1152,23 грн., проте в добровільному порядку податковий борг не сплачено.
Ухвалою судді від 01.10.2019 у справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.
Відзив на позовну заяву від ОСОБА_1 до суду не надходив.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що за ОСОБА_1 рахується податковий борг з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на загальну суму 9004,98 грн.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Щодо податкового боргу з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, слід зазначити наступне.
Згідно підпункту 266.3.2 пункту 266.3 статті ПК України визначено, що база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відтак, інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно підтверджено, що ОСОБА_1 встановлено право власності на таке нерухоме майно:
- земельна ділянка кадастровий номер 1823487400:09:000:0356 площей 0.12 га (на підставі рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 6-629/14-17-СГ, виданий 03.10.2017);
- земельна ділянка кадастровий номер 1823487400:09:000:0380 площею 2 га (на підставі рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 6-6268/14-17-СГ, виданий 03.10.2017);
- нежитлова будівля, ларка по прийому склотари площею 94.6 кв.м. (на підставі договору купівлі-продажу ВАК/88155,14.07.2003);
- житловий будинок з господарськими будівлями, загальна площа якого складає 101.3 кв.м. (на підставі договору купівлі-продажу, ВАК/849299, 25.06.2003 );
У зв`язку із чим, відповідно до вище вказаних норм ПК України контролюючий орган самостійно визначив суму грошового зобов`язання відповідачу, що підтверджується корінцями податкових повідомлень-рішень: №252-53 від 26.02.2018, №215-5313-0650 від 12.02.2019, №0003880-5313-0650 від 12.02.2019, №15571-5313-0650 від 12.02.2019. Вказані рішення ОСОБА_2 .
Проте, докази сплати грошового зобов`язання або оскарження податкового повідомлення-рішення матеріали справи не містять, тому грошове зобов`язання в сумі 9004,98 грн. вважається узгодженим.
У відповідності до п.59.1 ст.59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Правовими положеннями п. 59.1 ст. 59 ПК України встановлено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п. 59.5 ст. 59 ПК України).
Головним управлінням ДФС у Житомирській області було винесено податкову вимогу № 31385-53 від 17.04.2019 на суму загальну суму боргу в розмірі 11112,66 грн., яку направлено на адресу відповідача та вручено 23.04.19.
Відповідно до зведеного розрахунку Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області відповідач має перед бюджетом податкову заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в загальній сумі 9004,98 грн.
Отже, грошове зобов"язання у сумі 9004,98 грн. набуло статусу податкового боргу.
При цьому, відповідачем у справі доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку, а також скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги у встановленому законом порядку надано до суду не було. Крім того, не надано доказів сплати вказаних сум.
Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Враховуючи факт відсутності сплати податкового боргу, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код 39459195) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкової заборгованості, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету в особі Головного управління ДФС у Житомирській області податкову заборгованість в сумі 9004,98 грн з рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова