
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/3160/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, позивач з метою реалізації права, наданого Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI), звернулася до відповідача як розпорядника інформації із запитом на отримання публічної інформації, у якому просила надати таку інформацію: 1) умови (підстави) отримання (набуття) спеціалістом-землевпорядником Дубівської сільської ради ОСОБА_4 та членами її сім`ї (зокрема, але не виключно, - чоловіком, ОСОБА_3 ) земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради: площею 1000 кв.м., площею 1149 кв.м., площею 1292 кв.м., площею 2000 кв.м., площею 10110 кв.м.; 2) дані про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактні дані (адреса, телефон) тощо.
Запит на отримання публічної інформації був оформлений в письмовій формі, надісланий відповідачу в письмовій формі електронною поштою на офіційну електронну адресу.
Проте відповідач відмовив у наданні інформації на запит позивача.
Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, такими, що порушують вимоги Закону № 2939-VI, зокрема, частини п`ятої статті 6, відповідно до якої не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно, а також частин першої, другої, четвертої статті 10-1 Закону № 2939-VI щодо надання та оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних.
Позивач просить: визнати протиправними дії Дубівської сільської ради Ковельського району, які полягають у відмові в наданні повної та об`єктивної інформації за її запитом від 17.10.2019, а саме інформації про умови (підстави) отримання (набуття) спеціалістом-землевпорядником Дубівської сільської ради ОСОБА_4 та членами її сім`ї (зокрема, але не виключно, - чоловіком, ОСОБА_3 ) земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради: площею 1000 кв.м., площею 1149 кв.м., площею 1292 кв.м., площею 2000 кв.м., площею 10110 кв.м., а також даних про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактних даних (адреса, телефон) тощо); зобов`язати Дубівську сільську раду Ковельського району надати повну та об`єктивну інформацію за запитом ОСОБА_1 від 17.10.2019, а саме інформацію про умови (підстави) отримання (набуття) спеціалістом-землевпорядником Дубівської сільської ради ОСОБА_4 та членами її сім`ї (зокрема, але не виключно, - чоловіком, ОСОБА_3 ) земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради: площею 1000 кв.м., площею 1149 кв.м., площею 1292 кв.м., площею 2000 кв.м., площею 10110 кв.м., а також дані про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактні дані (адреса, телефон) тощо; зобов`язати відповідача оприлюднити дані про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактні дані (адреса, телефон) на офіційному веб сайті Дубівської сільської ради Ковельського району та Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).
Копію ухвали суду від 29.10.2019 про відкриття провадження у справі відповідач отримав 05.11.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 15), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З урахуванням наведеного, справу вирішено за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 17.10.2019 позивач ОСОБА_1 в письмовій формі електронною поштою на офіційну електронну адресу Дубівської сільської ради Ковельського району скерувала запит на отримання публічної інформації, у якому просила надати таку інформацію: 1) умови (підстави) отримання (набуття) спеціалістом-землевпорядником Дубівської сільської ради ОСОБА_4 та членами її сім`ї (зокрема, але не виключно, - чоловіком, ОСОБА_3 ) земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради: площею 1000 кв.м., площею 1149 кв.м., площею 1292 кв.м., площею 2000 кв.м., площею 10110 кв.м.; 2) дані про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактні дані (адреса, телефон) тощо (а. с. 8).
Листом від 21.10.2019 № 1661 відповідач повідомив позивача про те, що запитувана інформація щодо умов отримання земельних ділянок є конфіденційною, а також надав копію рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 27.12.2016 № 16/2-2016 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Дубівської сільської ради», додатково вказавши, що інформація про адреси та телефони є конфіденційною і може поширюватись на умовах, визначених статтею 7 Закону № 2939-VI (а. с. 9-10).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 12 Закону № 2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону.
Як передбачено пунктом 1 частини першої статті 13 цього ж Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
За приписами частин першої - п`ятої статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Відповідно до частини першої статті 20 вказаного Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно із частиною першою статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
За приписами частин першої, другої статті 6 Закону № 2939-VI інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація. Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Частиною п`ятою статі 6 Закону № 2939-VI визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Крім того, відповідно до абзацу другого частини третьої статті 5 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VI (далі - Закон № 2297-VI) не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови в задоволенні запиту позивача від 17.10.2019 на отримання публічної інформації в частині умов набуття земельних ділянок ОСОБА_4 та членами її сім`ї, оскільки, на думку суду, такий запит стосувався інформації щодо розпорядження відповідачем комунальним майном (земельними ділянками на території Дубівської сільської ради), у зв`язку із чим в силу приписів частини п`ятої статі 6 Закону № 2939-VI доступ до такої інформації не міг бути обмежений, а надання згоди фізичними особами на доступ до цієї інформації законом не передбачено та відсутність такої згоди не є підставою для відмови у доступі до інформації. Відповідач не довів, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом, а обмеження доступу до вказаної інформації було здійснено з дотриманням частини другої статті 6 Закону № 2939-VI. Суд також виходить з того, що відповідач володіє запитуваною позивачем інформацією про земельні ділянки та прийняті щодо них рішення.
Крім того, відповідно до частин першої, другої статті 10-1 Закону № 2939-VI публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах. Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення. Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов`язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.
За приписами частини четвертої статті 10-1 Закону № 2939-VI перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов`язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом. Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.
21.10.2015, на виконання вимог статті 10-1 Закону № 2939-VI, Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», якою затвердив такі, що додаються Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (далі - Положення № 835), Порядок щорічної оцінки стану оприлюднення та оновлення відкритих даних розпорядниками інформації на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних (пункт 1), та передбачив, що розпорядникам інформації, визначеним Законом України «Про доступ до публічної інформації», забезпечити протягом шести місяців оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів даних згідно з Положенням, затвердженим цією постановою, а також забезпечити надання інформації, необхідної для проведення оцінки стану оприлюднення та оновлення відкритих даних відповідно до Порядку (пункт 2).
Додатком до Положення № 835 затверджено Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з яким для органів місцевого самоврядування визначені набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, зокрема: дані про депутатів місцевих рад, у тому числі контактні дані та графік прийому.
Як вбачається із матеріалів справи, на запит позивача від 17.10.2019 в частині надати дані про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактні дані (адреса, телефон) тощо, позивач надав копію рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 27.12.2016 № 16/2-2016 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Дубівської сільської ради», у якому міститься перелік депутатів Дубівської сільської ради (а. с. 10).
Відтак, суд дійшов висновку про те, що відповідач запит позивача від 17.10.2019 в частині надати дані про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району задовольнив частково, надавши інформацію про депутатів сільської ради. Разом з тим, інформацію про контакті дані депутатів (тобто, публічну інформацію у формі відкритих даних) відповідач протиправно не надав.
З урахуванням встановлених обставин справи та вказаних норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у наданні публічної інформації за запитом ОСОБА_1 від 17.10.2019 в частині надання інформації щодо умов (підстав) отримання (набуття) ОСОБА_4 та членами її сім`ї земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради та контактних даних депутатів сільської ради, у зв`язку із чим з наведених вище мотивів та підстав, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов`язані позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом визнання протиправними вказаних дій та зобов`язання відповідача надати за запитом позивача інформацію щодо умов (підстав) отримання (набуття) ОСОБА_4 та членами її сім`ї земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради та контактні дані депутатів сільської ради.
Разом з тим, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у наданні публічної інформації за запитом ОСОБА_1 від 17.10.2019 в частині надання власне даних про депутатів сільської ради та зобов`язання надати такі дані до задоволення не підлягають з огляду на те, що відповідач надав позивачу копію рішення Дубівської сільської ради Ковельського району від 27.12.2016 № 16/2-2016 «Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Дубівської сільської ради», у якому міститься повний перелік депутатів Дубівської сільської ради.
Крім того, у задоволенні позовних вимог про зобов`язання відповідача оприлюднити дані про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактні дані (адреса, телефон) на офіційному веб-сайті Дубівської сільської ради Ковельського району та Єдиному державному веб-порталі відкритих даних також належить відмовити з тих підстав, що у запиті від 17.10.2019 позивач не ставила питання щодо оприлюднення даних про депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району, у тому числі - контактні дані (адреса, телефон) на офіційному веб-сайті Дубівської сільської ради Ковельського району та Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, суду не надані докази щодо неоприлюднення вказаної інформації чи відмови відповідача у її оприлюдненні за запитом позивача, тобто судом порушених прав позивача не встановлено та позовні вимоги заявлені передчасно.
На думку суду, відсутні також підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення у цій справі, а примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Дубівської сільської ради Ковельського району Волинської області щодо відмови у наданні повної та об`єктивної інформації за запитом ОСОБА_1 від 17 жовтня 2019 року на отримання публічної інформації в частині надання інформації про умови (підстави) отримання (набуття) спеціалістом-землевпорядником Дубівської сільської ради ОСОБА_4 та членами її сім`ї (зокрема, але не виключно, - чоловіком, ОСОБА_3 ) земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради площею 1000 кв.м., площею 1149 кв.м., площею 1292 кв.м., площею 2000 кв.м., площею 10110 кв.м., та контактних даних депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району.
Зобов`язати Дубівську сільську раду Ковельського району Волинської області (45301, Волинська область, Ковельський район, с. Дубове, вул. Ковельська, 72, ідентифікаційний код 04333939) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) повну та об`єктивну інформацію за її запитом від 17 жовтня 2019 року на отримання публічної інформації, а саме: інформацію про умови (підстави) отримання (набуття) спеціалістом-землевпорядником Дубівської сільської ради ОСОБА_4 та членами її сім`ї (зокрема, але не виключно, - чоловіком, ОСОБА_3 ) земельних ділянок із земель комунальної власності на території Дубівської сільської ради площею 1000 кв.м., площею 1149 кв.м., площею 1292 кв.м., площею 2000 кв.м., площею 10110 кв.м., та контактні дані депутатів Дубівської сільської ради Ковельського району.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх