
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
23 грудня 2019 р. Справа № 120/3641/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши письмово за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова №355), неправомірно здійснив розрахунок підвищення пенсії з визначенням максимальної розміру підвищення із 80% грошового забезпечення замість 90%. Вказане мало наслідком зменшення розміру пенсії з 90% до 80%, починаючи з квітня 2012 року до 31 грудня 2017 року. З посиланням на ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначив, що при перерахунку підвищення пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Вважає такі дії відповідача протиправними та звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
28.11.2019 на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просять відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на наступне. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення. З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу було проведено підвищення пенсії з урахуванням вимог п. 1 цієї постанови, а саме: у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. При цьому, розміри пенсій обчислені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012. Зазначає, що грошове забезпечення станом на 01.04.2012 використовується виключно для розрахунку підвищення згідно Постанови. Виходячи з основного розміру пенсії 3738,00 грн., позивачу було проведено перерахунок та виплату підвищення у розмірі 282,94 грн. Вважає, що позивач помилково ототожнює визначення підвищення до пенсії з перерахунком розміру призначеної пенсії у зв`язку зі збільшенням розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Ухвалою від 02.12.2019 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку статті 262 КАС України з викликом сторін у судове засідання призначене на 17.12.2019.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якому він відхиляє доводи відзиву на його позовну заяву та підтримує свої позовні вимоги в повному обсязі. Вважає, що посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 за №355 є хибними, тому що вказана постанова не регулює та не визначає розмір грошового забезпечення при призначені йому пенсії, який встановлений ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII. Звертає увагу суду на те, що відповідач не заперечує, що ним зменшено відсоток грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 за №355, так як вона не передбачала врахування 90 відсотків основного розміру призначеної йому пенсії за віком.
В судове засідання сторони не з`явились, натомість через канцелярію суду подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності (вх. №58799, вх. № 58872 від 23.12.2019).
За приписами ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи наведені вище положення КАС України, з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також достатність письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
При цьому суд зазначає, що згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив, що
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Наявним в матеріалах справи протоколом за пенсійною справою №9232 від 31 січня 2005 року підтверджується, що ОСОБА_1 з 31січня 2005 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90 % грошового забезпечення.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 починаючи з 2006 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності, обраховану в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23.04.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пунктом 1 якої установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
На виконання вимог даної постанови, Вінницьким ОСОБА_2 видано довідку від 07.06.2012 року №0201001642 про те, що відповідно до постанови КМ України №355 від 23.04.2012 року грошове забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.04.2012 року становить 3738,00 грн., з яких посадовий оклад – 1100,00 грн., оклад за військовим званням – 130,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 492,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 861,00 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15% - 165,00 грн. та премія 90% - 990,00 грн.
На виконання вимог Постанови №355 ГУ ПФУ у Вінницькій області, визначено розмір підвищення до пенсії позивачу з 01.07.2012 та донараховано 282,94 грн. - 11% від 2572,20 грн.
Так, з протоколу про перерахунок пенсії вбачається, що підвищення за Постановою №355 в 11% від 2572,20 грн. складає 282,94 грн., а максимальний розмір - 418,20 грн. (а.с. 34).
Позивач, не погоджуючись із розрахунком підвищення на виконання вимог Постанови №355, звернувся до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою, в якій просив повідомити підстави зменшення розміру його пенсії з 90 до 80 відсотків, на яку відповідач листом від 11.05.2019 за №1064/С-12 повідомило, що основний розмір його пенсії обчислено виходячи з 90 % грошового забезпечення (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій військовослужбовцям регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №355), постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №1294).
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (у редакції станом на час виникнення права на пенсію позивача) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 % та з 01.01.2013 до 35 %. При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 за №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.
Станом на 01.07.2012 частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення.
Розмір грошового забезпечення за посадою військового комісара ОМВК станом на 01.04.2012, яку займав на день звільнення позивач, складав 3738,00 грн., що підтверджується довідкою від 07.06.2012 за №0201001642 (а.с. 33).
Виходячи з викладеного, розмір підвищення пенсії має здійснюватись за розміром пенсії, що призначений позивачу, однак не може перевищувати розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону №2262-XII, виходячи з грошового забезпечення за відповідною посадою згідно постанови КМУ №1294 станом на 01.04.2012, а саме 3738,00 грн. (3738,00х80% = 2990,40).
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії за липень 2012 року вбачається, що ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 в сумі 282,94 грн. (11% від розміру пенсії 2572,20 грн., що складає 90% грошового забезпечення).
Отже, збільшення пенсії позивачу проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області у відповідності до вимог постанови КМУ №355 з урахуванням обмежень розмірів пенсій, встановлених відповідно до Закону №2262, виходячи з грошового забезпечення військовослужбовців згідно постанови КМУ №1294. Даних про зменшення відповідачем основного розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 90% грошового забезпечення до 80% за період з квітня 2012 року по 31.12.2017, суд не встановив. При цьому, суд погоджується з доводами відповідача, що позивач безпідставно ототожнив визначення підвищення пенсії із перерахунком розміру призначеної пенсії у зв`язку із збільшенням розмів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців і помилково вказує на необхідність застосування 90% основного розміру призначеної йому пенсії за віком замість механізму підвищення, встановленого постановою №355.
Суд відхиляє також доводи позивача про преюдиціальність рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.11.2018, оскільки обставини, встановлені у справі №0240/3255/18-а, пов`язані з перерахунком пенсії у відповідності до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відрізняються за своєю фактичною та правовою підставою від обставин даної справи, пов`язаних з підвищенням пенсії згідно постанови КМУ №355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання завдань та основних засад адміністративного судочинства у відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; своєчасно.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо проведення підвищення пенсії ОСОБА_1 є правомірними, вчинені з дотриманням вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України та на виконання приписів постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Суд не встановив порушень прав позивача з боку суб`єкта владних повноважень при реалізації ним владних управлінських функцій, зокрема щодо зменшення розміру у спірний період призначеної йому пенсії з 90 % до 80% грошового забезпечення, зважаючи на що відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати, понесені позивачем, компенсації не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403)
Рішення у повному обсязі складено: 23.12.2019
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна