Рішення № 86624106, 16.12.2019, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
16.12.2019
Номер справи
381/2744/19
Номер документу
86624106
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2/381/1165/19

381/2744/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2019 року Фастівський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді Соловей Г.В.,

з участю секретаря Момот Л.С.,

за участю позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

за участю представника позивачів ОСОБА_3 ,

за участю представника відповідача ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

за участю представника третьої особи Бреус Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Фастові Київської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Фастівської міської ради Київської області, Товарної біржи «Універсальна товарно-сировинна біржа», третя особа - ОСОБА_6 про визнання протиправними дій Фастівської міської ради щодо організації земельних торгів, визнання недійсними результатів земельних торгів та визнання недійсним договору оренди землі, -

ВСТАНОВИВ:

29.07.2019 року позивачі звернулися до суду з позовом до відповідачів Фастівської міської ради Київської області, Товарна біржа «Універсальна товарно-сировинна біржа», третя особа - ОСОБА_6 про визнання протиправними дій Фастівської міської ради щодо організації земельних торгів, визнання недійсними результатів земельних торгів та визнання недійсним договору оренди землі, посилаючись на те, що Товарною біржею «Універсальна товарно-сировинна біржа» на підставі договору з організації та проведення земельних торгів, який був укладений з Фастівською міською радою, 31.05.2019 року було проведено аукціон з продажу права оренди земельної ділянки, загальною площею 0,0090 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3211200000:09:007:0270.

Переможцем торгів було визнано учасника аукціону під № 4, який запропонував максимальну ціну - 125108,43 грн., але як стало відомо пізніше, Договір оренди даної земельної ділянки було підписано Фастівською міською радою із ОСОБА_6 за ціною 23000,97 грн. Позивачі вважають, що таким чином їх права на отримання в оренду земельної ділянки порушені, оскільки ОСОБА_1 під час аукціону запропонував ціну в розмірі 60000,00 грн., а ОСОБА_2 - 125000,00 грн., що є значно більше ніж 23000 грн. Позивачі вважають, що відповідачем Фастівською міською радою були вчинені протиправні дії щодо організації даного аукціону, а відповідачем Товарною біржею було проведено аукціон із порушенням порядку, встановленого чинним законодавством України, що стало підставою звернення до суду.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 30 липня 2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

16.08.2019 року, через канцелярію суду від представника відповідача Фастівської міської ради надійшов Відзив на позовну заяву де представник заперечує проти позову в повному обсязі, вважає даний позов безпідставним, необґрунтованим, надуманим та таким що не відповідає дійсним обставинам справи, посилаючись на те, що під час проведення земельних торгів зауважень по процедурі проведення торгів ані від позивачів, ані від інших учасників аукціону не надходило. Вважає, що земельні торги були проведені відповідно до вимог земельного законодавства України.

04.09.2019 року, через канцелярію суду від представника відповідача товарної біржі надійшов Відзив на позовну заяву в якому представник просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що торги були проведені з виконанням вимог Земельного кодексу України, підстави для визнання їх недійсними відсутні.

В підготовчому судовому засіданні представник третьої особи надав письмові пояснення до позовної заяви в яких вважає що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 09.09.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, а також надав пояснення аналогічним викладеним в позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача Фастівської міської ради позовні вимоги не визнала та просила в їх задоволенні відмовити.

В судовому засіданні представник відповідача Товарної біржі проти позову заперечував та зазначив, що торги відбулися відповідно до вимог земельного законодавства і процедура їх проведення небула порушена.

В судовому засіданні представник третьої особи проти задоволення позову заперечував та надав пояснення аналогічним в поданих письмових поясненнях на позовну заяву.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Статтею 15,16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Положеннями ст. 13 ЦПК України, передбачено що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст.2 Земельного кодексу України, Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 ЗК України).

Земля, яка знаходиться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України (ч. 1 ст.13 Конституції України).

Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

При розгляді справи судом встановлено, що рішенням Фастівської міської ради від 08.02.2018 року № 44/70-ХХХVІІ-VІІ «Про визначення земельної ділянки, право оренди на яку виставлятиметься на земельні торги окремим лотом», було вирішено виставити на земельні торги право оренди на земельну ділянку в АДРЕСА_1 ) орієнтовною площею 0,0090 га за цільовим призначенням для будівництва і обслуговування будівель торгівлі та надано дозвіл Фастівській міській раді на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, право оренди на яку виставлятиметься на земельні торги окремим лотом (т.І, а.с.19).

За заявою голови Фастівської міської ради, ФОП ОСОБА_7 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на продаж права оренди, яка виставлятиметься на земельні торги окремими лотами для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 в межах Фастівської міської ради Київської області та присвоєно кадастровий номер 3211200000:09:07:0270 (т.І. а.с.20-54).

Рішенням Фастівської міської ради від 07.02.2019 року № 35/59-ХLIX-VII, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою продажу права оренди на неї на земельних торгах (аукціоні) площею 0,0090 га (кадастровий номер 3211200000:09:07:0270) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. категорія земель - землі житлової та громадської забудови в АДРЕСА_1 (т.І.а.с.55).

Рішенням Фастівської міської ради від 21.02.2019 року № 1/19-L ОСОБА_8 . вирішено продати право оренди на земельну ділянку площею 0,0090 га в АДРЕСА_1 ) за цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, кадастровий номер 3211200000:09:07:0270. Встановлено стартову ціну лота в розмірі річної орендної плати, що складає 12 % від нормативної грошової оцінки та становить 15331,31 грн.(т.І.а.с.56).

Відповідно до договору № 15-25-1 про надання послуг з організації та проведення земельних торгів з продажу права оренди на земельні ділянки від 08.08.2018 року, Товарна біржа «Універсальна товарно-сировинна біржа» зобов`язалася надати послуги з організації та проведення земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Фастів (т.І.а.с.58-63).

За результатами проведених 31.05.2019 року земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки, загальною площею 0,0090 га в АДРЕСА_1 ) з кадастровим номером 3211200000:09:07:0270, переможцем торгів визначено ОСОБА_6 .

31.05.2019 року між Фастівською міською радою та фізичною особою ОСОБА_6 було укладено договір оренди землі № 15-15-95 за умовами якого орендодавець надав у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва і обслуговування будівель торгівлі з кадастровим номером 3211200000:09:07:0270, яка розташована в АДРЕСА_1 ) (т.І.а.с.64-68).

Позивачі обгрунтовуючи свої позовні вимоги посилаються на те, що при проведені земельних торгів організатором земельних торгів, яким є Фастівська міська рада та виконавцем даних торгів (ліцитатором) яким є Товарна біржа «Універсальна товарно-сировинна біржа» було порушено порядок проведення торгів, що призвело до порушення їх прав та інтересів, як учасників земельних торгів.

Стаття 135 Земельного Кодексу України передбачає, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.

Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині 7 статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.

Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:

а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;

б) стартова ціна лота;

в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;

г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.

Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.

Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів.

Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.

Організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 ЗК України.

Виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів.

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.

Згідно Рішення Фастівської міської ради від 21.02.2019 року № 1/19-L-VII було вирішено продати право оренди на спірну земельну ділянку та укладено Договір № 15-25-1 про надання послуг з організації та проведення земельних торгів.

Згідно листа ТБ "Універсальна Товарно-Сировинна Біржа" № 24/04/1/2019 від 26 квітня 2019 року, який було поданого до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, вбачається, що на підставі листа Фастівської міської ради Київської області № 06-31/2315 від 26.04.2019 року та рішення Фастівської міської ради Київської області №5/24-LII-VII від 24.04.2019 року, Товарна біржа просила відмінити аукціонні торги, призначені на 14 травня 2019 року (номер лотів 32373 та 327441), та розмістити нове інформаційне повідомлення про проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки Фастівської міської ради Київської області на 31 травня 2019 року (т.І.а.с.17-18).

Разом з тим, як вбачається з Рішення Фастівської міської ради Київської області від 24.04.2019 року № 5/24-LII-VII, наданого до Відзиву на позовну заяву Фастівською міською радою - відповідачем по справі, Фастівська міська рада вирішила скасувати земельні торги з продажу права оренди на земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Фастів, які заплановані на 14 травня 2019 року (номер лота 32373 та 327441) (т.І.а.с.100).

Як передбачає ч.2, 3 ст. 138 Земельного Кодексу України, земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані.

Земельні торги до їх проведення скасовуються організатором земельних торгів у разі надходження до нього документів, які тягнуть за собою внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування.

Повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення підлягає оприлюдненню в тому самому порядку, що й оголошення про проведення торгів.

Із пояснювальної записки до проекту рішення Фастівської міської ради "Про скасування земельних торгів", яка була надана до суду разом з Відзивом на позовну заяву, вбачається, що земельні торги скасовуються у зв"язку з запланованою відпусткою міського голови (т.І.а.с.101).

Однак, в статті 138 Земельного кодексу України, зазначені підстави скасування торгів і є виключними. Підстава яка зазначена в пояснювальній записці до рішення міської ради, не передбачена нормами вказаної статті.

Також, в матеріалах справи міститься Лист (т.І.а.с.125) Виконавчого комітету Фастівської міської ради № 06-31/2207 від 23.04.2019 року з якого вбачається, що Фастівська міська рада зверталася до Товарної Біржі з проханням перенести торги призначені на 14 травня 2019 року та просила провести земельні торги на кінець травня (лист було надано Товарною Біржою на запит адвоката позивачів).

Разом з тим, в матеріалах справи міститься Лист (т.І.а.с.71) Виконавчого комітету Фастівської міської ради № 06-31/2066 від 12.04.2019 року згідно якого, Фастівська міська рада зверталася до Товарної Біржі з проханням перенести торги призначені на 14 травня 2019 року та просила провести земельні торги у липні 2019 року (лист було надано Товарною Біржою до Відзиву на позовну заяву).

Товрна Біржа "Універсальна Товарно-Сировинна Біржа" звертаючись до Головного управління Держгеокадастру у Київській області в своєму Листі № 24/04/1/2019 від 26 квітня 2019 року, просила відмінити аукціонні торги, призначені на 14 травня 2019 року (номер лотів 32373 та 327441), та розмістити нове інформаційне повідомлення про проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки Фастівської міської ради Київської області на 31 травня 2019 року, при цьому, зазначила підставою перенесення торгів рішення Фастівської міської ради Київської області №5/24-LII-VII від 24.04.2019 року (про скасування торгів) та Листа Фастівської міської ради Київської області № 06-31/2315 від 26.04.2019 року, але номер вказаного листа і листів, які міститься в матеріалах справи відмінний.

Отже, є незрозумілим на підставі яких прийнятих дій з боку організатора земельних торгів було змінено дату проведення торгів.

Однією з підстав визнання протиправними дії відповідачів при проведенні земельних торгів позивачі зазначають порядок (хід) проведення аукціону.

Правовідносини щодо земельних торгів регулюються нормами статті 135-139 Земельного Кодексу України.

Згідно ч.14 ст.137 ЗК України, земельні торги починаються з оголошення ліцитатором порядку їх проведення.

Лот виставляється на торги за наявності не менш як двох зареєстрованих учасників (ч.15 ст.137 ЗК України).

Ліцитатор оголошує номер лота, зазначений в інформаційній картці, місце розташування, розмір, цільове призначення земельної ділянки та можливі види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, а також стартову ціну лота (ч.16 ст.137 ЗК України).

Торги починаються з оголошення ліцитатором стартової ціни одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга), якщо один або більше учасників сповістили про готовність придбати лот (ч.17 ст.137 ЗК України).

При дослідженні запису диску про проведення земельних торгів (від 31.05.2019 року), який міститься в матеріалах справи (т.І а.с.79) і ніким з сторін щодо його належності не заперечувався, вбачається, що Ліцитатор повідомив на підставі чого було призначено земельні торги, порядок їх проведення, а також зазначив, що торги закінчуються разом з ударом молотка оголошенням ліцитатором слова "продано". Переможцем торгів визначається покупець реєстраційний номер якого ліцитатор надав останнім. Після закінчення торгів ліцитатор оголошує про продаж, називає ціну продажу, реєстраційний номер переможця, після торгів викликає переможця для підписання протоколу, що фіксує результат аукціону і договору оренди, а також ліцитатор має право в будь-який момент без пояснень до оголошення про продаж лоту зняти з торгів заявлений лот. Правила поведінки під час проведення аукціону. Після чого було оголошено про відкриття аукціону.

Згідно ч. 22 ст. 137 ЗК України, у процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках.

Один примірник протоколу видається переможцю.

Пунктом 23 статті 137 ЗК України передбачено, що ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.

Отже закінчення торгів відображається в протоколі, який ведеться під час торгів, та оформлюється шляхом негайного підписання цього протоколу переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником.

Після підписання протоколу переможцем, ліцитатором та організатором торгів земельні торги є завершеними, про що оголошує ліцитатор.

Закінчення земельних торгів із будь-яким результатом оформлюється протоколом земельних торгів: у разі підписання переможцем цього протоколу разом із ліцитатором та представником організатора настає наступна стадія - завершення земельних торгів із укладенням відповідного договору

Пунктом 24 цієї ж статті ЗК України визначено, що договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті. У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них.

В судовому засіданні було встановлено, що вході проведення торгів 31.05.2019 року було зареєстровано та допущено до участі в торгах шість учасників торгів в тому числі, позивачі (т.І.а.с.121).

Згідно п.2 ч.18 ст. 137 ЗК України, у разі якщо протягом трьох хвилин після триразового повторення останньої ціни не запропонована вища ціна, ліцитатор закінчує торги за лотом одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга) та проголошенням слова "Продано", називає ціну продажу лота за останньою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот, номер переможця і викликає його для підписання протоколу, який ведеться під час торгів.

Торги було завершено на ціні 125108,43 грн. (т.І.а.с.123).

Також, як зазначено ч. 30 ст. 137 ЗК України, на торгах зобов`язаний бути присутній організатор земельних торгів або його представник, уповноважений укладати від імені організатора земельних торгів договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.

В ході розгляду справи, судом встановлено, що під час проведення торгів був присутній представник організатора торгів - Фастівської міської ради, ОСОБА_4 , яка діяла на підставі Довіреності № 06-33/2926 від 30.05.2019 року (т.ІІ, а.с.35).

Зідно вказаної Довіренності представнику організатора торгів було доручено Фастівською міською радою Київської області, представляти інтереси міської ради на аукціоні з продажу комунального майна, що відбудеться 31.05.2019 року на товарній біржі "Універсально товарно-сировинна біржа" з правом бути присутнім від імені міської ради на торгівельному майданчику Біржи під час проведення аукціону; зняти з торгів майно міської ради в разі встановлення порушень Правил проведення аукціону; отримати оформлений належним чином протокол проведення аукціону та передати на затвердження міському голові; отримати будь-які передбачені Біржою документи щодо проведення аукціону; виконувати всі інші дії, пов"язані з виконанням даної довіреності.

З пояснень представника Фастівської міської ради Мельніченко А.В., яка була присутня під час проведення аукціону, вбачається, що вказаною Довіренністю її небуло уповноважено на підписання протоколу торгів, а лише бути присутньою на них.

Під час допиту свідка ОСОБА_9 , який є головою Фастівської міської ради Київської області, останній показав, що представнику, який був присутній під час проведення торгів, Фастівською міською радою, було надано Довіренність на право підпису протоколу торгів. Особисто він під час проведення торгів присутній не був.

Разом з тим, як зазначив у своему вступному слові представник Товарної біржі, який був Ліцитатором при проведені аукціону, після оголошення про завершення торгів ним було виготовлено протокол так, як під час проведення аукціону протокол не вівся, а лише робилися чорнові записи. Після його виготовлення було надано на підпис переможцю торгів однак, останній, ознайомившись з протоколом, відмовився від його підпису про що було зроблено запис до протоколу та його було підписано ним, переможцем, який відмовився від підпису та представником організатора торгів.

Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота. До протоколу вноситься запис про відмову переможця від його підписання. У такому разі протокол підписується ліцитатором та представником організатора земельних торгів у день проведення торгів (ч.20 ст.137 ЗК України).

Однак, як встановлено з письмових матеріалів (довіренності) представник Фастівської міської ради не мала повноважень на підписання протоколу проведення торгів.

Згідно ч. 4 ст. 138 ЗК України, земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі:

а) відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім проведення повторних торгів);

б) якщо жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову ціну лота;

в) відмови переможця від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.

Рішення про визнання торгів такими, що не відбулися, приймається виконавцем земельних торгів у день їх проведення.

У разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів (ч.6 ст.138 ЗК УКраїни).

В судовому засідані встановлено, що після відмови переможця від підпису протоколу Ліцитатором було прийнято рішення про відновлення торгів в яких взяли участь два учасники серд них і ОСОБА_6 , який є третьою особою у справі.

За наявності інших учасників, які виявили бажання придбати зазначений лот, ліцитатор відновлює торги за цим об`єктом у день проведення торгів. За умови відсутності таких учасників лот виставляється на повторні торги (ч.20 ст.137 ЗК України).

Разом з тим, суд зазначає, що Ліцитатором при роз"ясненні учасникам проведення аукціону не було роз"яснено про порядок відновлення торгів після відмови від підписання протоколу переможцем торгів і після одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга) та проголошенням слова "Продано", ним було названо ціну продажу лота за останньою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот, номер переможця і оголосив про завершення торгів та запросив переможця для підписання протоколу, який зі слів Ліцитатора, потребував виготовлення.

Разом з тим, як зазначено в ч.23 ст.137 ЗК України Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів, який ведеться в ході проведення торгів та підписується негайно після закінчення торгів.

Так відповідно до статті 251 ЦК України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

В частині 1 статті 255 ЦК України, зазначено, що якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останього дня строку. У разі, якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли у цій установі за встановленими правилами припиняються відповідні операції.

При розгляді справи було встановлено, що протокол проведення торгів не було підписано негайно після їх проведення за місцем його проведення (згідно Протоколу № 1 проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки від 31.05.2019 року, місце проведення торгів: АДРЕСА_3 (т.І, а.с.121), а було підписано в місті Фастові в приміщенні, як зазначив представник організатора торгів та підтвердив представник ОСОБА_6 , та свідок ОСОБА_9 , Фастівської міської ради (Київська область, м.Фастів, пл.Соборна, 1), головою Фастівської міської ради, при цьому який не був присутній під час проведення вказаних торгів, що є порушенням ст. 137 ЗК України, яка передбачає порядок проведення торгів.

Результати аукціону, проведеного з порушеннями вимог цього Порядку, можуть бути визнані у судовому порядку недійсними.

Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним договору купівлі-продажу лота, укладеного з переможцем.

Підставою для визнання прилюдних торгів недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення торгів, визначених Тимчасовим положенням, а саме: правил, які визначають процедуру підготовки, проведення торгів (розділ 3); правил, які регулюють сам порядок проведення торгів (розділ 4); правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів торгів (розділ 6).

Отже, дотримання нормативно встановлених правил призначення та проведення прилюдних торгів є обов`язковою умовою правомірності правочину.

Проте, головна умова, яка повинна бути встановлена судами, це наявність порушень, що могли вплинути на результат торгів, а тому крім наявності порушення норм закону при проведенні прилюдних торгів повинно бути присутнє порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює, способом захисту яких є визнання прилюдних торгів недійсними.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в Постанові Верховного Суду України від 18 листопада 2015 року у справі № 6-1884цс15.

Згідно правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду України від 23.09.2014 у справі № 908/1689/13, вбачається, що відчуження майна з прилюдних торгів належить до угод купівлі-продажу, а відтак є правочином, який може визнаватися недійсним у судовому порядку.

З огляду на положення ст. 202 ЦК України аукціон (земельні торги) за своєю правовою природою є багатостороннім правочином, оскільки в них мають місце всі елементи притаманні правочину. Під час проведення земельних торгів виконавець торгів в особі ліцитатора та учасники торгів у встановленому законом порядку певними діями визначають переможця торгів та ставку річної суми орендної плати на земельну ділянку за визначеним лотом, в результаті чого переможець торгів набуває право на оренду земельної ділянки.

Результатом проведення земельних торгів є визначення переможця, який набуває право на оренду земельної ділянки та завершення процедури торгів шляхом підписання протоколу ліцитатором, організатором, переможцем, який одержує право на отримання земельної ділянки в оренду. Факт затвердження протоколу торгів має юридичне значення в аспекті виникнення підстав для подальшої сплати коштів за придбаний лот та оформлення на цій підставі відповідних договірних відносин з власником земельної ділянки або органом розпоряджатися такою земельною ділянкою.

Метою проведення торгів (аукціону) є залучення якомога більшої кількості зацікавлених осіб для виявлення особи, яка пропонує найкращі для продавця умови придбання майна і визначення учасників є юридично значимою дією в усьому механізмі торгів, від нього залежить не лише легальність усієї подальшої процедури їх проведення, але й відповідь на питання чи досягнуть торги своєї мети.

Не повідомлення учасників торгів про завершальну стадію порядку проведення торгів та можливості в разі відмови від підписання протоколу переможця торгів, відновлення торгів, а також оголошення Ліцитатором торгів завершиними до підписання протоколу торгів призвело до позбавлення позивачів, як учасників торгів законного права продовжити брати участь у земельних торгах з метою отримання права оренди вищезазначеної земельної ділянки, унеможливила їх участі в торгах як потенційних покупців і, відповідно, вплинула на формування ціни реалізації земельно ділянки. Також, порушення підписання протоколу торгів, який був підписаний особою яка не була присутня під час проведення торгів за межами установи в якій проводилися вказані дії, протокол про відмову первинного переможця торгів від підпису підписано представником організатора торгів, яка не була уповноважена на вчинення такої дії, а тому недотримання правил проведення торгів є істотним порушенням процедури.

Наведене вище свідчить про порушення при проведенні оскаржуваних торгів (аукціону) вимог Земельного кодексу України та порушення у зв`язку з цим прав позивачів, як зареєстрованих учасників таких торгів.

Результати земельних торгів є юридичним фактом, з яким пов`язується настання, зміна та припинення земельних правовідносин.

Продаж майна на торгах (аукціоні), проведених з порушенням порядку, встановленого чинним законодавством, виключає можливість визнання особи, яка придбала товар на таких торгах (аукціоні), добросовісним набувачем відповідного майна.

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Тобто, підставою для укладення договору оренди є саме земельні торги (аукціон), а визнання їх результатів недійсними тягне за собою визнання недійсним договору оренди землі, укладеного за результатами таких торгів (аукціону).

Згідно з частиною 3 статті 215 ЦК УКраїни, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Поряд з тим, спосіб захисту має бути ефективним, в розумінні ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що означає повне поновлення судом порушених прав.

Згідно із ч. 1 та ч. 5 ст. 81 ЦПК УКраїни, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно із ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України» (остаточне рішення від 17 червня 2011 року) суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.

Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, встановивши правовий характер спірних правовідносин, шляхом дослідження всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявних у справі доказів, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини по справі, які складають правову підставу позову, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивачів виходячи з їх обґрунтованості та доведеності.

Куруючись ст. 4,11,12,13,76-81,89,141,265,268 ЦПК України, на підставі ст.135-139 ЗК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , ідент.номер: НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_4 , ОСОБА_2 , ідент.номер: НОМЕР_2 , прож.: АДРЕСА_5 до Фастівської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 37583261, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, площа Соборна, 1, Товарна біржа «Універсальна товарно-сировинна біржа», код ЄДРПОУ 32069037, місцезнаходження: м. Київ, вул. Інститутська, 11-А, кв. 6, Третя особа - ОСОБА_6 , ідент.номер: НОМЕР_3 , прож.: АДРЕСА_6 про визнання протиправними дій Фастівської міської ради щодо організації земельних торгів, визнання недійсними результатів земельних торгів та визнання недійсним договору оренди землі задовольнити.

Визнати протиправними дії Фастівської міської ради з організації та проведення земельних торгів 31.05.2019 року щодо права оренди на земельну ділянку що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ) з кадастровим номером 3211200000:09:007:0270.

Визнати результати аукціону проведеного Товарною біржею «Універсальна товарно-сировинна біржа» від 31 травня 2019 року щодо продажу права оренди земельної ділянки загальною площею 0,0090 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3211200000:09:007:0270 недійсними.

Визнати Договір оренди землі № 15-15-95 від 31.05.2019 року, укладений між Фастівською міською радою Київської області та ОСОБА_6 щодо оренди земельної ділянки загальною площею 0,0090 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3211200000:09:007:0270 недійсним з моменту його укладення 31.05.2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги через Фастівський міськрайонний суд Київської області до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 26 грудня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий судя Г.В.Соловей