Рішення № 866171, 07.08.2007, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
07.08.2007
Номер справи
3/315
Номер документу
866171
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.486-65-72

 

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

№ 3/315

07.08.07

За позовом Прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі

Київської міської ради

До Комунального підприємства «Дніпро-парксервіс»Дніпровської

районної в м. Києві ради

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1. Комунальне підприємство «Київдорсервіс»

2. Головне управління транспорту, зв'язку та інформації Київської

міської державної адміністрації

3. Дніпровська районна у місті Києві державна адміністрація

4. Київська міська державна адміністрація

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача

Управління з контролю за використанням і охороною земель в м. Києві

(далі третя особа 5)

Про звільнення земельної ділянки

Суддя Сівакова В.В.

Представники:

Від прокуратури Рижкіна О.Д. -по дов. № К-33 від 24.07.2007

Від позивача не з'явились

Від відповідача не з'явились

Від третіх осіб 1,2,3,4 не з'явились

Від третьої особи 5 Пилипенко Т.М. -по дов. № 074880/Д від 06.08.2007

У засіданні брали участь

СУТЬ СПОРУ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Прокурора Дніпровського району міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради про зобов'язання Комунального підприємства «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної в м. Києві ради повернути земельну ділянку площею 800 кв. м. розташовану у м. Києві по вул. Микильсько-Слобідська, 5-А Київській міській раді, привівши її у придатний для використання стан, звільнивши від будівель, споруд шляхом знесення та вивезення.

Позивач в судове засідання не з'явився. У письмових поясненнях зазначає, що КП «Дніпро-парксервіс»самовільно використовує земельну ділянку площею 800 кв. м., за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 5-А під розміщення паркувального майданчика. Даний факт незаконного використання земельної ділянки підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель в м. Києві від 27.04.2007 № А 349/42. Звертає увагу суду на те, що КП «Дніпро-парксервіс»не зверталось до Київської міської ради з клопотанням щодо надання земельної ділянки площею 800 кв. м. у власність чи користування яка розташована за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 5-А у Дніпровському районі м. Києва. На сьогоднішній день проект відведення земельної ділянки КП «Дніпро-парксервіс»за адресою: м. Київ, вул. вул. Микільсько-Слобідська, 5-А на розгляд Київської міської ради не надходив, рішення про надання КП «Дніпро-парксервіс»земельної ділянки за вказаною адресою Київською міською радою не приймалось. Також, Київська міська рада не видавала державні акти на право власності або постійного користування земельною ділянкою та не укладала з КП «Дніпро-парксервіс»договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. вул. Микільсько-Слобідська, 5-А Таким чином, у КП «Дніпро-парксервіс»відсутні будь-які документи що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 5-А у Дніпровському районі м. Києва. Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. З огляду на викладене підтримує позовні вимоги повністю. Також просить розглядати справу без участі представника Київської міської ради.

Відповідач в судове засідання не з'явився, письмовий відзив на позовну заяву не подав, не виконав вимог суду викладених в ухвалі про порушення провадження у справі від 03.07.2007 та ухвал від 12.07.2007 та від 26.07.2007.

Відповідач належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві. (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.97 № 02 - 5/289 із змінами «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»).

Про поважні причини неявки в судове засідання повноважного представника відповідача суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.

Треті особи 1, 3, 4 в засідання суду своїх повноважних представників не направили, вимог суду викладених в ухвалі від 12.07.2007 не виконали.

Третя особа 2 в засідання суду не з'явилась, однак 20.07.2007 подала до канцелярії суду клопотання, в якому просить здійснювати розгляд справи у відсутності третьої особи. При цьому посилаючись на те, що станом на сьогоднішній день, відповідно до рішення Київської міської ради від 29.03.2007 № 381/1042, здійснюється реорганізація Головного управління транспорту, зв'язку та інформатизації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Третя особа 5 у письмових поясненнях зазначає наступне. Управлінням з контрою за використанням та охороною земель у м. Києві та Київській області спільно з Прокуратурою Дніпровського району м. Києва 27.04.2007 проводилась перевірка дотримання вимог земельного законодавства КП «Дніпро-парксервіс»при використанні земельної ділянки по вул.. Микильсько-Слобідська, 5-а у Дніпровському районі м. Києва. У ході перевірки встановлено, що вказана юридична особа використовує земельну ділянку площею 800 кв. м під розміщення паркувального майданчика за адресою: вул. Микильсько-Слобідська, 5-а у Дніпровському районі м. Києва без правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності чи право користування, в тому числі на умовах оренди земельною ділянкою. За результатами перевірки складено акт від 27.04.2007 № А 349/42. зазначає, що паркувальний майданчик розміщений у межах червоних ліній. Відповідно до статті 1 ЗУ «Про планування та забудову територій»червоними лініями є визначені в містобудівній документації відносно пунктів геодезичної мережі межі існуючих та запроектованих вулиць, доріг, майданів, які відмежовують території мікрорайонів, кварталів та території іншого призначення. Крім того, згідно з п. 8 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198, надання земельних ділянок у користування, у тому числі на умов оренди, в межах смуг відчуження автомобільних (позаміських) доріг або червоних ліній міських вулиць і доріг загального користування здійснюється відповідно до чинного законодавства. Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Київська міська рада, керуючись Земельним кодексом України, Законами України «Про планування та забудову територій», «Про основи містобудування», «Про столицю України - місто-герой Київ», постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони», прийняла рішення від 08.11.2001 № 95/1529 «Про питання передачі земельних ділянок в оренду в межах червоних ліній». Вказаним рішення затверджено Положення про передачу земельних ділянок в оренду в межах червоних ліній в м. Києві, згідно з якими, земельні ділянки можуть передаватися в короткострокову оренду для встановлення паркувальних майданчиків. Враховуючи викладене позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпровської районної у місті Києві ради від 03.06.2004 № 156 та розпорядженням Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 03.06.2004 № 692 створено Комунальне підприємство «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради і затверджено його статут, відповідно до якого основною метою діяльності підприємства є реалізація заходів з покращення обслуговування та пасажирських перевезень мешканців Дніпровського району м. Києва, проведення заходів з координації та контролю за існуючими гаражними кооперативами, організації нових та систематизації діючих майданчиків для паркування транспортних засобів на вулицях і земельних ділянках Дніпровського району м. Києва.

Відповідно до частини другої статті 81 Цивільного кодексу України, юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. При цьому, юридичні особи публічного права створюються розпорядчими актами Президента України, органу держаної влади, органу влади Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 78 Господарського кодексу України, комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

З огляду на те, що КП «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради створене на підставі розпорядчого акту органу місцевого самоврядування, воно є унітарним комунальним підприємством, юридичною особою публічного права.

Пунктом 4 рішення Дніпровської районної у місті Києві ради від 03.06.2004 № 156 відповідачу дозволено стягувати збір за паркування та здійснювати експлуатацію платних місць паркування відповідно до Правил паркування транспортних засобів в місті Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 26.09.2002 № 47/207 (далі -Правила паркування).

Відповідно до Правил паркування, паркуванням транспорту визнається тимчасова автостоянка автотранспорту у відведених або спеціально обладнаних місцях для паркування автотранспорту, визначених органами міської влади, без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місць для паркування необхідними засобами.

При цьому, положеннями Правил паркування визначено, що відведеним місцем для паркування є місце, визначене дорожніми знаками, яке може мати дорожню розмітку і бути оснащеним пристроями для контролю часу паркування. Спеціально обладнаним місцем для паркування є місце, розміщене за межами смуг руху проїжджої частини доріг та обладнане дорожніми знаками, має розмітку, обладнане спеціальними технічними пристроями /огорожею, в'їзними, виїзними бар'єрами, шлагбаумами, приміщеннями для охоронців тощо/, які можна використовувати для запобіганню викрадення транспортних засобів.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про транспорт», землями транспорту визнаються землі, надані у користування підприємствам і організаціям транспорту згідно із Земельним кодексом України, для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення і розвитку об'єктів транспорту. Розміщення споруд та інших об'єктів транспорту на землях, наданих в користування підприємствам транспорту, здійснюється за погодженням з місцевими органами влади і самоврядування.

Згідно зі статтею 31 Закону України «Про транспорт»та статтею 71 Земельного кодексу України, до земель дорожнього господарства належать землі, надані у користування під проїзну частину, ... смуги відведення і розташовані в їх межах інші дорожні споруди та обладнання, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: майданчики для стоянки транспорту.

Відповідно до частини другої статті 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

27 квітня 2007 року перевіркою дотримання вимог земельного законодавства, проведення якої підтверджується актом від 27.04.2007 № А 349/42, було встановлено, що КП «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради використовує земельну ділянку площею 800 кв. м. під розміщення паркувального майданчика за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 5-А, документи, що посвідчують право власності або право користування в тому числі на умовах оренди відсутні.

Частиною першою статті 125 Земельного кодексу України встановлено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Документом, що посвідчує право на земельні ділянки, відповідно до статті 126 Земельного кодексу України, є договір оренди земельної ділянки.

Згідно з частиною третьою статті 125 Земельного кодексу України, забороняється приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації.

Як свідчать матеріали справи, у КП «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради відсутні будь-які документи, що посвідчують його право як оренди, так і суборенди земельною ділянкою площею 800 кв. м., розташованої у місті Києві по вул. Микільсько-Слобідська, 5-А, тобто відповідач самовільно займає вказану земельну ділянку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Згідно з частиною першою статті 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Враховуючи те, що відповідачем не надано документи, які підтверджують його право користування земельною ділянкою площею 800 кв. м., розміщену у місті Києві на вул. Микільсько-Слобідська, 5-А, позовні вимоги Прокуратури Дніпровського району м. Києва є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Комунальне підприємство «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради (м. Київ, б-р Праці, 1/1, м. Київ, вул. Пожарського, 15, код ЄДРПОУ 32959821) повернути земельну ділянку площею 800 кв.м., розташованої у м. Києві по вул. Микільсько-Слобідська, 5-А Київській міській раді (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883143), привівши її у придатний для використання стан, звільнивши від будівель, споруд шляхом знесення і вивезення.

3. Стягнути з Комунального підприємства «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради (м. Київ, б-р Праці, 1/1, м. Київ, вул. Пожарського, 15, код ЄДРПОУ 32959821) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита.

4. Стягнути з Комунального підприємства «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради (м. Київ, б-р Праці, 1/1, м. Київ, вул. Пожарського, 15, код ЄДРПОУ 32959821) 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу до спеціального фонду Державного бюджету по КЕКД 22050000 «Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах».

Суддя

В.В. Сівакова

Дата підписання рішення 08.08.2007