
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 грудня 2019 року м. Рівне №460/1762/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Колор С.І.М." доРегіонального сервісного центру МВС в Рівненській області про зобов`язання вчинити дії, -В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Колор С.І.М." звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області, у якій просить суд зобов`язати відповідача зареєструвати за позивачем транспортний засіб марки: NISSAN, модель: CABSTAR, календарний та модельний рік виготовлення: 2007, номер кузова: НОМЕР_1 , об`єм двигуна - 2953 см, з наявним сертифікатом відповідності, який виданий ОС ТОВ "ДП "Житомирстандарт" на бланку Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за № UA1.178.0085712-14, з терміном дії з 26.08.2014 до 25.02.2015.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням суду, яке набрало законної сили, за позивачем визнано право власності на автомобіль NISSAN, модель: CABSTAR 2007 року виготовлення. Попри це відповідачем відмовлено у реєстрації транспортного засобу з тих підстав, що термін дії сертифіката відповідності від 26.08.2014, зареєстрованого в реєстрі за № UА1.178.0085712-14, закінчився 25.02.2015. Позивач вважає відмову відповідача у реєстрації транспортного засобу безпідставною та стверджуючи, що право власності на автомобіль визнано за позивачем на підставі рішення суду, при проведенні реєстрації автомобіля застосуванню підлягають положення пункту 11 Порядку № 1388, за якими державна реєстрація таких автомобілів проводиться на підставі рішення суду та реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або технічного паспорта. Тому зазначає про відсутність підстав для відмови у здійсненні реєстрації належного позивачу автомобіля без наявності вказаного сертифіката, оскільки ні Закон України "Про дорожній рух", ні Порядок № 1388, який є спеціальним нормативно-правовим актом, що встановлює єдину на території України процедуру державної реєстрації транспортних засобів, не містять правових норм, які передбачають право сервісних центрів МВС відмовити у реєстрації транспортного засобу, право власності на який визнано рішенням суду.
Ухвалою від 27.08.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Відповідач позову не визнав, подав відзив на позовну заяву (а.с.41-45), у якому зазначив, що згідно з Законом України "Про дорожній рух" до участі у дорожньому русі допускаються автомобілі, що мають сертифікат відповідності діючим в Україні нормативам і стандартам. Зазначає, що нормами Порядку № 1388 передбачено, що державна реєстрація автомобілів проводиться в тому числі на підставі документів, які посвідчують відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху. Відтак стверджує, що у зв`язку з закінченням дії сертифікату, наданого для реєстрації транспортного засобу марки: NISSAN, модель: CABSTAR, номер кузова: НОМЕР_1 , відповідно до вимог Порядку № 1388 перша державна реєстрація даного транспортного засобу не проводиться, оскільки для реєстрації такого транспортного засобу позивачем надано не повний пакет документів, а саме сертифікат, строк дії якого закінчений 25.02.2015. Окрім того, покликаючись до положень статті 245 КАС України зазначає, що суд не наділений повноваженнями щодо зобов`язання відповідача прийняти будь-яке рішення, оскільки за умови подачі повного пакету документів передбаченого Порядком № 1388 реєстрація транспортного засобу марки: NISSAN, модель: CABSTAR, номер кузова: НОМЕР_1 , буде здійсненна у строк визначений законом. З таких підстав просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
У підготовчому судовому засіданні 29.10.2019 суд постановив закрити підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті у відкритому судовому засіданні 27.11.2019.
Ухвалою від 27.11.2017 суд перейшов до розгляду справи по суті у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонам документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
15.03.2015 Товариство з обмеженою відповідальністю "Колор С.І.М." набуло у власність транспортний засіб марки: NISSAN, модель: CABSTAR, календарний та модельний рік виготовлення: 2007, номер кузова: НОМЕР_1 , об`єм двигуна - 2953 см3, що засвідчено довідкою-рахунком серії НОМЕР_2 (а.с.10).
Згідно з даною довідкою-рахунком вказаний транспортний засіб придбаний товариством за 70830,00 грн у ТОВ "Кастомс Брок".
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 17.09.2018 у справі № 918/531/18 визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Колор С.І.М." право власності на транспортний засіб марки: NISSAN, модель: CABSTAR, календарний та модельний рік виготовлення: 2007, номер кузова: НОМЕР_1 , об`єм двигуна - 2953 см. Рішення суду у справі № 918/531/18 набрало законної сили 10.10.2018.
З метою реєстрації транспортного засобу Товариство з обмеженою відповідальністю "Колор С.І.М." листом від 24.01.2019 № 24 звернувся до Регіонального сервісного центру МВС України в Рівненській області (а.с.13).
До вказаного листа позивач додав: рішення Господарського суду Рівненської області від 17.09.2018 по справі № 918/531/18 (а.с.15,-17); довідку-рахунок від 15.03.2015 № 961614 (а.с.10); декларацію (форми МД-2) № 205070000/2014/033578 (а.с.12); сертифікат відповідності від 26.08.2014 зареєстрований в реєстрі за № UA1.178.0085712-14 (а.с.11).
Листом від 28.01.2019 № 31/17-294 відповідач відмовив у реєстрації транспортного засобу з тих підстав, що сертифікат відповідності від 26.08.2014 зареєстрований в реєстрі за № UA1.178.0085712-14 - є неналежний, оскільки на момент укладення довідки-рахунку, а саме 15.03.2015, термін дії сертифікату закінчився (25.02.2015). А тому для реєстрації автомобіля марки NISSAN модель CABSTAR кузов № НОМЕР_1 слід подати повний пакет документів (а.с.14).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, четвертої, дев`ятої статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (далі - Порядок № 1388).
Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов`язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС (пункт 10 Порядку № 1388).
Відповідно до пункту 11 Порядку № 1388 державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 985.
Позовні вимоги зводяться до того, що при реєстрації автомобіля марки NISSAN модель CABSTAR кузов № НОМЕР_1 застосуванню підлягає норма пункту 11 Порядку № 1388, за якою для проведення державної реєстрації автомобіля, право власності на який встановлено за рішенням суду, подання сертифіката відповідності не вимагається.
У ході судового розгляду позивач стверджував, що при митному оформленні вантажного автомобіля марки NISSAN CABSTAR, номер VIN-кода НОМЕР_1 , був наданий сертифікат відповідності, на продукцію 8704 згідно з кодом УКТ ЗЕД, зазначеного вантажного автомобіля вимогам ДСТУ 3649:2010 (пп. 5.2; 5.3; 6.1-6.3; 6.4.1-6.4.7; 6.4.9; 6.5; 6.6.3-6.6.8; 6.7; 6.8.1; 6.8.5; 6.8.8; 6.8.10; 6.8.13-6.8.16; 6.8.18; 6.8.24), Правил ЄЕК ООН № 13-09 (пп. 5.1.2-5.1.14; 5.2.1), Правилам ЄЕК ООН № 14-03 (п. 5.3.2), Правила ЄЕК ООН № 16-04 (п.5.3.4); Правила ЄЕК ООН № 43-00 (р.5); Правилам ЄЕК ООН № 83-05 (В) Євро 4; ДСТУ 4276:2004 (пп. 4.2; 4.3). Сертифікат виготовлений на бланку Державної системи сертифікації "УкрСЕПРО" серії ВГ № UA1.178.0085712-14 від 26.08.2014. Термін дії даного сертифіката до 25.02.2015 (а.с.11).
Позивач пояснював, що транспортний засіб, вантажний автомобіль марки NISSAN CABSTAR, номер кузова НОМЕР_1 , був ввезений на митну територію України через Волинську митницю згідно з ВМД 205070000/2014/033578 від 26.08.2014 (а.с.12), до митного оформлення зазначеного транспортного засобу був поданий сертифікат відповідності, який виданий ОС ТОВ "ДП «Житомирстандарт" на бланку Державної з системи сертифікації УкрСЕПРО серії ВГ, зареєстрований в реєстрі за № UA1.178.0085712-14, з терміном дії з 26.08.2014 до 25.02.2015.
Цей же сертифікат відповідності був поданий позивачем до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області МВС України разом із заявою від 24.01.2019 про державну реєстрацію зазначеного транспортного засобу.
Позивач вважає, оскільки пропуск транспортного засобу на митну територію України був проведений посадовими особами Волинської митниці за наявності цього ж сертифіката відповідності, у відповідача не було правових підстав для відмови у проведенні державної реєстрації вказаного транспортного засобу за наявності того ж сертифікату відповідності.
Таким чином, до предмета доказування в даній адміністративній справі в межах спірних правовідносин належить перевірка правомірності поведінки відповідача-суб`єкта владних повноважень при реєстрації транспортного засобу позивача на відповідність критеріям, наведеним у статті 2 КАС України
Як зазначалось судом, порядок реєстрації транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться у відповідності до вимог пункту 11 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388.
Цим пунктом визначений перелік документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація відповідного транспортного засобу.
Серед таких документів законодавцем вказано: рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або технічного паспорта; документ, що встановлює право власності.
У постанові від 05.09.2019 Верховний Суд звернув увагу, що норми пункту 11 Порядку № 1388 слід застосовувати в сукупності із нормою пункту 10 цього Порядку, яка регулює питання реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 1388 державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов`язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
З аналізу наведеного слідує, що вказана норма Порядку № 1388 передбачає обов`язок надання органу, що здійснює державну реєстрацію, сертифікату відповідності або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката.
Єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на транспортні засоби та частини є оцінка їх відповідності згідно з положеннями Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 № 521.
Таким чином, оскільки автомобіль позивача реєструється на території України вперше, то, разом із документами, визначеними пунктом 11 Порядку № 1388, Товариство з обмеженою відповідальністю "Колор С.І.М." мало подати сертифікат відповідності, який видається за правилами, визначеними Порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 № 521.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 04.04.2019 у справі № 803/518/17.
Суд встановив та сторонами не заперечувалось, що для проведення державної реєстрації автомобіля марки: NISSAN, модель: CABSTAR, календарний та модельний рік виготовлення: 2007, номер кузова: НОМЕР_1 , об`єм двигуна - 2953 см3 позивач подав до Регіонального сервісного центру МВС України в Рівненській області, серед іншого, сертифікат відповідності від 26.08.2014 зареєстрований в реєстрі за № UA1.178.0085712-14, термін дії якого закінчився 25.02.2015 (а.с.11).
Відтак, позивачем не було подано належного сертифіката для реєстрації транспортного засобу, в той час як його подання є обов`язковим, оскільки автомобіль на території України реєструється вперше.
Відповідно до положень статті 245 КАС України зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень до вчинення певних дій є наслідком встановлення судом протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
З огляду на відсутність будь-яких доказів неправомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача-суб`єкта владних повноважень вчинити дії відповідно до заявлених позовних вимог.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналіз встановлених судом обставин за результатом дослідження доказів в матеріалах справи дає підстави для висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством.
З урахуванням наведеного вище, за результатами судового розгляду адміністративної справи суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Товариству з обмеженою відповідальністю "Колор С.І.М." (35312, Рівненська обл., Рівненський р-н, смт Клевань, вул. Центральна, буд. 38, ЄДРПОУ 31299514) в позові до Регіонального сервісного центру МВС в Рівненській області (33024, м. Рівне, вул. Вербова, буд. 39, код ЄДРПОУ 40112275) про зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 24 грудня 2019 року.
Суддя Нор У.М.