Рішення № 86605050, 07.10.2019, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
07.10.2019
Номер справи
334/4183/19
Номер документу
86605050
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 07.10.2019

Справа № 334/4183/19

Провадження № 2/334/2593/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

заочне

07 жовтня 2019 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Турбіної Т.Ф., при секретарі Лиходід А.В., за участі представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_2 про стягнення суми надміру виплаченої тимчасової допомоги -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги, в обґрунтування якого зазначив, що на підставі заяви відповідачки від 02.01.2018 року та наданого необхідного пакету документів, останній була призначена і виплачувалася грошова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Згідно рішення про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми від 03.01.2018р. відповідачці була призначена тимчасова щомісячна допомога строком на шість місяців з 01.01.2018 по 17.02.2018 в розмірі 1676,00 грн., з 18.02.2018 по 30.06.2018 в розмірі 1860,00 грн., з подальшим призначенням на кожні шість місяців на підставі подання поновленого пакету документів за умови, що батько дитини не сплачує аліменти.

У заяві на призначення тимчасової допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення тимчасової допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням тимчасової допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомог, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Позивачем за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 включно відповідачу виплачена тимчасова державна допомога в сумі 10 864,28 грн.

30.07.2018 року відповідач подала Управлінню поновлений пакет документів для призначення тимчасової допомоги. В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларації відповідачем зазначено, що вона працює та отримує заробітну плату. На підтвердження працевлаштування відповідачем надано копію трудової книжки та довідки про доходи. На підставі копії трудової книжки та довідок про доходи від 19.07.2018 та 20.08.2018 Управлінню стало відомо, що ОСОБА_2 працює у ФОП ОСОБА_3 з 18.12.2017 року та отримує заробітну плату.

Отже, відповідачка не повідомила про всі обставини, що впливають на призначення тимчасової державної допомоги, а саме про те, що вона працевлаштувалась на роботу, чим порушила Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

Таким чином відповідач за період з січня 2018 року по червень 2018 року включно незаконно отримала тимчасову державну допомогу в сумі 10 864,28 грн. Згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідок про доходи відповідача управлінням 22.08.2018 року здійснено перерахунок тимчасової допомоги та встановлено, що відповідач отримала надміру виплачену тимчасову допомогу у розмірі 959,99 грн.

Отже, в зв`язку з тим, що відповідачка не своєчасно повідомила про працевлаштування, тобто не повідомила Управління про зміну обставин, які впливають на призначення соціальної допомоги виникла переплата в розмірі 959,99 грн. за період з 01.01.2018 року по 30.06.2018

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. року.

На адресу відповідачки Управлінням 11.09.2018 року рекомендованим листом направлено повідомлення про припинення надання та повернення соціальної допомоги та надано строк для добровільного повернення надміру виплачених коштів до 20.10.2018, але з невідомих позивачу причин надміру виплачені кошти грошової допомоги відповідачкою на рахунок позивача не повернуто.

Станом на час звернення з позовом до суду надміру виплачені кошти не повернені.

В зв`язку з вищевикладеним, позивач просить суд стягнути з відповідачки суму надмірно перерахованої допомоги в розмірі 959,99 грн., а також сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідачка у судове засідання не з`явилась, причини неявки суду не повідомила, заперечень на позов не надала, з заявою про розгляд справи за її відсутності до суду не зверталась, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Суд, за згодою представника позивача, ухвалив провести заочний розгляд справи у відповідності до ст. 280 ЦПК України.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у сукупності, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення по Дніпровському району Запорізької міської ради знаходиться справа по призначенню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , гуртожиток тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме

На підставі заяви відповідачки від 02.01.2018р., декларації та наданого необхідного пакету документів останній була призначена і виплачувалася тимчасова допомога. В заяві відповідачкою зазначено, що вона не працевлаштована та не має трудової книжки.

Згідно рішення про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми від 03.01.2018р. ОСОБА_2 була призначена тимчасова щомісячна допомога строком на шість місяців з 01.01.2018 по 17.02.2018 в розмірі 1676,00 грн., з 18.02.2018 по 30.06.2018 в розмірі 1860,00 грн., з подальшим призначенням на кожні шість місяців на підставі подання поновленого пакету документів за умови, що батько дитини не сплачує аліменти.

У заяві на призначення тимчасової допомоги відповідач взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення тимчасової допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням тимчасової допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомог, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ч. 8 та ч. 9 статті 181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім`ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 8 Порядку тимчасова допомога надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину, що передбачений частиною другою статті 182 СК України, тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.

Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме регламентує Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 (далі - Порядок).

Відповідно до Порядку, тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв`язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення. Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копію свідоцтва про народження дитини; декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи: рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи із подальшим поновленням пакету документів за умови, що батько дитини не сплачує аліменти. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги та довідку про неотримання аліментів.

Позивачем за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 включно відповідачці була виплачена тимчасова державна допомога у розмірі 10864,28 грн.

30.07.2018 року ОСОБА_2 подала Управлінню поновлений пакет документів для призначення тимчасової допомоги. В заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларації було зазначено, що вона працює та отримує заробітну плату. На підтвердження працевлаштування відповідачкою було надано копію трудової книжки та довідок про доходи від 19.07.2018 та 20.08.2018, з яких Управлінню стало відомо, що ОСОБА_2 з 18.12.2017 року працює у ФОП ОСОБА_3 та отримує заробітну плату.

Пунктом 8-1 Порядку визначено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць.

Отже, відповідачка не повідомила про всі обставини, що впливають на призначення тимчасової державної допомоги, а саме про те, що вона працевлаштувалась на роботу, чим порушила Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

Судом встановлено та доведено матеріалами справи, що ОСОБА_2 за період з січня 2018 року по червень 2018 року включно незаконно отримала тимчасову державну допомогу у розмірі 10864,28 грн.

Згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідок про доходи відповідачки, управлінням 22.08.2018 року здійснено перерахунок тимчасової допомоги та встановлено, що остання отримала надміру виплачену тимчасову допомогу у розмірі 959,99 грн.

Отже, в зв`язку з тим, що ОСОБА_2 своєчасно не повідомила про працевлаштування, тобто не повідомила Управління про зміну обставин, які впливають на призначення соціальної допомоги виникла переплата в розмірі 959,99 грн. за період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року.

Відповідно до п. 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину. Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов`язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Управління 11.09.2018 направило відповідачці повідомлення про припинення надання державної допомоги та необхідність повернення надмірно виплачених коштів у термін до 20.10.2018. Крім того, Управління запрошувало відповідачку для вирішення питання по поверненню коштів, але остання незаконно отриману тимчасову допомогу загальною сумою 959,99 грн. у добровільному порядку не сплатила.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач і звернувся з відповідним позовом до суду.

Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомоги сім`ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та законні, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст.141ЦПК України з відповідачки підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 1921,00 гривень.

Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14) надміру виплачену тимчасову допомогу у розмірі 959,99 грн. (дев`ятсот п`ятдесят дев`ять грн. 99 коп.).

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 ), яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ), на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Складення повного судового рішення – 11.10.2019.

Суддя: Турбіна Т. Ф.