
Справа № 333/7146/19
Провадження № 3/333/2138/19
П О С Т А Н О В А
Іменем України
23 грудня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Кулик Вікторія Борисівна, за участю прокурора Комунарського відділу Запорізької місцевої прокуратури № 2 Полєжаєвої Л.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, працюючої начальником мобілізаційного бюро в Запорізькому державному підприємстві «Радіоприлад», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
16.12.2019 року до Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією № 3 від 12.12.2019 року, складеного оперуповаженим 5-го відділу (боротьби з організаційними групами з ознаками корупції) управління стратегічних розлідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань НП України капітаном поліції Рулевським А.І., у відношенні ОСОБА_1 , яка будучи начальником мобілізаційного бюро Запорізького державного підприємства «Радіоприлад», згідно з п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП, є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2, знаходячись за місцем своєї роботи, за адресою: АДРЕСА_2 , несвоєчасно подала декларацію за формою «щорічна», а саме 02.04.2019 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з даним протоколом про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судове засідання представник Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ не з?явився.
В судовому засіданні прокурор Комунарського відділу Запорізької місцевої прокуратури № 2 Полєжаєва В.В. підтримала викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини, просила ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності.
У ході розгляду адміністративної справи в суді ОСОБА_1 , після роз`яснення їй головуючим прав, передбачених ст. ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, вину визнала, щиро розкаялася, суду пояснила, що у строк, передбачений законодавством не подала декларацію, оскільки були проблеми з отриманням електронного підпису, бо не має особистого комп`ютера та навичок роботи з ним.
Крім пояснень, ОСОБА_1 , її вина підтверджується дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією № 3 від 12.12.2019 року (а.с. 1-9);
-супровідним листом УЗЕ в Запорізькій області, ДСР НП України та НАЗК (а.с. 10-14);
-супровідним листом прокуратури Запорізької області (а.с. 15-16);
-копією наказу про призначення № 237(а.с. 17);
-копією інформації, щодо ознайомлення з ЗУ «Про запобігання корупції» (а.с. 18);
-копією службової записки щодо дотримання вимог ЗУ «Про запобігання корупції» (а.с. 19);
-копією довідки з відділу кадрів від 16.04.2019 року (а.с. 20);
-копією посадової інструкції начальника бюро (а.с. 21-24);
-Витягом з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в розрізі декларанта ОСОБА_1 (а.с. 25);
-копією пояснень ОСОБА_1 (а.с. 26);
-поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 27-28);
-копією паспорту громадянина України ОСОБА_1 (а.с. 29-30);
-довідкою з відділу кадрів від 02.12.2019 року (а.с. 31);
-витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у розрізі ЗДП «Радіоприлад» (а.с. 32-39);
-копією статуту ДК «Укроборонпром» (а.с. 40-66).
Згідно з п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 ЦК України, юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.
Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відокремлений підрозділ Запорізьке державне підприємство «Радіоприлад»,код ЕДРПОУ – 14313317, яке засноване на державній формі власності, є юридичною особою публічного права та належить до сфери управління Державного концерну «Укроборонпром», ЄДРПОУ – 37854297, яке засноване у свою чергу Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статуту Державного концерну «Укроборонпром» (зі змінами), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 849 від 04.10.2018 року, Запорізьке державне підприємство «Радіоприлад», код ЕДРПОУ – 14313317 є державним підприємством , що включено до складу Державного концерну «Укроборонпром».
На підставі рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 року № 3 (із змінами, внесеними рішенням Національного агентства від 06.09.2016 року № 18, від 30.09.2016 року № 57 та від 03.11.2016 року № 106) під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов`язків) відповідного працівника.
Так, адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо).
Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Наказом генерального директора ЗДП «Радіоприлад» № 237 від 21.04.2004 року, «про реорганізацію військово-мобілізаційного підрозділу», ОСОБА_1 призначено на посаду начальника військово-мобілізаційного бюро.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
10.06.2016 року Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
1) перший етап – з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
2) другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З огляду на вищевикладене, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування, та була зобов`язана до 00 год. 00 хв. 01.04.2018 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Встановлено, згідно з публічною частиною Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр – https://public.nazk.gov.ua) ОСОБА_1 , яксуб`єкт декларування, несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, а саме - 02.04.2019 року о 11 годині 18 хвилин, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»,рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до наданих пояснень, ОСОБА_1 пояснила, що з 2004 року вона працює на посаді начальника мобілізаційного відділу Запорізького державного підприємства «Радіоприлад», яке знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 3. В її обов`язки відповідно до посадової інструкції входить наступне: підготовка підприємства до роботи в особливий період, збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву, які зберігаються на підприємстві, розробка мобілізаційного плану підприємства, загальні питання які пов`язані з мобілізацією, однак, не дивлячись на те, що відповідно до посадових обов`язків вона дійсно наділена організаційно-розпорядчими функціями, у її відділі, де вона керівник – мобілізаційне бюро ЗДП «Радіоприлад», ОСОБА_1 працює одна, інших співробітників у відділі не має, тобто ніхто їй де факто не підпорядкований.
У зв`язку з зайняттям нею відповідної посади, 11.02.2019 року ОСОБА_1 було ознайомлено з вимогами, щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до вимог статей 45-52 ЗУ «Про Запобігання корупції», статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтею 366-1 Кримінального кодексу України, про що ОСОБА_1 поставила свій особистий підпис у відповідній графі.
Електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою «щорічна» ОСОБА_1 подала за встановленою формою на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції із запізненням, а саме - 02.04.2019 року у зв`язку з тим, що особистого електронного ключа в неї не було, для того щоб його виготовити, вона була вимушена звертатися до своїх колег по роботі, оскільки особисто не має комп`ютера та навичок робото з ним.
Також, після першої спроби отримати електронний ключ, в неї все одно не вийшло зайти до особистого кабінету на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, у зв`язку із чим, ОСОБА_1 звернулася до відділу податкової служби по Вознесенівському району. У податковій ОСОБА_1 пояснили, що її ЕЦП використовувався не вірно, він робочий, після чого вона повернулася на роботу та знову звернулася до свої колег, які їй допомогли заповнити та подати декларацію.
У зв`язку з тим, що колеги також подавали декларації, та у зв`язку із виконанням своїх посадових обов`язків у них було за мало часу, ОСОБА_1 змогли допомогти лише 02.04.2019 року, у зв`язку із чим, вона і запізнилася подати своєчасно декларацію.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи начальником мобілізаційного бюро Запорізького державного підприємства «Радіоприлад», згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172-6 КУпАП, є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достовірно знаючи про необхідність подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 2, подала її несвоєчасно, а саме: 02.04.2019 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП – несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є місце роботи ОСОБА_1 : м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 3, оскільки деклараціюособи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подавала за місцем своєїроботи.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 02.04.2019 року, тобто день, коли суб`єкт декларування несвоєчасно подав зазначену електрону декларацію.
Фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідно до ст. 251, 252 КУпАП є дата складання протоколу, тобто 12.12.2019 року, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надається оцінка зібраним доказам у їх сукупності.
Тобто строки, передбачені ст. 38 КУпАП, не закінчилися, суд вважає, що на ОСОБА_1 може бути накладено адміністративне стягнення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 порушила вищевказані вимоги.
В діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого: ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан. Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ч. ч. 1, 2 ст. 172-6, ст. ст. 33, 283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_3 у адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. на користь держави.
Платіжні реквізити для сплати адміністративних штрафів:
Отримувач: УК у Ком.р-ні м.Зап./Комунар./21081100
Код отримувача (ЄДРПОУ): 38025435
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA328999980000031114106008005
Код класифікації доходів бюджету: 21081100
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 (двадцять) коп.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Номер рахунку (IBAN): UA798999980000031211256026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106
Згідно з ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в сумі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя Вікторія Борисівна Кулик