Рішення № 86588869, 20.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
640/7106/19
Номер документу
86588869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 грудня 2019 року № 640/7106/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державної аудиторської служби Українипровизнання протиправним та скасування висновку

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі також - позивач, ДП «Укренерго») з позовом до Державної аудиторської служби України (далі також - відповідач, Держаудитслужба), в якому просило визнати протиправним і скасувати висновок Державної аудиторської служби України, оприлюднений в системі закупівель prozorro 08.04.2019.

Ухвалою суду від 16.05.2019 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалою від 30.05.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що висновок відповідача про порушення ДП «Укренерго» приписів Закону України «Про публічні закупівлі» щодо закупівлі « 44520000-1 Замки, ключі та петлі Лінійна арматура (UA-2018-12-29-000212-а)» не відповідає дійсності. Зокрема, всупереч доводам Держаудитслужби: - про те, що закупівлю проведено не відповідно до річного плану закупівель на 2018 рік, додатку до річного плану закупівель, що є порушенням статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі», зазначену закупівлю проведено відповідно до річного плану закупівель ДП «Укренерго» на 2018 рік за процедурою «Відкриті торги»; - про те, що документація замовника не містить вимоги щодо надання учасникам інформації в довільній формі про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції, визначеної у пункті 9 частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» Закону, чим порушено частину третю статті 17 та пункту 2 частини другої статті 22 згаданого Закону, в пункті 5 розділу ІІІ тендерної документації зазначено «інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій статті 17, надається учасникам торгів в довільній формі або у вигляді довідки про відсутність підстав для відмови в участі у процедурі, наведеній у додатку 2 до тендерної документації», а також в пункті 3.1 розділу 1 додатку 2 до тендерної документації зазначено, що учасник має надати довідку (складену в довільній формі або за формою №1 цього додатку), яка підтверджує відсутність підстав для відмови учаснику у процедурі закупівлі.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, стверджуючи про їх необґрунтованість, оскільки встановлені Держаудитслужбою обставини щодо перевірки закупівлі « 44520000-1 Замки, ключі та петлі Лінійна арматура (UA-2018-12-29-000212-а)» свідчать про порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» при її проведенні.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити, представник відповідача щодо позову заперечив, просив відмовити в його задоволенні.

Як вбачається з матеріалів справи ДП «Укренерго» через електронну систему закупівель здійснило закупівлю, унікальний номер якої UA-2018-12-29-000212-а, очікувана вартість якої була 3 798 010,00 грн. (далі Закупівля UA-2018-12-29-000212-а).

Відповідно до наказу Державної аудиторської служби України від 20.03.2019 №81 відповідачем проведено моніторинг Закупівлі « 44520000-1 Замки, ключі та петлі Лінійна арматура (UA-2018-12-29-000212-а)», проведеної ДП «Укренерго».

За результатами моніторингу указаної закупівлі Державна аудиторська служба України встановила порушення позивачем законодавства у сфері публічних закупівель, а саме: замовник провів закупівлю не у відповідності до річного плану закупівель на 2018 рік, додатку до річного плану закупівель, чим порушив вимоги статті 4 Закону України «Про публічні закупівлі»; документація замовника не містить вимоги щодо надання учасниками інформації в довільній формі про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції, визначеної у пункті 9 частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», чим порушено частину третю статті 17 та пункту 2 частини другої статті 22 цього Закону.

Зазначені порушення зафіксовані відповідачем у висновку про результати моніторингу від 08.04.2019 №120 (далі - Висновок від 08.04.2019 №120), який того ж дня був оприлюднений на сайті Держаудитслужби.

Не погоджуючись із таким висновком, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із такого.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення №43), Державна аудиторська служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Держаудитслужба, відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення №43, реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні, визначені Законом України від 26.01.1993 №2939-XII «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-ХІІ).

Відповідно до статті 2 Закону №2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Відповідно до статті 5 Закону №2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об`єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Таким чином відповідач, призначаючи та здійснюючи моніторинг закупівлі, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений законом.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (надалі - Закон №922-VIII).

За змістом статті 71 Закону №922-VIII моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.

Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, можуть використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю; дані органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, замовників та учасників процедур закупівель, що можуть бути отримані органами державного фінансового контролю у порядку, встановленому законом.

Рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.

Протягом строку проведення моніторингу закупівлі орган державного фінансового контролю має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі, повинен надати відповідні пояснення через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі.

За результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У висновку обов`язково зазначаються: 1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження; 2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі; 5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку.

Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.

Оскаржуючи Висновок від 08.04.2019 №120, позивач стверджує, що Держаудитслужба необґрунтовано встановила порушення ним вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Оцінюючи таке твердження позивача, суд виходить із наступного.

Згідно статті 4 Закону №922-VIII закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п`яти днів з дня їх затвердження.

Згідно з доводами відповідача Держаудитслужба під час моніторингу проаналізувала річний план закупівель позивача на 2018 рік та додатки до нього, оприлюднені в електронній системі закупівель, за результатами якого встановила факт відсутності у ньому інформації про Закупівлю UA-2018-12-29-000212-а.

При цьому відповідач стверджує, що керуючись частиною п`ятою статті 7-1 Закону №922-VIII та з метою отримання відомостей щодо наявності ID номера, присвоєного системою закупівель річному закупівельному плану закупівель, додатку до річного плану закупівель чи змінам до них, в яких передбачено проведення вищевказаної закупівлі, 25.03.2019 звернувся до позивача як замовника Закупівлі UA-2018-12-29-000212-а із запитом про надання зазначеної інформації. Проте, протягом установлених законодавством трьох робочих днів для надання відповіді позивач запитувану інформацію не надав, що унеможливило здійснення аналізу інформації щодо планування позивачем указаної закупівлі.

Таку відповідь позивач надав Держаудитслужбі після оприлюднення оскаржуваного висновку.

Проте, доводи відповідача про відсутність в плані закупівель позивача на 2018 рік інформації про Закупівлю UA-2018-12-29-000212-а спростовуються наданими позивачем доказами, а саме роздрукованою сторінкою з електронної системи закупівель Рrozorro, відповідно до якої Закупівля UA-2018-12-29-000212-а здійснювалася відповідно до річного плану закупівель ДП «Укренерго» на 2018 рік, оприлюдненого за посиланням https://prozorro.gov.ua/plan/UA-Р-2018-12-28-000212-а.

Відтак, висновок відповідача в частині, що стосується порушення ДП «Укренерго» статті 4 Закону №922-VIII є необґрунтованим.

Стосовно висновку Держаудитслужби про порушення позивачем частини третьої статті 17 та пункту 2 частини другої статті 22 Закону №922-VIII у зв`язку з відсутністю в тендерній документації замовника вимог щодо надання учасниками інформації в довільній формі про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції, визначеної у пункті 9 частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», суд зазначає наступне.

Статтею 17 Закону №922-VIII визначено підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі.

Так, однією з таких підстав, яка передбачена пунктом 9 частини першої статті 17 названого Закону, є інформація про те, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Частиною третьою статті 17 цього ж Закону передбачено, що замовник у документації конкурсних торгів, запиті цінових пропозицій зазначає, що інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій цієї статті, надається в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством відсутності підстав, передбачених пунктами 1-1, 2, 4, 5 і 7 частини першої та пунктом 1 частини другої цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі.

Крім того, згідно з пунктом 2 частини другої статті 22 Закону №922-VIII тендерна документація повинна містити кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16 вимоги, встановлені статтею 17 (за винятком пунктів 1 і 6 частини першої статті 17) цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Аналіз викладених правових норм дає підстави суду стверджувати, що замовник не вимагає в тендерній документації документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Інформація про відсутність підстави для відхилення тендерної пропозиції, передбаченої, зокрема, пунктом 9 частини першої статті 17 Закону №922-VIII, міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України за посилання https://usr/minjust.gov.ua/ua/freesearch, доступ до якого є вільним.

У зв`язку з викладеним у позивача відсутній обов`язок для зазначення в тендерній документації вимог щодо надання учасниками інформації в довільній формі про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції, визначеної у пункті 9 частини першої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

Таким чином, висновок відповідача про порушення позивачем частини третьої статті 17 та пункту 2 частини другої статті 22 Закону №922-VIII є необґрунтованим.

Відтак, доводи Держаудитслужби про порушення ДП «Укренерго» вимог Закону №922-VIII, викладені в оскаржуваному висновку, не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду справи, що зумовлює необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі про визнання цього висновку протиправним та його скасування.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 1 921,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 24.04.2019 №23.

У зв`язку із задоволення позову суд, відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, уважає за необхідне стягнути на користь позивача 1 921,00 грн. сплаченого ним судового збору за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державної аудиторської служби України задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати висновок Державної аудиторської служби України від 08.04.2019, оприлюднений в системі закупівель Prozorro 08.04.2019.

Присудити на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної аудиторської служби України (04070, м. Київ, вул. Сагайдачного, 4 код ЄДРПОУ 40165856).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.І. Шейко