Рішення № 86587496, 19.12.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2019
Номер справи
620/2287/19
Номер документу
86587496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/2287/19

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

судді Баргаміної Н.М.,

при секретарі Федорок К.М.,

за участю позивача Богданова В ОСОБА_1 , розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Київській області, Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не нарахування та не виплати позивачу грошового забезпечення з урахуванням доплат за роботу в нічний та понаднормовий час; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідачів на користь позивача доплату до грошового забезпечення за роботу в нічний час в розмірі 7188,64 грн. та доплату за понаднормовий час в розмірі 11804,58 грн., всього в розмірі 18993,22 грн.; визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не нарахування та не виплати позивачу грошового забезпечення у вигляді частини премії за березень 2019 року в повному розмірі; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з відповідачів грошового забезпечення у вигляді ненарахованої та невиплаченої частини премії за березень 2019 року в розмірі 3035,24 грн.; визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період із 25.09.2016 по 26.04.2019; зобов`язати відповідачів нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період із 25.09.2016 по 26.04.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачами в порушення вимог чинного законодавства не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення, доплату за нічний та понаднормовий час. Також вказує про недоплату премії в березні 2019 року.

Відповідач 1, Головне управління Національної поліції в Київській області, подало відзив на позов, в якому просило відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивачу перед звільненням виплачено належне йому грошове забезпечення. Також відповідач 1 у своєму відзиві зазначає про одноразову грошову допомогу та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, які не є предметом розгляду у даній справі.

Відповідачем 2, Києво-Святошинським ВП ГУНП в Київській області, відзив на позов подано не було.

Позивачем було надано відповідь на відзив, в якій, позивач наполягає на тому, що Головним управлінням Національної поліції в Київській області не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення та доплату за нічний та понаднормовий час за період з 25.09.2016 по 26.04.2019.

Представники відповідачів в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду про відкриття провадження від 05.08.2019 було витребувано у відповідача 2 докази по справі; ухвалою суду від 30.08.2019 повторно витребувано у відповідача 2 докази по справі; ухвалою суду від 09.09.2019 ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження; ухвалою суду від 15.10.2019 витребувано у відповідача 1 докази по справі; ухвалою суду від 29.10.2019 продовжено строк підготовчого провадження у даній справі на тридцять днів, продовжено відповідачу 1 процесуальний строк для надання доказів, витребуваних судом ухвалою суду від 15.10.2019; ухвалою суду від 14.11.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, клопотання представника позивача про продовження строку підготовчого провадження повернуто без розгляду.

Вислухавши пояснення позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_2 наказом Головного управління Національної поліції в Київській області № 552 о/с від 22.09.2016 був призначений дільничним офіцером поліції сектору превенції Вишнівського відділення поліції Києво-Святошинського відділу поліції (а.с. 68).

Наказом Головного управління Національної поліції в Київській області № 204 о/с від 26.04.2019 позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с. 67).

Позивач, вважаючи що під час проходження служби в поліції йому протиправно не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення, доплату за нічний та понаднормовий час, а також недоплачено премію в березні 2019 року, звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» (далі – Закон).

Згідно частин першої та другої статті 94 Закону поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 пункту 5 вищевказаної Постанови постановлено виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Так, Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі – Порядок № 260).

Згідно пункту 11 Розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00. Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час. Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час. Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції. Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Ухвалою суду від 15.10.2019 судом було витребувано у Головного управління Національної поліції в Київській області, зокрема, довідку обліку несення позивачем служби в нічний час за період з 25.09.2016 по 26.04.2019.

Водночас суду було надано лист Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Київській області від 28.10.2019 № 1698/109/29/1-19, адресований начальникові ВПЗ Головного управління Національної поліції в Київській області Н. Бугас, в якому вказано, що за період проходження служби ОСОБА_2 з 22.09.2016 по 30.04.2019 довідок обліку несення ним служби в нічний час до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Київській області не надходило (а.с. 146-147).

Разом з тим, суду надано витяг із книг нарядів Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області за період 18.01.2017 – 26.04.2019 несення служби ОСОБА_2 (а.с. 178-180).

Згідно вказаного витягу з книги нарядів позивач виконував службові обов`язки в нічний час: з 22:00 год 16.02.2017 по 06:00 год 17.02.2017; з 22:00 год 05.11.2017 по 06:00 год 06.11.2017; з 22:00 год 03.02.2018 по 06:00 год 04.02.2018; з 22:00 год 08.05.2018 по 06:00 год 09.05.2018; з 22:00 год 12.05.2018 по 06:00 год 13.05.2018; з 22:00 год 17.05.2018 по 06:00 год 18.05.2018; з 22:00 год 19.05.2018 по 06:00 год 20.05.2018; з 22:00 год 20.05.2018 по 06:00 год 21.05.2018; з 22:00 год 22.05.2018 по 06:00 год 23.05.2018; з 22:00 год 24.05.2018 по 06:00 год 25.05.2018; з 22:00 год 28.05.2018 по 06:00 год 29.05.2018; з 22:00 год 29.05.2018 по 06:00 год 30.05.2018; з 22:00 год 02.06.2018 по 06:00 год 03.06.2018; з 22:00 год 04.06.2018 по 06:00 год 05.06.2018; з 22:00 год 08.06.2018 по 06:00 год 09.06.2018; з 22:00 год 09.06.2018 по 06:00 год 10.06.2018; з 22:00 год 25.06.2018 по 06:00 год 26.06.2018; з 22:00 год 29.06.2018 по 06:00 год 30.06.2018; з 22:00 год 04.07.2018 по 06:00 год 05.07.2018; з 22:00 год 07.07.2018 по 06:00 год 08.07.2018; з 22:00 год 22.07.2018 по 06:00 год 23.07.2018; з 22:00 год 28.07.2018 по 06:00 год 29.07.2018; з 22:00 год 04.08.2018 по 06:00 год 05.08.2018; з 22:00 год 09.08.2018 по 06:00 год 10.08.2018; з 22:00 год 17.08.2018 по 06:00 год 18.08.2018; з 22:00 год 23.08.2018 по 06:00 год 24.08.2018; з 22:00 год 27.08.2018 по 06:00 год 28.08.2018; з 22:00 год 28.08.2018 по 06:00 год 29.08.2018; з 22:00 год 01.09.2018 по 06:00 год 02.09.2018; з 22:00 год 16.08.2018 по 06:00 год 17.09.2018; з 22:00 год 18.09.2018 по 06:00 год 19.09.2018; з 22:00 год 28.09.2018 по 06:00 год 29.09.2018; з 22:00 год 14.11.2018 по 06:00 год 15.11.2018; з 22:00 год 26.04.2019 по 06:00 год 27.04.2019.

Водночас, суду надано інший витяг із книг нарядів Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області, згідно якого позивач, зокрема, виконував службові обов`язки в нічний час з 22:00 год 02.10.2017 по 06:00 год 03.10.2017 (а.с. 202).

Також, листом Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області від листопада 2019 року № 23104/109/1008/19 на адвокатський запит представника позивача було повідомлено, що згідно доручення Головного управління Національної поліції в Київській області «Про забезпечення публічної безпеки і порядку в зв`язку з проведенням виборчого процесу» від 22.01.2019 № 121/109/01/20-19 та згідно розрахунку від 28.03.2019 та 20.04.2019 ОСОБА_2 дійсно заступав у наряд з охорони публічного порядку, охорони будівлі виборчої дільниці протягом трьох діб та безперервно знаходився на виборчий дільниці № 321422 (а.с. 201).

Суду не надано інформації про надання позивачу перерв під час служби у нічній час.

На підставі наданих сторонами доказів та пояснень, суд вважає, що позивачу належали до сплати у заявленому періоді наступні суми доплати за службу у нічний час:

- за лютий 2017 року 42,00 грн.: 2400 грн. (посадовий оклад) / 160 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 15,00 грн. (годинна ставка); 15,00 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 35% = 42,00 грн.;

- за жовтень 2017 року 40,24 грн.: 2400 грн. (посадовий оклад) / 167 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 14,31 грн. (годинна ставка); 14,31 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 35% = 40,24 грн.;

- за листопад 2017 року 38,19 грн.: 2400 грн. (посадовий оклад) / 176 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 13,64 грн. (годинна ставка); 13,64 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 35% = 38,19 грн.;

- за лютий 2018 року 42,00 грн.: 2400 грн. (посадовий оклад) / 160 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 15,00 грн. (годинна ставка); 15,00 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 35% = 42,00 грн.;

- за травень 2018 року 467,46 грн.: 2950 грн. (посадовий оклад) / 159 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 18,55 грн. (годинна ставка); 18,55 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 9 нарядів х 35% = 467,46 грн.;

- за червень 2018 року 311,64 грн.: 2950 грн. (посадовий оклад) / 159 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 18,55 грн. (годинна ставка); 18,55 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 6 нарядів х 35% = 311,64 грн.;

- за липень 2018 року 187,71 грн.: 2950 грн. (посадовий оклад) / 176 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 16,76 грн. (годинна ставка); 16,76 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 4 наряди х 35% = 187,71 грн.;

- за серпень 2018 року 283,25 грн.: 2950 грн. (посадовий оклад) / 175 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 16,86 грн. (годинна ставка); 16,86 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 6 нарядів х 35% = 283,25 грн.;

- за вересень 2018 року 196,00 грн.: 2800 грн. (посадовий оклад) / 160 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 17,50 грн. (годинна ставка); 17,50 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 4 наряди х 35% = 196,00 грн.;

- за листопад 2018 року 39,76 грн.: 2500 грн. (посадовий оклад) / 176 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 14,20 грн. (годинна ставка); 14,20 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 35% = 39,76 грн.;

- за квітень 2019 року 41,92 грн.: 2500 грн. (посадовий оклад) / 167 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 14,97 грн. (годинна ставка); 14,97 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час) х 35% = 41,92 грн;

- за наряд з охорони публічного порядку, охорони будівлі виборчої дільниці протягом трьох діб 132,05 грн.: 2500 грн. (посадовий оклад) / 159 годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні = 15,72 грн. (годинна ставка); 15,72 грн. х 24 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час протягом трьох діб) х 35% = 132,05 грн.

Загальна сума доплати за службу у нічний час становить 1822,22 грн.

З наданої суду довідки про нараховане грошове забезпечення та інші нарахування Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Київській області № 596 від 10.09.2019, встановлено, що відповідну виплату доплати за службу у нічний час позивачу у спірний період не проведено (а.с. 72).

Суд наголошує, що факт неналежного ведення документообігу, а саме не надходження довідок обліку несення позивачем служби в нічний час до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Київській області не може бути підставою для обмеження права позивача на доплату за роботу в нічний час.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що позивач заявляє позовні вимоги одночасно до двох відповідачів – Головного управління Національної поліції в Київській області, яке приймало рішення про прийняття та звільнення позивача зі служби в поліції, та Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області, де позивач безпосередньо проходив службу, однак суд зазначає, що відповідальним за виплату грошового забезпечення в належному розмірі є Головне управління Національної поліції в Київській області.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо не нарахування та не виплати позивачу грошового забезпечення з урахуванням доплат за роботу в нічний час; стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з відповідачів на користь позивача доплату до грошового забезпечення за роботу в нічний час в розмірі 7188,64 грн. підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Київській області щодо не нарахування та не виплати позивачу грошового забезпечення з урахуванням доплат за роботу в нічний час; стягнення з Головного управління Національної поліції в Київській області на користь позивача доплату до грошового забезпечення за роботу в нічний час в розмірі 1822,22 грн.

Щодо нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення з урахуванням доплат за роботу понаднормовий час, то суд зазначає, що відповідно до пункту 20 Розділу І Порядку № 260 за виконання службових обов`язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейським, які виконували службові обов`язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.

Суд не приймає до уваги посилання позивача, що він має право на доплату за роботу понаднормовий час на підставі Кодексу законів про працю України, оскільки згідно правової позиції, висловленої колегією суддів Верховного Суду України у своїй постанові від 17.02.2015 (справа № 21-8а15), за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Враховуючи, що питання компенсації за роботу понаднормовий час врегульовано спеціальним законодавством, до даних правовідносин Кодекс законів про працю України застосуванню не підлягає.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо не нарахування та не виплати позивачу грошового забезпечення з урахуванням доплат за роботу понаднормовий час; стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з відповідачів на користь позивача доплату до грошового забезпечення за роботу понаднормовий час в розмірі 11804,58 грн. є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Щодо премії за березень 2019 року.

Підпунктом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Згідно пункту 12 Розділу ІІ Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Київській області від 25.03.2019 № 542 затверджено розміри преміювання поліцейських, державних службовців і службовців цивільного персоналу Головного управління Національної поліції в Київській області за березень 2019 року згідно з додатками 1-169 (а.с. 150).

Так, відповідно до додатку № 77 до вищевказаного наказу ОСОБА_2 було встановлено премію в розмірі 88,711 % (а.с. 151-152).

Разом з тим, наказом Головного управління Національної поліції в Київській області від 11.04.2019 № 694 затверджено розміри преміювання поліцейських Головного управління Національної поліції в Київській області за березень 2019 року відповідно до уточнюючих списків, додатком № 42 до якого позивачу визначено премію в розмірі 111,239 % (а.с. 153-155).

Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Київській області про нараховані та виплачені суми грошового забезпечення та індексації у березні 2019 року від 10.09.2019 № 597 позивачу було нараховано та виплачено, зокрема, премію в розмірі 4000,87 грн., що становить 88,711 % від суми посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби (а.с. 73).

Разом з тим, згідно довідки Головного управління Національної поліції в Київській області про нараховані та виплачені суми грошового забезпечення та індексації у квітні 2019 року від 16.09.2019 № 611 позивачу було нараховано та виплачено, зокрема, премію за березень 2019 року в розмірі 1016,01 грн. (а.с. 96).

Вказані виплати в розмірі 4000,87 грн. та розмірі 1016,01 грн. разом складають 5016,88 грн, що відповідає премії в розмірі 111,239 % від суми посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, що встановлена наказом Головного управління Національної поліції в Київській області від 11.04.2019 № 694.

Зазначене також підтверджується розрахунковими листами за березень 2019 року та квітень 2019 року, згідно яких в березні позивачу було нараховано та виплачено, зокрема, премію в розмірі 4000,87 грн., а в квітні проведено перерахунок премії за березень 2019 року (вираховано 4000,87 грн. та нараховано 5016,88 грн.) (а.с. 149).

Посилання позивача, що в квітні 2019 року позивач отримав премію в розмірі 7047,37 грн., а в березні 2019 року 4012,13 грн., а тому недоплата премії складає 3035,24 грн. є необґрунтованими та не підтвердженими жодним доказом.

При цьому, суд вказує, що сума 7047,37 грн. включає в себе премію за квітень в розмірі 6031,36 грн. та вже зазначений судом перерахунок премії за березень 2019 року в розмірі 1016,01 грн., а сума 4012,13 грн. складається з 4000,87 грн. первинно нарахованої премії за березень 2019 року та 11,26 грн. перерахунку премії за лютий 2019 року (а.с. 73, 96).

За таких обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 премія за березень 2019 року була нараховано та виплачена в повному розмірі відповідно до наказів Головного управління Національної поліції в Київській області від 25.03.2019 № 542 та від 11.04.2019 № 694, а тому в задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо не нарахування та не виплати позивачу грошового забезпечення у вигляді частини премії за березень 2019 року в повному розмірі; стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з відповідачів грошового забезпечення у вигляді ненарахованої та невиплаченої частини премії за березень 2019 року в розмірі 3035,24 грн. необхідно відмовити повністю.

Щодо індексації грошового забезпечення позивача за період із 25.09.2016 по 26.04.2019.

Згідно наданої суду відповідачем 1 довідки про нараховане грошове забезпечення та інші нарахування Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Київській області № 596 від 10.09.2019 позивачу індексація грошового забезпечення з вересня 2016 року по квітень 2019 року не виплачувалась, крім грудня 2017 року в розмірі 2400 грн. та вересня 2018 року в розмірі 2950 грн. (а.с. 72).

Разом з тим, згідно довідки про розмір індексації грошового забезпечення Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Київській області № 557 від 22.08.2019 позивачу здійснено нарахування індексації грошового забезпечення з листопада 2017 року по квітень 2019 року в розмірах, вказаних в довідці (а.с. 148).

Відповідно до частини п`ятої статті 94 Закону грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

В силу статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частинами першою та п`ятою статті 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

В силу частини першої статті 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Приписами частини другої статті 5 Закону передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Згідно частини шостої статті 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Так, наказом Головного управління Національної поліції в Київській області № 552 о/с від 22.09.2016 позивач був призначений дільничним офіцером поліції сектору превенції Вишнівського відділення поліції Києво-Святошинського відділу поліції, тобто вересень 2016 року є базовим місяцем для проведення подальшої індексації.

За повідомленнями Державної служби статистики України індекс споживчих цін (індекс інфляції) в жовтні 2016 року становив 102,8 %, в листопаді 2016 року – 101,8 %.

Таким чином у листопаді 2016 року поріг індексації 103% (102,8 % * 101,8 % * 100) було перевищено, отже виникає право на індексацію заробітної плати. Оскільки індекс інфляції за листопад 2016 року опубліковано у грудні 2016 року, то індексацію необхідно було проводити з січня 2017 року, однак як вбачається з довідки про розмір індексації грошового забезпечення Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Київській області № 557 від 22.08.2019 позивачу здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення лише з листопада 2017 року.

Суд враховує, що обов`язок розрахунку конкретних помісячних розмірів індексації доходів позивача покладається саме на його роботодавця, а тому враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині, що стосуються проведення індексації грошового забезпечення підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Київській області щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2017 по 31.10.2017; зобов`язання Головне управління Національної поліції в Київській області нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2017 по 31.10.2017.

Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача з 01.11.2017 по 26.04.2019 задоволенню не підлягають, оскільки позивачу за вказаний період виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Згідно частин четвертої та п`ятої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Позивачем для підтвердження витрат на професійну правничу допомогу надано суду копії договору про надання юридичних послуг (правової допомоги) від 30.07.2019, додаткової угоди, акту прийому-передачі виконаних робіт від 26.08.2019, а також ордер серії ЧН № 091770 від 30.07.2019 та квитанцію № 0.0.1447996626.1 про сплату 4000,00 грн гонорару адвоката (а.с. 20, 21, 38-40).

При цьому, відповідно до частини сьомої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Отже, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу тільки за відповідним клопотанням іншої сторони.

Так, відповідачі передбаченим статтею 134 Кодексу адміністративного судочинства України правом не скористалися, відповідне клопотання щодо зменшення розміру витрат на правничу допомогу суду не надали.

Таким чином, враховуючи наявність документального підтвердження понесених позивачем витрат на правову допомогу, розрахунку таких витрат, а також часткове задоволення позову, суд приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області понесених позивачем судових витрат у розмірі 1000,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Київській області (вул. Володимирська, буд. 15, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108616), Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області (вул. Хрещатик, 88, м. Боярка, Київська область) про визнання протиправною бездіяльності, стягнення заборгованості та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Київській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_2 грошового забезпечення з урахуванням доплат за роботу в нічний час.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Київській області на користь ОСОБА_2 доплату до грошового забезпечення за роботу в нічний час в розмірі 1822,22 грн.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Київській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2017 по 31.10.2017.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2017 по 31.10.2017.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 1000,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24.12.2019.

Суддя Н.М. Баргаміна