
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/3557/19
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про скасування рішення відповідача № 3403/04-12 від 27.05.2019, яке викладене у формі листа, про відмову позивачу у призначенні пільгової пенсії відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов`язання відповідача зарахувати період з 27.04.2004 по 19.03.2013, з 29.05.2013 по сьогоднішній день до пільгового стажу роботи на посаді респіраторника з повним робочим днем, відповідно до трудової книжки, та призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з лютого 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має пільговий стаж більше 12 років, а загальний стаж – більше 25 років, який підтверджується відповідними записами у трудовій книжці та відповідною довідкою, та дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Вважає, що відсутність у наказі № 63 від 27.07.2009 періодичності атестації робочих місць за умовами праці не є підставою для відмови в призначенні пенсії, оскільки підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, зокрема, наявність професії (посади) та виробництва у відповідному списку № 1 та зайнятість позивача на цих роботах протягом повного робочого дня, установленого для працівників цього виробництва.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що згідно документів, наданих позивачем для призначення пенсії, пільговий стаж по списку № 1 складає 6 років 6 місяців 8 днів, що є недостатнім для призначення пенсії. Зазначає, що період роботи з 29.12.2005 по 26.07.2009 не зараховано до пільгового стажу, оскільки в наказі № 63 від 27.07.2009 не вказано періодичність атестації за умовами праці (первинна чи чергова). Щодо зарахування періоду з 29.05.2013 до пільгового стажу роботи на посаді респіраторника з повним робочим днем відповідно до трудової книжки, то відповідач зазначає, що трудова книжка не містить відомостей, що дають змогу встановити спеціальний стаж, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах, зокрема, зайнятість працівника повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та відомості про результати атестації робочого місця за вказаний період. Також вказує, що 05.03.2019 Чернігівським окружним адміністративним судом у справі 2540/2430/18 прийнято рішення про відмову в задоволенні аналогічного позову позивача.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 23.12.2019 замінено первинного відповідача Ніжинське об`єднане управління Пенсійного фонду України належним відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
28.02.2019 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України з заявою та відповідними документами про призначення пенсії за віком за списком № 1 (а.с. 50).
За наслідками розгляду заяви позивача, Ніжинським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України було прийнято рішення, оформлене протоколом № 38 від 27.05.2019 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 1 відповідно до пункту 2 статті 114 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 51-52).
Мотивами відмови слугувало те, що відповідно до поданих документів пільговий стаж складає 6 років 6 місяців 8 днів. Вказано, що оскільки в наказі про результати проведення атестації робочих місць № 63 від 27.07.2009 не вказано періодичність атестації робочих місць за умовами праці (первинна чи чергова), період з 29.12.2005 по 26.07.2009 не зараховано до пільгового стажу.
Про вказане рішення позивача було повідомлено листом Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 27.05.2019 № 3403/04-12 (а.с. 11-13).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788-XII) визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону № 1788 визначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років; б) соціальні пенсії.
Згідно до статті 7 Закону № 1788 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно пункту «а» частини першої статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Аналогічні положення містяться також в пункті 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Положеннями пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 р. за № 110, зокрема, передбачено, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках обов`язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.
Тобто, підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, який повинен бути підтверджений відповідними доказами, зокрема, трудовою книжкою.
В силу пунктів 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (пункт 20 Порядку № 637).
Відповідно до пунктів 3, 4.4 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
В силу пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Так, основна мета атестації, яка випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Як встановлено судом, відповідачем до пільгового стажу роботи позивача було зараховано період роботи з 27.06.2000 по 16.07.2001 обрубувачем на Приватному акціонерному товаристві «Ніжинський дослідно-механічний завод».
Період роботи з 27.04.2004 по 28.12.2005 респіраторником в Київському спеціальному (воєнізованому) гірничорятувальному загоні Центрального регіонального спеціального (воєнізованого) аварійно-рятувального загону Державної спеціальної (воєнізованої) аварійно-рятувальної служби МНС України зарахований відповідно до сплати страхових внесків з 15.04.2004 по 30.11.2005.
Також, відповідачем зараховано період роботи з 27.07.2009 по 28.05.2013 на посаді респіраторника другого воєнізованого гірничорятувального взводу на Державному підприємстві «Київський воєнізований аварійно-рятувальний (гірничорятувальний) загін».
Всього відповідачем зараховано до пільгового стажу роботи позивача 6 років 6 місяців 8 днів (а.с. 53).
Разом з тим, відповідачем не зараховано до пільгового стажу період роботи з 29.12.2005 по 26.07.2009 на Державному підприємстві «Київський воєнізований аварійно-рятувальний (гірничорятувальний) загін» на підставі того, що в наказі № 63 від 27.07.2009 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» не вказано періодичність атестації робочих місць за умовами праці (первинна чи чергова).
Водночас, до матеріалів справи додано довідку Державного підприємства «Мобільний рятувальний центр МНС України» № 52/96-22 від 30.01.2019 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, в якій вказано, що ОСОБА_1 працював повний робочий день в Державному підприємстві «Київський воєнізований аварійно-рятувальний (гірничорятувальний) загін» з 29.12.2005 по 28.05.2013 за посадою респіраторника другого воєнізованого гірничорятувального взводу, що передбачена списком № 1 (а.с. 64).
Також, факт проведення Державним підприємством «Київський воєнізований аварійно-рятувальний (гірничорятувальний) загін» атестації робочого місця позивача підтверджується наказом № 63 від 27.07.2009 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» (а.с. 65).
Таким чином, в силу норм пункту 4.4 Порядку № 383, період роботи позивача на Державному підприємстві «Київський воєнізований аварійно-рятувальний (гірничорятувальний) загін» в межах 5-річного періоду, що передує даті видання наказу про результати атестації робочих місць, та в межах періоду роботи впродовж наступних 5 років підлягають зарахуванню до пільгового стажу.
Щодо посилання відповідача на відсутність в наказі № 63 від 27.07.2009 інформації про те, якою була атестація, первинною чи черговою, то суд зазначає, що відповідно до підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41, відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника (власника) підприємства, організації, а тому така недбалість роботодавця не може мати негативні наслідки для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права.
При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу, що згідно частин першої та другої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Так, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) за позивача страхові внески за грудень 2005 року сплачені не були, страховий стаж за вказаний місяць не зараховано, а тому не підлягає зарахуванню і до пільгового стажу (а.с. 82-86).
За таких обставин, враховуючи вищевказане, записи у трудовій книжці позивача та довідку Державного підприємства «Мобільний рятувальний центр МНС України» № 52/96-22 від 30.01.2019 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також те, що органом Пенсійного фонду України вже зараховано періоди з 15.04.2004 по 30.11.2005 та з 27.07.2009 по 28.05.2013 до пільгового стажу, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування періоду роботи позивача з 01.01.2006 по 26.07.2009 до пільгового стажу.
Щодо зарахування періоду роботи з 29.05.2013 по сьогоднішній день до пільгового стажу роботи на посаді респіраторника з повним робочим днем, відповідно до трудової книжки, то суд зазначає, що позивачем не надано жодних документів, зокрема уточнюючої довідки або наказу про проведення атестації на відповідному робочому місці, які б підтверджували пільговий характер роботи з 29.05.2013 на посаді респіраторника 2 відділення 2 гірничорятувального взводу загону гірничорятувальних робіт Державного підприємства «Мобільний рятувальний центр МНС України».
Таким чином, період роботи позивача на посаді респіраторника 2 відділення 2 гірничорятувального взводу загону гірничорятувальних робіт Державного підприємства «Мобільний рятувальний центр МНС України» з 29.05.2013 не підлягає зарахуванню до пільгового стажу з підстав відсутності доказів на підтвердження шкідливих умов праці та проведення атестації робочого місця за вказаний період.
Таким чином, враховуючи пільговий стаж роботи позивача 6 років 6 місяців 8 днів, який визнається відповідачем, а також період роботи позивача з 01.01.2006 по 26.07.2009 (стаж 3 роки 6 місяців 26 днів), який необхідно зарахувати до пільгового стажу, загальний пільговий стаж позивача за Списком № 1, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, становить 10 років 1 місяць 4 дні.
Частиною першою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Враховуючи вищевикладене, маючи загальний страховий стаж більше 32 років, а також досягнення позивачем 50 років, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом скасування рішення Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, оформленого протоколом № 38 від 27.05.2019 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язання відповідача зарахувати період з 01.01.2006 по 26.07.2009 до пільгового стажу роботи та призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 28.02.2019.
Щодо вимоги про скасування рішення відповідача № 3403/04-12 від 27.05.2019, яке викладене у формі листа, про відмову позивачу у призначенні пільгової пенсії, то суд зазначає, що в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки вказаним листом позивача було лише повідомлено про прийняте рішення, а саму відмову оформлено протоколом № 38 від 27.05.2019.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача, що 05.03.2019 Чернігівським окружним адміністративним судом у справі 2540/2430/18 прийнято рішення про відмову в задоволенні аналогічного позову позивача, оскільки предметом розгляду вказаної справи була відмова в призначенні пенсії, викладена в листі № 19/04/Д-2 від 08.02.2018, через невідповідність заяви позивача формі, встановленій Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а також невідповідності вимогам вказаного Порядку способу подачі заяви, а предметом розгляду даної справи є відмова в призначенні пенсії, оформленої протоколом № 38 від 27.05.2019 з підстав недостатності пільгового стажу.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Скасувати рішення Ніжинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України, оформленого протоколом № 38 від 27.05.2019 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати період з 01.01.2006 по 26.07.2009 до пільгового стажу роботи та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 28.02.2019.
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24.12.2019.
Суддя Н.М. Баргаміна