Рішення № 86587391, 23.12.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2019
Номер справи
580/3303/19
Номер документу
86587391
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2019 року справа № 580/3303/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Рідзель О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

18.10.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (далі - відповідач), в якій просить:

- зобов`язати відповідача зняти/відкоригувати нарахування згідно таблиці 2 звіту форми д5 за 2017 рік в сумі 8448 грн.;

- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій №0006865413 від 19.08.2019.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 17.01.2018 нею подано звіт про суми нарахованого доходу за 2017 рік, проте до поданого звіту помилково подано таблицю, про нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, що призвело до подвійного нарахування єдиного внеску за 2017 рік. Вказує, що 09.01.2019 та 24.10.2018 зверталась до контролюючого органу із заявами про скасування помилково поданого звіту по єдиному внеску, однак відповідач відповіді їй не надав, натомість склав спірне рішення про застосування штрафних санкцій №0006865413 від 19.08.2019.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд в порядку спрощеного позовного провадження.

У встановлений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що відповідно до даних інтегрованої картки платника, з лютого 2018 у позивача виникла заборгованість з єдиного внеску, а тому контролюючим органом правомірно винесено рішення від 19.08.2019 №0006865413, яким застосовано до позивача штраф у сумі 3187 грн. 66 коп. та нараховано пеню у розмірі 1975 грн. 11 коп.

Крім того представник відповідача зазначила про відсутність у позивача заборгованості по сплаті ЄСВ за 2017 рік.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 здійснено заміну первинного відповідача в адміністративній справі №580/3303/19 - Головне управління Державної фіскальної служби у Черкаській області на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Черкаській області.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає про таке.

Відповідно до витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань – ОСОБА_1 із 10.02.2005 зареєстрована, як фізична особа – підприємець та здійснює свою господарську діяльність за: КВЕД 14.14 – виробництво спіднього одягу (основний); КВЕД 14.19 – виробництво іншого одягу і аксесуарів.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач в період з 01.07.2015 по 31.12.2018 була платником на загальній системі оподаткування, з 01.01.2019 являється платником єдиного податку І групи.

18.01.2018 позивачем подано звіт за №590 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік, додаток 5 таблиця 2, сума нарахованого єдиного внеску становить 8448 грн.

24.10.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою в якій просила скасувати вищевказаний звіт, оскільки він поданий помилково.

09.01.2019 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою в якій зазначила про звернення 24.10.2018 до останнього із заявою про скасування вищевказаного звіту.

З листа заступника начальника Золотоніського управління – начальника відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб від 28.11.2019 №283/23-00-54-33-008 судом встановлено, що на виконання листів позивача, Золотоніське управління ГУ ДПС у Черкаській області, подавало пропозиції до відповідача щодо зняття актуальності звіту позивача по єдиному внеску, однак станом на 06.11.2019 погодження про зняття актуальності звіту позивача по єдиному внеску за 2017 рік не надходило.

19.08.2019 відповідачем складено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) №0006865413 на суму 5162 грн. 77 коп., що включає в себе штраф у розмірі 3187 грн. 66 коп. та пеню на суму 1975 грн. 11 коп.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулась за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, врегульовані Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Обов`язки платників єдиного внеску регламентовано ч. 2 ст. 6 Закону№2464, згідно з приписами якої платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, що визначені законодавством.

Приписами п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 визначено, що для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

За ч. 5 ст. 8 Закону №2464 єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464, визначено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та\або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та штрафів.

Правила заповнення і подання звітності з єдиного внеску підприємцями регулюється Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що затверджений Наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року №435 (далі – Порядок №435).

Пунктом 2 Розділу ІІІ Порядку №435 фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом.

Звітним періодом є календарний рік.

Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою №Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми «початкова».

При цьому, п. 10 Розділу IV Порядку №435 передбачено, що фізичні особи - підприємці, крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з таблицею 1 додатка 5 до цього Порядку.

У той час як за п. 11 Розділу IV Порядку №435 фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з таблицею 2 додатка 5 до цього Порядку.

Необхідно зазначити, що Порядком № 435 не передбачено повторне подання Звіту за один і той же період після граничного терміну подання Звіту, а також самостійне виправлення даного типу помилок.

Як свідчать матеріали справи, позивач 18.01.2018 подала звіт за №590 про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску долучивши до останнього таблицю 2, форма якої не відповідає обраній системі оподаткування.

Згідно з вказаним звітом про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого внеску за 2017 рік:

самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний соціальний внесок, але не менше за розмір мінімальної заробітної плати, складає 38400 грн., (в тому числі: січень - грудень 2017 р. - по 3200,00 грн.);

розмір єдиного внеску -22%;

усього до сплати 8 448 грн., (в тому числі: січень - грудень 2017 року - по 704,00 грн.).

Відповідно до п. 1 та п. 2 розділу V Порядку №435 у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за основним місцем обліку.

Чинним вважається останній електронний або паперовий Звіт, поданий страхувальником до закінчення строків подання звітності, визначених цим Порядком, який пройшов всі контролі при завантаженні до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб.

У разі виявлення страхувальником у Звіті після закінчення строку подання такого Звіту помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи, тобто страхувальник повинен сформувати та подати Звіт за попередній період, який містить перелік таблиць Звіту, відповідну таблицю із зазначенням типу форми «скасовуюча» з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю із зазначенням типу форми "початкова" із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб, при цьому таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку має містити дані щодо кожної застрахованої особи окремо.

Позивачем подано зазначений звіт до органу доходів та зборів із помилковим зазначенням форми згідно з таблицею 2 додатку 5 замість форми згідно з таблицею 1 додатка 5, а можливості скасування, анулювання, подання виправленого звіту Порядок № 435 не передбачає, що призвело до порушення, звуження її прав та повторного нарахування єдиного внеску.

У свою чергу, суд вважає за необхідне зазначити, що об`єктом правопорушення, визначеного ч. 10 та п. 2 ч. 11 статті 25 Закону №2464, є правовідносини щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.

Об`єктивна сторона даного правопорушення сформульована як бездіяльність - несплата грошових зобов`язань у передбачених Законом розмірах.

Таким чином відповідальність за зазначеними приписами Закону №2464 настає, якщо платник податків не сплатить або несвоєчасно сплатить передбачені Законом суми єдиного внеску.

Позивачем, виявивши помилку було подано заяву від 24.10.2018 до податкового органу щодо помилкового подання таблиці 2 замість таблиці 1, проте відповідна заява залишена без виконання. Доказів зворотнього відповідачем не надано.

При цьому, судом із інтегрованої картки платника податків ФОП ОСОБА_1 встановлено, що остання сплатила за себе єдиний внесок за 2017 рік у необхідному розмірі.

За таких обставин суд зазначає, що, оскільки, після виявлення помилки, позивачем направлено заяву до відповідача щодо помилкового подання таблиці 2, замість таблиці 1, а самостійно визначена сума податкового зобов`язання сплачена у повній мірі та надійшла до Державного бюджету, допущена технічна помилка у звітності, в даному випадку, не є податковим правопорушенням, а інакше б, позивач змушена сплачувати податки двічі за один і той самий період, що не відповідає завданням та принципам податкового законодавства, з урахуванням того, що платник податків не ухилявся від їх сплати та не порушував встановлених строків на їх перерахування

З наведеного вбачається, що рішення відповідача не ґрунтується на нормах законодавства України та фактично призводить до нарахування штрафів за відсутності порушення законодавства

Таким чином, позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №0006865413 від 19.08.2019 є обґрунтованою.

Крім того, у зв`язку з автоматичним врахуванням відповідачем до інтегрованої картки платника податків - позивача заборгованості по сплаті єдиного внеску на суму 8448 грн. та не приведенням інтегрованої картки платника податків позивача у відповідність, суд з метою повного та належного захисту прав позивача дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача відкоригувати загальну суму заборгованості за платежем єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування платника податків фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , шляхом її зменшення на суму заборгованості у розмірі 8448 грн.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимог слід задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 14, 77, 90, 139, 242-246, 255, 271, 272, 287, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про застосування штрафних санкцій №0006865413 від 19.08.2019.

3.Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби України у Черкаській області відкоригувати загальну суму заборгованості за платежем єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування платника податків фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), шляхом її зменшення на суму заборгованості у розмірі 8448 (вісім тисяч чотириста сорок вісім) грн. 00 коп.

4.Стягнути з Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 43142920) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.

5.Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя О.А. Рідзель