Рішення № 86586986, 17.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2019
Номер справи
520/12504/19
Номер документу
86586986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

17 грудня 2019 р. № 520/12504/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,

представника позивача - Гламазди Т.В.,

представника позивача - Шуть О.Я.,

представника відповідача - Гаспарян А.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної установи "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

Державна установа "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії" звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби Харківської області: № 0152025704 від 29.08.2019 р., в частині необґрунтованого нарахування штрафу на суму 48982,09 грн. на підставі п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що податковий орган прийняв протиправне податкове повідомлення-рішення, яке підлягає скасуванню в частині, оскільки ґрунтується на помилкових висновках, викладених у акті перевірки №2627/20-40-57-05-18/00209740 від 08.08.2019 року.

Ухвалою суду від 26.11.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у підготовчому засіданні.

Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що податкове повідомлення-рішення було прийнято контролюючим органом у зв`язку із встановленням перевіркою обставин порушення Державної установи "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії" граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України, у зв`язку з чим згідно із ст. 120-1.1 Податкового кодексу України до позивача було застосовано штраф. Отже, позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Представники позивача у судове засідання прибули, позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, встановив наступне.

Державна установа "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії", код ЄДРПОУ - 00209740, зареєстрована у відповідності до норм діючого законодавства як суб`єкт господарювання.

Судовим розглядом справи встановлено, що Головним управлінням ДФС у Харківській області було проведено камеральну перевірку Державної установи "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії" (код 00209740) з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період 2017, 2018, 2019 року, за результатами якої складено акт від 08.08.2019 року №2627/20-40-57-05-18/0020909740.

Відповідно до висновків акту від 08.08.2019 року №2627/20-40-57-05-18/0020909740 дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено абз.11 п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями. Відповідальність платника передбачена абзацом другим пункту п.120 .1 ст. 120 розділу II Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

На підставі висновків акту від 08.08.2019 року №2627/20-40-57-05-18/0020909740 контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0152025704 від 29.08.2019 р., яким Головним управлінням Державної фіскальної служби Харківської області застосовано до позивача штрафну санкцію на підставі п.120-1.1, ст. 120-1 Податкового кодексу України за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 49564,54 грн., за встановлене порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних визначених ст.201 Податкового кодексу України.

Представником позивача у позовній заяві вказано, що Державна установа "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії" вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині застосування штрафу в розмірі 48982,09 грн., за порушення термінів реєстрації наступних податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №№: 75 від 31.01.2017 р., 78 від 31.01.2017 р., 77 від 31.01.2017 р., 33 від 31.03.2017 р., 109 від 31.03.2017 р., 110 від 31.03.2017 р., 44 від 31.09.2017 р., 373/0001 від 31.09.2017 р., 43 від 31.09.2017 р., 99 від 31.07.2017 р., 98 від 31.07.2017 р., 97 від 31.07.2017 р., 2391/0001 від 31.07.2017 р., 68 від 31.04.2017 р., 67 від 31.04.2017 р., 71 від 31.05.2017 р., 70 від 31.05.2017 р., 108 від 31.05.2017 р., 107 від 28.02.2017 р., 49 від 28.02.2017 р., 48 від 28.02.2017 р., 76 від 28.02.2017 р., 49 від 28.02.2017 р., 48 від 28.02.2017 р., 76 від 28.02.2017 р., 72 від 31.08.2017 р., 71 від 31.08.2017 р., 70 від 31.08.2017 р., 185 від 31.10.2017 р., 184 від 31.10.2017 р., 428 від 31.10.2017 р., 163 від 30.11.2017 р., 164 від 30.11.2017 р., 77 від 30.11.2018 р., 78 від 30.11.2018 р., 75 від 30.11.2018 р., 76 від 30.11.2018 р., 73 від 31.10.2018 р., 71 від 31.10.2018 р., 70 від 31.10.2018 р., 36 від 31.08.2018 р., 35 від 31.08.2019 р., 41 від 31.12.2018 р., 42 від 31.12.2018 р., 40 від 31.12.2018 р., 85 від 28.02.2019 р., 86 від 28.02.2019 р., 46 від 31.03.2019 р., 123 від 31.03.2019 р., 45 від 31.03.2019 р., 47 від 31.03.2019 р., 84 від 28.02.2019 р., 111 від 31.01.2019 р., 109 від 31.03.2019 р., 47 від 30.04.2019 р., 50 від 30.04.2019 р., 45 від 31.05.2019 р., 44 від 31.05.2019 р., 43 від 31.05.2019 р., 42 від 31.05.2019 р.

При цьому, обґрунтовуючи власну правову позицію, представник позивача послався на обставини того, що зазначені податкові накладні є зведеними податковими накладними, що складені відповідно до вимог п. 198.5 ст. 198, п. 199.1 ст. 199. Податкового кодексу України, що зазначено у графі покупець (і. п. н.), а саме поставлено код 60000000000; або код ДУ «НІОХІМ» 002097420314, відповідно до вимог Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.12.2015 № 1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 р. за №137/28267. Як вказано представником позивача, оскільки зведені податкові накладні позивач склав та зареєстрував для зменшення податкового кредиту, по податкових накладних, отриманих від постачальників у зв`язку з використанням матеріалів/послуг у неоподаткованих операціях, та операціях звільнених від оподаткування, виконуючи ст. 199 Податкового кодексу України і в них відображені операції, які не є операціями поставки товарів/послуг в розумінні п. 201.10 Податкового кодексу України, то граничні строки реєстрації зведених податкових накладних, які складаються відповідно п. 198.5. ст. 198, п. 199.1. ст. 199 Податкового кодексу України, по операціям, які не відносяться до поставки товарів/послуг, не встановлені Податковим кодексом України, що не дає права контролюючому органу прирівнювати терміни реєстрації зведених податкових накладних до термінів реєстрації податкових накладних на поставку товарів/послуг.

При цьому, як вбачається зі змісту наданого представником відповідача відзиву на позов, останній, обґрунтовуючи власну правову позицію, послався на обставини того, що всі податкові накладні незалежно від їх виду, підлягають реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені п.201.10 Податкового кодексу України для такої реєстрації, оскільки штрафні санкції, передбачені ст. 120-1.1 Податкового кодексу України, не застосовуються у разі порушення граничного строку реєстрації податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на постачання товарів/послуг для операції, які звільнені від оподаткування або, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень п.14.1.60 ст.14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Положеннями п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України передбачено, що об`єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Підпунктом 194.1 статті 194 Податкового кодексу України передбачено, що операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об`єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.

Згідно із положеннями п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як передбачено положеннями п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема,10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Відповідно до приписів п.8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок №1307), в редакції чинній на моменту виникнення спірних правовідносин, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини:

01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);

02 - Складена на постачання неплатнику податку;

03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;

04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;

05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;

06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;

07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;

08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;

09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;

10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;

11 - Складена за щоденними підсумками операцій;

12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);

13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;

14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;

15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.

В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).

Відповідно до п.12 Порядку № 1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000".

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що на продавця покладено обов`язок здійснювати реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, приписами п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України визначено юридичну відповідальність за порушення платником податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної. При цьому передбачено певні виключення, а саме визначено різновиди податкових накладних, за несвоєчасну реєстрацію яких, платник податків не підлягатиме юридичній відповідальності у порядку цієї норми.

Отже, положеннями п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України передбачено, що штраф не застосовується за порушення граничних строків для реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Водночас, суд зазначає, що для звільнення від відповідальності необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).

Зазначена позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 10.12.2019 року по справі №540/830/19, від 04.09.2018 року по справі №816/1488/17, від 11.12.2018 року по справі №807/68/18, від 07.02.2019 року по справі № 808/3250/17.

Під час розгляду справи судом зі змісту наданих представниками сторін пояснень та наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що спірні у даній справі податкові накладні не надаються покупцю, оскільки є зведеними та їх складення направлено на зменшення податкового кредиту, по податкових накладних, отриманих від постачальників у зв`язку з використанням матеріалів/послуг у неоподаткованих операціях, та операціях звільнених від оподаткування, що свідчить про відображення в останніх операцій, які не є операціями поставки товарів/послуг в розумінні п. 201.10. Податкового кодексу України.

Однак, суд зазначає, що у даному випадку спірні податкові накладні не є такими, що складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, оскільки вони є зведеними.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що у даному випадку доводи представника позивача стосовно віднесення таких податкових накладних до категорії виключень в частині, що стосується строків їх реєстрації та застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію, не можуть вважатися судом належними, оскільки відсутнє дотримання двох обов`язкових складових, а саме такі податкові накладні не складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

З врахуванням вищевикладеного, суд зазначає, що судовим розглядом справи не спростовано висновків контролюючого органу, що послугували підставою для прийняття оскаржуваного у даній справі податкового повідомлення-рішення № 0152025704 від 29.08.2019 р., в частині нарахування штрафу на суму 48982,09 грн. на підставі п.120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, за платежем: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), а отже останнє є таким, що прийнято у відповідності до норм діючого законодавства, у зв`язку із встановленими перевіркою порушеннями.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Державної установи "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії".

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної установи "Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії" (вул. Мироносицька, буд. 25, Харків, 61002) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення виготовлено 23 грудня 2019 року.

Суддя Мельников Р.В.