Рішення № 86586775, 20.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
480/4791/19
Номер документу
86586775
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2019 р. справа №480/4791/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - Лішунова Є.О.

представника відповідача - Мачули А.А.

третьої особи - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4791/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа: голова ОСОБА_3 " ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу від 25.10.2019 №18-14403/16-19СГ, яким їй відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області та зобов`язання надати вказаний дозвіл. Свої вимоги мотивує тим, що оскаржуваним наказом ГУ Держгеокадастру відмовило у наданні дозволу, посилаючись на те, що бажана земельна ділянка передана у користування іншому громадянину. Проте така підстава відмови не передбачена нормами Земельного кодексу України.

Представник відповідача подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що наказом від 25.10.2019 №18-14403/16-19СГ відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка рішенням виконавчого комітету Миколаївської сільської ради народних депутатів Буринського району від 31.10.1995 №36 передана у користування іншому громадянину. Також представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у формі зобов`язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки це є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.

20.12.2019 до суду надійшло письмове пояснення третьої особи - керівника селянського (фермерського) господарства "Ситника" в якому зазначив, що згідно рішення виконавчого комітету Миколаївської сільської ради народних депутатів №36 від 31.10.1995 в порядку обміну йому була надана в постійне користування земельна ділянка площею 19,4 га, на частину якої претендує ОСОБА_2 (а.с.50).

Ухвалою від 26.11.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

З огляду на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ухвалою суду від 11.12.2019 справу призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 20.12.2019. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - голову СФГ "Ситника" Ситника Миколу Івановича.

Представник позивача Лішунов Є.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити позовні.

Представник відповідача Мачула А.А. проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Третя особа ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмовому поясненні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 13.09.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області (а.с.12).

Наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 25.10.2019 № 18-14403/16-19-СГ відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Підставою відмови стало те, що бажана до відведення земельна ділянка передана у користування іншому громадянину (а.с. 18).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що згідно Державного акту на право постійного користування землею серія СМ №000041, ОСОБА_1 має в постійному користуванні земельну ділянку площею 43,7га. Земельна ділянка розташована на території Миколаївської сільської ради народних депутатів Буринського району Сумської області (а.с.45).

У 1995 році ОСОБА_1 звернувся до Миколаївської сільської ради народних депутатів Буринського району Сумської області із заявою про обмін земельної ділянки.

Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської сільської ради народних депутатів Буринського району Сумської області № 36 від 31.10.1995, виконком надав погодження на обмін землі фермеру ОСОБА_1 та вирішив обміняти земельну ділянку площею 16,8 га із земель запасу колгоспу «Прогрес» на земельну ділянку площею 19,4 га в полі бригади №2 селянської спілки «Дружба» (а.с.43).

Проте, вказане рішення виконкому не було реалізоване шляхом належного оформлення права користування ОСОБА_1 земельною ділянкою площею 19,4 га.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що починаючи з 1995 року по теперішній час ФГ «Ситника» постійно користується вказаною земельною ділянкою, направляє до органів Держгеокадастру відповідні звіти та сплачує податки.

Так, відповідно до інформаційної довідки відділу у Буринському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 18.10.2019 №1692/416-19, земельна ділянка, яка планується для надання ОСОБА_2 , розташована в масиві площею 19,4га, який відповідно до державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями на останню за звітністю дату станом на 01.01.2016 обліковувався як земельна ділянка, яка перебуває в постійному користуванні ОСОБА_1 , але інформації стосовно видачі Державного акту права постійного користування у відділі відсутня.

Однак з Публічної кадастрової карти України вбачається, що спірна земельна ділянка є вільною.

Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, приймаючи наказ від 25.10.2019 №18-14403/16-19СГ виходило з того, що земельна ділянка, на яку претендує ОСОБА_2 знаходиться у постійному користуванні ОСОБА_1 на законних підставах.

Суд не може погодитись з таким висновком відповідача, оскільки право постійного користування ОСОБА_1 не зареєстровано у встановленому законом порядку.

Отже, відповідачем при розгляді заяви позивача не надана оцінка вищевказаним обставинам на предмет відповідності вимогам ст. 118 Земельного кодексу України.

Тому заява позивача підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, а суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови не перевірки, не надання оцінки та не встановлення певних обставин суб`єктом владних повноважень з цього питання.

Зобов`язання судом відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність таких підстав для відмови у видачі дозволу, які передбачені законом, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що такий спосіб захисту, як зобов`язання ГУ Держгеокадастру прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи. У цій справі з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 10.10.2019 по справі № 814/1959/17.

Враховуючи викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_2 в частині скасування наказу ГУ Держгеокадастру від 25.10.2019 №18-14403/16-19СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області.

Зважаючи на те, що ГУ Держгеокадастру було прийнято рішення про відмову позивачу надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою без наведення (встановлення) вичерпних підстав для відмови, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 13.09.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області, за результатами її розгляду прийняти рішення у формі наказу з урахуванням вимог діючого законодавства.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру судові витрати в розмірі 1536,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 25.10.2019 № 18-14403/16-19СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою", яким відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 13.09.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Миколаївської сільської ради Буринського району Сумської області, за результатами її розгляду прийняти рішення у формі наказу з урахуванням вимог діючого законодавства.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість грн. 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення складений 24.12.2019.