
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 грудня 2019 року м. Рівне №460/3118/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 460/3118/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій.
У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заявив клопотання про залишення даного позову без розгляду з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду. Вказане клопотання відповідач обґрунтовує тим, що за змістом позовних вимог позивач просить суд зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити йому пенсію за період з 28 жовтня 2018 року по день фактичного призначення пенсії. Відповідач звертає увагу на те, що пенсійні виплати є періодичними, щомісячними платежами, які отримує безпосередньо особа, якій вони призначені. Таким чином, якщо позивач вважав, що відповідачем порушеного його право на отримання пенсії з 28 жовтня 2018 року, то про таке порушення позивач мав дізнатися щонайменше у листопаді 2018 року, тобто в місяці, наступному за місяцем призначення пенсії. Оскільки звернення до суду з даним позовом відбулося в листопаді 2019 року, тому позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у зв`язку з чим вказаний позов підлягає залишенню без розгляду.
Суд звертає увагу на те, що КАС України, не визначений порядок вирішення клопотання про залишення позову без розгляду, в тому числі щодо обов`язкового розгляду такого клопотання в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Враховуючи, що розгляд даної справи здійснюється судом у письмовому провадженні, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданого відповідачем клопотання без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених відповідачем в основу клопотання про залучення третіх осіб, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд зазначає наступне.
За приписами частин першої, другої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто, за загальним правилом для захисту прав, свобод та інтересів особи від порушень з боку суб`єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк звернення до адміністративного. При цьому, відлік такого строку обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З обґрунтування позовної заяви та доданих до неї документів слідує, що позивач не погоджується з діями відповідача, які полягають у відмові призначити йому пенсію з 28 жовтня 2018 року, з огляду на те, що пенсійного віку він досягнув 27 жовтня 2018 року та звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) із заявою про призначення пенсії в межах трьох місяців після досягнення пенсійного віку.
Таким чином, вирішуючи питання щодо дотримання або недотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд вважає за необхідне звернути увагу на приписи чинного пенсійного законодавства, якими регулюється порядок призначення пенсії.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 7 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
За правилами пунктів 1.1. та 1.2. Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації). Заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Відповідно до пункту 1.6. Порядку № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
При цьому, пунктом 1.7. Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Аналіз вище наведених норм права дозволяє прийти до висновку про те, що у разі звернення за призначенням пенсії не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, то пенсія призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. При цьому, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, і особа не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів подасть такі документи, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії.
Згідно з матеріалами справи, заява про призначення пенсії з доданими документами були надіслані позивачем до Зарічненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Зарічненське ОУПФУ) засобами поштового зв`язку листом з описом цінного вкладення 29 грудня 2018 року.
Після отримання та розгляду вказаних вище заяви та документів, Зарічненське ОУПФУ листом від 25 січня 2019 року повідомило позивачу про необхідність особистого звернення та надання оригіналів документів, що визначають право на призначення пенсії.
31 січня 2019 року позивач особисто звернувся до Зарічненського ОУПФУ та надав оригінали запитуваних органом ПФУ документів.
В подальшому, за наслідками розгляду заяви позивача та додатково поданих документів, 2 травня 2019 року Зарічненським ОУПФУ прийняте рішення № 973/06 про відмову в призначені пенсії позивачу.
Тобто, рішення про відмову в задоволенні заяви про призначення пенсії позивачу, задоволення якої мало б своїм наслідком призначення останньому пенсії з 28 жовтня 2018 року, було прийняте Зарічненським ОУПФУ 2 травня 2019 року, а тому перебіг строку звернення до суду з позовом про визнання протиправною відмови щодо призначення пенсії з 28 жовтня 2018 року розпочався з наступного дня коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про рішення Зарічненського ОУПФУ від 2 травня 2019 року № 973/06.
Порядок обчислення процесуальних строків в адміністративному судочинстві регулюється статтею 120 КАС України.
Відповідно до частин першої, третьої статті 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку.
Водночас, частиною дев`ятою статті 120 КАС України встановлено, що строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Відповідно до супровідного документа (адресного ярлика) на потовому конверті, позовна заява та додані до неї документи були здані позивачем до відділення поштового зв`язку 31 жовтня 2019 року. Відтак, днем звернення позивача до суду з даним позовом є 31 жовтня 2019 року.
Таким чином, суд констатує, що з дня прийняття Зарічненським ОУПФУ рішення від 2 травня 2019 року № 973/06 по день звернення позивача до суду 31 жовтня 2019 року минуло менше шести місяців, а тому позовна заява була подана ним до суду в межах строку, встановленого КАС України.
Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд прийшов до висновку про безпідставність та необґрунтованість тверджень відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом, у з чим в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду з таких підстав належить відмовити.
Керуючись статтями 122, 243, 248, 256 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про залишення позову в адміністративній справі № 460/3118/19, - відмовити.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Комшелюк Т.О.