
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.005572
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2019 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Сидор Н.Т.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) до Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області (далі - Управління соціального захисту населення, відповідач), в якій позивач просить визнати незаконним рішення відповідача № 09-1973 від 09.09.2019 про відмову в призначенні ОСОБА_1 соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, зобов`язавши призначити їй соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї, починаючи з 05.09.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 17.01.2019 Управлінням соціального захисту населення позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 2096,85 грн щомісячно. Проте, 09.08.2019 на адресу позивача скеровано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів в розмірі 12581,10 грн, у зв`язку з тим, що в результаті проведеної перевірки та повноти інформації про доходи та майновий стан виявлено, що позивачем подано неповні/недостовірні відомості про доходи, що вплинули на розмір соціальної допомоги. 04.09.2019 позивач звернулася до Управління соціального захисту населення із заявою про призначення їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї та подала необхідні документи на її призначення. Однак, Управлінням соціального захисту населення надано відповідь-рішення № 09-1973 від 09.09.2019, згідно з яким позивачу відмовлено у призначенні соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї з тих підстав, що вона не зазначила в декларації дохід від продажу рухомого майна за липень-грудень 2018 року. Позивач вважає, що оскільки сума проданого нею автомобіля не перевищує десятикратну величину прожиткового мінімуму для її сім`ї в розмірі 56348,20 (5634,82 х 10), відповідачем протиправно припинено виплату їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
Відповідач позов не визнає. У відзиві на позовну заяву (вх. № 43946 від 25.11.2019) представник відповідача зазначає, що державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення проведено перевірку достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан, та на підставі відповіді ДФС України від 21.06.2019 виявлено дохід отриманий гр. ОСОБА_1 від продажу (обміну) рухомого майна за липень-грудень 2018 року, про що не зазначено в декларації. В результаті чого надмірно виплачені кошти грошової допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 12581,10 грн. Покликається на положення ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», згідно з яким, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Управління соціального захисту населення 09.08.2019, 21.08.2019 та 26.09.2019 надіслано ОСОБА_1 повідомлення про переплату державних коштів та встановлено строки добровільного їх повернення. Зазначає, що ОСОБА_1 в добровільному порядку отримані надмірно виплачені кошти соціальної допомоги не повернуто. Зважаючи на викладені обставини, представник відповідача вважає позовну заяву ОСОБА_1 безпідставною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Відносно процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою судді від 04.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 03.12.2019 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.
Згідно з протоколом судового засідання від 23.12.2019, суд повідомив, що рішення у справі буде прийняте у строк, передбачений щодо даної категорії справ.
Так, згідно з вимогами ч. 1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
17.01.2019 Управлінням соціального захисту населення призначено Іваник Н.М. державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.01.2019 по 30.06.2019 у розмірі 2096,85 грн щомісячно.
Державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення проведено перевірку достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан, та на підставі відповіді ДФС України від 21.06.2019 виявлено дохід отриманий гр. ОСОБА_1 від продажу (обміну) рухомого майна за липень-грудень 2018 року, про що не було зазначено в декларації.
Відтак, керуючись п. 28 Порядку «Про призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, Управління соціального захисту населення скеровано позивачу повідомлення від 09.08.2019 № 09-1773 про повернення надміру виплачених коштів за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в сумі 12581,10 грн.
04.09.2019 позивач звернулася до Управління соціального захисту населення із заявою про призначення їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
На вказане звернення позивача відповідач надав відповідь, в якій повідомив, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям може бути призначена позивачу з грудня 2019 року, мотивуючи тим, що виплата такої допомоги припинена у зв`язку зі поданням ОСОБА_1 неповних/недостовірних відомостей про доходи, що вплинули на визначення розміру соціальної допомоги.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначає Порядок «Про призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 (далі – Порядок).
Відповідно до п. п. 2, 3 Порядку, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Згідно з п. 6 Порядку, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї; до декларації не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям”; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю); довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення (п. 9 Порядку).
Згідно з п. 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім сіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо); особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Пунктом 12 Порядку визначено, що у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Аналогічно, ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" встановлено, що якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Позивач не заперечує, що нею у 2018 році продано транспортний засіб марки «PEUGEOT 309», державний номерний знак НОМЕР_1 , червоного кольору, номер кузова НОМЕР_2 за ціною 22000 грн, про що не зазначено у декларації про доходи та майно, поданій з заявою про призначення соціальної допомоги. Втім, покликаючись на те, що вказана сума не перевищує десятикратну величину прожиткового мінімуму для її сім`ї (5634,82 грн), вважає, що дохід від продажу зазначеного автомобіля не впливає на визначення розміру соціальної допомоги.
При цьому, позивач покликається на п. 10 Порядку, згідно з яким соціальна допомога не призначається у разі, коли особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення.
Втім, суд вважає таке покликання позивача недоречним, оскільки у наведеному положенні Порядку йдеться про перевищення 10-кратної величини прожиткового мінімуму для сім`ї при здійсненні купівлі майна, тоді як позивачем отримано дохід при здійсненні продажу транспортного засобу.
Більше того, п. 10 Порядку застосовується у випадку вирішення питання щодо призначення соціальної допомоги, тоді як не зазначення позивачем у декларації доходу від продажу транспортного засобу стало підставою для припинення відповідачем виплати раніше призначеної соціальної допомоги, що регулюється п. 25 Порядку.
Зокрема, відповідно до п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Так, як встановлено з матеріалів справи, державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення проведено перевірку достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан, та на підставі відповіді ДФС України від 21.06.2019 виявлено дохід отриманий гр. ОСОБА_1 від продажу (обміну) рухомого майна за липень-грудень 2018 року, про що не було зазначено в декларації.
В силу п. 12 Порядку відповідач припинив виплату соціальної допомоги позивачу та керуючись п. 28 Порядку скерував позивачу повідомлення від 09.08.2019 № 09-1773 про повернення надміру виплачених коштів за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в сумі 12581,10 грн.
Позивач не оскаржувала дій відповідача по припиненню виплати їй соціальної допомоги, натомість 04.09.2019 повторно звернулася до Управління соціального захисту населення з заявою про призначення соціальної допомоги, за результатами розгляду якої відповідачем прийнято рішення від 09.09.2019 № 09-1972, що оскаржується позивачем у цій справі.
Відтак, у контексті зазначеного варто зауважити, що у межах даних спірних правовідносин суд не надає оцінку правомірності рішення Управління соціального захисту населення щодо припинення виплати ОСОБА_1 призначеної державної соціальної допомоги, оскільки предметом розгляду у цій справі є виключно рішення Управління соціального захисту населення за результатами розгляду заяви позивача від 04.09.2019 про призначення соціальної допомоги.
Таким чином, враховуючи, що відповідно до п. 12 Порядку та ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення, у відповідача не було правових підстав для задоволення заяви позивача від 04.09.2019 про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
в и р і ш и в :
у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області (81000, Львівська область, м. Яворів, вул. Шевченка, 8; код ЄДРПОУ 03194163) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії – відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Суддя Сидор Н.Т.